Referandumda ne oy vereceksiniz?

Referanduma ne oy vereceksiniz?

• Evet diyeceğim

Oy: 88 83.8%
  • Hayır diyeceğim

Oy: 2 1.9%
  • Sandığa gitmeyeceğim

Oy: 15 14.3%

• Kullanılan toplam oy
    105

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
Kocaman bir EVET

isocan42

Asistan
evet diyeceğiz lakin başımıza daha kötü bir iş getirmez inş. bu evet oyu.

ve inş. bu evet oyları ekonominin sosyal yaşamın eğitimin düzelmesine vesile olur.

yoksa sadece ergenekon yargı ordu vs. muhabbetleri ile dönecekse herşey işimiz yaş.

selamlar...

fakiri

Kıdemli Üye
Zaman bir hayli oldu kendi kendime aldığım bir kararla bütün siyasi ve idari konularda, bu ülkeye bir zamanlar Haccac-ı zalimie dahi rahmet okutacak bir idare sergilemiş olan CHP adındaki partinin almış olduğu kararların aksine hareket etmeyi kendime en önemli ve baş görev addettim-saydım-kabul ediyorum.. Siz bütün kardeşlerime de böyle hareket etmeyi öneriyorum.

|SEÇKiN|

Profesör
bu referanduma "hayır" diyecek birinin dininden, imanından, vatan sevgisinden şüphe ederim!
cümle kâfiran,
cümle kırmızı mezhepli,
cümle, din düşmanı ergenekonculara inat,

EVET!

hirahos

Kıdemli Üye
Referandumda kim ne oy verecek?

12 Temmuz 2010 Pazartesi 17:30

Siyasette hesaplar 12 Eylül'de yapılacak referanduma kitlendi. Liderler meydanlara inmeye hazırlanırken saflar netleşiyor...

Meydanlardan önce "evet"çiler, "hayır"cılar, "kararsızlar" ve "boykot" cephesi ortaya çıktı.

"EVET"ÇİLER

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, referandum kampanyası için 50 ili dolaşacak. Erdoğan, vatandaşlardan Anayasa paketi için destek isteyecek. Başbakan Erdoğan meydanlara inerken, Anayasa Mahkemesi'ne giden CHP'yi vatandaşa şikâyet edecek. AK Partili vekiller de seçim bölgelerinde Anayasa paketinde getirilen düzenlemeleri vatandaşa anlatacak.

SAADET PARTİSİ "EVET" DİYECEK

Saadet Partisi(SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş referandumda partisinin 'evet' oyu vereceğini açıkladı.

ŞENER ESKİ DOSTLARIYLA HAREKET EDECEK

Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, 12 Eylül Anayasası'nda değişiklikleri içeren Anayasa'ya, halkoylamasında "evet" diyeceklerini bildirdi.

BBP "EVET" DİYECEK

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu da, 12 Eylül'de gerçekleşecek referandumda "evet" oyu vereceklerini bildirdi. Topçu, evet oyu vermelerinin nedeni olarak da, "Bu referandum 12 Eylül cuntacılarına karşı bir hesaplaşmadır" dedi.

HAYIR CEPHESİ

Hayır cephesinin başını CHP çekiyor. Paketi Anayasa Mahkemesi'ne götüren CHP, referandumu AK Parti'ye güven oylamasına dönüştürecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, "Herkesi referandumda 'Hayır' demeye çağırıyoruz. Halk arasında dendiği gibi; hayırda hayır vardır" çağrısı yaptı.

MHP "HAYIR" DİYECEK

MHP'de hayır cephesi içinde yer alıyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli, "Referandumda hayır sonucu çıkması AKP'nin seçim sandığı yoluyla tasfiyesini hızlandıracak, Türkiye'de yeni ve aydınlık bir dönem başlayacaktır. MHP'nin tüm kadroları bugünden itibaren Türk milletini aydınlatmak için AKP'nin gizli emellerine hayır kampanyası başlatmaktadır" diyerek tavırlarını anlattı.

DSP "HAYIR" CEPHESİNDE

DSP referandumda "hayır" diyecek. DSP Genel Başkanı Masum Türker de, referandumda DSP olarak "hayır" oyu kullanacaklarını bildirirken, demokrasiyi korumak amacıyla bu kararı aldıklarını belirtti.

