Sacit Onan vefat etti...

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
139311_tr.jpg

SACİT ONAN VEFAT ETTİ.

Sacit Onan'ın bugün Beşiktaş'taki evinde 12,40 sularında hayata veda ettiği öğrenildi.

Sacit Onan kimdir?

1945 yılında İstanbul Rumelihisarı'nda doğdu. 12 yaşına kadar babasının devlet görevlisi olması sebebiyle Anadolu'nun doğusundan batısına çok çeşitli ilçe ve kentlerini dolaştı. Sanat hayatı, 1962 yılında tiyatro ve sinema çalışmalarıyla başladı. İstanbul Şehir Tiyatrosu aktör ve yönetmenlerinden merhum Sami Ayanoğlu'nun gözetiminde dublaj sanatçısı olarak ilk filmini seslendirdi. 4 yıl Türk Sineması'nda yönetmen asistanlığı ve özel tiyatro oyunculuğu yaptı.

1971 yılında açılan sınavı kazanarak TRT'de kadrolu spiker ve redaktör olarak görev aldı. O yılların yabancı belgesellerinden; Savaşan Dünya, Kaptan Cousteau ve İpek Yolu, yerli yapımlardan ise; Toprak ve İnsan, Keçenin Teri, Fırat'ın Türküsü, Su ile Gelen Kültür, Karadeniz' den Çeşitlemeler isimli yapıtlara ses verdi. Kır Yoksullarının Türküsü, Madenlerin Devletleştirilmesi, Balyanın Taşı Toprağı Kurşun ve Güney Antalya Projesi - Yasak Deniz gibi sosyal içerikli belgesellerde ise hem seslendiren hem de yönetmen olarak çalıştı.

1975 ve 1991 yıllarında, siyasi propaganda filmlerinin ( CHP- Ecevit Belgeseli, DYP, ANAP, Refah Partisi ve yerel yönetimleri) yapım ve yönetmenliği ile birlikte seslendirme çalışmalarını üstlendi. Atlı İmar Bankası reklamları, Adabank, "Macit Beni Otomobillendir" sloganlı İmar Bankası reklamı, Refah Partisi - 91 Kampanyası, TeleOn tanıtımları, AIDS - Sağlık Bakanlığı "Sigarayı Bırakma Kampanyası", İttifak Holding (10. Yıl) gibi sayısız akıllara yazılmış ve başarılı reklama imza attı.

Bugüne kadar; reklam filmi yapım ve yönetmenliğinin yanı sıra reklam filmleri seslendirme çalışmalarını da yürüten Sacit Onan, ilk kez profesyonel olarak "Yere Düşen Yıldızlar" adlı Filistin Şiirleri albümüne imza attı. Başarılı yönetmenlik ve seslendirme çalışmaları kariyerine şiir albümünü de eklemiş oldu. 2004 ile 2009 yılları arasında Radyo 7, Marmara FM, Show Radyo ve TV5'te Canlı Yayında "Su Tadında" isimli şiir programı ve yorumculuğunu yaptı. Ayrıca Bursa Olay TV'de "Su Tadında -Vaktin Darağacında Şiir-" programını hazırlayıp sunmuştur. Başta seslendirme olmak üzere çalışmalarına devam etmektedir. Sacit Onan, 2 kız çocuk babasıdır.

Yönetmenliğini yaptığı Filmler, Belgesel Çalışmalar ve Seslendirmeler:

(TRT'de yapılanlar)

Kır Yoksullarının Türküsü (Toprak Reformuyla ilgili)

Yasak Deniz (Güney Antalya Projesiyle ilgili)

Balya'nın Taşı Toprağı Kurşun

Kömür Karası Değil Yüz Karası (Madenlerin Devletleştirilmesi)

Özel Yapımlar

1975 Ecevit Belgeseli

1977 Cumhuriyet Halk Partisi Belgeseli

1991 Refah Partisi Seçim Kampanyası Televizyon Filmleri yapım ve yönetmenliği

1992 İmar Bankası "Macit Beni Otomobillendir" ve "Kır At Türkiye" Belgeselleri

1993 T.C. Sağlık Bakanlığı AIDS Kampanyası.

1993 T.C. Sağlık Bakanlığı Sigarayı Bırakma Kampanyası

1995 - 2009 yılları arasında 500 kadar Reklam Filmi

2006 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na Sinop ve Samsun Belgeselleri Yapımı

2006 Gülümse Taş Duvar Belgesel Şiir Klibi

2008 ve 2009 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel ve Yerel Seçimler Kampanya Filmleri yapım ve yönetmenliği.

Seslendirdiği Yapımlar

Toplamda 10.000'e yakın Belgesel, Tanıtım ve Reklam filmi

-İpek Yolu

-Savaşan Dünya

-Kaptan Cousteau

Kişisel Yapımlar

2004 ile 2009 yılları arasında Radyo 7, Marmara FM, Show Radyo ve TV5'te Canlı Yayında "Su Tadında" isimli şiir programı ve yorumculuğunu yaptı. Ayrıca Bursa Olay TV'de "Su Tadında -Vaktin Darağacında Şiir-" programını hazırlayıp sunmuştur.

Sacit Onan vefat etti! - Ajans5 Haber Sondakika Haberler

Cenab-ı hak rahmet eylesin... Sevenlerine, ailesine başsağlığı diliyorum.

ibrahimi

Has Uşak
Allah rahmet eylesin.Yönetmenliğini bilmiyorduk biyografisiyle öğrenmiş olduk.Çoğu gibi Onu ben de acı şiiriyle tanıdım.

reis

Kıdemli Üye
"İnna Lillahi ve İnna ileyhi Raciun"
Allah rahmet eylesin.

zeynephanne

Aşka Meftûn…
"İnna Lillahi ve İnna ileyhi Raciun"
Şiiri adeta yaşayarak okurdu..dinlerken başka diyarlara giderim hep..
Rabbim ailesine sabırlar versin inşaAllah..

Meryem

Komplike
Allah rahmet eylesin, üzüntü verici bir kayıp... :(

girdap

Ordinaryus
Çok yakından tanımasam da şiir seslendirmelerini dinlediğimiz bir sanatçıydı..
Dün duyduğumda üzüldüm. Allah rahmet eylesin.