S.O.S : Evlilik Programları !

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Selâmünâleyküm ihvanlar.

Tv.lerde dönen evlilik programlarına hiç dikkat ettiniz mi ?

Ihvanlar Neler düşünmektedirler ?

Dua Nur

Kıdemli Üye
Seyretmiyorum, saçma bi şey.

Kaçak

Yeni
Aleyküm selam ...
Zenginleşmenin alametidir ...

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
"Ben sana talibim" adı altında denmedik söz, yapılmadık soytarılık kalmıyor.Biz Müslüman olarak "anan canım banane" mi diyoruz ?

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Evliligin icini bosaltmanin bir diger yolu derim. Ne sanaldan nede evlilik programindan es bulunur. Her konuda oldugu gibi bu konudada Allaha siginmak ve duayi birakmamak en dogrusu. Bize bizden daha yakin olan Allah ve bizi kendimizden cok dusunen Allah, elbette dualara iltica edecektir- ama gec ama erken ..... Allah herseyin en iyisini bilendir

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ben de ilgilenmiyorum, çok sofi olduğumdan değil evimde televizyon da yoktur, yani seyredemiyorum, bazen çay salonlarında falan gözüme çarpıyor,

Yapılan şey dedikodu türü şeylerin ekrandan seyredenlere yansıtılmasıdır. Başka da bir şey yoktur.

spesifik

آزادی قید و بند
Tv programları işi reklama dökmemiş olsa idi açıkcası müslümanların genel tabirle çöpçatanlığa ihtiyacı var.. Güvenilir bir ortamla kişiler evlendirilebilmeli.
Yani Allah evlendirin buyuruyor ya .Hayra vesile olmak niye kötü olsun ki.Emine Şenlikoğlunun Mektup dergisinde böyle bir etkinlik hatırlıyorum..

Ne yazık ki şimdi ki kızların da erkeklerinde beklentileri çok farklı

elbiss

Ordinaryus
Geniş olmayla ilgili bi durum ..

iki insanın birleşmelerinde faydalı ve sağlıklı evlenmeler başarılı oluyorsa programlarda başarılı demektir...Çok tv izlemesemde bazen bu tarz program yayınlarını izlerim..Evlilik için bu programlara çıkarmısın derseniz ben çıkamam ama çıkanada ALLAH hayırlı nasip versin der saygı duyar geçerim yani.....

Böyle.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Tv programları işi reklama dökmemiş olsa idi açıkcası müslümanların genel tabirle çöpçatanlığa ihtiyacı var.. Güvenilir bir ortamla kişiler evlendirilebilmeli.
Yani Allah evlendirin buyuruyor ya .Hayra vesile olmak niye kötü olsun ki.Emine Şenlikoğlunun Mektup dergisinde böyle bir etkinlik hatırlıyorum..

Ne yazık ki şimdi ki kızların da erkeklerinde beklentileri çok farklı

Güzel, ayet zaten onu ifade ediyor, "Bekarları evlendiriniz" emri anne ve babaya has kılınmamış bütün bir topluma has kılınmıştır. Ama bu proğramları samimi müslümanlar yapmalıydı onda da haklısınız, buraya kadar her şey güzel.
İşin surasını anlayamıyorum ben,
Kızların ve erkeklerin farklı ne beklentileri vardır, niyet evlenmek ve yuva kurmak değil mi? Hz Adem'den bu yana evlilik buna havidir. Başka da bir şey yoktur.

spesifik

آزادی قید و بند
Kızlar ve erkekler daha materyalist ve daha fizik düşkünü olmuşlar

KAPİTALİZM ne yazık ki bunu başardı.
İstisnalar var elbette ama
asrı saadet dönemin de ki kıstaslar nebi döneminde kaldı..

elbiss

Ordinaryus
Büyük METROPOL şehirlerde yaşamanın çok zorlukları olabiliyor ki...bazı ailelerin çevreleride olamayınca ikii iinsanı birleştirecek aracılarda bazen malesef olamıyor...hele ki devir çok zorlu ve çetin olunca insanlar kime güveneceğini bilemiyor kaldı ki son dönemlerde artan Bayan cinayetleride malesef güveni insanlar arasında zedeleyen bir durum.bazen tv lerdeki araştırmalar daha sağlıklı olabiliyor tanıdık insanın olmayınca ama evlilik nasip kısmet işi o yüzden insanın ALLAH a çokça dua etmesi gerek ki bir ömür boyu mutlu olacağı hayırlı hayat arkadaşını bulabilsin diye...

Eskiden evlilik için aracı insanlar çok olurdu ama dünyadan eskiler malesef tek tek ayrılınca artık eskiler gibi elini taşın altına koyacak çok az insan kaldı...

Dünyada herşey zamanın ilerleyip gelişmesiyle değişiyor yani bundan 100 sene sonra belki evlilik insanlar istemeyebilir Avrupada bu evlilik oranları oldukça düşüşte o yüzden ütopya kurdum...yinede ALLAH bilir diyelim...

Hayat insanlara güveni azaltmaya devam ettiği sürece malesef insanlığın geleceğide pek parlak olmuyor hayırlısı olsun diyelim..

