• Reklamsız versiyon için ÜYE OL

Rusya'nın dev uçak gemisi Akdeniz'de

Hikem

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ağu 2009
Mesajlar
6,073
Beğeniler
700
Puanları
0
#1
Güncelleme: 13:43, 28 Aralık 2011 Çarşamba


Rusya'nın dev uçak gemisi Akdeniz'de

Akdeniz'e ulaşan Amiral Kuznetsov diğer Rus savaş gemileri ile birlikte uluslararası sularda askeri tatbikatlarını sürdürüyor, NATO takipte...

Dünya Bülteni/Haber Merkezi


Rus uçak gemisi Amiral Kuznetsov Cebelitarık boğazını geçerek Akdeniz'e ulaştı. Diğer Rus savaş gemileri ile birlikte uluslararası sularda Rus savaş gemileri askeri tatbikatlarını sürdürüyor. Rus basınında yer alan haberlere göre, Rus savaş gemilerini NATO'ya ait helikopter ve gemiler de sürekli izliyor.


Savunma Bakanlığı televizyonu Krasnaya Zvezda ve resmi Vesti televizyonu, Rus savaş gemilerinin Akdeniz karasularına girerek askeri tatbikata başladığını duyurdu. Cebelitarık boğazından giren gemilerin Cezayir kıyılarına yakın uluslararası alanlarda tatbikat yaptığı belirtildi.


Tatbikat sırasında komutanlarından görev alan bahriyeler silahlarını ateşledi. Televizyona konuşan deniz komando birlikleri gemide sallanma yüzünden hedefe ateş etmenin kolay olmadığına işaret ediyor.


NATO HELİKOPTERLERİ RUS SAVAŞ GEMİLERİNİ FOTOĞRAFLADI


Tatbikatın ana amacının olası düşmana ait denizaltılardan kaynaklanan tehditlere karşı hazır olunması olarak açıklandı. Haberlere göre tatbikatı izleyen NATO, bölgeye helikopter ve küçük gemiler gönderdi. Amiral Kuznetsov gemisinden izlenimlerini aktaran Vesti muhabiri, "NATO helikopterlerinden Rus savaş gemilerinin fotoğrafı çekildi. Bunun üzerine iki Rus savaş helikopteri havalandı" diyerek gelişmeleri aktardı.


Akdeniz'in kendileri için yabancı bölge olmadığını anlatan Amiral Kuznetsov gemisi Radyo Navigasyon Grubu Komutanı Aleksey Golovin, "Burada zor bir şey yok, koşullar yabancı değil, biz burada defalarca bulunduk. Güneş de var, güzel. Bizim orada kuzeyde güneş gözükmez" dedi.


Haberde Rus savaş gemilerinin bir sonraki durağının Malta adasına yakın uluslararası bölge olduğu duyuruldu. Gemide Rus bahriyelerin halat çekme yarışı da düzenledikleri ve birinciliği kazanan bölüğe pasta ikram edildiği belirtildi.


Haberlere göre, Rus Karadeniz Filosu'nda görevli Ladnıy gemisi de tatbikata katıldı. Tatbikatta Rusya'nın Karadeniz, Kuzey ve Baltık deniz donanmalarına ait savaş gemilerinin katıldığı da kaydedildi.2012 gayet hareketli geçecek anlaşılan ..
 

Hikem

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ağu 2009
Mesajlar
6,073
Beğeniler
700
Puanları
0
#2
Hürmüz'de sular ısınıyor

 

İran donanmasının geniş çaplı bir tatbikat gerçekleştirdiği Hürmüz Boğazı'nda bir ABD uçak gemisi görüntülendi.

İran Donanması Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari, İran keşif uçaklarının çektiği görüntülerde, USS John C. Stennis olduğu tahmin edilen uçak gemisinin, Hürmüz Boğazı'ndan Umman Körfezi'ne geçerken görüntülendiğini söyledi.
 
Üst