Said Nursî, "Cübbeli", İslamoğlu... Ne yani?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sofuoglu

Ordinaryus
Kimmiş bu zat.. Said Nursi mi ???
tabiki degil,Allah(c.c) dostlarindan bahsetmiyoruz!
okuz altinda buzagi aramaya kalkismayin lutfen!
isimde sormayin! kastimiz bahsi gecen curumleri isleyenleredir!
icratlari ile zulme ortak olan,dini islami bolmek icin kuffarin kufrune ortak olanlardir,
onlarda kim dersen,
artik onuda siz bulun!

Doubp

Üye
Ama ıtri ye öylüyorsun bunları.. Benim aklıma hemen ıtri nin savunduğu insanlar geliyor bu hitaba karşı.. Cümleleriniz çok garip.. Tartışma usulü böyle sizde sanırım...

Sofuoglu

Ordinaryus
Ama ıtri ye öylüyorsun bunları.. Benim aklıma hemen ıtri nin savunduğu insanlar geliyor bu hitaba karşı.. Cümleleriniz çok garip.. Tartışma usulü böyle sizde sanırım...
sanirim konuya vakif degilsiniz,biraz eveliyatindan takip ederseniz usluplari gorebilirsiniz!
neye karsi yazmisiz ,karsiliginda nasil bir muamele gormusuz, akabinde neler yazmisiz gayet acik ,anlasilir ve net,
kisiler uzerinden cikarimlara varmak yanlis,eger itri uzerinden ustada vardiysan yaniliyorsun , ustadi savunmak onlarin haddi dahi degil,
yani uzun lafin kisasi soylenene,soyleyene degil icrata, niyete bakacaksin!

selametle

fakiri

Kıdemli Üye
İyi niyetle soruyorsan diyeceğim bir şey yok.
Kötü niyetle veya dalga geçmek için soruyorsan başka kapıya...
Sorum belli.. Ayet varsa buyur getir.
Benim açımdan surun yok. Ben hiç bir müslümanı tekfir etmiyorum
Düşüncesine katılayım, katılmayayım hiçbir islam alimini eleştirmiyorum.
İhtilaf konularını asla kaşımam.
Yoksa elimde kaynak yok değil.
Kitap, sünnet, islam alimlerinin çoğu islam kardeşliği, uhuvveti işlerler, yara kaşımazlar.
Benim ipim o silsilenin elinde.
Onları kendi isteğimle takip ediyorum.
Hatalıysam hesabım Allah'a.
Başka kimseye değil.

Ben yazımda bir şey sormadım. Bir tesbit yaptım. Bu tesbite katılırsınız veya katılmazsınız. Konuyu başka mecraya çekmeye hiç gerek yok !

korakademik

Ordinaryus
sanirim konuya vakif degilsiniz,biraz eveliyatindan takip ederseniz usluplari gorebilirsiniz!
neye karsi yazmisiz ,karsiliginda nasil bir muamele gormusuz, akabinde neler yazmisiz gayet acik ,anlasilir ve net,
kisiler uzerinden cikarimlara varmak yanlis,eger itri uzerinden ustada vardiysan yaniliyorsun , ustadi savunmak onlarin haddi dahi degil,
yani uzun lafin kisasi soylenene,soyleyene degil icrata, niyete bakacaksin!

selametle

konuya kim vakıf ki:D
pardon konu neydi.

cahid

Kıdemli Üye
Bizi müslümanlar arasına fitne sokmakla itham eden kimselerin açtıkları konulara da bakın fazlasıyla kayda değer olsa gerek..

su damlası

Asistan
bu forumda niçin bu kadar çok tartışılıyor ki?Acaba kaç kişi tartışırken savundukları kişilerle kendileri arasındaki bağlantıyı bulmaya çalışıyor?Kaç kişi ona buna olmaması gerekn şeyleri söylüyor ama alması gereken şeyleri alıyor mu?
Benim inandığım şey şu kişi asla tek bir islam alimine bağlı olmamalı.Her alimin doğru olanını almalı.Yanlışlarını almamalı.Unutmayalım ki alimler de birer insandır ve onlar da hata yapabilirler.Herkes biraz da kendine baksa böyle olmaz hiç bir şey!

