Ruhul Furkan Nedir

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
Allah Nasip ederse önümüzdeki günlerde bu cemaatten kardeşlerimiz forumumuza teşrif edecekler. " Tikky"Hemen tanırsınız zaten :O Kendini belli eder.

En ayrıntılı ve enkapsamlı bir şekilde gerekli açıklamaları ile bizleri tatmin edecekleri gibi. Yazıları ile manevi bir havayı bizimle paylaşacaklardır inşaAllah

Ama Kısaca şu şekilde izah edersem Tasavvufi bir Tefsirdir Ruhul Furkan

Bedrin_Aslanı

Profesör
Yaşadığımız ülke kuruluşundan hemen sonra laiklik ilkesini benimsediği için bütün dinlere karşı eşit mesafede ve müdahale konumunda değil. Devletin sonralarda kurmuş olduğu Diyanet işleri başkanlığı ise dini yeni nesillere öğretmek yerine sadece Sünni Müslümanlara camilerde cemaatle namaz kıldırma memurluğu olarak algılanmış ve günümüze kadar böyle süre gelmiştir. Allah'ın insanlara hayat nizamı hükümleri olarak gönderdiği kitap Kuran-ı kerimi anlamak ve anlatmak sivil toplum örgütü olan cemaatlere görev olmuş .
Bu sivil toplum örgütleri tarihten gelen ilim ekol silsilelerini takip etmiştir. Yeni Türkiye cumhuriyeti hükümetleri bu ekolleri tarikat adı altında örgütlenmelerini yasaklayınca Bu tarikat devamı düşünceler cami cemaati olarak faaliyetlerine devam ederek İslam'ın ehli sünnet ışığında ülkemizde bilinmesini temine gayret etmişler.
Bu cami cemaatlerinden bazıları çok güçlenmiş ülke içinde olduğu kadar sınır ötesi toplumlara da hizmet verme yarışına girmişler.
Bu cemaatler genelde toplandıkları cami ve şehir ismi ile anıldıklarından tanıtımları da bu isin olmuştur.
Of da Medrese eğitimi veren hacı Dursun Efendiden ilk eğitimini alan Nakşibendi tarikatı Halidi kolu son imamı Balaban Kus doğumlu Mahmut Ustaosmanoğlu Hz. İstanbul Fatih ismailağa camiinde büyük bir cemaate dini irşat hizmeti verirken meşhur 28 şubat döneminde emekliye alınmıştır. Kendisini sevenlerinin oluşturduğu kardeşlik zinciri bütün ülkemizi çevreledikten sonra başta Avrupa ve eski Sovyet cumhuriyetlerinde köklü cemaatlerin kurulmasına vesile olmuştur.
Efendi Hz. K.S sayısını kendisinin dahi belki bilemeyeceği talebe yetiştirmesi ve fıkıh alanında yazdığı eserleri ve en önemlisi çağımıza uygun olarak yeniden yorumlanarak tarih içinde içinde çeşitli cehaletlerle sokuşturulmuş başta israiliyat hikayelerinden arındırılmış . Günümüzün insanının rahat anlayacağı ( RUHUL FURKAN ) adı ile geniş bir heyet araştırması ile yazılan 30 ciltlik Kuran_ı Kerim çalışması dünyada yankı bulan en önemli eseridir.

Tefsirde Ayetler önce Arapça dili esas alınarak dil anlamı olarak tefsir edilmekte ardından günümüzün anlaşılabilir diline çevrilmekte,daha sonra bu ayet hakkında günümüze sahih kaynaklardan gelen nüzul sebebi yazılmakta, sonra bu ayeti açıklayan hadis-i şerifler, tarih içinde ayet hakkında yorum yapmış başta sahabeler,tabiin,ilk yüzyılların alimlerinin yorum ve uygulamaları ayrı ayrı verilmekte. bu hali ile son yüz yıllarda yazılmış en kapsamlı tefsir olma özelliği vardır.

