Rektör Cami, İTÜ’lü Öğrenciler de Kampüse ‘Budist tapınağı’ İstiyor (YAZIK) | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Rektör Cami, İTÜ’lü Öğrenciler de Kampüse ‘Budist tapınağı’ İstiyor (YAZIK)

can feda

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
11 Ocak 2015
Mesajlar
1,014
Puanları
0
Rektör Cami, İTÜ’lü Öğrenciler de Kampüse ‘Budist tapınağı’ İstiyor (YAZIK)İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Mehmet Karaca’nın, öğrencilerden gelen cami isteğini değerlendirerek İTÜ’ye cami yapılacağını duyurmasının ardından İTÜ’lü öğrenciler “Budist tapınağı istiyoruz” diyerek Change.org’da imza kampanyası başlattı. Kampanyaya yaklaşık 6 bin kişi destek verdi.İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca, İTÜ24’ün sorularını yanıtladı. “Stratejik planın içinde kampüse cami yapılması gibi bir plan var mı?” sorusunu, “Var tabii. Her türlü plan var. Sadece cami de değil, isterlerse sinagog da açarız. Yeter ki talep gelsin” diye cevapladı.
Bu cevabı ardından İTÜ’lü öğrenciler ‘Budist tapınağı’ istediklerini belirtti. Öğrenciler, “Rektörümüz Mehmet Karaca İTÜ’ye yeterli sayıda istek geldi diye cami yapacak. Ve istek olursa her şeyi yapacağını beyan etti. Biz de Budist tapınağı istiyoruz” diyerek Change.org’da imza kampanyası başlattı. Kampanyaya 27 Mart Cuma günü saat 17.00’yekadar 5 bin 858 kişi destek verdi. Rektör Karaca’nın talebe nasıl karşılık vereceği ise merak konusu.
Öğrencilerin imza kampanyasındaki nedenlerini şöyle sıraladı:
– Konfüçyanizm, Taoizm ve Budizm’le birkaç yıldır ilgileniyorum. Dini vecibelerimi yerine getirebileceğim bir alan olsa çok iyi olurdu. Tipitaka ve Mahayana Sutraları’nı okuyabileceğim huzurlu bir alan istiyorum.
– Dini ihtiyaçlarımı yerine getiremiyorum en yakın Budist tapınağı 2000 kilometre ötede kalıyor öğle tatillerinde gidip gelemiyorum.
– İTÜ’de Budist tapınağı olmazsa olmaz. Bunca zamandır ciddi eksikliğini duyduk. Dini inançlarımıza saygı gösterin lütfen.
– En yakın tapınak 3680 kilometre ötede, ibadetimi yerine getiremiyorum.
– Ufak bir şey de olsa olur. Zaten sayımız fazla değil, olmadı sıkışırız.
– Dini ihtiyaçlarımı kampüs içinde yerine getirmek istiyorum.
 
Üst