Referandumda HAYIR diyeceğim.

fakiri

Kıdemli Üye
Çünkü, bu referandum AKP'nin tamamen bir tuzak ve aldatmacasından ibarettir. Eğer, böyle olamsaydı, millete CHP ve BDP ile birlikte mi hareket edeceksiniz diye bir şantaj yapmazlardı. Ne yani, bir yanlışa CHP ve BDP de hayır diyorsa onalrla beraber mi hareket etmiş oluruz ? Bu tammamen bir tuzak kıyaslamadır. Bu yüzden ben AKP bugüne kadarki sözlerinin arkasıunda durmadığı için HAYIR diyeceğim.

agbi

Yasaklı
Çünkü, bu referandum AKP'nin tamamen bir tuzak ve aldatmacasından ibarettir. Eğer, böyle olamsaydı, millete CHP ve BDP ile birlikte mi hareket edeceksiniz diye bir şantaj yapmazlardı. Ne yani, bir yanlışa CHP ve BDP de hayır diyorsa onalrla beraber mi hareket etmiş oluruz ? Bu tammamen bir tuzak kıyaslamadır. Bu yüzden ben AKP bugüne kadarki sözlerinin arkasıunda durmadığı için HAYIR diyeceğim.

Yani diyorsun ki aldaltmaca

O zaman bizleri aydınlat.

Geçmişte alınan kararlar ortada.

korakademik

Ordinaryus
hayır demenin sonucunda neler kaybedeceğimizi daha rahat bir zamanda konuşmak isterim.

üstte söylediklerinde haklı olabilirsin.
anayasa değişikliği yeterli değil

yeterli değil
ama
EVET

agbi

Yasaklı

Ben EVET dediğimin nedenlerini açıkladım.

Şimdi siz HAYIR nedenlerinizi açıklayın yuvarlak cümle olmasın ama

AynAlı

Kıdemli Üye
bu referandumu veya anayasayı akpye mal etmek HAYIR dememek için bir bahanedir sadece.dünyanın en güzel anayasası gelse yinede HAYIR diyecekler ama unutmamak lazım iki günü bir olan ziyandadır..

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com

Allah razı olsun kardeşim, çok mühim bir meseleye temas etmişsiniz.

Hal-i Hazırdaki İktidar PKK'dan daha bölücü söylemler içindedir. Halkı AKP'li ve diğerleri diye bölüyorlar.

Az önce cam satın adlığım firma sahibi ile görüştük. Ben AKP aleyhinde konuştum. Bana hemen sanki CHP'ye oy veriyormuşum gibi: "Sanki CHP iktidara gelse daha iyi mi yapacak" dedi.

Ben 40 yaşındayım. Koministlerle de mücadele ettim. Irkçılarla da.

Ama hiç bir zihniyeti böyle antidemokratik görmedim.

AKP, kendinden olanlara kendinden olmayanlara karşı müthiş, bir nefret aşılıyor. Bunu günlük olay içinde görüyoruz.

Şahit olmuşum, iki ihtiyar, cami cemaatinden, biri SP'li biri AKP'li kavga etti. AKP'li SP'liyi öldüreyazdı. Pes dedim.

Evet, bu referandumda "hayır" demek için çok sebeb var.

Eğerki AKP bu tavrı ile devam ederse vepk çok kişi "hayır" demek yolundadır.

Meseleyi, AKP beleş anketi haline getirdi.

Bu tavrını kınıyorum.

Hemi, sanki büyük bir zafermiş gibi, büyük bir değişiklik varmış gibi davranmasın.

Hiç kimse "evet" demeyi dini bir vecibe gibi göstermesin.

Hele dün "Mehmetçik Hızır gibi imdada yetişti" diyerek 12 Eylül'ü öven ve 12 Eylül rütüşü 28 Şubat'a lazımdı diyenler çıkıp da Risaleleri alet ederek "evet" oyu istemesin. Bu apaçık iflasın ilanıdır.

Kınıyoruz.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
bu referandumu veya anayasayı akpye mal etmek HAYIR dememek için bir bahanedir sadece.dünyanın en güzel anayasası gelse yinede HAYIR diyecekler ama unutmamak lazım iki günü bir olan ziyandadır..

Komedya!

Bugün "Evet" demeyi dini bir vecibe gibi gösterenleri , 12 Eylül anayasası referandumunda da "evet" demeyi dini bir vecibe gibi gösterir iken görmüş idik.. Darbe yapan Askerlere "Mehmetçik Hızır gibi imdata yetişti" dendiğini de biliriz.

Bugün sanki 12 Eylül mğduru onlarmış gibi yapmaları bir hezeyandır.

Evet, biz 12 Eylül Referandumunda "HAYIR" d,yen azınlıklardanız ve 12 Eylül'e her zaman "hayır" diyoruz.

