Ruslar Türkçe İçin Yarıştı...

Moskova tarihî gunlerinden birini yasadi. Ulkenin farkli bolgelerindeki okullarda egitim goren ogrenciler, Turkce Olimpiyati'nda ter doktu. Rusya'da 3. kez duzenlenen yarismaya katilan gencler, dinleyicilere unutulmaz bir gece yasatti. Finale yukselen 205 ogrenci, konusma, yazma, siir, sarki, genel kultur, makale ve resim dallarinda dereceye girmek icin onceki gun kiyasiya yaristi.
rusya_turkce.jpg

Aylardir olimpiyata hazirlanan ogrenciler, Rus ve Turk akademisyenlerden olusan jurinin karsisinda kabiliyetlerini sergiledi. Kubat'in 'Bugun' isimli sarkisiyla yarismaya katilan Irina Pasenko birinci secildi. St.Petersburg 664 No'lu Uluslararasi Rus-Turk Koleji ogrencisi Anastasya Aksencik, Fikret Kizilok'un 'Gonul' parcasi ile ikinci oldu. Yabanci Diller Kutuphanesi Konferans Salonu'nda duzenlenen toren, siir kategorisinde de nefes kesen bir mucadeleye sahne oldu. St.Petersburg Tolerans Dil Merkezi'nden Tatyana Saykova, 'Istanbul' siiriyle birincilik kursusune yukseldi. Turkiye Buyukelciligi'nin himayesinde gerceklesen olimpiyatta dereceye girenler, madalya ve cesitli hediyelerle odullendirildi. Bu ogrenciler 25 Mayis-3 Haziran tarihlerinde Ankara ve Istanbul'da duzenlenecek 5. Turkce Olimpiyati'na katilma hakki kazandi. Yarismada duygulu anlar yasayan Turkiye'nin Moskova Buyukelcisi Kurtulus Taskent, ortaya cikan tablodan buyuk gurur duydugunu soyledi.

Rusya Federasyonu 3. Turkce Olimpiyati coskulu bir torenle kutlandi. Turkce ogrenimini tesvik etmek ve Turkiye'nin tanitimina katkida bulunmak amaci ile Rusya'nin farkli bolgelerinde Turkce ogrenen binlerce Rus ogrenci arasindan secilen 205 yarismaci Moskova'da iki gun suren yarismalarda Turkce icin ter doktu. Her gecen gun ilginin arttigi olimpiyat yarismalarina bu yil 23 farkli kurum kendi secmelerini yaparak 205 ogrenci ile final yarismalarina katildi.
2005 yilinda 10 kurumla birincisi duzenlenen olimpiyatlara gecen yil 15 kurum katildi. Bu yil elemelere Rusya'nin farkli bolgelerinden 25 kurum katildi. Turkce Olimpiyati Rusya Turkiye Buyukelciligi Egitim Musavirligi himayelerinde, Rusya Bilimler Akademisi Sarkiyat Enstitusu, Uluslararasi Tolerans Egitim Vakfi, Moskova Devlet Universitesi Asya ve Afrika Ulkeleri Enstitusu, Rusya Devlet Sosyal Bilimler Universitesi, Rusya Devlet Kutuphanesi Dogu Edebiyati Merkezi ve Rusya Yabanci Diller Kutuphanesi gibi bircok kurumun katkisi ile gerceklesti. Iki gun suren elemelerden sonra tum kategorilerde ilk uce giren ogrenciler hunerlerini Rusya Yabanci Diller Kutuphanesi Konferans Salonu'nda duzenlenen torenle sergiledi.

rusturkkolej.jpg

Sarki yarismasinda Novosibirsk Devlet Universitesi'nden Irina Pasenko, Kubat'in 'Bugun' parcasi ile birinci olurken, St.Petersburg 664 No'lu Uluslararasi Rus-Turk Koleji ogrencisi Anastasya Aksencik, Fikret Kizilok'un 'Gonul' parcasi ile ikinciligi elde etti. Ayni okuldan ucuncu olan Dimitri Skakinov, Kenan Dogulu'nun 'Bas Harfi Ben' adli parcasi ile dinleyenleri costurdu. Siir dalinda St.Petersburg Tolerans Dil Merkezi'nden Tatyana Saykova, 'Istanbul' adli eserle birinciligi aldi. Rusya Devlet Sosyal Bilimler Enstitusu'nden Grigori Lugavoy, AsIk Veysel'in 'Dostlar Beni Hatirlasin' siiriyle ikinci oldu. Saratova Devlet Universitesi'nden Anastasya Firsekova da Yahya Kemal Beyatli'ya ait 'Sessiz Gemi' calismasiyla ucunculuk koltuguna oturdu.

Makale yarismasinda finale katilan 11 kisi arasindan secilen uc makalede Rus yarismacilar, Rusya-Turkiye iliskilerinin gelismesi icin onerilerde bulundu. Makale yarismasinda Moskova Devlet Universitesi'nden Elmira Agayova birinci oldu.
UNESCO'nun 2007'yi Mevlânâ yili ilan etmesi dolayisiyla 'Mevlânâ' temali resim yarismasina 28 ressam katildi. Moskova Devlet Sanat Universitesi'nden basarili ogretim gorevlilerinden olusan jurinin verdigi kararda St.Petersburg'dan Fahri Kemal Mahmudova 'Pervane' adli tablo ile birinciligi elde etti.

'Buyuk gurur duydum'
Turkiye Buyukelcisi [FONT=bookman old style, new york, times, serif]Kurtulus Taskent, yasanan tablodan buyuk gurur duydugunu belirtti. Turkiye Cumhuriyeti Milli Egitim Bakanligi iki ulke arasinda egitim iliskilerinin gelismesine ve Turkce ogretimine katki saglayan basarili on egitimciyi tesekkur belgesi ile odullendirdi. Egitim Musaviri Dr. Mahmut Bozan, "Bu ogretmenlerin her birini Milli Egitim Bakanligi tesekkur belgesi ile odullendirdim. Cunku bunu hak ediyorlar." dedi. [/FONT]
Rusya Federasyonu Turkce Olimpiyati Juri Baskani Turkolog Prof. Dr. Dimitri Vasiliyev, "Butun cabamiz dostlugumuzun en iyi donemini yasamak." dedi.

Faruk Akkan
02 Nisan 2007, Pazartesi

missilo

Asistan
allah bütün abilerimizden,hoca efendiden,orada öğrencileri yetiştiren öğretmenlerden ve tüm sevenlerinden binlerce kez razı olsun.
ufak bir notum olacak:::CHP den deniz baykal şahsiyeti 1-2 hafta önce grup toplantısında HOCA EFENDİNİN okullarını gözaltında bulunduracağız demişti.sen nesinde gözaltında bulunduruyorsun deniz baykal kimsin sen,inmisin cinmisin insanlığından şüphelendiğim yaratık...
...kalın selametle.....

allah bütün abilerimizden,hoca efendiden,orada öğrencileri yetiştiren öğretmenlerden ve tüm sevenlerinden binlerce kez razı olsun.
ufak bir notum olacak:::CHP den deniz baykal şahsiyeti 1-2 hafta önce grup toplantısında HOCA EFENDİNİN okullarını gözaltında bulunduracağız demişti.sen nesinde gözaltında bulunduruyorsun deniz baykal kimsin sen,inmisin cinmisin insanlığından şüphelendiğim yaratık...
...kalın selametle.....
takma sen.. o pirim kazanmaya bakıyor.. halbuki bilmiyorki jitem mit ve diğer yabancı istihbarat servisleri kontrolunde ....

o hala uyuyor uyusun bakalım....:eek:leyo: