Ruhlarına okumadan önce şu sorulara cevap ver !

ummuhan

Kıdemli Üye
Allah'ım ne kadar sabrlısın! Hayretler içerisindeyim. ..

garip70

Ordinaryus
Allah Allah sen hakkaten inanıyor musun yıkanıp kefenlenip gömüldükten sonra ahiretteki yerin mi değişecek?

Arkadaş okumuyorsunuz Kuran'ı sonrada "abdest yok gusül yok namaz yok" diye çalıp söylüyorsunuz.

Biz okuyoruz ona göre anlatıyoruz.Bu yüzden şaşırıyorsunuz.Azıcık bu adam ne diyor diye dinleseniz belki siz de anlarsınız.

hadisin penceresinden kuran'ı nasıl tefekkür edebilirsin hiç düşünmüyorsun.Edemezsin tefekkür falan.hadis dedikleri sözleri Resulün sözleridir diye inanıyorsan sen Kuran'ın kapağını bile açamazsın.

hadisler resulün sözü ise Kuran'dan birşey anlamak düşmez sana mecbursun sadece hadise uymaya.Ayırımda yapamazsın sahih ya da uydurma diye.

resulün sözünden bahsediyoruz hikaye değil azıcık düşün.resul gerçekten bir ayet için açıklama yaptıysa senin o ayetten başka birşey anlaman mümkün değildir.

resul Kuran'ı açıklıyorsa ve hadisler de resulün sözleri ise her ayet için açıklama gerekir.Kuran'ı Resul açıklıyorsa tüm hadisler için ayet bulmalısın kafandan ayeti anlayamazsın.

Sizin ki belli bir romantizim içinde şekillendirdiğiniz Resul algısına istediğinizi söyletmektir.

Yukarıdaki sözünde samimi isen söylediğin sözün ne manaya geldiğini anlaman gerekir.Hadislerle kuran'ı anlayacaksan tefekkür mefekkür edemezsin ayet hakkında Resulün açıklamasını mutlaka bulmalısın.

Gerçekten inanıyor musun yukarıdaki sözlerine?

İnandım artık sizin abdestsiz ve gusülsüz gezdiğinize... Sizde ne abdest var ne de gusül... Ölünün yıkanıp kefenlenmesi de şirk size göre anlaşılan... Anladığım kadarıyla cenaze namazımı kılmayın diye vasiyet de etmişsiniz.

Okuyor ve anlatıyormuş. Şaşırıyormuşuz. Dinlemiyormuşuz. Yav dinlenecek mantıklı bir şey söylemiyorsunuz ki...

Peygamberi aradan çıkarmışsınız, peygamberin yerine Abdulaziz Bayındır Bey'i koymuşsunuz. Afedersiniz ama elinizde bir değnek var ve değneğin iki ucu da b...k. Neresinden tutarsan tut diyorsunuz. Tutulacak bir yeri yok ki değneğin...

Valla ben gerçekten şaşırdım ne yalan söyleyim. Bu kadar cesur(bana göre cahil cesareti) olabileceğinizi tahmin etmemiştim. Ne diyim size seçtiğiniz yolda güle güle demekten başka söz bulamıyorum. Düşüne düşüne bunu bulmuşsunuz tebrik ederim sizi...

ALI25

Kıdemli Üye
Sorular kimden geliyor Abdulaziz bayindir dan kendisini insanlar biliyorlar degil mi veya $öyle diyeyim onu insanlar taniyorlar degil mi nasil bir yapisi oldugunu.

çelebiler

Kıdemli Üye
Gerçekten inanıyor musun yukarıdaki sözlerine?

İnandım artık sizin abdestsiz ve gusülsüz gezdiğinize... Sizde ne abdest var ne de gusül... Ölünün yıkanıp kefenlenmesi de şirk size göre anlaşılan... Anladığım kadarıyla cenaze namazımı kılmayın diye vasiyet de etmişsiniz.

Okuyor ve anlatıyormuş. Şaşırıyormuşuz. Dinlemiyormuşuz. Yav dinlenecek mantıklı bir şey söylemiyorsunuz ki...

Peygamberi aradan çıkarmışsınız, peygamberin yerine Abdulaziz Bayındır Bey'i koymuşsunuz. Afedersiniz ama elinizde bir değnek var ve değneğin iki ucu da b...k. Neresinden tutarsan tut diyorsunuz. Tutulacak bir yeri yok ki değneğin...