DP'DE HAYIR DİYOR

Demokrat Parti(DP) Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, "Referandum çok zor bir süreçtir. Referandum sürecinde çıkacak tartışmalar, propagandalar, halk gerginlikleri, terörle mücadele için engeller teşkil edebilir. Hükümet referandumdan vazgeçmelidir" dedi.

PAMUKOĞLU DA HAYIRCI

Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu da, "hayır" cephesi içinde yer alacak. Pamukoğlu, referandumda oylarının "hayır" olacağını açıkladı.

İP HAYIRCI

İşçi Partisi Genel Sekreteri Hasan Basri Özbey, "Bütün yurttaşlarımızı, başı dik, tam bağımsız Türkiye için, milletin birliği için, yeniden Atatürk Cumhuriyeti için Türkiye'ye sahip çıkmaya, referandumda 'hayır' demeye çağırıyoruz" diyerek partisinin oyunu dile getirdi.

internethaber

PKK ve BDP ve ERGENEKONCULAR

Hayır cephesine Pkk ve Bdp'yi de eklemek lazım. Öcalan, Paketin geçmesini istemiyor. Pkk, referanduma giden süreçte cinayetlerini artıracaklarını ve kent merkezlerine yayacaklarını ilan etti. Bdp de referanduma katılmama çağrısı yaptı. (Gerçi referanduma katılmamaları, EVET oylarını artıracaktır) ergenekoncular da kendi istikbal ve kurtuluşlarını mevcut yapı içindeki kimi kurumlara bağlamış durumda.Yargıtayın davalara Hukuksuz ve haksız şekilde müdahalesiini hatırlayınız.

Üzücü olan: Hayır cephesinde bulunan partilerin PKK ve ERGENEKON ile aynı safta yer almaktan gocunmamaları. Bunu demek ki menfaatleri bir, demek ki bir şekilde birbirlerine bağlılık ve bağımlılıkları var şeklinde yorumluyoruz.

isocan42

Asistan
woouuuu uçmuşuz bayaa ehehehh.

arkadaşım şu benzetme eleştirdiğiniz erbakanın patates dini benzetmesi gibi oldu yalnız dikkatinizi çekerim.

tamam evet demek önemli ama işi imani noktaya getirmek abes kaçmış.

selamlar...

hirahos

Kıdemli Üye
bu referanduma "hayır" diyecek birinin dininden, imanından, vatan sevgisinden şüphe ederim!
cümle kâfiran,
cümle kırmızı mezhepli,
cümle, din düşmanı ergenekonculara inat,

EVET!

Evet, bu ifadeler, muhtemelen maksadını aşmış. Hayır diyecekler içinde de Müslümanlar olabilir. Ya da doğru tabirle dindar kimseler. Ya da başka ifade ile HAYIR demekle bir MÜSLÜMAN dininden çıkmaz. Düzelteceğinize inanıyoruz.

bakış

Kıdemli Üye
22 temmuz 2007 seçimlerinden önce,abdullah gülün cumhurbaşkanlığına karşı gelen chp'lileri gören, bir akp'lide bu sözü söylemişti.Bu ortamda akp'ye oy vermeyenin dininden imanından şüphe ederim demişti.

demekki bu laflar birileri tarafından üfürülüyor,seyyah gibilerde buraya yapıştırıyor.

Böyle din iman konusu açılınca ıraktaki 1,5 milyon ceset aklıma geliyor.Ya ergenekoncuyuz ya akp'li(güzel slogan)

|SEÇKiN|

Profesör
Evet, bu ifadeler, muhtemelen maksadını aşmış. Hayır diyecekler içinde de Müslümanlar olabilir. Ya da doğru tabirle dindar kimseler. Ya da başka ifade ile HAYIR demekle bir MÜSLÜMAN dininden çıkmaz. Düzelteceğinize inanıyoruz.

ifadelerim belki maksadını aşmış olabilir, ama aradaki nüansı gözden kaçırmamanızı beklerim,

ben "hayır" diyenler için şüphe ederim dedim, doğrudan din ve imandan çıkmış olmakla ilzam etmedim...

şüphe ile tekfir aynı şeyler değil ki!

yanılıyor muyum yoksa?

hirahos

Kıdemli Üye
ifadelerim belki maksadını aşmış olabilir, ama aradaki nüansı gözden kaçırmamanızı beklerim,

ben "hayır" diyenler için şüphe ederim dedim, doğrudan din ve imandan çıkmış olmakla ilzam etmedim...

