Refah Partisinin başarısı

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
[video=dailymotion;xamf0a]http://www.dailymotion.com/video/xamf0a_refahyol-basarisi_lifestyle[/video]

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Kısaca diyorsunuz ki bir zamanlar aslandı ...

Ne zaman iktidar oldularsa herzaman başarılı oldular elhamdulillah. Çünkü ihlas olursa ALLAH yardım eder, olmazsa asla yardım gelmez! Bu herkes için geçerli bir kaidedir.

Sonrası diyen arkadaşa sesleniyorum sonrasında iktidar olamadık AKP tefrika ile davamızı böldükten sonra. Birlikte rahmet vardır, ayrılıkta azap vardır.

Burada Milli Görüş ve Erbakanı eleştirmek isteyenler olacaksa karşımıza aslı astarı olmayan nefsi eleştiriler yorumlar yapmasınlar. Belgeli, kayıtlı eleştiriler yapsınlar aksi halde hiçbiri dikkate alınmayacaktır. Çünkü Milli Görüşe ve Erbakan hocamıza bu sitedeki üyelerin bir kısmı tarafından yapılan iftiraların ve haksızlıkların haddi hesabı yok o yüzden eleştiri ve tenkit yapacaklardan belge ve kayıt istiyoruz ki iftira suçlaması ile muhattap kalmasınlar!

Ves'selam

bakış

Kıdemli Üye
Refah partisi'nin o zamanki 11 aylık iktidarı siyonizmin şer planlarını en az 20 yıl geriye götürmüştür.

manifesto

Yasaklı
Refah partisi'nin o zamanki 11 aylık iktidarı siyonizmin şer planlarını en az 20 yıl geriye götürmüştür.

Mesela hangi eylem? tank antlaşmaları mı? askeri tatbikatlar mı? konya semalarına açılan israil jetleri mi? nasıl 20 yıl geriye gitti.Şu Erbakan'ı veya hareketinizi tanımlarken israil menşeli sunmayın.Sanırsınız israil diye bir devlet olmasa bunların varlık gayeleri olmayacak..

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Mesela hangi eylem? tank antlaşmaları mı? askeri tatbikatlar mı? konya semalarına açılan israil jetleri mi? nasıl 20 yıl geriye gitti.Şu Erbakan'ı veya hareketinizi tanımlarken israil menşeli sunmayın.Sanırsınız israil diye bir devlet olmasa bunların varlık gayeleri olmayacak..

Filistin davasına en çok Erbakan hoca sahip çıktı diyen biz değiliz Hamas lideri Halid Meşal'dir.

manifesto

Yasaklı
Ercan Tekin hocanın grafikleri artık çul çaput hükmündedir.O rakamların hiçbir büyüsü de kalmamıştır artık.Bugünkü enflasyon rakamları bugünkü faiz oranları bugünkü faizin bütçede ki oranı ve işsizliği %11 de başarı gibi sunarken aradan 14 yıl geçmiş ve işsizlik hala %10 lar seviyesinde nüfusun 14 yılda nekadar arttığını düşün artık.

Denk bütçeyi başarı diye sunmuş AK PARTİ hükümeti döneminde ara ara denk bütçeler gerçekleşti.Eğer bugünkü yüzmilyar dolarlar ile ifade edilen ihracat rakamlarını konuşuyorsak hoca ve siz bunları iyi anlamalısınız..Paramızdan atılan sıfırlar tüm bunlar hocanın orada anlattığı çerez şeyler değil..gerçek bir devrim..

Ben şahsen hocanın ekonomide başarısız olduğunu düşünmüyorum ama ekonomide ki bugünün rakamlarına bakınca videoda ki bilgiler 3.sınıf kalıyor artık

Filistin davasına en çok Erbakan hoca sahip çıktı diyen biz değiliz Hamas lideri Halid Meşal'dir
Filistine kimin sahip çıktığını istersen filistinlilere sor.Doğam çocuklarına Erbakan ismini mi veriyorlar Erdoğan ismini mi?
Hala hayal aleminde yaşıyorsun.Erbakan resimleri ile sokağa çıktılar mı hiç filistinliler? istersen bir de erdoğan meselesine bak.CHAVEZ bile erdoğandan ileridedir bu konuda...