ıtri

Üye
bak eleman! ne seninle nede sacma ,sapkin fikirlerinle isim olmaz,sadece hak ve hakikatler adina dogru bildigimizi aktaririz o kadar,kendini birsey zandederek "yok ismimi gorunce hemen atlama" vs.sekilde malayanilik yapma!
polemik amacli nefsime kustugun kusmuklarini ve iftiralarini simdilik! gormezden geliyorum!
bos laf salatasi yaparak konunun cahili oldugun aşikar,

ÂL-İ İMRÂN 103 ne buyuruyor
mealen,
Hep birlikte Allah'ın ipine (İslâm'a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişileridiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O'nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.

bu ayeti kerime ile islam alimi tartisilamaz,tartisirsaniz helak olursunuz hukmunu ancak senin gibi cahiller cikarir,
ayetin muhtevasini arastirirsan dini bolen boluculerin, parcalayayicilarin ,din alimi maskesi altinda dini islamin temel esaslarina dinamit koyanlarin uyarildigini gorursun,

[/B]

Ayeti bir daha okuman için yine senden alıntı yaptım.
Sen daha okuduğunu anlamayorsun.
Yani bu ayet -HAŞA BİN DEFA HAŞA-

iSLAM ALİMLERİ HAKKINDA ZAN EDİN,
İHTİLAF NOKTALARINI KAŞIYIN,
KARDEŞLİĞİN GEREĞİNİ YAPMAYIN BİRBİRİNİZİN BOĞAZINI SIKIN.. (daha liste uzatılabilir)
MI DEMEKTE.

bana sen anlamıyorsun deme yaptıklarının doğru olduğunu gösteren bir ayet bul getir.

İsmim üzerine atlama derken..
Ben sana cevap yazmadım, senin ismini kullanmadım, pek sen niye benim cevabıma karışıp hemencecik maydanoz oluveriyorsun??
Ben bir şey bilmiyorsam, sana ne? Endişesi sana mı düşmüş? İstediğim alimi takip te ederim, bu da seni ilgilendirmez.

Kusmuk musmuk gibi hakaretlerine gelince,
Edepten yoksunsan ben ne yapabilirim?
Sana hakettiğin cevabı rahatlıkla veririm ama buna hem aldığım islam terbiyesi, müsade etmez, hem forum kuralları.
Git edebi öğren, islam kardeşliğini öğren öyle gel.

ıtri

Üye
Ben yazımda bir şey sormadım. Bir tesbit yaptım. Bu tesbite katılırsınız veya katılmazsınız. Konuyu başka mecraya çekmeye hiç gerek yok !

Sayın iksir, yanlış anladıysam özür dilerim, ama

"senin ipin kimin elinde" sorusu biraz iyiniyetinden şüphe ettirdi de..
Ondan.

su damlası

Asistan
KARDEŞLİĞİN GEREĞİNİ YAPMAYIN BİRBİRİNİZİN BOĞAZINI SIKIN.. (daha liste uzatılabilir)
ayet elbette öyle demiyor ama kayıtsız şartsız her Alimi kabul de olmamalıdır.Yani her insan kendi aklını kullanmalıdır...

ıtri

Üye
ayet elbette öyle demiyor ama kayıtsız şartsız her Alimi kabul de olmamalıdır.Yani her insan kendi aklını kullanmalıdır...

Amennaa..
Bende aynısını düşünüyorum.

Benim itirazım;
Her müslüman araştırarak, düşünerek , beğenerek bir islam alimi seçer,seçmeli.
Ben kimsenin seçtiğine kötü deyemezsem kimse de benim seçtiğime kötü dememeli.
Pratik bir faydası yok.
Mesela ben Üstad ı, İslamoğlu nu beğeniyorsam, bazılarının çıkıp alimlik taslayarak "o şudur, budur" diye değerlendirme yapması benim fikrimi değiştirmez, benim kendi aklım var.
Birde ben şahsen islam alimleri arasında birbirini halkın önünde eleştiren, laf söyleyen, tekfir edeni görmedim. (İstisnalar hariç)
E hal böyle olunca bir ayete bile mana veremeyenlerin koca tefsir sahiplerini eleştirmesi kanıma dokunur.
Ha "beğenmiyorum, benim tarzım değil, ben falan zatı takip ediyorum" deyebilirler. Asla karışmam, karışmadımda..
Ama bu forumda yapılanları bir okusan ne demek istediğimi kolayca anlarsın herhalde...
Selamla..

Sofuoglu

Ordinaryus
Ayeti bir daha okuman için yine senden alıntı yaptım.
Sen daha okuduğunu anlamayorsun.
Yani bu ayet -HAŞA BİN DEFA HAŞA-

MI DEMEKTE.

bana sen anlamıyorsun deme yaptıklarının doğru olduğunu gösteren bir ayet bul getir.