şüphe ile tekfir aynı şeyler değil ki!

yanılıyor muyum yoksa?

"Dininden, imanından" kısmını çıkarırsanız, mahzur giderilecektir. Niyetiniz "tekfir" olmayabilir, olmaz da; ancak dinden İMANDAN bahsedince tekfir gibi algılanması doğaldır.

|SEÇKiN|

Profesör
demekki bu laflar birileri tarafından üfürülüyor,seyyah gibilerde buraya yapıştırıyor.
Böyle din iman konusu açılınca ıraktaki 1,5 milyon ceset aklıma geliyor.Ya ergenekoncuyuz ya akp'li(güzel slogan)

edepli olmak insan olmaktan çok daha önce gelen bir haslettir...

ben üfürük taşıyıcısı falan değilim muhterem,
kimseyi tekfir etmiş falan değilim, sadece şüphe ederim dedim,
ve aynı fikrimi de muhafaza etmekteyim...

bu referandum, tam bir asırdır müslümanın mukaddesatına, özgürlüğüne, inançlarına, istikbaline zincir vurmuş bir küfür yapılanmasının hegemonyasına son verecek bir ümit ışığıdır...
buna hayır demek, bu zalimlere, bu yahudi maşası kırmızı mezheplilere "siz zulmünüze devam edebilir, bildiğiniz gibi at oynatabilir, bundan sonra da müslümanın istikbaline, mukaddesatına kan doğrayabilirsiniz!" demek değil midir?

tekrar iddia ederek diyorum ki, hiçkimse hayır dedi diye kâfir değildir, olmaz da... ama ben onun sahiden bir müslüman olup olmadığından şüphe ederim!

şimdi, sayın muhterem...
kimin üfürükle balon uçurduğunu gayet iyi biliriz, öyle birini arıyorsanız isterseniz bi aynaya bakıverin...

ve biraz da müeddep olun!

ıraktaki cesetlerle akp ve ergenekon arasındaki korelasyonu ise ancak üfürükle balon uçuranlar kurabilir, çünkü ben bunu çözebilmiş değilim!

|SEÇKiN|

Profesör
"Dininden, imanından" kısmını çıkarırsanız, mahzur giderilecektir. Niyetiniz "tekfir" olmayabilir, olmaz da; ancak dinden İMANDAN bahsedince tekfir gibi algılanması doğaldır.

muhterem abim,
müsaade edin, o mahzur şahsıma ait olsun!
o kadar bir mahzuru taşımaya gönüllüyüm... :)

ıtri

Üye
Kılıçdaroğlu abimiz "Hayırda hayır vardır" diyor.
Siz hayır da HAYIR görmüyormusunuz??

(Bu arada Kılıçdaroğlu abimiz de ne hayır olduğunu açıklayıverse iyi olacak. Ben bu işin bir hayrını göremedim şahsen.)

hirahos

Kıdemli Üye
KÜRT YAZARDAN BDP'LİLERE AĞIR ELEŞTİRİ

13 Temmuz 2010 03:56

BDP'nin, 12 Eylül'de yapılacak referandum için halka boykot çağrısı yapması, demokratik Kürtlerin tepkisini çekti. Kürt siyasetçi Feridun Yazar, BDP'nin bu konudaki tutumunu sert bir dille eleştirdi.

Kürt sorunun önündeki en büyük engel olarak gördüğü 12 Eylül Anayasası ile ilgili her türlü girişimin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Yazar, BDP'nin 12 Eylül diye bir derdinin olmadığını ileri sürdü. Yazar, BDP'lilerin 12 Eylül'de cezaevlerinde yatmadığı için boykot çağrısı yaptığını söyledi.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Kürt aydın ve siyasetçi Feridun Yazar, anayasa değişikliğini çok önemsediğini söyledi. İstediği bir metin olmadığını ancak paketteki 26 maddenin de olumlu olduğunu ifade eden Yazar, "Tam istediğim gibi olmasa da tüm maddelerin çok iyi tarafları var. Yapılan değişikliklerin hepsi olumludur. Bu değişiklik çok daha iyi olabilirdi. Ama 12 Eylül Anayasası'nı yapanlar, öyle bir toplumun önüne öyle bir metin koymuşlar ki, 'bu anayasa ancak bunu yapanların yeniden darbe yapması ile mümkün' gibi bir durum var. Çünkü her tarafı bağlamışlar." dedi.