Ama bu anayasa değişkliğinin hiç bir şey ifade etmediğini de görüyoruz.

Evet diyeceksek duruşumuzu muhafaza için olurdu. Hayır, desek de 12 Eylül anayasasını yırtmak manasına dahi gelmediği artık aşikar olan bu değişikliğe red etmek bizi 12 Eylülcü yapmaz.

Ama, dün 12 Eylül anayasasına evet diyerek başımıza musallat edenler, bugün değişikliğie hayır deseler bile 12 Eylül ile yaftalıdırlar. Tevbe istiğfar etmeden de samimiyetlerine inamıyoruz.

AynAlı

Kıdemli Üye
12 eylül yasasının nasıl geçtiğini benim gibi gençler okudu öğrendi,darbenin sindirdiği insanlar evet demeseler başlasına neler geleceğini biliyordu. okuma alışkanlığı edinmelisiniz birazcık.EVET demeyi bir değişiklik dünden farklı olmak gibi algılarsanız,siyasi herhangi bir kaygı güdülmediğini anlarsanız daha hayırlı olur.Hiçkimsenin Risaleleri alet etmediğini sizin apaçık alet ettiğinizi biz görebiliyoruz.yaptığınızın adı ortalığı çorba etmektir.

girdap

Ordinaryus
Bazı insanların kendilerinin doğru ve yanlışı ayırt etme becerileri olmadığı için, ya belirsiz ve muğlak düşüncelerle sonuç çıkarma yoluna gidiyorlar, ya da "madem falan kişi referandum için evet isiyor, bizim hayır dememiz gerekir" gibi düz ve basit mantıklarının esirleri oluyorlar.

Arkadaşım, senin okuma ve anlama kabiliyetin varsa, referandum değişiklerinin ne getirip ne götürdüğünü değişiklik paketine bakarak anlayabilir ve ona göre karar verebilirsin. Bir yerden tuzak kokusu almaya, öbür yerden risaleyi gündeme getirmeye hiç gerek yok.

agbi

Yasaklı
Komedya!

Bugün "Evet" demeyi dini bir vecibe gibi gösterenleri , 12 Eylül anayasası referandumunda da "evet" demeyi dini bir vecibe gibi gösterir iken görmüş idik.. Darbe yapan Askerlere "Mehmetçik Hızır gibi imdata yetişti" dendiğini de biliriz.

Evet, biz 12 Eylül Referandumunda "HAYIR" d,yen azınlıklardanız ve 12 Eylül'e her zaman "hayır" diyoruz.

Evet diyeceksek duruşumuzu muhafaza için olurdu. Hayır, desek de 12 Eylül anayasasını yırtmak manasına dahi gelmediği artık aşikar olan bu değişikliğe red etmek bizi 12 Eylülcü yapmaz.

Ama, dün 12 Eylül anayasasına evet diyerek başımıza musallat edenler, bugün değişikliğie hayır deseler bile 12 Eylül ile yaftalıdırlar. Tevbe istiğfar etmeden de samimiyetlerine inamıyoruz.

Siz ne diyorsunuz DİNİVECİBE vb gibi.

EVET

Bu referandum u inceleyin ve HAYIR ÇOĞUNLUK OLURSA İSLAM a karşı hareketlerde SİZE TEKRAR DÜŞÜNÜN DERİM.

agbi

Yasaklı

Komedya!

BANA LÜTFEN aşağıdaki hangimaddeye KARŞI ÇIKTIĞINIZI HAYIR DEDİĞİNİZİ GÖSTERİN.

Anayasa değişiklik teklif taslağına göre, memurlara toplu sözleşme hakkı verilecek.

Siyasi partilerin mali denetimini Sayıştay yapacak. Partiler hakkında kapatma davası açılmasına TBMM de oluşturulacak bir komisyon karar verecek.
Teklif taslağında, öngörülen düzenlemeler şöyle:

Madde (1): Anayasanın kanun önünde eşitlik başlıklı 10. maddesinde değişiklik yapılıyor.
Maddenin, kadınlar ve erkekler eşik hakları sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür şeklindeki 2. maddesine bu maksatla alınacak tedbirler, eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz. Çocuklar, yaşlılar ve engelliler, gibi özel süratle korunması gerekenler için alınacak tedbirler, eşitlik ilkesine aykırı sayılamaz hükümleri ekleniyor.

Madde (2): Anayasanın, özel hayatın gizliliği başlıklı 20. maddesinde değişiklik yapılıyor.
Maddeye, Herkes kendisi ile ilgili kişisel verilerin korunmasına isteme hakkına sahiptir. Bu hak, kişinin kendisi ile ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızası ile işlenebilir hükmü ekleniyor.