İsmim üzerine atlama derken..
Ben sana cevap yazmadım, senin ismini kullanmadım, pek sen niye benim cevabıma karışıp hemencecik maydanoz oluveriyorsun??
Ben bir şey bilmiyorsam, sana ne? Endişesi sana mı düşmüş? İstediğim alimi takip te ederim, bu da seni ilgilendirmez.

Kusmuk musmuk gibi hakaretlerine gelince,
Sana hakettiğin cevabı rahatlıkla veririm ama buna hem aldığım islam terbiyesi, müsade etmez, hem forum kuralları.

eleman ,yine sapla samani birbirine karistiriyorsun!
biz ayet senin bahsettigin hususlari bildiriyor demedikki,bu ne pehriz ne lahana tursusu boyle,
sen cikip insanlara cahil yaftasini yakistirip" islam alimi tartisilmaz,tartisan helak olur,bu hususda ayet var" dedin,
bizde,bu ayeti bilmiyoruz bizi aydinlatin dedik,
peki sen ne yaptin, cikip itam ve iftiralarda bulunup meziyet analizi yaptin,bize Ali imran 103 ayeti kerimesini,alimler tartisilamamaz tartisan helak olur diyor diye onumuze getirdin,bizde sana bu ayetin senin bahsettigin seyle uzaktan yakindan alakasi olmadigini bildirdik,simdide cikmis
bu ayet
MI DEMEKTE.

diyorsun,e buna ne denilebilirki artik
pes yani.......

ayrica ben sana usulunce sual yonelttim,ilk mesajimi okursan bunu gorursun,akabinde cikip polemige giren sensin,yani ne kadar okka o kadar kofte!
senin "maydanoz olma,atlama,senin gibilerin meziyeti "vs. sozleri ne kadar edepli ise emin olki bizimkilerde o kadar edeplidir!
hak dostu ne demis,"mutlaka birgun edepi edepsizlerden ogrenecegiz" demis
buna vesile olup yardimci oldugunuz icin tesekkur eder, o essiz islam terbiyenizi! her zaman muafaza etmenizi temenni ederiz efendim

su damlası

Asistan
hak dostu ne demis,"mutlaka birgun edepi edepsizlerden ogrenecegiz" demis

kusura bakmayın ama bu da çok edepli bir davranış değil doğrusu...
Hepimiz kardeş değil miyiz ya?Tartıacaksak lütfenn usulüne göre tartışalım.Niye bu kadar kırıcı oluyorsunuz ki...
Yalnız sizin için demiyorum yanlış anlamayın sakın.Burada sert ve yıkıcı,kırıcı konuşan,hakaret sayılabilecek kelimeler sarfeden herkes için söylüyorum.

ıtri

Üye
O söz ile , ayet var ifadesi, birbirinden bağımsız.
"Ayet var" ifadesini "birbirinizle cedelleşmeyin,islam kardeşliğini bozmayın" manasına idi
ki O ayet tam da bunu anlatıyor..
Ayet müslümanların bölünmemeleri, parçalanmamalarını isterken ve bu hususta kul hakkından tutun, zan yasaklaması, vs. vs. bütün bunlar dinimizle yasaklanırken bundan herhalde islam alimleri hariç değildir.
Hatta bu hususta daha dikkatli olmamız gerekmetedir, diye düşünüyorum.
İslam alimi derken benim de kastımın ne olduğunu yazdım.
Ama islam alimi islam alimi dir. Sana göresi bana göresi olmaz. Ve en basitinden ilmine saygı gerekir.

Bu genel- geçmez ifadeleri hiç bir alim ismi vermeden yaptım.
Bu işin bilgi kısmı..

hakarete gelince;
Şimdiye kadar nerede mesaj yazdıysam senin ismini hep ensemde gördüm, siyeset hariç.
Onun için "ismimi görünce balıklama atlama" dedim.
Ben birisine bir şey dediysem herhalde avukata ihtiyaç yok, kendi cevap verir.
Onun için "maydanoz olma" tabiri hakaret değil, "araya girme" lafının amiyane tabiridir.