Böyle.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
TV Proğramları da olsa, neticede kadınlar şunda birleşiyorlar:

Evinin geçimini sağlasın, sevgi ve saygıyı da kuşansın!

(Dini hayat ve ibadetler pek gündeme getirilmiyor burada bir nakıslık var ama genel geçerlilik hep aynıdır.)

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Büyük METROPOL şehirlerde yaşamanın çok zorlukları olabiliyor ki...bazı ailelerin çevreleride olamayınca ikii iinsanı birleştirecek aracılarda bazen malesef olamıyor...hele ki devir çok zorlu ve çetin olunca insanlar kime güveneceğini bilemiyor kaldı ki son dönemlerde artan Bayan cinayetleride malesef güveni insanlar arasında zedeleyen bir durum.bazen tv lerdeki araştırmalar daha sağlıklı olabiliyor tanıdık insanın olmayınca ama evlilik nasip kısmet işi o yüzden insanın ALLAH a çokça dua etmesi gerek ki bir ömür boyu mutlu olacağı hayırlı hayat arkadaşını bulabilsin diye...

Eskiden evlilik için aracı insanlar çok olurdu ama dünyadan eskiler malesef tek tek ayrılınca artık eskiler gibi elini taşın altına koyacak çok az insan kaldı...

Dünyada herşey zamanın ilerleyip gelişmesiyle değişiyor yani bundan 100 sene sonra belki evlilik insanlar istemeyebilir Avrupada bu evlilik oranları oldukça düşüşte o yüzden ütopya kurdum...yinede ALLAH bilir diyelim...

Hayat insanlara güveni azaltmaya devam ettiği sürece malesef insanlığın geleceğide pek parlak olmuyor hayırlısı olsun diyelim..

Böyle.

Bakin dediginizde hakli olabilirsiniz. Lakin bunun cozumu tv programlari degildir. Bence Diyanet bu konuda cok ciddi calisma yapmali. Hatta imamlarini gorevlendirmeli. Cemaat her konuda imamina ve diyanetine danisabilmeli, derdini soyleyebilmeli.
Evlilik gibi ciddi ve hassas bir konuda tv veya sanal alemden meded ummak cok yanlistir - hatta ahmakliktir ( ozur dilerim ama oyle )

elbiss

Ordinaryus
Bakin dediginizde hakli olabilirsiniz. Lakin bunun cozumu tv programlari degildir. Bence Diyanet bu konuda cok ciddi calisma yapmali. Hatta imamlarini gorevlendirmeli. Cemaat her konuda imamina ve diyanetine danisabilmeli, derdini soyleyebilmeli.
Evlilik gibi ciddi ve hassas bir konuda tv veya sanal alemden meded ummak cok yanlistir - hatta ahmakliktir ( ozur dilerim ama oyle )

Dünya olsalara göre ilerlemez dünyada birşey yapılacak ise elini işin altına atarsın BİSMİLLAH ile başlarsın...bunun adı özel resmi farketmez önemli olan sebep ve sonuç ilişkisidir

Fakat şunu söylemem gerekir ki..

zaman hayal ettiğin gibi eski zamanın süreçleri değil...yani bugünlerin zamanındaki en büyük sorun GÜVEN PROBLEMİ dir yani bugün etrafına bak bu güven sorunu siyasetçilerden tutda en alt katmana kadar oldukça var...

GÜVEN SORUNU Ülkeler arasında da var...

o yüzden şunu düşünmeni isterim dünyadaki hiçbir sorun durduk yere oluşmaz bazen insan dini değer ve öğretilerden ödün verdiğinde de bu sorunları yaşar bazen hayatın sunduğu o kötü etmen önüne geleni ezip geçeceksin etmenide malesef insanda BEN duygusunu söylemekten öteye gidemiyor...

yani İNSANLIK çok uzun zamandır BİZ demeyi unuttu....işte bu değer eskilerin gölgesi altında malesef gittikçe gerilerde kaldı...

Bugün doğan insanların öğrendiği ilk şey ben ve tüketim dir.. işte bu yüzde işin içinde ALLAH a dair inanç ve samimi değerler olamayınca malesef neticelerde çok sağlıklı olamıyor....

Hayatımda benim bir ilkem vardır oda şu...

en iyi başarı hiç yapılmamaktan iyidir....yani olsa gibi etmenler tembellik ürünüdür insan olsa demeden görev icralarındakiler bu sorunları okuyabilmesi gerekirdi ...kaldı ki iki gözleri görüp iki kulağı işittiği halde...

yani şunu demek istiyorum...

eğer olmamasındansa olan varsa en azından bir adımdır ...yolda insan adım atmadan yürüyemez o yüzden sorunlar önceden görülmeden gelecek planlanamaz ....Eğer lidersen herkesten önce sen hayatı ve süreci okuyabilmelisin eğer lider değilsen hayatı okuma zorunluluğun yoktur ama insani vasfi görevlerde yardımcı olunabilinir..

