RTÜK`ten 5 Kanal Hakkında Kapatma Kararı

Muminaga

Yeni
Türksat üzerinden yayın yapan 5 kanalın kapatılması kararı alındı.

Resim_1364904688.jpg

RTÜK Kanunu’nda bir süre önce yapılan düzenleme ile Turksat uydusu üzerinden yayın yapan yurt dışından yayın ruhsatlı olanlar dahil tüm kanallara müdahale yetkisi verildi.

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun’a eklenen ’RTÜK Yurt Dışı Kaynaklı Radyo ve Televizyon Yayınları Yönergesi’ ile tanınan yetkiyi kullanan RTÜK, Turksat uydusu üzerinden yurt dışından aldıkları ruhsatla yayın yapan ANC, HTV, Doğa TV, DR TV ve TR1 TV’nin yayınlarını inceleyerek yayınlarını durdurma kararı aldı. RTÜK’ün ’2013/12’ sayılı toplantıda aldığı kararlarda çeşitli tarihlerde yayınında tanıtımı yapılan çeşitli ürünlerin çok sayıda hastalığa iyi geldiği, çok sayıda kişinin sağlıklarına kavuştuğunu söylediği, ekranlarda bunun fiyat ve satın alınabileceği bilgilere yer verildiği ifade edildi.

Kararda; reklam ve tanıtımı yapılan bu gibi ürünlere ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın tedavi amaçlı ürünlerin hekim önerisi ve eczacının uyarısı doğrultusunda kullanılması gerektiğine ilişkin yazısının bulunduğu hatırlatıldı. Yazıda ’Ürünlerin tanıtım ve satışının aldatıcı, yanıltıcı olduğu, halk sağlığının tehdit edildiği ve tüketicilerin yanıltılarak istismar edildikleri düşünceleriyle bu tür reklamların yasaklanması gerektiği’ kaydedilirken her kanal için ayrıntıları ile belirtilen kararlarda şu görüşlere yer verildi:

"Medya hizmet sağlayıcının üst kurulumuzdan yayın lisansı almadığı, yurt dışından Turksat üzerinden yayın yaptığı ve söz konusu yayına ait deşifre kayıtlarının Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün bitkisel gıda takviyelerinin mevzuata uygun olmayan reklam ve tanıtımıyla ilgili yazısı kapsamında değerlendirilmesi neticesinde, rapora konu yayında, geliştirilen bitkisel ürünler hakkında tedavi edici olduğu iddiası ile ürün hakkında bilgiler verilmek suretiyle yayıncı kuruluşun, ’Yanıltıcı olmamak ve tüketicinin çıkarlarına zarar vermemek’ yayıncılık ilkesinin ihlal edildiği tespit edilmiştir. Bu nedenlerle yayıncı kuruluş hakkında 6112 sayılı Kanunun 29’uncu maddesinin 3’üncü fıkrası hükmüne göre, işlem yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır."

RTÜK bu kararıyla doğru bir adım atmıştır. Ancak, yoğun şikayetlere rağmen Genel ahlak kurallarına aykırı yayınları takip ve gerekli önlemleri alma konusunda da aynı duyarlılığı göstermesini bekliyoruz.

Kaptan

Mecra Yazarı
Tabi RTÜK otçu kanalları kapamakla çok iyi etti, helal olsun

Ahlaksız yayın yapan kanallara devam burada hiç bir sorun yok. Ama otçular böyük tehlike.
Toplumun ahlakı bozuluyormuş amaaan sende sağlığımızdan daha mı önemli sanki. Peahhhh

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Tabi RTÜK otçu kanalları kapamakla çok iyi etti, helal olsun

Ahlaksız yayın yapan kanallara devam burada hiç bir sorun yok. Ama otçular böyük tehlike.
Toplumun ahlakı bozuluyormuş amaaan sende sağlığımızdan daha mı önemli sanki. Peahhhh

otcuların, insanların sağlıklarıyla oynayan rantçıların kapatılması doğrudur, ahlaksızların kapatılmaması yanlıştır, eksiktir, bir tarafta yanlış var diğer taraftaki doğruya itiraz mı edelim?

Kaptan

Mecra Yazarı
otcuların, insanların sağlıklarıyla oynayan rantçıların kapatılması doğrudur, ahlaksızların kapatılmaması yanlıştır, eksiktir, bir tarafta yanlış var diğer taraftaki doğruya itiraz mı edelim?

hayır etmeyelim ama neyi öncelediğimize dikkat edelim. Bu otçular daha yeni türediler ama ahlaksız ve Allah'sız yayıncılık Televizyon var olduğundan beri var.

Muminaga

Yeni
hayır etmeyelim ama neyi öncelediğimize dikkat edelim. Bu otçular daha yeni türediler ama ahlaksız ve Allah'sız yayıncılık Televizyon var olduğundan beri var.
İnsanların sağlıklarıyla para ve menfaat uğruna oynanması dinende haram kılınmştır.
Öncellikte ahlak kuralları mı? yoksa sağlık ile ilgili meseleler de rantçılara karşı mücadelede öncellik verilmeli tartışmasında her ikisi birden derim.
bir iki defa şahit oldum. Şu Ömer Coşkun kişisel mal varlığını artıracak reklamlarda Allah kitap kur-an sözleri kullanıyor. Sanırsınız ki vaaz veriyor.
Demek ki TR1 kanalı hariç diğer 4 kanal kendisinin miş.
Düşünüyorum da ahlaksız yayıncılığın devamı biraz da bizim duyarsızlığımızdan kaynaklanıyor.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com

sonuç ne usta??? bu otçu kanalların kapatılmasına karşı mı çıkalım? ne demek istiyorsun benim yazımın neyine itiraz ediyorsun anlamadım.

İnsanların sağlıklarıyla para ve menfaat uğruna oynanması dinende haram kılınmştır.
Öncellikte ahlak kuralları mı? yoksa sağlık ile ilgili meseleler de rantçılara karşı mücadelede öncellik verilmeli tartışmasında her ikisi birden derim.
bir iki defa şahit oldum. Şu Ömer Coşkun kişisel mal varlığını artıracak reklamlarda Allah kitap kur-an sözleri kullanıyor. Sanırsınız ki vaaz veriyor.
Demek ki TR1 kanalı hariç diğer 4 kanal kendisinin miş.
Düşünüyorum da ahlaksız yayıncılığın devamı biraz da bizim duyarsızlığımızdan kaynaklanıyor.

katılıyorum.

MECZUP

Profesör
RTüK önce ahlakı engelleyen kanallara el koymalı bence. Özellikle TRT 1 gibi bir kanala ! Adamlar mesaj veriyo ama en ince noktadan tabi anlayana. TRT 1 ahlaksızlığa karşı RTüK te TRT 1'e... Çok yazık Allah cc yardımcıları olsun.