€br@r

Paylaşımcı
RUHUL FURKAN TEFSİRİ'NİN YAZILMASININ SEBEBİ​

Ruhul Furkan ismi verilen bu tefsire, başta Mevla Tealanın yardımı, Resulullah (sav) in manevi işareti ve Meşayihı Kiram (Kaddesallahu Esrarehum) Hazeratının âli himmetleri (büyük yardımları) ile başlanmıştır. Ayrıca bu tefsir, Ehli Sünnet ulemasından zahir ve batın erbabının ( dil ve gönül ilimlerine sahip olan kişilerin) sözlerinden istifade edilerek her sınıf insanın anlayabileceği şekilde yazılmaya çalışılmıştır.

Kuran’ı Azimüşşan’ın kelime kelime anlaşılmasına çok hevesli olduğumuz, senelerden beri sohbetlerimize iştirak eden kardeşlerimiz tarafından yakinen bilinmektedir. Nice büyük alimler, Kuran’ı Kerimi türkçe tefsir ederek, bu büyük Kitabın manasını anlama hususunda, insanların ihtiyaçlarını karşıladıklarından, ziyade aciz olan bu kardeşiniz böyle büyük bir işe girişmeyi bu zamana kadar düşünmüş dahi değildi.

Ancak (Hicri 1407) senesi Şaban ayının Beraat gecesinde, Ravzayı Mudahharada, yani P.E (sav) in bulunduğu pak cennet bahçesi olan Mescidi Şerifinde bulunduğumuz sırada P.E (sav) tarafından vaki olan manevi bir işaretle, bu mühim işe başladık ve yukarıda geçtiği gibi kelime kelime mana verilmesine ziyade dikkat göstererek bazı kardeşlerimizle beraber bu uzun yola çıktık.

Ruhul Furkan 1. cilt 9. sayfa

melde

helina_roje
bilgiler için teşekkürler bende ilk defa burdan takip edeceğim bu tefsiri bilgilerinizden istifade etmeye çalışacağım halidiye.com bazı bölümleri okumak için üyelik istediği için okuyamıyordum Allah razı olsun

Bedrin_Aslanı

Profesör
melda' Alıntı:
bilgiler için teşekkürler bende ilk defa burdan takip edeceğim bu tefsiri bilgilerinizden istifade etmeye çalışacağım halidiye.com bazı bölümleri okumak için üyelik istediği için okuyamıyordum Allah razı olsun
Evet üyelik istiyor her forum gibi. Bayan ismiyle üye olmakda yasak ve bayan ismini çağrıştırak bir isimle.

melde

helina_roje
Limriemvrm' Alıntı:
Evet üyelik istiyor her forum gibi. Bayan ismiyle üye olmakda yasak ve bayan ismini çağrıştırak bir isimle.

ben islami forumlarda üye olmadan içerik gösterilmemesini anlamıyorum islam adına yapılmış siteler böyle uygulamalarda sanki üye topluyor gibi geliyor bana ama yanlışta anlıyor olabilirim her neyse tekrar teşekürler..

TikKy

Üye
Bismillahirrahmanirrahim

Allahın Rahmeti Beti Ve Bereketi Üzerinize Olsun İnşaAllah Sevgili Kadim Dostum Lim. Tasavvufu Anlatmış Ebrarda Sağolsun Ruhul Furkanı Anlatmış İnşaAllah Allah ikisinden Ebe Daim Razı olsun inşaAllah ...

Bu Fakirde Cemaatten Bahsetsin İnşaAllah ...

RUHUL FURKAN MAHMUT EFENDİ KS. VE onun Medrese taleberi tarafından yazılmaktadır inşaAllah ...

TEHECCÜT NAMAZINDA YAZILMASI AYRI BİR ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR ...