Madde (3): Anayasanın seyahat hürriyeti başlıklı 23. maddesinde değişiklik yapılıyor.
Buna göre, vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle ve hakim kararına bağlı olarak sınırlandırabilecek.

Madde (4): Anayasanın Ailenin korunması başlıklı 41. maddesinde değişiklik yapılıyor.
Maddenin başlığı, ailenin korunması ve çocuk hakları şeklinde değiştiriliyor, maddeye, çocukların korunması konusunda hükümler ekleniyor. Maddeye eklenen hüküm şöyle: Her çocuk, yeterli himaye ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça ana ve babası ile kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir. Devlet, çocuk istismarı, cinsellik ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır.

Madde (5): Anayasanın, toplu iş sözleşmesi hakkı başlığını taşıyan 53. maddesinde değişiklik yapılıyor. Buna göre, memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkı tanınıyor.

Madde (6): Anayasanın, siyasi partilerin uyacakları esaslar başlıklı 69. maddesi değiştiriliyor.

Buna göre, siyasi partilerin mali denetimi Sayıştay tarafından yapılacak.

Siyasi partiler hakkında kapatma davası, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı nın talebi üzerine, TBMM de grubu bulunan her siyasi partinin 5 er üye ile temsil edildiği ve Meclis Başkanı nın Başkanılığında oluşturulacak komisyonun üye tam sayısının üçte 2 çoğunluğu ve gizli oyla vereceği izin üzerine açılacak dava sonucunda Anayasa Mahkemesince karar bağlanacak. Komisyonun bu kararı, yargı denetimi dışında olacak. Reddedilen izin başvurusunda ileri sürülen sebepler, hiç bir şekilde yeni bir başvuruya konu olamayacak. Siyasi parti gruplarında ve TBMM de izin konusunda görüşme yapılamayacak ve karar alınamayacak. Partilerin kapatılma davasında devlet yardımında yoksun bırakılma, bağlı olduğu kapatma davasının ve kararın usulüne tabi olup tek başına dava konusu yapılamayacak.

Kapatma davasında, partililere verilen siyasetten men edilme süresi 5 yıldan 3 yıla indiriliyor.

fakiri

Kıdemli Üye

Hal-i Hazırdaki İktidar PKK'dan daha bölücü söylemler içindedir. Halkı AKP'li ve diğerleri diye bölüyorlar.

Az önce cam satın adlığım firma sahibi ile görüştük. Ben AKP aleyhinde konuştum. Bana hemen sanki CHP'ye oy veriyormuşum gibi: "Sanki CHP iktidara gelse daha iyi mi yapacak" dedi.

AKP, kendinden olanlara kendinden olmayanlara karşı müthiş, bir nefret aşılıyor. Bunu günlük olay içinde görüyoruz.

Şahit olmuşum, iki ihtiyar, cami cemaatinden, biri SP'li biri AKP'li kavga etti. AKP'li SP'liyi öldüreyazdı. Pes dedim.

Bu tavrını kınıyorum.

Hemi, sanki büyük bir zafermiş gibi, büyük bir değişiklik varmış gibi davranmasın.

Hele dün "Mehmetçik Hızır gibi imdada yetişti" diyerek 12 Eylül'ü öven ve 12 Eylül rütüşü 28 Şubat'a lazımdı diyenler çıkıp da Risaleleri alet ederek "evet" oyu istemesin. Bu apaçık iflasın ilanıdır.

Kınıyoruz.

Benim referanduma HAYIR demem hiçbir zaman için bir başka partinin güdümüne girmem demek değildir. Galiba bu noktada bir yanlış anlaşılma oluyor ...Şöyle ki, biz bizden olan müslüman idarecileri hem sever, hem de ara-sıra döveriz. Bu demek değildir ki bu tavrımız Türkiye Siyasi tarihi boyunca masonlara, ve mason kılıklılara omurgasız duruşlarıyla meşhur olan Ergenekon yalakaları S.Demirel , H.Cindoruk, T.Çiller ve Mehmet Ağar gibi kof siyasilerin peşinden koşmuş olanlara bir destek mahiyeti taşır ! Asla ve kata böyle birşey söz konusu olmadığı gibi, bu siyasilerin peşinden gitmiş ve gitmekte olanların da bu ülkeye en büyük kötülüğü yaptıklarına ve elan dahi yapamkta olduklarına dair inancımızda ve kanaatlerimizde hiçbir değişme olmamıştır. Böylece bir bilgilendirme yapayım da hemen yukarıdaki yazı ve mal bulmuş mağribi gibi atlamalar olmasın !

agbi

Yasaklı
Bırakın laf ebeliğini

BANA REFARANDUM PAKETİNDE ki maddelerden itiraz edin.

reis

Kıdemli Üye
Ne bizim ne de Ak Parti'nin kimsenin "EVET"ine ihtiyacı yoktur.
İsteyen istediğini istediği şekilde verebilir.

