Sabah namazına kalkmanın 6 altın yolu | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Sabah namazına kalkmanın 6 altın yolu

Verda

Gales
İhvan Üyesi
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
10,917
Puanları
113
Gün içerisinde en çok kaçırılan vakit namazı olan sabah namazı ile ilgili bu 6 öneri Müslümanlar için çarpıcı nitelikte..
Sabah namazı gün içinde en çok kaçırılan namazlardan. Efendimiz (s.a.v) en çok yatsı ve sabah namazlarının üzerinde durmuşlar ve “Münafıka en ağır gelen namaz; yatsı ve sabah namazlarıdır. Eğer bilseydi o iki namazda ne var? Sürünerek dahi olsa onun ikisine gelirdi.” (Ahmed Müsned 52/424, Albâni Sahihu’l-Cami 133) buyurmuşlardır. Bir başka hadis-i şerifte de;

“Sizi gece ve gündüz ardarda daima takip eden melekler vardır. Sabah ve ikindi namazında toplanıyorlar. Sizinle geceleyenler gök’e yükseliyorlar. Allah-u Teâlâ onlardan daha iyi bildiği halde onlara kullarımı ne hal üzerine terk ettiniz? diye sorar. Diyorlar ki: Onları biz terk ederken namazı kılıyorlardı ve onlara gittiğimizde de namaz kılıyorlardı.” (Buhari Fethu’l-Bari 2/33) buyrulmuştur. Yine Efendimiz (s.a.v);

“Kim sabah namazını kılarsa, o Allah’ın himayesindedir.” (İbn Mace) ve
“Sabah namazının 2 rekatı dünya ve içindekilerden hayırlıdır.” (Müslim, Tirmizi) buyurmuşlardır. Sabah namazının faziletine dair daha birçok hadis-i şerifi sıralamak mümkün. Ancak şimdi sabah namazına kalkmanın 6 altın kuralından bahsedeceğiz.

1- NİÇİN NAMAZ KILMASI GEREKTİĞİNİN BİLİNCİNDE OLMAK

Bir Müslümanın niçin namaz kılması gerektiğini bilmesi namazlarına, bilhassa sabah namazlarına karşı hassasiyetini artacaktır. Çünkü bir, taklidî (taklit ederek) yapmak var bir de tahkiki (hakikatini bilerek) yapmak var. Dolayısıyla bu hususta öncelikli yapılması gereken namazın Allah katındaki değerine ve hakkıyla namaz kılanların Allah katındaki kıymetine bakmaktır, yani Kuran’ı okumak ve anlamaya çalışmaktır. Zira o “Takva sahipleri için bir hidayettir” (Bakara 2) buyrulmuştur. Bu ayetin devamında da;

“Onlar ki, gayba inanırlar, namazı hakkıyla edâ ederler ve kendilerini rızıklandırdığımız şeylerden (Allah yolunda) sarf ederler.” (Bakara 3) buyrulur.

2- KALKMAYA NİYET EKMEK


Diğer önemli hususlardan biri de, namaza kalkmaya ciddi olarak niyetlenmektir. Yoksa “Kalkabilirsem kalkarım” gibi cümleler kişinin niyetinde ciddi olmadığının ve namazı pek de önemsemediğinin açık bir göstergesi. Halbuki sabah namazının 2 rekat farzını keyfimize göre geçirme lüksümüz yoktur. Ayrıca dünyevi bir iş ya da okul için, kimi zaman sabah namazı vaktinde ayağa kalkıyorsak, namaz için kalkmamak Rabb’imize karşı ciddi bir kusurdur. Şunu bilmeliyiz ki, insan niyetini ortaya koyduktan ve Cenab-ı Hakk nasip ettikten sonra yapamayacağı neredeyse hiç bir şey yoktur, yeter ki ihlas ve ciddiyetle hayra niyet edip gayret etsin.

3- ERKEN YATMAK

Erken yatmamak ne yazık ki çağımızın bir hastalığı. Sabah namazına kalkmak için namazın kudsiyetini bilerek ciddi olarak kalkmaya niyetlenildiğinde dahi, geç saatlere kadar ayakta kalındığı takdirde, namaza uyanmak bir hayli zorlaşıyor. Özellikle kalkmak için önlemler alınmamışsa. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ashabıyla ilim ve sohbet üzerinde bir mevzu konuşmuyorlarsa şayet yatsıdan sonra hemen yatarlardı.

“Peygamberimiz (a.s.m) yatsıdan önce uyumayı, yatsıdan sonra da konuşmayı hoş görmezdi” anlamını içeren hadis mealleri Buhari, Muslim ve Tirmizi’de geçmektedir. Bunun sebeplerinden birinin de sabah namazına uyanamama tehlikesinin olduğu belirtilmiştir.