Cemaat Son derece SÜNNETE DİKKAT ETMEKLE BİRLİKTE ASLA SÜNNET-İ SENİYEDEN TAVİZ verilmesi SÖZ konusu bile olamaz! Olmamıştırdır ...

Yer Olarak istanbul Fatih Çarşambaya GELİRSENİZ İsmail Ağa Camiinde Ve Medresesinde Daha yakından anlama ve tanıma imkanı olur inşaAllah Kısaca Bahsetmek gerekirse :

Caminin Büyüklüğü 5 6 Bin kişilik Ama İnce Bir Nokta Var !
Ezan-ı Muhammediye Canlı insan sesi ile okunmaktadır! Tıpkı Rasullahın Mescidinde Olduğu gibi Teknolojik Hiç bir Alet kesinlikle Kullanılmaz !

Bu Aynı şekilde Namaz Sırasındada Bu Şekilde Devam etmektedir inşaAllah ... Namazda İmamda Mikrofon Kullanmaz Kabedeki gibi 2 Müezzinle Kılınır Namaz İnşaAllah

Caminin Öndeki Bölümünün Oranı "KABENİN ORANININ AYNISIDIR" Kabeyi Görmeyenler BUraya Bakarak Oranı Anlaya Bilir

Bu Medreseden Osmanlıda Görevli 5 ŞEYHÜL İSLAM YETİŞMİŞ OLUP MEZARLARI AVLUSUNDA MEVCUTTUR ...

Sabah Namazı Yaş Ortalaması "25" olan tek Camidir !

Sabah Namazı Kılmak İçin Saat 3:00 Da Camide olursanız Belki Dışarda Kilim Üzerinde Bir Yer bulabilirsiniz :O

Cami İçerisinde Herkezde BEYAZ Sarık sarılıdır Kendinizi Osmanlıda Veya Sahabe Ortamında Namaz Kılarken Sana Bilirsiniz

Mahmut Efendi Hazretlerine Gelince Günlerden Bir Cuma Günü idi Sizin Şu Meşhur "DJ BOZUNTUSU BENJA İLE" :O Cumaya Gittik Ben İnanmazdım Önceden Allah Dostlarına Benjadada Şüphe Yok değildi Ben gittim gördüm dedim Gel sende Gör Kendin Karar Ver dedim GERİSİNİ O ANLATSIN ...

ORTAMI SOHBET ETTİĞİ HOCALARI

Şimdilik BU kadar Yeter İnşaAllah

Muhabbetle

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
Limriemvrm, yazdığın iletide Ruhul Furkan için 30 ciltlik bir eser demişsin ama bildiğim kadarıyla 12 cildi var şu anda ve hala tamamlanmış değil.
Umarım yanlış bilmiyorumdur.

Bu konuda bilgi verirsen memnun olurum.

ozti

Asistan
Allah razı olsun bende ilk defa duydum bu tefsiri bilgileneceğim sayenizde

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
Konuya balıklama daldık, TikKy'e hoşgeldin demeyi unuttuk. Hatırlattığın için teşekkürler Vuslat Rana.

Hoşgeldin Cübbeli TikKy:O

Yazılarını bekleriz inşaAllah.

Bedrin_Aslanı

Profesör
nesil' Alıntı:
Limriemvrm, yazdığın iletide Ruhul Furkan için 30 ciltlik bir eser demişsin ama bildiğim kadarıyla 12 cildi var şu anda ve hala tamamlanmış değil.
Umarım yanlış bilmiyorumdur.

Bu konuda bilgi verirsen memnun olurum.
Allah C.C izni ile tamamlanacak. Bilgileriniz doğru...

Enes

İhvan Forum Üye
:) Allah dostlarına inanmamak körükörüne olmamalı...

Bedrin_Aslanı

Profesör
İnsan bazı şeylere görmeden inanmaz ya belki ondandır. :)
Ama onların yanında biraz zaman geçirince neyin ne olduğunu insan çok daha rahat anlayabiliyor sanırım.