Valla ben gerçekten şaşırdım ne yalan söyleyim. Bu kadar cesur(bana göre cahil cesareti) olabileceğinizi tahmin etmemiştim. Ne diyim size seçtiğiniz yolda güle güle demekten başka söz bulamıyorum. Düşüne düşüne bunu bulmuşsunuz tebrik ederim sizi...
Şaşırırsın tabi alışmışsınız köleliğe.

garip70

Ordinaryus
Şaşırırsın tabi alışmışsınız köleliğe.

Çelebiler... :eek:hmy:

Yav... He he... Ne diyim ki? Şeytan hem soldan gelir hem sağdan... Size sağdan gelmiş... Dikkatli olun... :(

Siz özgür kalın o zaman ben almıyım... :pokey:

kilicarslan

Kıdemli Üye
Soru ruhuna okuyup okumamak ama, sünnette bunun yeri varmı diye bakmak yerine millet bildiğini okuyor.
Birde bunu sözde Kuran ve sünnete dayandırıyor.

çelebiler

Kıdemli Üye
Soru ruhuna okuyup okumamak ama, sünnette bunun yeri varmı diye bakmak yerine millet bildiğini okuyor.
Birde bunu sözde Kuran ve sünnete dayandırıyor.

Böyle birşey olsaydı Allah söylemez miydi?Allah hiçbirşeyi eksik bırakmadığını da bildiriyor.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Böyle birşey olsaydı Allah söylemez miydi?Allah hiçbirşeyi eksik bırakmadığını da bildiriyor.

Eksik bırakmama konusuna aslında etraflıca bir girmek lazım. İlgili ayette geçem kavramlara dikkatlibakılması gerektiğini düşünüyorum. Allah'ın dini tamdır eksik bir şey yoktur eyvallah , "dininizi kemale erdirdim "derken bu net anlaşılıyor.
Ancak kuran'la beraber birde kuranın hayata yansıması olan Rasulullah'ın uygulamaları mevcut. Bunları yok sayamayız. Din adına Herhangi bir konuya delil aranacaksa bu Kurandan özellikle aranır, ve sünnette.

Burda akıl yürütüp duracağımıza kitabın ortasından konuşmak lazım, ve onun uygulaması olan sünnetten.

çelebiler

Kıdemli Üye
Eksik bırakmama konusuna aslında etraflıca bir girmek lazım. İlgili ayette geçem kavramlara dikkatlibakılması gerektiğini düşünüyorum. Allah'ın dini tamdır eksik bir şey yoktur eyvallah , "dininizi kemale erdirdim "derken bu net anlaşılıyor.
Ancak kuran'la beraber birde kuranın hayata yansıması olan Rasulullah'ın uygulamaları mevcut. Bunları yok sayamayız. Din adına Herhangi bir konuya delil aranacaksa bu Kurandan özellikle aranır, ve sünnette.

Burda akıl yürütüp duracağımıza kitabın ortasından konuşmak lazım, ve onun uygulaması olan sünnetten.

Resulün uygulaması ya da Kuran'ı açıklaması hadisler ise Kuran'ı anlamak konusunda hiç kimsenin söz söyleme hakkı olabilir mi?

elbiss

Ordinaryus
başüstüne söyliyim.

Sen bunları nereden öğrendin?Kendi kendine ilham geldi de oradan mı sorma ihtiyacı hissettin?

Neden bu kadar merak ettin ki ?

nereden öğrendiğimin senin için bir anlamı yok ki söylesem neyi değiştirecek...sen yine kendi bildiğini yapacaksın ...

Boşver ne yapmak istersen onu yapabilirsin ..

konu benim adıma bitmiştir sen ne yazmak istersen keyfin bilir yazabilirsin saygı duyarım.

Böyle..

çelebiler

Kıdemli Üye
Neden bu kadar merak ettin ki ?

nereden öğrendiğimin senin için bir anlamı yok ki söylesem neyi değiştirecek...sen yine kendi bildiğini yapacaksın ...

Boşver ne yapmak istersen onu yapabilirsin ..

konu benim adıma bitmiştir sen ne yazmak istersen keyfin bilir yazabilirsin saygı duyarım.

Böyle..