4- TEDBİR ALMAK


Tüm bunları yapıyor ancak hala sabah namazı için uyanmakta güçlük çekiyorsanız alabileceğiniz hem maddi hem manevi birtakım önlemler mevcut. Öncelikle, gece yatmadan önce “Ayetel Kursi” ve “İnna atayna” gibi sureler okunabilir. Ayrıca Peygamberimizin (s.a.v) gece yatmadan önce yaptığı duaları okuyup ardından Allah’tan sabah namazına uyanmak istenebilir. Bununla birlikte maddi olarak da, duyabileceğimiz şekilde bir alarm kurmak mümkünse hemen kapatabileceğimiz pozisyonda tutmamak ve tekrarını açmak alabileceğimiz en kolay tedbirlerden. Ayrıca birisinden sizi uyandırmak üzere yardım istemeniz de kalkmanızı kolaylaştıracaktır inşaallah. Zira ayette;

“İyilik ve takvada yardımlaşın” (Maide 2) buyrulmaktadır.

5- UYANIR UYANMAZ KILMAK


“Sabah namazı için alarmı duyuyorum ve ama bu sefer de yataktan bir türlü kalkamıyorum ve bir bakmışım namaz geçmiş” diyorsanız, bunun göründüğü üzere en büyük çaresi, alarmı ya da başka bir uyarıcınız varsa onu duyar duymaz, yani uyanır uyanmaz yataktan fırlamak. Yoksa şeytan sizi kaldırmamak için elinden geleni yapacaktır;Özellikle “Birazdan kalkarım, daha 15 dakika var” gibi cümleler genellikle kalkamamakla neticeleniyor. Dolayısıyla bu son noktada da tüm diğer saydığımız maddelerde olduğu gibi kararlı ve azimli olmak gerekir. Tabiri caizse; kahramanlığınızı sergilemeli ve bu son adımda şeytanın bacağını kırmalısınız..

6. KAYLULE YAPMAK


Kaylule yani öğle uykusu Peygamberimiz (sav)’in sünnetlerinden. Zira;

“Gündüz orucu için sahur yemeğinden ve gece ibadetine kalkmak için 'kaylûle'den yararlanın” (İbn Mâce, Savm, 22)

buyurmuşlardır. Sehl’den rivayet edildiğine göre de şöyle geçmektedir;

"Bizler Peygamber (s.a.s)’le birlikte Cuma namazını kılardık, 'kaylûle' ondan sonra olurdu” (Buhârî, Cuma, 40)

Bu uykunun kuşluk vaktinden (öğle namazı öncesinden) ikindi öncesine kadar yapılabileceği belirtilmiştir. Yarım saat kaylule uykusunun iki saat gece uykusuna denk geldiği söylenmiştir. Dolayısıyla hem nafile olan gece ibadetleri hem de farz olan sabah namazı için bu uykunun bereketinden yararlanmak hem sünneti işlememize vesile hem de uykusuzluktan ötürü sabah namazına kalkamamanın en büyük çözümlerinden biri olacaktır inşaallah.

http://www.dunyavegercekler.com/haber/9541-sabah-namazina-kalkmanin-6-altin-yolu.html
 

abdullah birisi

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
12 Mar 2013
Mesajlar
10,332
Puanları
113
yukarıdaki uyarıları dikkate almakla beraber, yatmadan evvel 3 kere kevser suresini okuyun, ve kalmak istediğiniz saati niyet edinin...Allah ın izni ile kaldırılırsınız.... tarafımdan, tecrübe edilmiştir...hemde dakikası dakikasına.... denemek için değil, inanarak yaparsanız, faydasını görürsünüz...
 

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
7 Şub 2012
Mesajlar
11,751
Puanları
83
Ben saat kurmam. Karşı değilim ama sabah kalkmak için şu sureyi okuyayım şeklinde hiçbir amelin içersinde de olmadım.
Yaterken, "sabah namazı"nın varlığını kalben teneffüs ediyorum o yetiyor bana, güneşten 1 saat ya da 45 dakika evvel ayaktayım. Serbest olursam, değilsem güneşten 1.5 saat evvel ayaktayım yani uyanırım.
Benim uykum hafif bile denemez onu da söyliyeyim hafifin hafifiyimdir...
Görev icabı kurslarda bulundum, görevlendirmelerde bulundum, 2, 3 arkadaşla bir odayı paylaştığımda, bir müddet sonra odadan çıkar mescide geçer orada sabahı beklerdim...
Nokta kadarcık bir horlama sesi beni asla uyutmaz...

Selamlar...
 

Hakperest

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
13 May 2013
Mesajlar
9,800
Puanları
113
madde 7 forumlara aşırı bağlanmamak :D
 
Üst