Rüyaların Süresi

melde

helina_roje
Rüyalarda yaşananlar inanılmayacak kadar hızlı gelişir.
Bir kaç dakikalık rüya esnasında bile çok uzun sürdüğünü
sanılan garip, şaşırtıcı ve çok değişik olaylar birbirlerini izler,
bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmaz. Ancak zaman
kavramını, uyandıktan sonra beyinin öğretileri ve alışkanlıkları
doğrultusunda saptadığımız bir anlar toplamıdır sadece.

Bilimadamlari rüyanın süresi üzerinde kesin bir sonuca varamamışlardır.
Bir kısmı rüyaların sadece birkaç saniye sürdüğünü iddia ederken,
diğer bir kısmı da saatlerce devam eden rüyaların olduğu fikrindedir.
Bu tartışmalar sırasında Dr. B. Klein adında Amerikali bir bilimadamı
bir araştırmaya başlamış ve gönüllü olarak seçtiği kişileri hipnotize
ederek uyutmaya başlamıştır ve belli bir süre sonra uyandırıp
rüyalarını dinleyerek, bir rüyanın 20 saniyeyi geçmeycek kadar
kısa sürdüğünü belirlemiştir. Dr. Klein'ın sürdürdüğü bu araştırmanın
sonunda en uzun rüyanın 90 saniyeyi geçirmediği ortaya çıkmıştır.

Kaynak: İnsan ve Saglik

Enes

İhvan Forum Üye
valla bazen öyle rüyalar görüyorum ki sanki 3 yıl sürüyor... :)

Allahuekber

sahi evrimciler rüyayı nasıl açıklıyorlar çok merak ediyorum

M

Murat Sâki

Guest
bende bu konu ile bir araşdırma yapmışdım en uzun rüyanın 3 saniye sürdüğünü en kısa ise 1 saniye oldugunu okudum ve eger 3 sayiden daha uzun süren rüyalardan bilinçi kaybetme halk arasında ''delirme'' ihtimali..!olabileceğini okmuşdum..

Osmanlıcıda; alem-i meleküt denilmekdedir
yani rüyalar alemi birde alimlerimiz rüyayı 3 ayırmış

1- hayal-ı sadika; bunlar kesin dogrulu cıkan rüyalar cogumuzda olur gaybı haberler vs... ama bunları yorumlamak ne kadar dogru bilinmez...

2-hayal-ı şehvanı; bunları boş şeytanı aldatmaca olan rüyalar

3-hayal-haliye; buda insanın o gün ki en etkilendiği vs.. işde akşama elinde kürekle çalışan işçinin rüyasında küreği görmesi gibi bunada fazla önem verilmemesi lazım

ama efendimiz ASM rüya ile hadislerini okumak lazım birde rüyaların sadıka şehvanı ayırması zor bence ama fazla itimad etmemek lazım ,

ozti

Asistan
bilgiler için teşekkürler arkadaşlar

umbrosus

Üye
lise yıllarında psikoloji derslerinde tartıştığımız konulardan biriydi rüyaların süresi konusu.
o günlerden beri bu rüya süresi konusu olunca aklıma hep şu soru gelir: bazen bi kabus görür, korku ve ter içerisinde uyanır ya insan. en uzun rüya 3 saniye iddiasını orta atanlar vücudun 3 saniyede nasıl o kadar ter attığını nasıl açıklıyorlar acaba

M

Murat Sâki

Guest
25 günde yumurtanın 11 litre su ihtiyacını o dar alanda nasıl karşıladığını açıkladıkları gibi, açıklıyorlardır kesin bu arada her rüyada ter atıldığını ilk defa senden duydum.

umbrosus

Üye
sen taktın zaten bana kafayı.
ayrıca o iddiayı ortaya atan sen değilsin. sen okuduğunu kopyalayıp yapıştırdın. ben ise sadece konuyla ilgili aklıma takılan bi soruya yanıt arıyorum çook kıymetli admin arkadaş.

"bazen bi kabus görür, korku ve ter içerisinde uyanır ya insan..." demişim oradaki "bazen" kelimesinin anlamını biliyor olsaydınız "her rüyada ter atıldığını senden duydum" sözünü söylemezdiniz.

Aşağıdaki Linkin "bazen" kelimesiyle ilgili size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.
http://www.tdk.gov.tr/TDKSOZLUK/sozbul.asp?KELIME=bazen

M

Murat Sâki

Guest
gözden kaçmış olabilir, dil konusunda merak etmeyin siz uzman sayılabileçek kadar, bilgim var size karşı bir sin'im olamaz, olmasıda mümkün değil. ''ba-zen'' kelimesi'nin anlamı için saolun...

dré@m

...uzaklarda...
Web sitesi
www.ihvan-forum.com
ben bazen öyle rüyalar görüyorum ki hayatımı yönlendiriyor sanki ve etkisinden kurtulamıyorum ne yazık ki...

hayal-ı sadika
hayal-ı şehvanı
hayal-haliye dedik de şimdi nasıl anlayabiliriz hangisine ait olduğunu

90 saniyeden süren rüyalar aklı kaybettirebiliormuş..bence doqru..bende geçici hafıza kaybına neden olmuştu gördüqüm bi rüyayı kalktıktan sonra 5 dakıka ailemle paylasıorum ve ailem bi anlam veremıoo...6. dakaıkada ise ben naptıqımı bılemıorum ve neden öyle davrandıqımı hala daha düşünüyorum...

nurcan

Üye
ben rüyanın belki saatler olmasa da dakikalarca sürdüğünü zannediyorum umbrosus kardeşimin dediği gibi ben de birkaç saniyede insanda terleme korku gibi belirtilerin oluşmayacağını düşünüyorum.Ayrıca bazen bir başkasının rüya gördüğü anı yakalarsanız iniltilerinin, sayıklamalarının vb hallerin birkaç saniyeden fazla olduğunu görürsünüz.