Söze soruyla giriş yaptım.Seni birşeyle itham etmek için sormadım.
Lütfen bu kadar çabuk gücenme.
Doğru bildiğimiz yalanlardan kurtulmak kolay olmuyor.Birbirimize bir sabır göstermeliyiz.

elbiss

Ordinaryus
Söze soruyla giriş yaptım.Seni birşeyle itham etmek için sormadım.
Lütfen bu kadar çabuk gücenme.
Doğru bildiğimiz yalanlardan kurtulmak kolay olmuyor.Birbirimize bir sabır göstermeliyiz.

Hayır sana hiç gücenmedim hayatımda ben kolay kolay gücenmem eğer gücenirsem bunu yüzüne karşı söylerim çekinmem emin olabilirsin....

Bak sana birşey söylücem ama sadece oku birşey deme olur mu?..

Bazen hayatında insan çok şey kazanabilir hatta bu kazandıkların değeri senin değerinden daha fazla olabilir ama önemli olan nedir biliyormusun kazandığın değeri hayatında kendinden başkası için olumlu kullanabilmeye çalışabilmendir..

Eğer hayatında bunu başarabiliyorsan dünyada senin kadar güzel insan çok az bulunur olduğunu unutma...

Bazen düşünmüşümdür

Önümde tonlarca para mı yoksa sadece olduğum gibi olabilmem mi diye...

ve hep olduğum gibi olmam beni mutlu etti....çünkü kendimi aynada nasıl biri olduğumu iyi görüyordum ...

eğer iyi biriysem iyiyim diyordum eğer hata yapmışsan hatalıyım diyordum...

ama zaman içerisinde anladım ki...

Şu dünya için biz insanlara emek harcamış değer vermiş o kadar güzel biri var ki ona ne kadar layık olup olamadığımı bilemem oldu...

o yüzden söyledim ya hayat senin nasıl yaşamak istiyorsan ÖYLE yaşarsın ben sana karışamam...

Ben yazar geçerim yanlışım varsa düzeltirsiniz ötesini ben bilemem ALLAH bilir..

Böyle..

Muhtazaf

Profesör
Web sitesi
www.facebook.com
Doğrusu insan kendi nefsini görür, Bir takım özürler ortaya atsa da.

(KIYAMET/14-15)

Gerçekten insan, pek hırslı (ve sabırsız) yaratılmıştır.
Mearic suresi 19. ayet

çelebiler

Kıdemli Üye
quote_icon.png
elbiss Nickli Üyeden Alıntı
1-Peki KURAN okumanın ne zararı var?...

2-KURAN okuyup amel edip anlayan biri kendine değer kazandırmaz mı?

3-KURAN okuyan bir insan hayata daha farklı gözle bakmaz mı?

4-KURAN okumak için bir mekan yeri sınırlandırılmış mı?

5-İnsan ölüp giden sevdiği biri için ALLAH tan gelen KURAN ı okumasında ne gibi zararı varmış?

6-KURAN evde asılı kalmaktansa okunması mı kötüymüş?

7-KURAN insanla birlikte bulunduğu ortama geldiğinde fazlı ve bereketi mi kısıyormuş?

8-OKU sözü akla geldiğinde KURAN okunduğunda bu söze riayet edilmiyor mu?

9-İnsan güzellikleri anının en zor zamanında ölü defininde yapmasının ne gibi sakıncaları var....KURAN mezar başında okuduğunda insanı derinliklere güzelliklere götürmüyormuymuş...KURAN okunduğunda iyi ya ne güzel insan sevdiğini en güzel olanla uğurluyor olmuyor mu?...

9 soruna 9 yanıt verdin doğru yanıtlar belki ama aslında bende Farklı kategoride 9 soru sordum yanıtsız gibi dursada aslında yanıtlı sorular...ta bi insan görmek isterse yanıtı görür..

Böyle..

Yukarıdaki yazılarım arasında hangisine sevap hangisine günah demişim..Hangi dini uydurmuşum...

ben sadece kısa ve öz birşeyler sormuşum ve cevaplarıda içinde demişim ....

hatta tüm hepsini bir araya getirip tek bütün halde sorayım....

KURANI KERİM OKUMANIN İNSANLIĞA YADA İNSANLARA NE ZARARI VARMIŞ?....

Kaldı ki KURAN .. TEVRAT İNCİL ZEBUR gibi ALLAH ın KUTSAL METİN leriyken...

