Sağlık - kudret narı

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Tepkime puanı
324
Puanları
0
Konum
istanbul
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
kudretnari.jpg
Diğer isimleri: Papara, Acayip elma, Momordica charantia, Balsam apple, Momordica.
Kudret narı, turuncu-sarı renkte, şişkin meyveleri olan, 1-2 metre yüksekliğinde, ince gövdeli, tırmanıcı bir bitkidir. Yalova ve Bursa civarında yetiştirilmektedir.

Meyvelerinin üzeri pürtüklüdür. Meyvelerinde uçucu yağ ve reçine bulunur. Ayrıca, protein, demir, kalsiyum, fosfor ile B ve E vitaminleri başta olmak üzere vitamin ve mineral bakımından çok zengindir.
Meyveler, taze yendiği gibi tohumlarından kudret narı yağı veya macunu yapılabilir.
Kudret Narının Faydaları

* Hücreleri yeniler.
* Karaciğeri güçlendirir.
* Bağırsak tembelliğini giderir.
* Yaralara lapası vurulursa, yaraları çabuk kapatır.
* Egzama, sedef ve çıban gibi cilt hastalıklarında faydalıdır.
* Yaprakları mide ağrısı, soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.
* Kandaki şeker oranını düşürür.
* Kolit, ülser, gastrit, mide ve bağırsak sistemine bağlı hastalıkları tedavi eder.

¥ Olgunlaşan meyveleri bal ile karıştırılıp dahilen yahut zeytinyağı ile birlikte ezilerek haricen kullanılabilir.
¥ Ülser için; 2 kudret narı doğranıp, şişedeki bir kilo zeytin yağına konur. Şişe, güneşte bırakılır. Birkaç hafta sonra, sabahları aç iken, bir çorba kaşığı içilip, bir saat sırt üstü yatılır. Bu yağ, basur için de içilir. Derideki yaralara da sürülür.
türkiye takvimi
 

ihvanacar

Üye
Katılım
15 Nis 2018
Mesajlar
80
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Kudret Narı Nedir?

Kudret narı, papara, balsam apple, momordica gibi isimlerle de bilinen Kabakgiller familyasından bir bitkidir. Tırmanıcı yapıda, gövdesi ince bir bitkisi vardır. Bitkinin üzerinde yetişen pütürlü meyvesi tüketilebilir. Kudret narı tropikal meyveler arasında yer alır. Ülkemizde önceden çok tüketilmemesine rağmen son dönemde hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Kudret narı meyvesinin tazesi tüketilirken balla karıştırılarak hazırlanabilir. Bunun için olgunlaşan meyve ezilerek bal ile karıştırılıyor. Karışım aç karnına sabah saatlerinde bir kaşık yeniyor. Taze meyvenin bulunmadığı zamanlar için önceden temizlenen kudret narı minik minik doğranıp bir kilo bal ile karıştırılmalı. Bu şekilde ağzı kapalı olarak 30 gün bekleyen karışım içine katılan çok az su ile sulandırılabilir. Aynı oranla bal yerine zeytinyağı kullanılabilir.

Zeytinyağı ile yapılan karışım 6 ay boyunca beklemelidir. Bu şekilde hazırlanmış karışım kullanılırken bir kaşık alınır ve yine bir kaşık süzme bal ile aç karna yenir. Hazırlanan karışımlar rahatsızlığın seviyesine göre üç öğün de tüketilebilir. Karışımların fayda sağlaması için 41 gün kullanılması gerekmektedir. Meyve tüketim dışında haricen de kullanılabilmektedir. Yanık, yara ve kesikler için yine zeytinyağında beklemiş kudret narı iyileştirici etkisi sebebiyle kullanılabiliyor. Aynı karışım sadece cilt bakımı yapmak için yüze de uygulanabiliyor.

Kudret narını evde hazırlamak gibi bir şansınız yoksa hazır olan karışımlardan da satın alabilirsiniz. Ancak kudret narının hazır karışımlarını alırken güvenilir yerlerden temin etmeye çalışmanızda yarar var. Sağlıklı koşullarda, doğal ürünlerle hazırlanmamış karışımlardan meyvenin yararlarını alamayabilirsiniz. Hazır kudret narı karışımlarını ya da kudret narı meyvesini semt pazarlarında, bazı marketlerde bulabilirsiniz.

Bilgihanem
 

ihvncnr

İhvan Forum Üye
Katılım
12 Eki 2018
Mesajlar
41
Tepkime puanı
7
Puanları
0
Hiç yeme imkanım olmadı :D
 
Üst