resulullah kuranı kerimden anladığına göremi fetva verdi?

Havas

Kısıtlı Erişim
burada kuran-ı kerimin anlaşılıp anlaşılmayacağı kavgası var.
çoğunlukla bir noktada mutabık olamıyoruz.
peygamber efendimize ayetler inerdi.resulullah hemen ayeti anlarmıydı?anlaması için extra bir vahiy dahamı gelirdi?

ayet namazı kıl zekatı ver! dediğinde ,yanında hadis kitaplarıda yoktu namazı nasıl kılınacağını ,zekatın ne kadar ve neyden verileceğini nasıl anladı?

tabi peygamberler örnek şahsiyyetler olduğu için içtihadlarında hata yaparlarsa hemen uyarılırlar.

ekstra vahiy ,hemde allahın kitabı önünde iken biraz çifte standart gibi olmuyormu?

işler karışıyor!!

fakiri

Kıdemli Üye
Yaw sen bu işlerden anlarsın ? Aç tasavvuf tarihini....Oralarda anlatılan hikâyelerin uydurma olduğunu yaz !
Başka bir özelliğin olduğunu mu sanıyorsun ?

Havas

Kısıtlı Erişim
Yaw sen bu işlerden anlarsın ? Aç tasavvuf tarihini....Oralarda anlatılan hikâyelerin uydurma olduğunu yaz !
Başka bir özelliğin olduğunu mu sanıyorsun ?
tasavvufa başladım kardeşim ,cemaatede girdim .ömer öngüt k.s hazretlerinin eserlerinide okuyorum ..
sen başlığı cevab yazarmısın.

lafons7275

Kıdemli Üye
tabi peygamberler örnek şahsiyyetler olduğu için içtihadlarında hata yaparlarsa hemen uyarılırlar.

ekstra vahiy ,hemde allahın kitabı önünde iken biraz çifte standart gibi olmuyormu?

işler karışıyor!!

çifte standart sözünü biraz açar mısın? Peygamberlerin sıradan insanlara göre maça 1-0 önde başladığını mı söylüyorsun?

Mugalata

Kıdemli Üye
o dönemde uygulama zaten biliniyordu diye düşünüyorum. yani namaz kılınıyordu zaten. sadece dualar değişti. namazdaki hareketler, yani ritüeller de biraz değişmiş olabilir.

hz. muhammed kendi katkısını da koymuştur elbette. mesela cuma gününün ibadete ayrılmasının hristiyanlar ve yahudilere göre seçildiğini okumuştum. pazar ve c.tesiden farklı bir güm olarak.

Ahter

Kıdemli Üye
fETVA ne demek? Böyle başlık olabilirmi*? Resulu Ekremi Müftimi zannettiniz?Biraz ciddiyet lütfen.

lafons7275

Kıdemli Üye
delilim yok. zaten olamaz da. öyle okumuştum ama ısrar etmiyorum. mantıklı geliyor bana.

Kuranda müşriklerin namazı hakkında bilgi var:

Ahmet Varol:Onların Ka'be'nin yanındaki namazları ıslık çalmak ve el çırpmaktan başka bir şey değildir. 'İnkar etmenize karşılık azabı tadın bakalım!.'

Mugalata

Kıdemli Üye
Kuranda müşriklerin namazı hakkında bilgi var:

Ahmet Varol:Onların Ka'be'nin yanındaki namazları ıslık çalmak ve el çırpmaktan başka bir şey değildir. 'İnkar etmenize karşılık azabı tadın bakalım!.'

bu da benim dediğimi doğrulamıyor mu sence? demek ki müşrikler de namaz kılıyormuş. ama daha farklıymış.

lafons7275

Kıdemli Üye
bu da benim dediğimi doğrulamıyor mu sence? demek ki müşrikler de namaz kılıyormuş. ama daha farklıymış.

Evet müşrikler de namaz kılıyormuş, ıslık ve alkışlamak onların namazıydı. Tıpkı günümüz müşriklerin anıtkabire giderken yaptıkları gibi...

Mugalata

Kıdemli Üye
Evet müşrikler de namaz kılıyormuş, ıslık ve alkışlamak onların namazıydı. Tıpkı günümüz müşriklerin anıtkabire giderken yaptıkları gibi...

namaz hindistan'da da vardı. namaz kelimesi de sanskritçeden geliyor. boyun eğme anlamına geliyor.

işte hz. muhammed böyle bir ortamda, var olan bir takım somut uygulamaların, ritüellerin içinde doğup büyüdü ve zamanla kendi farklılığını ortaya koydu.

lafons7275

Kıdemli Üye
işte hz. muhammed böyle bir ortamda, var olan bir takım somut uygulamaların, ritüellerin içinde doğup büyüdü ve zamanla kendi farklılığını ortaya koydu.

Cebrail as. ın insan kılığına bürünüp peygambere namazı öğretmesine aklen bir itirazınız var mı?