Söyle...

Kardeş bu soruların yıllardır bizlere öğretilen din adına öğretilen bilgiler ve uygulamalar değil mi?Bu uygulamaların sonucunda sevap alınacağına inanmıyor mu insanlar?

Mevtanın sorgusu kolay olur.Kabir hayatı rahat olur.Varsa kabir azabı hafifler gibi bir takım insanların kendi kafalarından uydurdukları faydalar ve kurallar değil mi?

Kısaca şunu söyliyim.Din Allah'ın dini değil mi?Bu dinin kurallarını hiçbir kulun belirleme yetkisi,hakkı var mı?

Ayette "hüküm Allahındır" demiyor mu?Buna göre düşün işte,Allah hangi ayetinde Kuran okunduğunda sevap vereceğini söylemiş?Hangi ayetinde bu sevabı ölünün ruhuna bağışlanacağı söylemiş.

Kuran,bizi tüm ayetlerinde akletmeye sevk eder.Böylece Allah'ın ayetlerine anlayarak şahit olur,iman eder ve gerçek manada secde etmiş oluruz.

Kuran'ı böyle okumaz isek aynı Rabbimizin Kuran'da bildirdiği gibi geçmişlerimizin,atalarımızın uydurduklarına din adına sevap kazanacağız diye sarılıyoruz değil mi?

Hangisi doğru Allah'ın istediği gibi Kuran'ı okuyup,yaşadığımız hayatı Kuran'a göre sorgulayıp düzenleyelim mi?Yoksa her harfine 10 sevap kazanıyoruz diye anlamadan yada mealinden Kuran okumaya,ölmüşlerimize hediye etmeye devam mı edelim?

Allah'ın rızasını kazandığımızı düşünerek yaptığımız ne varsa, delili Kuran değilse,aslında Allah'ın rızasını değil de azabını kazandırır değil mi?

elbiss

Ordinaryus
Kardeş bu soruların yıllardır bizlere öğretilen din adına öğretilen bilgiler ve uygulamalar değil mi?Bu uygulamaların sonucunda sevap alınacağına inanmıyor mu insanlar?

Mevtanın sorgusu kolay olur.Kabir hayatı rahat olur.Varsa kabir azabı hafifler gibi bir takım insanların kendi kafalarından uydurdukları faydalar ve kurallar değil mi?

Kısaca şunu söyliyim.Din Allah'ın dini değil mi?Bu dinin kurallarını hiçbir kulun belirleme yetkisi,hakkı var mı?

Ayette "hüküm Allahındır" demiyor mu?Buna göre düşün işte,Allah hangi ayetinde Kuran okunduğunda sevap vereceğini söylemiş?Hangi ayetinde bu sevabı ölünün ruhuna bağışlanacağı söylemiş.

Kuran,bizi tüm ayetlerinde akletmeye sevk eder.Böylece Allah'ın ayetlerine anlayarak şahit olur,iman eder ve gerçek manada secde etmiş oluruz.

Kuran'ı böyle okumaz isek aynı Rabbimizin Kuran'da bildirdiği gibi geçmişlerimizin,atalarımızın uydurduklarına din adına sevap kazanacağız diye sarılıyoruz değil mi?

Hangisi doğru Allah'ın istediği gibi Kuran'ı okuyup,yaşadığımız hayatı Kuran'a göre sorgulayıp düzenleyelim mi?Yoksa her harfine 10 sevap kazanıyoruz diye anlamadan yada mealinden Kuran okumaya,ölmüşlerimize hediye etmeye devam mı edelim?

Allah'ın rızasını kazandığımızı düşünerek yaptığımız ne varsa, delili Kuran değilse,aslında Allah'ın rızasını değil de azabını kazandırır değil mi?

Kutsal Metinler sadece karşılık alınmak için mi okunuyor??

Tüm hayatınız boyunca karşılık almayı mı kutsal metinlerden öğreniyorsunuz....

Kutsal Metinler.....

İnsanların tamamen geçmişte yaptıkları hatalardan bizlere dersler verdiği yanlar oluyor bu yanlar bizlere yaşantımıza ahlak ve değer yargıları sunuyor...

kutsal metinler...
insanların ufkunu ALLAH ile bağlantısını sevgisini veriyor....kişi yada insan ALLAH ı tanımadan nasıl ALLAH a karşı görevlerini etkin yerine getirebilir..

ortada belirlenmiş herhangi bir kural yok ki??..

