"Risale-i Nurları neden okuyoruz?" sorusuna nasıl cevap vermeliyiz?

korakademik

Ordinaryus
açtığım konuyu okuyun.
niyetiniz öğrenmek se

Faraklit

Paylaşımcı
Sâniyen: Yazdığım hakaik-i imaniyeyi doğrudan doğruya nefsime hitab etmişim. Herkesi davet etmiyorum. Belki ruhları muhtaç ve kalbleri yaralı olanlar, o edviye-i Kur'aniyeyi arayıp buluyorlar.
Bediüzzaman

Faraklit

Paylaşımcı
Dördüncüsü: Sâbık üç tevafuku yazdıktan sonra, büyük Hâfız Ali'nin gayet güzel mektubuyla, Hulusi-i sâlis Abdullah Çavuş'un manidar mektubu ve Hulusi Bey'in ve Kâtib Osman'ın kıymetli mektublarını aldım. Hâfız Ali'nin mektubunda yazdığı şu fıkra,

Konya âlimlerinin Risale-i Nur'u yazmakta ve takdir etmekte olduklarını ve tefsir sahibi Hoca Vehbi'nin (R.H.) Risale-i İhlas karşısında mağlubiyetle beraber, Risale-i Nur'a karşı hayran ve takdirkâr olması münasebetiyle, Hâfız Ali demiş: "Risale-i Nur'un bir kerametidir; öküze et ve arslana ot atmaz. Öküze ot verir, arslana et verir. O arslan hocanın en evvel İhlas Risaleleri eline geçmiş."

İşte Hâfız Ali'nin bu mektubunu aldığımdan ya altı, ya yedi gün evvel, Karadağ'dan inerken birden diyordum: "Yahu! Ata et, arslana ot atma; arslana et, ata ot ver." Bu kelimeyi beş-altı defa hoşuma gitmiş tekrar ediyordum. Ya Hâfız Ali benden evvel yazmış, bana da söylettirdi veyahut ben evvel söylemişim, ona yazdırılmış. Yalnız bu garib tevafukta bir farkımız var. O, öküze ot demiş; ben, ata ot demişim.

Kastamonu Lahikası

korakademik

Ordinaryus
tartışılan bir konuda sorulan soru üzerine
açıyorum konularımı

Hasan

Kardeşiniz
Mubareğin biri bir gün ormana girmiş elindeki fidanı orda biyere dikmiş,fidan zamanla çok güzel meyve veren bir ağaç haline gelmiş,ama işte meyve veren ağaç taşlanır kaidesine binaen onu diken mubareğe demişler ki yahu koskoca ormanda ağaçmı yoktu ki sen de buraya gelip diktin burdaki ulu büyük ağaçlardan faydalansana,o mubarek de demiş ki bu ağaç onlardan başka meyve verir istedim ki ümmet bunun da meyvesinden yesin her bir ağacın faideleri yanında bu da faydalıdır. Ama yoook sen bunu dikmele bu ormana yok saydın demişler.Yahu zaten o orman olmasaydı o ağaç dikilmeyecekti ki oraya ,o ormanın fazileti nin hürmetine dikildi fidan onun gölgesinde büyüdü o ormanın yağmurunda sulandı.

Aha işte konunun başından beri yazıp çizdiğiniz malayani mesajların özeti.

tartışılan bir konuda sorulan soru üzerine
açıyorum konularımı

şu soruyu sorabilecek kadar risale cahili kardeşlere neyi anlatmaya çalışıyorsun ki..
odelil isteyen arkadaşa şu soruyu sormadan edemeyecegim...Allahu tealanın varlıgına turnusol kagıdıdı gibi bir delil istiyorum...aksi takdir de inkar edecegim..var mı bir delilin.

bence senden Allah için cevap bekleyen hiç kimse yok burada..

ummuhan

Kıdemli Üye
Risale külliyatı paketinin üzerinde bir slogan cümle var " Asrın tefsiri"..... belki de bunun içindir....