Hayat paylaşıldıkça daha güzeldir bu söz çok hoşuma gider...Paylaşım olmadan birliktelik ve beraberlik sağlayamazsınız ...Paylaşımın en büyük degeri güven ve samimiyettir sonrasında ise sözlerin doğruluğunda uygulamadır işte o yüzden hayat seni değil sen hayatın olmak istenilen yerinde olursun...yani insanın niyeti ve ameli neyse hayatıda o oluyor bazen hayırlı şeyler için insanın hem kendi hemde insanlık için ALLAH a çokça DUA etmesi gerekir diye düşünüyorum.

Böyle.

can feda

Profesör
Evlilik gibi...bayan ve erkek için...hem uhrevi hemde dünyevi anlamda en önemli dönüm noktası olan bu kurum...böyle programlara heba edilmemeli...alet edilmemeli...Ben izlemiyorum açıkcası...izleyen çok gördüm haliyle...ve izleyenler içinde beni şaşırtan ileri yaşta teyze ve amcalar olması...

Rabbim hepimizi yaratmış...nasibimiz ile yaratmış...elbet yeri ve zamanı geldiğinde...hayırlısı ile olur...''Derdi Dünya Olan Dünya Kadar Derdi Olur'' sözünden hareketle...biz halis islahlı mümin olma yolunda ilerlersek Rabbim herşeyin hayırlısını verir inşAllah...

elbiss

Ordinaryus
İnsan neticede çaba vermedikçe sonuç önüne gelmez...yani bugünlerin dünyasında dünyalık olarak zengin olmak istiyorsanız ama çaba vermiyorsanız yada emek sarfetmiyorsanız zengin olmak sadece hayalden öteye gidemez...

Evlilikte öyle ...yani kaderini hayat arkadaşını arayacaksın aramadan onu ALLAH istemedikçe bulamazsın( insan tv de aramazsa niye aramadın diye sorulmaz tercih onundur oke buna ben birşey diyemem sizler dersenizde yine kendi düşümcemden ötesini söylemem yani sizlerede saygı duyarım.)...belki tüm aramalarına ragmen insan evlenemediyse ALLAH böyle uygun görmüştür değip insanın şükredebilmesi çok önemli..

yani insan herhaline şükredebilmeli ALLAH verirse olur vermezse niye vermedin haşa denmez şükredilir vardır bunda bir hayır denir çünkü bazen sabrın sınavını şükür kapıları içinde insan yaşayabilir....

İnsan dünyası için çabaladığı gibi ahiret hayatı içinde çabalaması gerekir insan dünyada ölçülü olabilmeli..yani mümkün olduğunca ALLAH ın isteklerşne emirlerine özen göstermeye çalışabilmelidir ..

insan ne kadar ahireti için dünyada başarılı olunur bilinmez ama bilinen bir gerçek var her insan fanidir o yüzden yaşam fani hayat unutulmadan sürdürülmelidir çünkü kapıların ardında aziz ve mükemmelden öte yüce ALLAH var ...

insanın niyeti ameli neyse hayatıda öyle olabiliyor ama herzaman sonuç iyi olmayabilir oyüzden rabbimiz ne verecekse herşeyin hayırlısını versin hayırlı değilse vermesin diye ALLAH a insanın çok kez dua etmesi ve şükretmesi çok önemli diye düşünüyorum..

Böyle.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Bende dört tespitimi yazayım:

1- Bakıyorsunuz 20 yaşındaki kız bu programa gelmiş. Yaw sen niye geldin. Evde mi kaldın, daha 20 yaşındasın.

2- Bir kaç takip ettim kızın biri çok efendi çok hanım hanımcık oturuyordu. Sonra bir gün programda bir tartışma çıktı siz o hanım hanımcık ablamızı bir görün. Ne kadar ağza alınmayacak laf varsa... Demek ki göründükleri gibi değiller.

3- Çeçen asıllı petrol işi yapan ve Arap ülkelerinden birinde yaşayan bir Türk abimiz programdaki kıza talip olup geldi. Adamda Arapça Rusça Türkçe İngilizce ve Çeçence olmak üzere 5 dil var. Adama nasıl geldiğini sordular, adam özel uçağımla geldim dedi.

Geldiği kız dövmeli mövmeli filan. Varlık durumunu siz düşünün. Kız elektrik alamadım dedi kabul etmedi. Ama hata adamın o kıza talip olmasında.

4- Ön önemli madde bu. Programa katılanların büyük çoğunluğu evlenip boşanmış kişilerden oluşuyor. Programda öyle bir pembe tablo oluşuyor ki sanki evlenip boşanıp programa katılanlar hayallerindeki eşi bulup kalan hayatlarını mutlu mesut bir şekilde sürdürmeye devam ediyorlar.

Bunun tehlikesi nedir derseniz evde bunu izleyen kadın yada erkek eşi ile arası iyi değilse bu hayallere kapılmaya başlıyor. Nefsi dürtüyor, şeytan dürtüyor.

Boşanma ayrılma fikri zayıfsa bunun kuvvetlenmesini sağlıyor ve yuvası yıkılıyor.

Kısaca bu programın aile yapısını dinamitlediğine inanıyorum.

Selam ve dua ile...