Geçen gün "Fasık" kelimesinin manasını çok daha iyi anladık. Meğer Fasık, durmaları gereken deliklerinde durmayan hamam böcekleri için kullanılırmış. Yani durması gerektiği yerde durmayana 'fasık' denirmiş.
Şimdi önümüzdeki süreçte herkes durması gerektiği yeri seçsin bakalım...

Evet, saflar hiç bu kadar netleşmemişti.

"Yerli Damardan" gelenlerle "yersiz damardan" gelenlerin safları artık çok net.

Biz yerli damardan gelen Ak Parti, BBP, SP ve diğerlerinin yanında duracak ve yersiz damardan gelen cüruflara zerre kadar meyletmeyeceğiz...

Biz 70 yıldır ülke halkının ensesinde boza pişirip, sömürdükçe semiren ensesi kalın despotların yani 'derin irade'nin değil, 'milli irade'nin yanında duracağız...

Başka yerde duranın canı cehenneme...

fakiri

Kıdemli Üye
Bırakın laf ebeliğini

BANA REFARANDUM PAKETİNDE ki maddelerden itiraz edin.

Sen de bana Başbakanın başından beri ergenekon ve Balyoz Darbe Planı sanık ve şaibelişlerine kol-kanat geren İlker Başbuğ sevgisinden bahsediver ! Pakete evet demekle başbakanın bu sevgisi eksilecek mi ?

agbi

Yasaklı
Sen de bana Başbakanın başından beri ergenekon ve Balyoz Darbe Planı sanık ve şaibelişlerine kol-kanat geren İlker Başbuğ sevgisinden bahsediver ! Pakete evet demekle başbakanın bu sevgisi eksilecek mi ?

ALAKA ya MAYDONOZ.

Konu nedir ?

önce onu irdeleyelim.

BAŞBUĞ konusu merak etme sırası gelince oda olur.

BANA GÖSTERİN BU MADDE YANLIŞ DİYE

fakiri

Kıdemli Üye
ALAKA ya MAYDONOZ.

Konu nedir ?

önce onu irdeleyelim.

BAŞBUĞ konusu merak etme sırası gelince oda olur.

BANA GÖSTERİN BU MADDE YANLIŞ DİYE

He, he ! Sırası geldi ! Adam 3 gün sonra emekli oluyor ! Başbakanla güzelce ülkeyi yönettiler işte ! Maydanozlarını da onlara ikram et sen !

reis

Kıdemli Üye
2zyvspw.jpg

Orijinal boyutlarında görmek için resme tıklamanız gerekiyor.

Ne sanatkar gençlerimiz varmış yav. Olayı nasılda özetlemişler.. :)

|SEÇKiN|

Profesör
Bu tavrını kınıyorum.
Kınıyoruz.

sevgili duha, sizin hangi cemaat ve hizipten olduğunuzu bilmiyorum ama, bu söyleminizi bi yerlerden hatırlıyorum. nerden olabilir?
az bi durun hele!
ha tamam! evet, şu azerbaycan'ın kofti üniversitesinden rüşvetle prof.'luk alan "BAŞ" ergenekoncu Haydar'ın söylemlerine ne kadar da benziyor!
bak duha muhterem, bi kere bu referandum'un akp ile falan ilgisi yok. suret-i haktan gözüküp gelip burada müslümanlara Allah düşmanlarının kusmuğunu yutturmağa kalkma!
evet bu referandum safları keskin bir şekilde netleştirmiştir... bi tarafta bir asırdır bu millete, müslümana hayatı zindan eden Allah düşmanı, vatan düşmanı hainler var, diğer tarafta ülkesini sevenler ve dindar insanlar... kimse sizden akp falan oy istemiyor... bu zalim yahudi uşaklarına hayır diyebilmek için, "EVET" denmesini istiyor. bu kadar basit. kırk dereden su getirip, muhtelif katakullilerle insanların kafasını bulandırmanı yakıştıramıyorum size... hele de, halk arasında cereyan eden lokal olayları genele teşmil edip bunu bir partiyi karalamak ve dolayısıyla da referandum konusuna referans almanı kınıyorum!

siz 40 yaşında olduğunuzu söylüyorsunuz, bense yarım asrı geride bırakmış biri olarak söylüyorum. bu bölünme akp'nin suçu falan değildir. bu millet zaten bölünmüştür, taa rahmetli menderes'ten bu yana... bugün tarafını tuttuğunuz leş kargaları mazlum bir başbakanı idam ettikleri gün bölünmüştü bu millet zaten. bu millet o gün bu zulme mani olamamıştı, ama bugün onun yolundan giden, onlarla benzer kafa yapısına sahip evlatlarını tam yetkili iktidar yaparak intikam almıştır.

uyanın muhterem!