Sağlık Sigortacılığı Ünite Özetleri

spesifik

آزادی قید و بند

Yahu bu bismark modeli ile beveridge yi
üçüncü defa işliyoruz =)
aynı konuları farklı derslere sıkıştırıp durmuşlar
iyi bir şey tabi tekrar oluyor hiç değilse
an itibariyle çalışmaya başlamışımdır =P

spesifik

آزادی قید و بند
Beveridge ulusal sağlık hizmeti
sağlık hizmetinde finansman kaynağı vergiler
kamu statüsünde emekli sandığı vb gibi düşün

Bismark ise sosyal sigorta ağırlıklı sağlık sistemi
bunun finansman kaynağı primler Almanya da ortaya çıkmış
vatandaş taleplerinin karşılanması Bismarkta daha fazla sanki

Türkiye de uygulanan ise Genel sağlık sigortası
iki modeli de kapsıyor hatta cepten ödeme ve özel sigorta primi ile de finansman kaynağı var =)

Herkes vergi veriyor bu ülkede ama sağlıkta herkesin avantajı yok malesef
hasılı her şey paraya bakıyor ihvan
ne kadar para verirsen o kadar insan muamelesi görüyorsun bu ülkede
Almanya bu konuda çok iyi
yani ben öyle biliyorum
umarım istifade edersin =)

ihvanistanbul

AkhenAton
alamanya sosyal devlet.

türkiyede sağlık ucuz, hakkaten ucuz. ama böyle süreceğini sanmıyorum. doktorlar yurtdışına göçüyor. kaçabilen kaçıyor. bu ara asabım bozuk :/ alaksız oldu ama söyleyeyim dedim :D

Cenan

Ordinaryus
Amerika, Canada da yaşasaydınız ne düşünürdünüz bilemiyorum. Millet 2-3 yıl sabrettikten sonra gelip tr de tedavi oluyor. En basitinden şunu söyleyeyim; dünyanın en buyuk çocuk hastanesi acil bölümünde sadece 3 dikiş icin 4 saat bekliyorsunuz. Ögle gidip gece 10-11 de geldiklerinide hatirliyorum. Bu arada Avrupa'yı da gördük.

Mr ı da unutmayayım. Baharda dr gidiyorsunuz mr için sonbahara gün veriyorlar. Daha neler neler. Şükretmeyi bilmek gerek.

Son düzenleme:

adams77

Kanalizasyoncu
Yanlış hatırlamıyorsam birinden duymuştum ilaçlarıda öyle kutu ile vermiyorlarmış sayılı olarak veriyorlarmış :)
bizim şükretmemiz lazım bize kutu kutu ilaç veriyorlar. Düşünsenize ilaçları sayılı veriyorlar bizede millat kafayı yerdi

Cenan

Ordinaryus
Evet bu noktada haklilar. Vermelerine gerek kalmadan zaten bizimkiler tr den kutu kutu antibiyotik getiriyorlardı.

Sıkıntıda oluyordu. Boğazda iltihap var, bademcikler şişmiş, yiyemiyor, içemiyor, ateş.
Yatak yorgan düşmüş arkadaş. Kesinlikle antibiyotik alması lazım bu hastanın çunku başka türlü atlatamaz. En nihayetinde mecbur kaldılar verdiler. Arkadaşın çektikleri yanına kaldı.

Mükemmel sağlık modeli hiçbir yerde yok. Ama tekrar söylüyorum şükretmek için çok sebebimiz var.

spesifik

آزادی قید و بند
Her zaman daha iyisi ya da daha kötüsü tabi ki vardır
Ama bizim ülkemizde kadavra muamelesi de çok malesef
Kutu kutu ilacın neresi şükürlük yahu
Yan etkisi var bir de komşuya bile veriyoruz bir şey olmaz diyerek =)
Şuurlu kullanım mı var yahu
Artık doğala kayma var zaten antibiyotik dr hemen vermiyor =)

Cenan

Ordinaryus
Kutu kutu ilaç vermiyorlar. Sayı ile veriyor.
Tr de diyorsan; az ilaç veren dr doktor değildir anlayışı var malesef. Babaannem, "dr iyi değildi, bana ilaç yazmadı." demişti Allah selamet versin.

adams77

Kanalizasyoncu
fazla düşünmeye gerek yok bence şükretmek için sebebe gerek yok, yaşadığımız iyi hayat için şükür edip kötü hayat için şükür etmemek olmaz. Her işte bir hayır var ise şükür etmemiz için sebebe gerek kalmaz :) çünkü öğrenmenin ve bilgiyi elden etmenin başka bir yolu yok kötüyü göremez isek iyiyi bulamayız ve değerini bilemeyiz bazen iyi yerine kötü görmek sureti ile iyiye ulaşabiliyoruz.

Ben bir böbrek taşı yüzünden 3 gün acillerde gezdim çektiğimi kimse bilmez yaşayan bilir en sonunda hastanede tanıdık vasıtası ile kendimi muayene ettirebildim :) 3 gün boyunca farklı hastaneleri gezdik eee boşuna demiyorlar tanıdık olacak