[ Sabit Disk Bakımı... ]

MaKHoRSa

Üye
Katılım
25 Eki 2006
Mesajlar
124
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Haksızlık karşısında eğilmeyiniz. Zira, hakkınızla
Sabit Disk Bakımı
Satın aldığınız sabit diske ilk geldiği günden beri bakım yaptırmamak, yeni bir otomobile ömür boyu bakım yaptırmamak gibidir. Belli bir çok ipucunu kullanarak sabit diskinizi koruma altına alıp her zaman için hızın keyfini çıkarabilirsiniz.

1- Virüsleri kontrol edin

Sabit disklerin yavaşlamasının nedenleri arasında ilk sırayı virüsler almaktadır. Virüslerden korunmak için bir antivirüs yazılımı bulundurmalısınız. Sadece antivirüs yazılımı kullanmak ise tam çözüm değildir. Yeni virüs güncellemelerini sıkı sıkıya takip etmeli, hatta bu uygulamayı otomatikleştirip düzenli hale getirmelisiniz.

2- Çöplüklere son verin

Zamanla sabit diskinizde asla kullanmayacağınız bir çok dosya birikir. Programların kullanımından ve internetten ve kurulumlardan kaynaklanan bu çöplükleri düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

3- Casusları imha edin

Bilgisayarınızda bulunan ve gereksiz gördüğünüz dosyaları kaldırsanız bile sabit diskinizin gizli bölmelerinde saklanmış olan dosyalar da vardır. Bu dosyaları temizlemek için özel bir yazılım kullanmak şart. Ad-Aware, Spybot Search and Destroy gibi casus dosya avcısı yazılımları kullanarak temizlik yapmayı ihmal etmeyin.

4- Hata denetimi

Diskinizde oluşan hatalı yüzeyler, okunmaz hale gelebilir. Windows işletim sistemiyle birlikte gelen Hata Denetimi (Scandisk) aracı ile bu sorunları en aza indirebilirsiniz. Söz konusu araç, Bad Sector olarak adlandırılan hatalı yüzeyleri de onarabilme imkânına sahiptir. Hatalı yüzeyleri düzeltme seçeneğini seçtikten sonra bilgisayarınız yeniden başladığında bu araç çalışacak ve sabit diskinizin performansına katkıda bulunacaktır.

5- Disk birleştirici

Disk birleştiricisi kısaca, verileri ulaşmak istediğinizde size en kısa zamanda bu hizmeti sağlayabilmek için sabit diski yeniden organize eder. Böylece işletim sisteminizin çalışma hızında ciddi anlamda artış hissedersiniz. Unutmayın, bu aşamada verileriniz taşınmamaktadır.

6- Düzenlenmiş veriler

Diskinizde bulundurduğunuz verileri gruplandırma ve organize etmek de sabit diskinizde hız artışını sağlayabilir. Bu işlem bir çok kişi için sıkıcı olabilir. Ancak verileri düzenli tutmak ve dağınık bulundurmamak, gruplandırmak gibi uygulamaları alışkanlık haline getirmek en iyi çözüm olacaktır.

7- Yedek almayı unutmayın

Hiçbir sabit disk sonsuza kadar hayatta kalamaz. Eninde sonunda hata verecektir. Fakat bu, verilerinize mutlaka veda edeceğiniz anl***** gelmemeli. Eğer verilerinizi disket, CD veya DVD’lere düzenli olarak yedeklerseniz, çok önemli olan verileriniz için gerekli olan önlemi de almış olacaksınız. Eğer bu işlem sizin için sıkıcı ise o zaman USB bellek kullanmalısınız. Bu araçlar hem hızlı, verimli ve güvenilirdir.

8- Verileri kalıcı olarak silin

Silmek istediğiniz dosyaları Delete fonksiyonunu kullanarak sildiğinizde, aslında tam olarak sabit diskinizden silme işlemi gerçekleşmez. Sabit diskten tamamen silmek istediğiniz dosyalar için özel bir yazılım kullanabilirsiniz. Bunun için Norton Cleansweep ve benzeri yazılımları tavsiye ediyoruz.

9- Sabit diski bölümlendirin

Genellikle sabit diskler tek bir bölüm (partition) ile kullanılmaktadır. Örneğin 60 GB’lık bir sabit diskin bütün kapasitesi sadece C: sürücüsünde olduğunu varsayalım. Bunun yerine 30 GB’lık bir C: ve 30 GB’lık bir D: sürücüsü oluşturulmuş ikinci bir sistem varsayalım. ‹kinci sistemde işletim sisteminin verilere erişim süresi daha da kısalacaktır.

10- Donanımsal hızlandırma

Yukarda, sabit diskinizin hızını arttırmak için bazı ipuçlarını sıraladık. Sabit diskinizi her ne kadar hızlandırmaya çalışsanız da donanımsal özelliklerinden dolayı hızı sınırlıdır. Örneğin; 5200 RPM veya 7200 RPM (Rotatinse Per Minute – Dakikadaki Dönüş Sayısı). Bu hız, e-posta göndermek, ofiste çalışmak için yeterli gibi görünse de daha ağır işlemler için yetersiz kalmaktadır. Bunun için 10 000 RPM veya 15 000 RPM hızındaki sabit diskleri kullanabilirsiniz. Bu tür sabit diskler, video işleme gibi daha çok performans gerektiren işlemler için birebirdir. Ancak fiyatları da bir o kadar pahalıdır.

Bakımı zamanlayın

Bakım için her zaman uygun olmayabilirsiniz veya bu gibi önemli işleri unutma ihtimaliniz olduğunu da bilmelisiniz. Windows XP veya 3. parti yazılımlar bu işlemi otomatik hale getirerek size büyük kolaylık sağlayabilir. Söz konusu araçlar, zamanı geldiğinde çalışacak ve bakımı otomatik olarak çalışacaktır. Böylece sıkıcı işlemleri yapmaktan da kurtulmuş olacaksınız.
 
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
10
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Dünya (Maalesef
Web sitesi
www.hepalsak.com
güzel paylaşım teşekkürler ellerine sağlık
bir çok son kullanıcının yapması gereken ancak
bir türlü yapmadığı şeyler bunlar ve sonra
sonuç açık problem problem

emeğine sağlık

selam ve dua ile
 
Üst