Ama seninki düpedüz hakaret.
yönetime de bildirdim zaten.
Son yazdıklarında hakaret.
Sana edepten yana bir şeyler öğretebildiysem memnun olurum,
Ama gerekeni henüz öğrenememissin.
Bence birşeyler öğreneceksen yanlış yerden değil, doğru yerden öğren.
Peygamberimiz (sav) ,İslam alimlerimiz bu hususta çok güzel kaynaktırlar.
İşin kolayına kaçma...

Dediğim gibi,
Hakettiğin cevabı verirdim ama ....

Sofuoglu

Ordinaryus
Hepimiz kardeş değil miyiz ya?Tartıacaksak lütfenn usulüne göre tartışalım.Niye bu kadar kırıcı oluyorsunuz ki...
Yalnız sizin için demiyorum yanlış anlamayın sakın.Burada sert ve yıkıcı,kırıcı konuşan,hakaret sayılabilecek kelimeler sarfeden herkes için söylüyorum.

bakin bir ust mesajda sahsima yazilanlar

simdi tartisma usulu,edepli hareket bumudur?

he siz genele soylemisdiniz degilmi? pardon:)

kiziyorum abi bu tur yaklasimlara,her naneyi yiyeceksin,yeri geldimi nefsin icin elinden ne geliyorsa ardina koymayacaksin,sonrada cikip edep adap nutuklari atacaksin!
e bunlara simdi "hadi ordan edebi sizdenmi ogrenecegiz "desek gene edep, adap nutuklari atacaklar,
ne yani biri cikacak sayacak,kafasina gore rajon kesip, artislik yapacak,sen cevabini verince yok efendim edep adap nutuklari,
nefs tasiyoruz efendiler burasida ne tekke nede dergah,bizde ne hz. ebubekir,nede hz.omeriz!kim ne ekiyorsa onu biciyor,
bir gelene bin gideriz vesselam
birinin yaptigini gormezden gelip digerini tukaka ilan etmek isteyenlerede amenna diyoruz.......

ıtri

Üye

Sayın su damlası, yerden göğe kadar haklısınız.
Arkadaşımız hitab bile ederken "eleman" diyor "kardeşim" diyemiyor.
Allah cümlemize akıl sağlığı ve basiret versin.
Bir dua var, yeridir:

" YA RABBİ KALBİMİZDE HERHANGİ BİR DİN KARDEŞİMİZE KARŞI KİN BIRAKMA.."

Amin, amin, amin..

ıtri

Üye
bakin bir ust mesajda sahsima yazilanlar

simdi tartisma usulu,edepli hareket bumudur?

he siz genele soylemisdiniz degilmi? pardon:)

kiziyorum abi bu tur yaklasimlara,her naneyi yiyeceksin,yeri geldimi nefsin icin elinden ne geliyorsa ardina koymayacaksin,sonrada cikip edep adap nutuklari atacaksin!
e bunlara simdi "hadi ordan edebi sizdenmi ogrenecegiz "desek gene edep, adap nutuklari atacaklar,
ne yani biri cikacak sayacak,kafasina gore rajon kesip, artislik yapacak,sen cevabini verince yok efendim edep adap nutuklari,
nefs tasiyoruz efendiler burasida ne tekke nede dergah,bizde ne hz. ebubekir,nede hz.omeriz!kim ne ekiyorsa onu biciyor,
birinin yaptigini gormezden gelip digerini tukaka ilan etmek isteyenlerede amenna diyoruz.......

Kendi yazılarına bakmadan hüküm veriyorsun..
Sen hakaret ederken "edep" ne oluyordu?
Sadece edebi hatırlattık..
Olamıyacağını nerden bilelim?.

ıtri

Üye
[SIZE="3,nefs tasiyoruz efendiler burasida ne tekke nede dergah,bizde ne hz. ebubekir,nede hz.omeriz!kim ne ekiyorsa onu biciyor,
birinin yaptigini gormezden gelip digerini tukaka ilan etmek isteyenlerede amenna diyoruz.......[/SIZE]

Her yaptığın, söylediğin, yazdığın şeyin hesabını mahşerde vereceksin
Bunu bilerek yaşa..
İnsan tekkede ayrı, sanal alemde ayrı mı olacak??

Her zaman neysen o...

