Şahin Torun :Kafka neden benim yazarım?

ismail

Yeni
ŞAİR: YETENEK VE ÇABA

27108.jpg

Kafka neden benim yazarım?
Yaza giriyoruz. Bu aralar yazarlarımız, şairlerimiz neler yapıyor, neler tavsiye ediyor? Soruşturmaya Şahin Torun ile devam ediyoruz.

Hikmet ehli bir isim… En son Ayraç dergisinde genel yayın müdürlüğü yaptı. İnsan, sanat, sinema, edebiyat gibi çeşitli alanlarda yetkin bir okumanın ürünü olan yazılar kaleme alıyor. Şahin Torun’a sizler için kısa kısa sorduk.
En son hangi kitabı okudunuz? Kitap hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Metis Yayınlarından üç kitabı birlikte okuyorum, E. Said için derlenen ‘Barbarları Beklerken’; Nurdan Gürbilek’in ‘Benden Önce Bir Başkası’ ve M.M. Ponty’nin başyapıtı ‘Göz ve Tin’ bir de Timaş’tan Cahit Koytak ŞiirleriCahit Koytak şiiri, bugün için millete elini uzatan son şiir hükmünde, bu açıdan bu şiiri poetik tartışmaların dışında ülke gerçeği ile içi içe bir şiir olarak görüp tartışmak gerekiyor bence…
Başucu kitaplarınız nelerdir?
Aliya İzzetbegoviç - Zindandan Kaçışım
Hz. Ali - Nehcü’l Belaga
Dostoyevski - Bir Yazarın Günlüğü
Hangi roman kahramanı olmak isterdiniz, neden?
Bir roman kahramanı olmayı hiç düşünmedim desem yeridir, ama şöyle dolu dolu bir ‘…yeter artık…’ demek için bir anlığına da olsa, Buzzati’nin ‘Tatar Çölü’ndeki Giovanni Drogo’sunun yerinde olmak isterdim...
Tanpınar’ın 5 şehri var. Sizin şehriniz hangisi? Neden?
Doğrusu; Tanpınar’ın ‘Beş Şehir’i aslında benimde ‘Beş Şehir’ im diyebilirim; Erzurum’da yaşıyorum ve bu şehre benim şehrim diyorum; öncelikle burada kendimi iyi hissediyorum, bir de hep söylüyorum, Erzurum her yüz adımda bir bağrında yatan güzel adamlar vesilesiyle bana ha bire ‘Fatiha’ okuma şansı tanıyor… Bir de Bursa, hem benim için ‘hanımköy’ olur hem de metropoller arasında, bir metropolün kolay kolay izin vermeyeceği kadar özgür tutar insanı.
Benim şairim ya da yazarım dediğiniz kişi kimdir? Hangi yönünü kendinize yakın buluyorsunuz?
Bir tek şairden ya da yazardan öte benim şairlerim - yazarlarım var; şimdi bunları saymayayım desem de, benim şairim Cahit Zarifoğlu olur, yazarım ise her şeye rağmen ‘Kafka’dır. Zarifoğlu, şiirin gelip elini tuttuğu nadir adamlardan olduğu için, Kafka ise kendine yazıdan bir yurt kurabildiği için.
Şair/yazar olmak isteyen biri için olmazsa olmaz dediğiniz üç şey nedir?
Yaradılış, Yetenek ve Çaba…
Yazar/şair yaz gelince ne yapar?
Tatildeymiş de eğleniyormuş, dinleniyormuş gibi yaparken, yazıya şiire devam eder bence… Ben en çok okuyup notlar alırken tatilde sanıyorum kendimi.
Yazmak için, okumak için hangi zaman dilimlerini tercih edersiniz?
Genelde gece çok ama çok geç saatleri tercih ediyorum ama akşamüzeri güneş batmaya yüz tutarken okumak da çok güzel.
Çokça okuduğunuz, hatırladığınız bir hadis-i şerif?
En çok hatırladığım Hadis-i Şerif; “Canımı kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, siz hiç günah işlemeseydiniz Allah sizi yok eder, yerinize, günah işledikten sonra Allah’tan af dileyecek bir millet getirir ve onları affederdi.”
Yılmaz Yılmaz sormaya devam edecek