Saadet Partisi neden Erbakan’ı istemiyor?

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
Siyasi partilerin kendi iç yapılarındaki gruplaşmalar, muhalefet ve karışıklıklar bazen o partinin kimyasını derinden sarsacak izler bırakır.
Elbette ki her siyasi partinin hedefi iktidar olmaktır. İktidar olmak için çalışırlar, siyaset yaparlar. Ancak parti içinde ortaya çıkan güç savaşı dengeleri yerinden oynatıyor ve seçmenin de o partiye olan güveni ortadan kalkar...
Kendi iç yapısındaki sıkıntıdan dolayı seçmeni kadar kamuoyunu da şaşırtan patilerden biri de SAADET PARTİSİ’dir.

Saadet Partisi, Milli Görüş’ün kurucusu ve tek temsilcisi olan merhum Necmettin Erbakan tarafından kuruldu.
1965 yılında siyaset sahnesine çıkan Erbakan’ın kurduğu bütün siyasi partiler kapatıldı. İnişli çıkışlı ve çok karışık süreçlerden geçti Erbakan.
Kapatılan her partinin devamında yeni parti kurdu. Türk siyasetinin önemli figürlerinden olan Erbakan, İslam dünyasının da saygı duyduğu bir isim oldu. Bakanlık yaptı, Başbakanlık yaptı.
Vefat etmeden önce son olarak Saadet Partisi’ni kurdu.
Din endeksli bir siyasi parti olan Saadet Partisi içinde biat kültürü hep vardı. Seçimlerde, kongrelerde aday olma geleneği yoktu.

Teşkilat toplanır, yaptığı istişareler sonrasında aday ilan edilirdi.
Erbakan’ın vefatından sonra Saadet Partisi’ndeki bu tılsım bozuldu.
Parti içinde artık gruplaşmalar, parti içi muhalefet ve ciddi anlamda güç odakları mevcut.
Bu güç odaklarının karşı olduğu isim ise merhum Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan...
Teşkilat, partinin kurucusu ve eski genel başkanı Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın partinin başına geçmesini istemiyor...
Çok ilginç değil mi?

Erbakan Vakfı’nın da genel başkanı olan Fatih Erbakan, parti yönetimi tarafından istenmeyen adam şimdilik.
Dün gazetemizde dikkat çeken bir haber vardı.
Haber, Saadet Partisi il ve ilçe teşkilat yöneticilerinin Fatih Erbakan’ın Kocaeli’nden bağımsız milletvekili adayı olmasına karşı ortak bir açıklama yapmışlardı.
Bu haber, Saadet Partisi içinde kavganın ne kadar keskin olduğunu da ortaya koyuyor...
Erkaban Vakfı Kocaeli Temsilcisi, Fatih Erbakan’ı Kocaeli de bağımsız milletvekili aday yapma hazırlığında.
Çalışmalar başlamış bile...

Bu haber üzerine yazı işlerindeki arkadaşlarımız gelişmelerin doğruluğunu öğrenmek için İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ve İzmit İlçe Başkanı Zafer Mutlu’nun görüşlerini almışlar.
Haber dünkü gazetemizde yayınlandı. İl Başkanı Ejderoğlu, “Fatih Erbakan’ın bağımsız olarak ilimizden aday olmasını arzu etmemekteyiz” diyor.
İlçe başkanı Mutlu ise “SP, bir ayrılığı daha kaldıramaz. Erbakan Vakfı yöneticileriyle bir araya gelerek birlikteliğimizi kuvvetlendirmek istiyoruz. Teşkilatımızın bir ayrılığa daha tahammülü yoktur” ifadelerini kullanıyor.

Teşkilat yöneticileri böyle diyor ancak vakıf yöneticileri, Fatih Erbakan’ı bağımsız aday göstermekte ısrarlı.
Erbakan Vakfı tarafından geçtiğimiz günlerde Gebze’de düzenlenen programa katılan Fatih Erbakan da Kocaeli’den bağımsız aday olacağının sinyalini vermişti.
Partiden ayrılarak AK Partiyi kuran yöneticilerin ayrılmasından bu yana Saadet Partisi, 2002 yılından bu yana yapılan bütün yerel ve genel seçimlerde başarısız oldu, ne belediye başkanlıklarını kazandı ne de parlamentoya girebildi.
Saadet Partisi Kocaeli Teşkilatı, önümüzdeki süreçte neler yaşayacak, nasıl bir siyasi yol haritası çizecek bekleyip göreceğiz...

Şunu söylemek isterim...
Uzun yıllardın bu kentte gazetecilik yapıyorum.
Saadet Partisi ve öncesinde kapatılan diğer partilerin çalışmalarını hep yakından izledim.
Partide yöneticilik yapan, halen bu kentte yaşayan ve her şeye rağmen partisine gönülden bağlı dürüst ve beyefendi insanlar var...
http://www.mansetkocaeli.com/yazar-48045_Saadet-Partisi-neden-Erbakani-istemiyor

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
milli görüs liderine karsi geldigi icin

Muminaga

Yeni
Refah ve Saadet partilerinden ayrılanları bugün daha iyi anlıyoruz.
Bir insan boğulacağı, nefes alamayacağı, çarpıklıkları görüp tahammül edemeyeceği yerde zincirlesen durmaz.
İnsan fıtratı; bir kulun başka bir kul üzerine tahakkum kurmasını, boyunduruğu altına almaya çalışmasına tahammul etmez.
O.Asiltürk, Ş.Kazan gibileri değirmen taşı gibidir, öğütemediklerini bıktırıp kaçırtıyor.
Ayırtanlar değil de ayrılanlar suçlandıkça bu değirmen davaya hezimet yaşatacaktır.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
saadet partisine oy vermeyenlerin, saadetin içişlerine bu denli karışmasının sebebi ne olaki...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ben de anlamadım..???

Fatih ERBAKAN sanırım ayrı bir yapılanmaya gider ya da Konya'dan bağımsız milletvekili olur...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Fatih Erbakan, bölgemden bağımsız aday olsa, oyumu verir ve ailemede verdirirdim,,, lakin parti kurarsa destek vermem...

Muminaga

Yeni
saadet partisine oy vermeyenlerin, saadetin içişlerine bu denli karışmasının sebebi ne olaki...
AK partiye oy vermeyenlerin AK partinin içişlerine, dışişlerine, ayakkabısına her şeyine niye karışıyor o zaman?

Biz ne diyorsak yapıcı ve iyiniyet doğrultusunda konuşuyoruz.
Niye zoruna gidiyor ki?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
biz akpartinin içişlerine karışmıyoruz,,, bizde aynı yönetim altında olduğumuz için, hükümetin yaptıklarına karışıyoruz doğal olarak.. yoksa, falan yerde kim il başkanı olmuş veya olmamış bizi daha doğrusu beni ilgilendirmiyor...

maksut ibrahim

Kıdemli Üye
biz akpartinin içişlerine karışmıyoruz,,, bizde aynı yönetim altında olduğumuz için, hükümetin yaptıklarına karışıyoruz doğal olarak.. yoksa, falan yerde kim il başkanı olmuş veya olmamış bizi daha doğrusu beni ilgilendirmiyor...
bakanlar hakkinda söylediklerini unuttunmu?