Sağlık Bakanlığı Sigaracıları Neden Koruyor? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Sağlık Bakanlığı Sigaracıları Neden Koruyor?

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
33
Web sitesi
www.gencislam.com
Geçtiğimiz aylarda Sidney Üniversitesi Kamu Sağlığı bölümünden Prof. Dr. Simon Chapman’ın araştırmalarında sigara filtrelerindeki domuz kanı kullanıldığını ispatlamıştı.Prof. Dr. Simon Chapman’ın araştırma sonuçları tüm dünyada tartışma yarattı. Artan tedirginlik üzerine Türkiye Sağlık Bakanlığı yaptığı yazılı bir açıklama ile “sigara filtrelerinde domuz kanı ile domuz yağı ve domuza ait herhangi bir katkının kullanılmadığı tespit edilmiştir” açıklamasını yaptı.

Gelişmenin hemen sonrasında bakanlık açıklamasının peşine düşen Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Sağlık Bakanlığı’na ‘Bu araştırma nerede yapılmıştır? Bu araştırmada kullanılan bilimsel yöntem nedir? Araştırma hangi markalarda kaçar defa tekrarlanmıştır?' sorularını yöneltti ve analiz sonuçlarının birer suretinin kendilerine gönderilmesini talep etti.

Bakanlığın, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi “Başkanlığımız ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi Taahhütleri çerçevesinde üçüncü kişilere veremeyeceğiz” cevabını vermesi üzerine konuyu Başbakanlık Bilgi Edinme ve Değerlendirme Kurulu Başkanlığı’na taşıdı.

Başvuruyu değerlendiren Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, 29/07/2010 tarih ve 2010/1279 tarihli kararında Sağlık Bakanlığı’nın bilgi edinme talebini hukuksuz bir şekilde reddedildiğine karar veren kurul, “itiraz konusu başvuruya ilgili kurumca verilmiş olan 17/05/2010 tarihli cevapta ise anılan madde hükümleri gereğinin yerine getirilmemiş olduğu görülmüştür” dedi.

“İstenen bilgi veya belge başvurulan kurum ve kuruluştan başka hır yenle bulunuyorsa, başvuru dilekçesi hu kurum ve kuruluşa gönderilir ve durum ilgiliye yazılı olarak bildirilir’ hükmünü amirdir” diyen Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu kararında ‘söz konusu mevzuatın uygulanmasında daha dikkatli olunması’ istedi ve “mezkûr başvurunun yetkili görülen Kuruma gönderilmesi ve keyfiyetin başvuru sahibine yazılı/elektronik olarak bildirilmesi ile ayrıca yetkili Kurumun başvuruyu 4982 sayılı Kanunda düzenlenmiş olan istisna hükümleri çerçevesinde değerlendirmesi gerekliğine oybirliğiyle karar verilmiştir” denildi.

Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun kararına rağmen talebi karşılamayan Sağlık Bakanlığı görüşmeler sonrasında verdiği cevapta “talebinize tarafınızca cevap verilmiş olduğu Kurula bildirilmiş olup, itirazınızın olması halinde tekrar kurula müracaat etmeniz bilgilerinize rica olunur” denildiği öğrenildi.

Gelişmeleri ‘skandal’ olarak yorumlayan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Genel Sekreteri Fatih Coşkun, Timeturk.com'a özel açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı’nın sigara içenleri koruduğunu belirten Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Genel Sekreteri Fatih Coşkun, “Sağlık Bakanlığı’nın bilgi ve belge vermek istememesinin üç nedeni olabilir. Birinci neden analiz yapmadığı halde yapmış gibi açıklama yaptı. İkinci neden analiz yaptı fakat domuz kanının varlığını tespit etti. Bir üçüncü neden daha var ki, onu söylemek bile istemiyoruz” dedi.

Konunun takipçisi olacaklarını belirten Coşkun; “Sağlık Bakanlığı’na eninde sonunda gerçeği söyleteceğiz. Bunun için BEDK’ye yeniden müracaat edeceğiz. Sağlık Bakanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve idare mahkemesine giderek belgeleri mahkeme marifetiyle alacağız” dedi.


TIMETURK / HABER MERKEZİ
 
Üst