"DEVRİM NİTELİĞİNDE"

Yazar, her şeye rağmen yapılan değişikliklerin devrim niteliğinde düzenlemeler olduğunu söyledi. Mevut anayasanın ülkedeki tüm sorunların anası olduğunu ifade eden Yazar, "Yani bu anayasa, Türkiye'nin çıkmazı ve önündeki en büyük engeldir. Pakette özellikle bazı alanlarda köklü yenilikler getiriliyor. Mesela kadınlara, işçiler ve memurlara getirilen haklar, askere sivil yargı yolunu açan düzenleme, HSYK kararlarının yargılamaya açılması ve Anayasa Mahkemesi'nin yapısının demokratik bir zemine kavuşması çok önemlidir." değerlendirmesini yaptı.

12 EYLÜL VE KÜRTLER

Kürt siyasetçi Feridun Yazar, BDP'nin anayasa değişikliğine karşı çıkarken CHP, MHP, HSYK, YARSAV ve Ergenekon gibi vesayetçi parti ve kurumlarla bir araya gelmesini anlamakta güçlük çektiğini söyledi. BDP'nin bu konuda, haklı hiçbir gerekçesinin olamayacağının altını çizen Yazar, "BDP anayasa değişikliğinde 'ya hep ya hiç' diyor. Böyle bir yaklaşım doğru mu? Dünyada 'ya hep ya hiç' yoktur. Bir insanın bile büyüme süreci var." şeklinde konuştu.

Yazar, BDP'nin tavrını yorumlarken ilginç bir tespitte bulundu. Yazar, BDP ve PKK'nın 12 Eylül'ün acısını yaşamadığını söyledi. BDP'li milletvekilleri arasında 12 Eylül'de cezaevinde bir tane milletvekilinin bile bulunmadığına dikkat çeken Kürt siyasetçi, şunları söyledi: "BDP'de milletvekilliği yapanların hiçbiri 12 Eylül'de cezaevinde yatmamıştır. Sorun bakalım kaç kişi yatmış? 12 Eylül'de bunlar kaç yaşındaydı? Bunlar o günleri hatırlamazlar bile. Yaşananların farkında değiller. 12 Eylül'de, PKK'nın dağ kadrosunda Mustafa Karasu ve Ali Altın vardı. Diyarbakır hücrelerinde beraber yattık. Şimdi bunların dışındakiler Duran Kalkan, Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Abdullah Öcalan yatmamış. Bunlar 12 Eylül'ün ne olduğunu bilmiyorlar. Zaten şu an elinde silah bulunan PKK'lıların hepsi 20 yaşlarındadır. Bir nesil değişti."

"MİLLETVEKİLİ, BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İÇİN PKK'YI POHPOHLUYORLAR"

Yazar, BDP'li milletvekilerinin samimi olmadığını dile getirdi. Kürt sorununun birileri için artık bir sektör haline geldiğine işaret eden Yazar, "BDP'liler samimi değiller. Bunların içinde 10 tane milletvekili ağırlığını ortaya koysun PKK'nın tavrı değişir. Ciddi önerilerle gidilirse ikna olurlar. Ama o alan onlar için de sektör oldu. Bunlar milletvekili, belediye başkanı olmak için PKK'yı pohpohluyorlar. Sonra örgüt kimin kontrolünde o da belli değil. Öcalan, daha önce 'devlet bizim içimizdeki adamlarını geri çeksin, bunun sonu kötü olur' dedi. Zaten derin devletin bunun içinde olmaması da düşünülemez. Bunlar PKK'yı etkiliyor, yönlendiriyor. Ama bu 12 Eylül rejiminin anayasası, Kürt sorunun önündeki en büyük engel. Paket, gerçek bir anayasanın yapılması için büyük bir fırsat."

Yazar, Kürt halkının büyük çoğunluğunun ise sandık başına giderek evet oyu vereceğini söyledi. Yazar, "Ben aklı başında her insanın, 12 Eylül Anayasası'nın değişmesi yönünde oy kullanacağına inanıyorum. Kürt kamuoyunun büyük bir çoğunluğunun da referandumda 'evet' diyeceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

ummuhan

Kıdemli Üye