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Ercan Tekin hocanın grafikleri artık çul çaput hükmündedir.O rakamların hiçbir büyüsü de kalmamıştır artık.Bugünkü enflasyon rakamları bugünkü faiz oranları bugünkü faizin bütçede ki oranı ve işsizliği %11 de başarı gibi sunarken aradan 14 yıl geçmiş ve işsizlik hala %10 lar seviyesinde nüfusun 14 yılda nekadar arttığını düşün artık.

Denk bütçeyi başarı diye sunmuş AK PARTİ hükümeti döneminde ara ara denk bütçeler gerçekleşti.Eğer bugünkü yüzmilyar dolarlar ile ifade edilen ihracat rakamlarını konuşuyorsak hoca ve siz bunları iyi anlamalısınız..Paramızdan atılan sıfırlar tüm bunlar hocanın orada anlattığı çerez şeyler değil..gerçek bir devrim..

Ben şahsen hocanın ekonomide başarısız olduğunu düşünmüyorum ama ekonomide ki bugünün rakamlarına bakınca videoda ki bilgiler 3.sınıf kalıyor artık

Filistine kimin sahip çıktığını istersen filistinlilere sor.Doğam çocuklarına Erbakan ismini mi veriyorlar Erdoğan ismini mi?
Hala hayal aleminde yaşıyorsun.Erbakan resimleri ile sokağa çıktılar mı hiç filistinliler? istersen bir de erdoğan meselesine bak.CHAVEZ bile erdoğandan ileridedir bu konuda...

çul çaput hükmündedir demişsin ya...senin yazın o hükümde bile değildir!

Çul çaput mutlaka bir işe yarar, senin yazın tamamen gereksiz, lüzumsuz bir yazı, hiç bir işe yaramaz.

Filistin konusunu git halit meşala anlat!! Erdoğanın elindeki iktidar imkanı, suresi vs. Erbakanın elinde olsaydı ancak kıyaslardın, haksız kıyaslama yapmak da doğrusu sana yakışıyor.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye

Bu yazı gerçekten çul çaput olmuş hafif, dayanaksız, belgesiz ve kayıtsız sadece nefsi ve marazca!
ALLAH kalplerinde marazlıkla beslenenleri hidayete kavuştursun.amin

Son söz olarak şunu söylüyorum ekonomi bilginiz sıfır :)

manifesto

Yasaklı
Erdoğanın elindeki iktidar imkanı, suresi vs. Erbakanın elinde olsaydı

Ee hayat bu adil değil zaten.Ne diyorum sen Erbakan'ı israile karşı filistine destek vermekle övüyorsun haklı olarak bende diyorum ki bu spmut bir gerekçe değil çünkü CHAVEZ ABD yi dahi karşısına alarak hem iran'a hem filistin'e en büyük desteği verdi veriyor.Şimdi manzarayı görebildiniz mi?
Hocanın 11 aylık Refah partisi icraatlarını anlatmasına elbette hak verelim ama koca bir ülkeyi 11 ayda düzed çıkarmak mümkün mü? Hoca herşeyi mükemmele çevirmiş ve sadece 11 ayda yapmış gibi anlayıyor..

