Renk körlerine müjde..

"haTTat"

Paylaşımcı
Katılım
18 Tem 2006
Mesajlar
356
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Konum
Konya-Ankara
Bir süredir uygulanan yöntemle renk körü olan kişilerin yüzde 97.5 oranında normal görmesinin sağlandığı bildirildi. Dünya Göz Hastanesi Uzmanı Op. Dr. Hatice Karakaya, yaptığı yazılı açıklamada, renk körlüğünün genelde doğuştan gelen bir hastalık olduğunu ve tedavisinin bulunmadığını ifade etti.

Renk körlüğünün kalıtsal olabildiği gibi görme siniri, görme noktası ve göz tansiyonu gibi bazı göz hastalıkları sonucunda da oluşabildiğini dile getiren Dr. Karakaya, şunları kaydetti: ''Renk körlüğü insanın gözündeki bazı maddelerin eksikliğinden kaynaklanır. İngiltere'de 1 yıl önce geliştirilen ve Türkiye'de 3 aydır uygulanan sistem sayesinde, kalıtsal olan renk körlükleri de tedavi edilebiliyor. Hastalarımız hazırlanan kontakt lensleri taktıkları sürece, renkleri görmeleri daha iyi bir hal alıyor.''

Renk körlüğünün çeşidine göre özel olarak tasarlanan lenslerin yüzde 97.5 oranında başarı sağladığını dile getiren Karakaya, yeni lensleri başarıyla uyguladıklarını belirtti. Karakaya, renk körlüğü bulunan bazı insanların rahatsızlıklarının farkında olmadığını da kaydederek, renk körlüğünde genetik faktörün önemli olduğunu, renk körü olan bir ailede çocukların da göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Renk körlüğünün de kendi içinde çeşitlere ayrıldığına işaret eden Karakaya, kimilerinin mavi rengi seçemezken yeşili ve kırmızıyı rahatlıkla görebildiğini dile getirdi. Karakaya, ''Renk körleri bir rengi tamamen göremiyor'' diye kesin bir yargı olmadığını da ifade ederek, ''Renk körlüğünde asıl olan, renklerin kontrastlarının çok belirgin olmayışıdır'' dedi.

Renk körü hastalara uygulanan bu yeni lenslerle, hastaların genel renk algılamasının lensleri taktıkları sürece daha iyi olduğunu anımsatan Karakaya, ''Hastalar renkleri daha parlak ve net görebilmekte, daha önce ayrımını yapamadığı renkleri seçebilmektedir. Trafik ışıkları ya da fren ışıkları gibi can güvenliğini yakından ilgilendiren ışıkları algılayabilmektedir'' dedi.
 

derya

Üye
Katılım
22 Tem 2006
Mesajlar
178
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
35
Haberi bende okudum mükemmel bişey ya doğuştan gelen bütün körlüklere çare bulunabilir ileride inş.Eline sağlık selametle...
 
Üst