KURAN okumanın mezarlıkta ne bir zararı var...?

KURAN okumak ALLAH ile yakın bağ kurmak demek değilmidir...

Kutsal METİNLER ...
ALLAH ın güzel sözleri insanlara nasihatları öğretileri değilmidir...

Sevap kazanacağımızı yada kazanamayacağımızı nereden çıkarıyoruz? Bunu yalnızca ALLAH bilir....KURAN ana inanmak ibadettir...İMAN ın esaslarındandır...

sen inanmadığın birşeyin arkasından gidebilirmisin güzel insan :)...?

sen başarılı olamayacağın bir işin ucundan tutarmısın güzel insan :)??

bak soruları yanlış sorarsan cevaplara hiçbir zaman doğru bir şekilde ulaşamazsın...

önemli olan soru sormak değildir....önemli olan doğru sorular sorup doğru cevaplar alabilmektir....

Bugün dünyada bir çok insan soru sorar buna bende dahil ama çoğumuz nefsimize yenik düşeriz....yada bazen ihtiraslarımıza işte böyle durumlarda gerçekler bize hep uzak kalır....

Gerçeklere ulaşabilmek için gerçek real sorular sorup cevaplarını iyi bulabilmemiz gerekir..

Bak insan KURAN ın yada kutsal metinlerin mezarda okunur okunmaz diye karar veremez....bu insanın kalbinden geliyorsa insan mezarda gider kuranını okur...

Mümin bir insan bir işini yaparken SEVAP kazanmak için yapmaz tamamen ölmüşlerin ruhu için ALLAH rızası adına kulların günahlarının hafifletilmesi adına yapar...

Sevap kazanılır yada kazanılmaz bu ALLAH ın bilebileceği bir durum bunu dünyada hiçbir insan bilemez....geçmişte büyük evliyalar yada peygamberler söylediyse onu ben bilmiyorum eğer söyledilerse bu büyük insanlar mutlaka bildikleri vardır derim çünkü büyük evliya ve peygamberler bizler gibi değildir bir söz söyledilerse sözlerinin nerede olacağını nasıl sorumlu tutulacaklarını bilirler o yüzden bana düşen vardır bildikleri dememdir...ötesini gerisini ben bilemem..

şayet büyük evliyalar ve peygamberler mezarlıkta kuran okumak sevaptır dememişlerse o zaman gerçek cevabı sadece ALLAH bilir diyebilirim....

İnsan hayatında her işini karşılık beklemeden yapmalıdır....İnsan güzel bir işe adım atacak ise önce ALLAH ın RIZASI için adım atmalıdır....sevabı yada günahı sadece ALLAH bilir...

Söylediğim üzere ben üzerime vakıf olmayan bilmediğim hususiyetlere girmem gerçek cevap KUTSAL METİNLER de açar okursun orada okuyup gören gözler için bir çok cevap mevcut zaten....bakarak okursa insan hiçbir zaman göremez.....işin aslını sadece ALLAH bilir ben sadece senin gibi aciz bir kulum..ötesini yada gerisini ben bilemem...

Böyle.

çelebiler

Kıdemli Üye
Kutsal Metinler sadece karşılık alınmak için mi okunuyor??

Tüm hayatınız boyunca karşılık almayı mı kutsal metinlerden öğreniyorsunuz....

Kutsal Metinler.....

İnsanların tamamen geçmişte yaptıkları hatalardan bizlere dersler verdiği yanlar oluyor bu yanlar bizlere yaşantımıza ahlak ve değer yargıları sunuyor...

kutsal metinler...
insanların ufkunu ALLAH ile bağlantısını sevgisini veriyor....kişi yada insan ALLAH ı tanımadan nasıl ALLAH a karşı görevlerini etkin yerine getirebilir..

ortada belirlenmiş herhangi bir kural yok ki??..

KURAN okumanın mezarlıkta ne bir zararı var...?

KURAN okumak ALLAH ile yakın bağ kurmak demek değilmidir...

Kutsal METİNLER ...
ALLAH ın güzel sözleri insanlara nasihatları öğretileri değilmidir...

