Referanduma Doğru Tehlike Büyük | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Referanduma Doğru Tehlike Büyük

hirahos

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
35,948
Puanları
83
Yaş
53
Referanduma doğru büyük tehlike.

Şamil Tayyar - Star, 2010-07-09

Anayasa Mahkemesi’nin kısmi iptal kararı hiç kimseyi memnun etmedi. Tartışmalar sürecektir, kaçınılmaz olan 12 Eylül’deki referandumdur. Karar mahkemeninse söz milletindir.
Anayasa paketi üzerindeki görüşmeler sırasında saflar belirginleşmişti, tablonun pek değişeceğini sanmıyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hayırda hayır vardır” diyerek, kampanyayı başlattı. MHP Lideri Devlet Bahçeli de dün hayır kampanyasını başlattıklarını duyurdu. İmralı’dan gelen talimat üzerine BDP ile yargı reformuna direnen Yargıtay, Danıştay, HSYK ve Anayasa Mahkemesi’nin malum temsilcileri de aynı safta.

Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili değişikliklerin tümden iptali yönünde karar çıkartamayan çevreler, meclis aşamasında oluşturdukları ittifak saflarını referandum sürecinde sıklaştırarak halkı etkilemeye çalışacaklardır.

Her ne kadar referandum, anayasa değişikliği paketiyle sınırlı olsa da siyasi sonuçlar doğurma ihtimali yadsınamaz. Süreç; erken seçim, CHP’de liderlik yarışı, MHP’nin baraj riski gibi kendi içinde farklı kombinasyonları barındırıyor.

Bugün imkansız gibi gözüken kimi senaryolar o süreçte hayat bulabilir. Rahmetli Turgut Özal, 1987 yılında liderlerin siyaset yasağının oylandığı referandumda sandıklar açılmadan 5 dakika önce erken seçim kararını ilan etmişti.

Referandum genel başkan olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk ciddi sınavı. Deniz Baykal ekibi seçimden olağanüstü kurultay hesabı yapıyor. Sandıktaki başarısızlık CHP’de kurultay rüzgarı estirebilir.

Siyasetteki kutuplaşma, MHP’yi barajın altına itebilir, diğer küçük parti tabanları yarıştaki AK Parti-CHP ekseninde konuşlanabilir.

Sonuçta tablo AK Parti iktidarının devamını sağlayacak renklere bürünürse; 8 yıldır alternatif iktidar hesabı yapan, iktidar değişikliğiyle imtiyazlı konumlarına kavuşmak isteyen, Ergenekon ve Balyoz gibi davaları sonlandırma umudu taşıyan sivil ve askeri bürokratik oligarşi, büyük hayal kırıklığı yaşar.

Kaotik ortamda özerklik veya federasyon gibi bölünme senaryolarına hayat şansı bulacaklarını düşünen çevreler de yıllardır flört ettikleri devlet içindeki uzantılarıyla gözyaşlarını birlikte dökerler.

Hem devletin statik kodlarının yeniden kurgulanması hem olası siyasi sonuçları nedeniyle referandum sürecinde milletin tercihlerini etkileyebilecek olağanüstü gelişmeler yaşanabilir. Hukuki ve siyasi tartışmalar sürerken, kritik bir eşikte olduğumuzu hatırlatmak isterim.

Bu süreçte, seçmen tercihlerini etkileyebilecek en önemli gelişme, terördür. PKK’nın eylemlerini tırmandırdığı ve operasyonların hız kazandığı bir atmosferde, seçmen tercihi olumsuz etkilenebilir.

BDP’yi hayır kampanyasında CHP ve MHP’nin yanına gönderen İmralı sakininin PKK’yı bu süreçte daha etkin kullanmak istediği biliniyor. İstihbarat birimlerine ulaşan ihbarlara göre, PKK’nın önümüzdeki birkaç gün içinde 5-6 karakola eş zamanlı saldırı düzenlemeyi planladığı, özellikle İstanbul gibi metropollerde toplu ölümlere yol açabilecek eylemler tasarladığı konuşuluyor.

PKK’nın eylemlerini tırmandırması durumunda hava operasyonlarına ilave olarak Kuzey Irak’a yönelik kara harekatı ihtimali artacak. Genelkurmay Başkanı Başbuğ Arena’da yaptığı Kuzey Irak’la ilgili açıklamalarda bunun sinyalini vermişti.

Bir gün sonra Milliyet’te Fikret Bila ve Radikal’de Murat Yetkin imzasıyla kaleme alınan analizlerde Başbuğ’un ifadelerine gönderme yapılarak Kuzey Irak’a yönelik kara harekatı ihtimaline dikkat çekilmişti.

Bu senaryo gerçekleşirse, terörün operasyonları, operasyonların terörü azdıracağı ortamda anayasa değişikliği tartışılmaz.

Siyasi iktidarın bu tehlikeyi görerek, 12 Eylül öncesi oynanması olası kanlı oyunu bozacak tedbirleri bir an önce alması, Genelkurmay Başkanı’nın giderayak morallerini bozduğu polis teşkilatını motive etmesi ve askerle her meseleyi ciddi olarak oturup konuşması gerekir diye düşünüyorum.

Uyarıyorum, referanduma doğru tehlike büyük...
 

Bîçâre

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
23 Şub 2008
Mesajlar
951
Puanları
0
Tespitler çok doğru...

Darbeden, OHAL'den ve koalisyon dönemlerinden güçlü çıkan PKK için bu refarandum büyük önem arz ediyor. CHP statükocu zihniyetin çöküşünü hızlandıracak değişiklikler karşısında "hayır" diye çırpınıyor. MHP ise terörün azalmasından; dolayısıyla oyların kaybından ve istikrara kavuşacak Türkiyeden korkuyor...

Komik ama memleketin en önemli dönüm noktasında meclise girmeyi hak etmiş üç parti BDP-MHP-CHP ortak hareket ediyor. Neyseki sağda kıpırdanma bu kez oldu ve özlenen tablo Saadet-Büyük Birlik-Ak Parti diğer üçlü koalisyona karşı birliktelik oluşturdu. Bunun devamı da memleketin sağ kanadını oldukça mutlu edecektir. Parti bazında birleşmeler mümkün görünmese de, DSP'nin geçen seçimde yaptığı gibi ortak listelerle girilirse meclise hem SP hem BBP grup kuracak çoğunlukla girecektir. İnşâallah gerçekleşir...
 

hirahos

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
35,948
Puanları
83
Yaş
53
Saadet ve Büyük Birliğin Meclise girmesinden büyük haz ve mutluluk duyacağız inşallah....
 

fakiri

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ocak 2007
Mesajlar
15,969
Puanları
83
Sağ cenahta, sol fraksiyonların CHP üzerinde ittifakı gibi bir birleşme ve tesanüd olacağına ben hiç ihitmal vermiyorum. Çünkü, sağda hiç kimse yoğurdum ekşi demiyor ve ikbal hesaplarından vazgeçmiyor!
 
Üst