Sofuoglu

Ordinaryus
O söz ile , ayet var ifadesi, birbirinden bağımsız.
"Ayet var" ifadesini "birbirinizle cedelleşmeyin,islam kardeşliğini bozmayın" manasına idi
ki O ayet tam da bunu anlatıyor..
Ayet müslümanların bölünmemeleri, parçalanmamalarını isterken ve bu hususta kul hakkından tutun, zan yasaklaması, vs. vs. bütün bunlar dinimizle yasaklanırken bundan herhalde islam alimleri hariç değildir.
Hatta bu hususta daha dikkatli olmamız gerekmetedir, diye düşünüyorum.
İslam alimi derken benim de kastımın ne olduğunu yazdım.
Ama islam alimi islam alimi dir. Sana göresi bana göresi olmaz. Ve en basitinden ilmine saygı gerekir.

Bu genel- geçmez ifadeleri hiç bir alim ismi vermeden yaptım.
Bu işin bilgi kısmı..

hakarete gelince;
Şimdiye kadar nerede mesaj yazdıysam senin ismini hep ensemde gördüm, siyeset hariç.
Onun için "ismimi görünce balıklama atlama" dedim.
Ben birisine bir şey dediysem herhalde avukata ihtiyaç yok, kendi cevap verir.
Onun için "maydanoz olma" tabiri hakaret değil, "araya girme" lafının amiyane tabiridir.

Ama seninki düpedüz hakaret.
yönetime de bildirdim zaten.
Son yazdıklarında hakaret.
Sana edepten yana bir şeyler öğretebildiysem memnun olurum,
Ama gerekeni henüz öğrenememissin.
Bence birşeyler öğreneceksen yanlış yerden değil, doğru yerden öğren.
Peygamberimiz (sav) ,İslam alimlerimiz bu hususta çok güzel kaynaktırlar.
İşin kolayına kaçma...

Dediğim gibi,
Hakettiğin cevabı verirdim ama ....

tribunlere oynayip prim yapma pesindesin,seni cok iyi biliyoruz simdi masum rolune burunupte duygusala baglanma,
islam kardesliginide,kime nasil ne muamele yapacagamizida cok iyi biliriz elhamdulillah
sen "arkadasamiz kardes demiyor" diyorsun ama ayni kelami sende kullanmiyorsun!!!

buyur bakalim
benim sana masumane sordugum sualimin cevabina bir bak
BEN İSLAM ALİMİ DİYORUM
PEYGAMBERİM, MEHDİYİM, ŞUYUM BUYUM DİYENLERLE İŞİM YOK.
ONLAR SADECE SANA MALZEME OLUR.

ITRİ İSMİNİ GÖRÜNCE DE HEMEN ATLAMA, ÖNCE ANLAMAYA ÇALIŞ.
YOK ANLAMIYORSAN GÖLGE ETME.. YETER...

sana malzeme olur ne demek yahu,hemen atlama once anlamaya calis,golge etme vs.sizin islam terbiyeniz bumudur,muhattabinizin bir sualine bu sekilde cevap vermekmidir,bu iftiradir kin kusmaktir,bunu soylemem hakaret degil senin meziyetini ortaya dokmektir,
hic oyle isin icinden cikamayip okkayi yeyince yok sikayet ettim hakaret ettin vs.ayaklarina yatma,
hersey alelen ortada,kendine desdekci arama gayretlerinide birak emi guzel kardesim benim
biliyorum hakettigim! cevabi verirdin ama bir kere islam terbiyesinden bahsetmis oldun,simdi tukurdugunu yalamak(tabir,sozunden geri donmemek anlaminda) olmaz degilmi?
hadi selametle kal

su damlası

Asistan
eğer bu laf bana ise yazdıklarımın yalnızca size yönelik olmadığını belirtmiştim.
Eğer edep diyorsak bir kere de Susalım lütfen...
buradaki tartışmadan hangi taraf kazanıyor ki Allah aşkına?
Bir kere de haklı olduğumuzu düşünüyorsk bile Allah rızası için tartışmayı terk etsek ne kaybederiz ki?
Herkesin yanlışları olabilir.Ama bizler önce ortak değerlerimizde buluşmalıyız.Sorun hep birlik olamamamızdan kaynaklanıyor...
sayın Sofuoğlu.Sözlerim kesinlikle size yönelik değil.Sizden yapmış olduğum bir alıntıyla başladım.Ancak genel için söylüyorum...Foruma kayıt olduğumdan beri herkes bir tartışmanın içnide.Birileri birilerine kızıyor,edepsizlikle suçluyor,cahillikle suçluyor!Ben anlayamıyorum...Sözlerim kesinlikle genele yöneliktir....
Ben müslümnları hiçç anlayamıyorum..
yanlış bir şey söylemişsek Allah afftsin...
selametle...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...