Sevap kazanacağımızı nereden çıkarıyoruz....KURAN ana inanmak ibadettir...İMAN ın esaslarındandır...

sen inanmadığın birşeyin arkasından gidebilirmisin güzel insan :)...?

sen başarılı olamayacağın bir işin ucundan tutarmısın güzel insan :)??

bak soruları yanlış sorarsan cevaplara hiçbir zaman doğru bir şekilde ulaşamazsın...

önemli olan soru sormak değildir....önemli olan doğru sorular sorup doğru cevaplar alabilmektir....

Bugün dünyada bir çok insan soru sorar buna bende dahil ama çoğumuz nefsimize yenik düşeriz....yada bazen ihtiraslarımıza işte böyle durumlarda gerçekler bize hep uzak kalır....

Gerçeklere ulaşabilmek için gerçek real sorular sorup cevaplarını iyi bulabilmemiz gerekir..

Bak insan KURAN ın yada kutsal metinlerin mezarda okunur okunmaz diye karar veremez....bu insanın kalbinden geliyorsa insan mezarda gider kuranını okur...

Mümin bir insan bir işini yaparken SEVAP kazanmak için yapmaz tamamen ölmüşlerin ruhu için ALLAH rızası adına kulların günahlarının hafifletilmesş adına yapar...

Sevap kazanılır yada kazanılmaz bu ALLAH ın bilebileceği bir durum bunu dünyada hiçbir insan bilemez....geçmişte büyük evliyalar yada peygamberler söylediyse onu ben bilmiyorum eğer söyledilerse bu büyük insanlar mutlaka bildikleri vardır derim çünkü büyük evliya ve peygamberler bizler gibi değildir biz söz söyledilerse sözlerinin nerede olacağını nasıl sorumlu tutulacaklarını bilirler o yüzden bana düşen vardır bildikleri dememdir...ötesini gerisini ben bilemem..

şayet büyük evliyalar ve peygamberler mezarlıkta kuran okumak sevaptır dememişlerse o zaman gerçek cevabı sadece ALLAH bilir diyebilirim....

İnsan hayatında her işini karşılık beklemeden yapmalıdır....İnsan güzel bir işe adım atacak ise önce ALLAH ın RIZASI için adım atmalıdır....sevabı yada günahı sadece ALLAH bilir...

Söylediğim üzere ben üzerime vakıf olmayan bilmediğim hususiyetlere girmem gerçek cevap KUTSAL METİNLER de açar okursun orada okuyup gören gözler için bir çok cevap mevcut zaten....bakarak okursa insan hiçbir zaman göremez.....işin aslını sadece ALLAH bilir ben sadece senin gibi aciz bir kulum..ötesini yada gerisini ben bilemem...

Böyle.

Akıl ve kalbinize uygun gelmeyen uygulamaları red etmekten çekinmeyin.Zira Aklımız ve kalbimiz bizi vahye yönlendirir.

Geçmiş adet ve alıştığımız kuralların vahye uymadığını siz de fark ediyorsunuz.

elbiss

Ordinaryus
Akıl ve kalbinize uygun gelmeyen uygulamaları red etmekten çekinmeyin.Zira Aklımız ve kalbimiz bizi vahye yönlendirir.

Geçmiş adet ve alıştığımız kuralların vahye uymadığını siz de fark ediyorsunuz.

Ben bu konu üzerinde üstüme vakıf olmayan durumlarda reddiye yapamam güzel insan ....sadece güzel şeyler varsa bahsedebilirim fakat bilirim ki her söyleyeceğim söz beni sorumluluk altına sokar o yüzdende yazarken bir çok süzgeçten geçirip eleyerek yapmak durumundayım....

çünkü ileride Ahiret hayatı adına sadece sırf şu dünyadan kazanabileceğim tek küçük bir hazine dahi olsa ahiret yaşamı adına... neticem kötü bile olsa bilemem işin aslını yinede... o küçücük hazinemi kaybetmek istemem

O yüzden affına sığınarak yazmam gerekenleri kendimi aşarak fazlasıyla yazdım gerisi sizlerin düşüncesinde olsun ben sizlere karışamam böyle bir hakkım olamaz seçiminizde kaderinizde engel olamam neticede bende sizler gibi fani aciz bir kulum akibetim bile belli değil yani o yüzden bilemem....Doğrusunu yalnızca ALLAH bilir..

Böyle.