Şahid Ümmet Dergisi | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Şahid Ümmet Dergisi

spesifik

آزادی قید و بند
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,610
Puanları
113


Şahid Ümmet Dergisinin Ocak 2015 sayısında Alim ve mütefekkir Şahimerdan Sarı hoca"İslâm âleminin içerisinde bulunduğu durum ve nedenleri" konulu başyazısının ikinci bölümünde "Dinler arası diyalog" konusunu ele alıyor. Hayati Sedef'in "Ümmetçe Ağlayabilmek", Selma Ülger'in "Yusuflar Biter mi?" Ahmet Turab'ın "Sahabenin Dört Mühim özelliği "ve Yahya İslambuli'nin "Fıtri Cazibe'nin etkisi" başlıklı yazılarının yanı sıra Molla Süheyl Kaybettiğimiz Değerler üst başlığı altında Cemaat kavramını gündeme getirirken Abdullah Beyhaki de Müslümanların önemli bir diğer yitiği olan AHLAK konusunu işlemeye devam ediyor.

Şahid Ümmet'in Genç yazarlarından Zeynep Bağdat'ın "Edepli bir gençlik umudumuzdur"başlıklı yazısı ile Merve Toprak'ın "Emri Bil maruf ve Gençlerin sorumluluğu" başlıklı yazıları da oldukça önemli tespitler sunuyor.

Şahid Ümmet ocak sayısında Afganistan'ın tarihi perspektifinden bir de Taliban dosyası yer alıyor. Ayrıca merhum İsa Süğürtin Hoca'nın okuyanları tefekküre sevk eden "Tevhid Nuru ve Heybeti altında Gözlem ve Sorgulamalar" başlıklı yazısı dizisine bu ay da yer verilmiş. Konusu ve anlatım üslubu bakımından hiç eskimeyen bu önemli makale okunması gerekli önemli yazılar arasındaki yerini hala koruyor.

Şahid Ümmet Ocak ayı sayısı editör yazısında şöyle deniliyor;

" YIL 2015..
"Asr'a yemin olsun ki insanlar hüsrandadır. Ancak iman edenler, salih ameller işleyenler ve birbirlerine Hakkı ve Sabrı tavsiye edenler müstesna." (Asr Suresi)
Bu nesil çok büyük olaylara şahidlik etti ve etmeye de devam ediyor.
Biz yaşarken Berlin duvarı yıkıldı ve ardından Filistin'de utanç duvarı örüldü.
Biz yaşarken Avrupa birliği kuruldu ve 14 Avrupa ülkesi paralarını dahi birleştirmek sureti ile birlikte hareket etme kararı aldı. Eş zamanlı olarak ümmet coğrafyamıza fitne duvarları örüldü.

Biz yaşarken selamlaşmak lüks tüketim maddesi haline gelirken kavga etmek moda oldu.
Biz yaşarken, muhacir çocuklar buz kesen tarlalarda üşüyerek öldüler. Kimsenin sesi çıkmadı.

Kenar-ı diclede bir kurt kapsa bir koyunu,
Sorar adl-i ilahi Ömer'den onu..
diyen Hz. Ömer'in torunlarını kenar-ı diclede birbirlerini boğazlar iken gördük.

Evladlarının acizliği, sözde âlimlerinin ve sinsi âmirlerinin ihaneti karşısında İslâm'ın nasıl da imha edilmeye çalışıldığını gördük.

Öte yandan "Alimler Peygamberlerin varisleridir", "Alimin ölümü alemin ölümü gibidir" türünden onlarca nebevi uyarıya kulak tıkayan, ilimden ve irfandan yoksun milyonların hakkı söyleyen ve dik duran gerçek ilim ehlinin uğradığı zulümlere nasıl da duyarsız kalabildiklerini ve nemelazımcılığını gördük.

ve daha neler gördük neler..

Kentleri bombalanan, şehirleri yağmalanan bir neslin yılbaşı adı altında tepinme partilerine şâhid olduk. Başına bombalar yağdırılan ve göçe zorlanan kardeşleri için her türlü aşağılamayı reva gören; kardeşlik, komşuluk ve insanlık hukukundan nasiplenememiş cahil yüz binler gördük.

velhasıl bu neslin şahidliği de ağır, sorumlulukları da..

Şahid Ümmet Dergisi olarak bizler de misyonumuzun bize yüklediği bu ağır sorumlulukların bilincindeyiz. Bu bilinç ile yolumuza devam etme azmi ve kararlılığındayız."
 
Üst