Risale i Nur daki abese süresinin yanlış tefsiri ! ! !

axzel

Üye
Selamun Aleykum,

Öncelikle bu ilk mesajım bu sitede.

Risale i Nur da (bundan sonra kısaca risale diyeceğim) abese süresinin tefsirinde yanlışlık yapılmış. Bu konuda bir başka arkadaşla sözlü olarak konuşduk, O risaledeki tefsirin doğru olduğunu savundu, ancak bence doğru değildi.

ABESE MEAL:

1,2. yüzünü ekşitti ve öteye döndü.
3. Ne bilirsin, belki de o arınacak,
4. Yahut öğüt alacak da bu öğüt kendisine fayda verecek.
5. Kendini muhtaç hissetmeyene gelince;
6. Sen, ona yöneliyorsun.
7. (İstemiyorsa) onun arınmamasından sana ne!
8,9,10. Allah’a karşı derin bir saygıyla korku içinde koşarak sana geleni ise bırakıp, ona aldırmıyorsun.
11. Hayır, böyle yapma! Çünkü bu (Kur’an) bir öğüttür.
12. Dileyen ondan öğüt alır.
13,14,15,16. O, şerefli ve sâdık yazıcı meleklerin elindeki yüksek, tertemiz ve çok değerli sahifelerdedir.
17. Kahrolası (inkarcı) insan! Ne nankördür o!
18. Allah onu hangi şeyden yarattı?
19. Az bir sudan (meniden). Onu yarattı ve ona ölçülü bir şekil verdi.
20. Sonra ona yolu kolaylaştırdı.
21. Sonra onu öldürdü ve kabre koydu.
22. Sonra, dilediği vakit onu diriltir.
23. Hayır hayır o, Allah’ın kendisine emrettiğini yerine getirmedi. (İman etmedi.)
24. Herşeyden önce insan, yediği yemeğine bir baksın!
25. Gerçekten biz, yağmuru bol bol yağdırdık.
26. Sonra toprağı, iyiden iyiye yardık!
27,28,29,30,31,32. Böylece sizin ve hayvanlarınızın yararlanması için orada taneler, üzümler, yoncalar, zeytinler, hurmalıklar, sık ağaçlı bahçeler, meyveler ve otlaklar ortaya çıkardık.
.......

(link: http://www.kuran.gen.tr/?id=1&sid=80&x=s_main&y=s_middle )

Tefsirler
1. Taberani:
http://www.haznevi.net/icerikoku.aspx?KID=5409&BID=62

2. Mustafa İslamoğlu
[video=google;-4932854397732655247]http://video.google.com/videoplay?docid=-4932854397732655247#[/video]

3. Elmalılı Tefsiri: (Abeseyi seçiniz)
http://www.islamkent.com/modules.php?name=Tefsir

bu örnekleri çoğaltmak mümkün.. bütün bu kaynaklarda,
"yüzünü ekşitti ve çevirdi" hatasını yapan kişi Sevgili Peygamberimiz dir. Zaten şu yukardaki üç tefsiri okursanız ve video olanı dinlerseniz sizde göreceksiniz.

Ancak gel gö ki risale i nurda benim de daha önceden dahi bildiğim bu konuda farklı bir görüş sunulmuş ve bu görüşü çok yanlış buldum.

Risale ye göre ise;
yüzünü çeviren Peygamberimiz değilmiş, çünkü peygamber hata yapmaz, ve burada yüzünü çeviren o sırada peygamberimizin yanında olan zengin şahısmış. (yani kesin olarak bir delille söylenmiyor tabii bu, öyle olması lazım şeklinde sonuçlanmış)..

Risale i Nur bu konuda büyük bir hata yapmış..

Saygılar..

Hikem

Kıdemli Üye
Risalelerin neresinde böyle bir meal verilmiş, miş, miş...Mişli cümlelerle bir konu tenkid edilemez.Önce sen tahkik ettinmi, konuyu?Saniyen Risalelerin bir özelliği, üstad meal vermez, adeti değildir.Bu , meal koyma işi, sonradan yayıncılar tarafından konulmaya başlandı...Evet araştır, biz burdayız..

HENGAMe

Yeni
sevgiliili islamoğlu ve eşrafı..nevakit risaleinurlara çirkeflik yapmaktan vazgeçeceksiniz...
sizlere söylencek tek söz var..

'' Size ihtar ediyorum: Kur'ân'a dayanan Risale-i Nur ile mübareze etmeyiniz. O mağlûp olmaz, bu memlekete yazık olur.''
Şualar

uğraşmayın ...bukadar çirkinlik yeter...

alanyali07

Kıdemli Üye
Ancak gel gör ki risale i nurda benim de daha önceden dahi bildiğim bu konuda farklı bir görüş sunulmuş ve bu görüşü çok yanlış buldum.

Risale ye göre ise;
yüzünü çeviren Peygamberimiz değilmiş, çünkü peygamber hata yapmaz, ve burada yüzünü çeviren o sırada peygamberimizin yanında olan zengin şahısmış. (yani kesin olarak bir delille söylenmiyor tabii bu, öyle olması lazım şeklinde sonuçlanmış)..

Risale i Nur bu konuda büyük bir hata yapmış..

Saygılar..
gel gör ki diyorsun, ama daha bahsettiğin iddiaların Risalelerde olmadığını dahi bilmiyorsun ,şaşkın senii :)))) seni kim kandırdı, kimin sözleriyle oyuna geldin merak ettim doğrusu :)))

ruhene

Üye
'' Size ihtar ediyorum: Kur'ân'a dayanan Risale-i Nur ile mübareze etmeyiniz. O mağlûp olmaz, bu memlekete yazık olur.''
Şualar