Sadaka vermede ölçü | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!
Altın Burada

Sadaka vermede ölçü

bulut_bey79

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Puanları
0
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Hazreti Ebû Abs bin Cebr anlatır: “Resûl-i ekrem efendimiz, Esbâbını sadaka vermeye teşvik ettiği zaman, herkes gücü yettiği kadar sadaka olarak bir şeyler getirdiler. Utbe bin Zeyd hazretleri, o gece dışarı çıktı ve bir süre namaz kıldıktan sonra; “Allahım! Sadaka olarak vereceğim hiç malım yok. Ben de sadaka olarak kullarından şeref ve haysiyetime haddi aşan tecâvüzde bulunanları affediyorum” diye duâ etti. Sabahleyin Esbâbın arasında otururken, Resûl-i ekrem; “Kendisine yapılan haddi aşan davranışları dün akşam bağışlayan nerede?” diye sordu. Bunun üzerine Utbe bin Zeyd ayağa kalkıp, Resûlullahın yanına gitti. Resûlullah efendimiz ona; “Seni müjdelerim. Kudret ve irâdesiyle yaşadığım Allahü teâlâya yemîn ederim ki, bu yaptığın bağış, makbûl olan sadakalar arasına kaydedilmiştir” buyurdu.
Sadaka verilirken şu husûslara dikkat edilmesi bildirilmiştir:
1- Helâl maldan verilmelidir. 2- Malı az olsa da sadaka vermelidir! Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: “En faziletli sadaka, kendisi muhtâc olduğu hâlde fakirin verdiği sadakadır.” 3- Ölüm gelip malın elden çıkmasından önce, sadakayı çabuk vermelidir. Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: “İnsanın sıhhatli iken verdiği bir dirhem sadaka, ölürken köle azâd etmesinden hayırlıdır.” “İnsan öldüğü zaman ameli kesilir. Ancak üç şeyden kesilmez. Sadaka-i câriye, faydalanılan ilim, kendisine duâ edecek sâlih bir evlât.”
Sadaka-i câriye, vakıf çeşme, köprü, câmi gibi devam eden sadaka demektir. Faydalı ilimden maksat da faydalı bir kitaptır. İnsanlar bu faydalı kitaplardan istifâde ederek dünya ve âhiret saâdetine kavuşurlar. Sâlih evlâdın iyi amellerinin sevâbından babası da istifâde eder. 4- En güzel maldan sadaka vermelidir. 5- Riyâ karışmaması için, sadakayı gizli vermelidir. Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: “En fazîletli sadaka, gizli verilen sadakadır.” 6- Ecrinin gitmemesi için, fakiri minnet altında bırakmamalıdır. Bekara sûresinde meâlen: “Sadakalarınızı minnet ve eziyet ile heder etmeyiniz!” buyuruldu. 7- Sadakayı gerçekten muhtaç olanlara ve sâlih kimselere vermelidir.

Hikmetler
Mehmet Oruç
 

edepyolu

Fe Eyne Tezhebun
İhvan Üyesi
Katılım
2 Eyl 2009
Mesajlar
1,550
Puanları
0
Allah razı olsun güzel bir konu.
 
Üst