Meraklısına açın Erbakan döneminde ki enflasyon ile şimdilki enflasyonu,açın o dönemde ki ihracat ile şimdiki ihracatı,açın o dönemde ki faiz oranı ile şimdiki faiz oranını açın o dönemde ki GSMH ile şimdiki GSMH yı kıyas edin ve daha diğerleri..Nekadar sönük kaldığını siz de göreceksiniz..Şimdinin grafiklerini çizmeye kalksak epey zaman alır.Bu bakımdan Erbakan dönemi kötü bir dönem değildi ekonomik olarak ancak bu son 7-8 yıl bambaşka..Erbakanın hayalini dahi kuramadığı projeler hayata geçiyor..hızlı trenler denizaltından marmaraylar şimdi dünyanın en büyük 2.asma köprüsü izmit projesi ve diğerleri..bunlar çalışma ile olur çalışma yatarak değil..

Bence bu ROMANTİK atmosferden çıkmanızın zamanı geldi de geçiyor

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Ee hayat bu adil değil zaten.Ne diyorum sen Erbakan'ı israile karşı filistine destek vermekle övüyorsun haklı olarak bende diyorum ki bu spmut bir gerekçe değil çünkü CHAVEZ ABD yi dahi karşısına alarak hem iran'a hem filistin'e en büyük desteği verdi veriyor.Şimdi manzarayı görebildiniz mi?

Damüstünde saksağan vur beline kazmayı misali.

Ne alakası var?

Chavez filistine destek verimyor dedik mi?

Veriyor, bizde kendisine teşekkür ediyoruz.

Chavezin filistine destek vermesi, Erbakan hocanın filistin davasını ömrü boyunca savunduğu gerçeğini ters yüz eder mi?

Sizde bir ERBAKAN HOCA SIKINTISI VAR... ERbakan hoca şöyle yaptı deyince heme felan da şöyle yaptı diyorsunuz.

İyi de biz filan yapmadı demiyoruz ki, video da erbakan hoca başbakanlığı dönemini yaptıkların anlatmış. sizin tutup da ona aklınızsıra cevap vermeye kalkmanız, hele hele GRAFİKLER ÇUL ÇAPUT HÜKMÜNDE DEMENİZ tam anlamıyla erbakan hoca hazımsızlığıdır.

Hocanın 11 aylık Refah partisi icraatlarını anlatmasına elbette hak verelim ama koca bir ülkeyi 11 ayda düzed çıkarmak mümkün mü? Hoca herşeyi mükemmele çevirmiş ve sadece 11 ayda yapmış gibi anlayıyor..

Ayın önyargı.

Erbakan hoca 11 ayda yaptıkların anlatıyor, türkiyeyi kurtardık, enflasyonu sıfırladık vsl. demiyor ki... 11 AYDA YAPILABİLCEK EN GÜZEL HİZMETLERİ YAPTIK diyor...Türkiyeyi düze çıkardık diye bir tek kelimesi var mı?

Meraklısına açın Erbakan döneminde ki enflasyon ile şimdilki enflasyonu,açın o dönemde ki ihracat ile şimdiki ihracatı,açın o dönemde ki faiz oranı ile şimdiki faiz oranını açın o dönemde ki GSMH ile şimdiki GSMH yı kıyas edin ve daha diğerleri..Nekadar sönük kaldığını siz de göreceksiniz..Şimdinin grafiklerini çizmeye kalksak epey zaman alır.Bu bakımdan Erbakan dönemi kötü bir dönem değildi ekonomik olarak ancak bu son 7-8 yıl bambaşka..Erbakanın hayalini dahi kuramadığı projeler hayata geçiyor..hızlı trenler denizaltından marmaraylar şimdi dünyanın en büyük 2.asma köprüsü izmit projesi ve diğerleri..bunlar çalışma ile olur çalışma yatarak değil..

Yine aynı şey aynı komiklik!

Erbakan dönemindeki enflasyon ile şimdiki enflasyonu karşılaştıracakmışızı!!!

bunu diyene başka yerde olsa YUH denir!

yahu birisi 11 ay, birisi 8 sene!

Birisi başbakan olduğunda enflasyon azmış gitmiş, 3 haneli rakamlara ulaşmış neredeyse, diğerinde 30 lar civarında...

Allah aşkına nasıl kıyaslayacaksınız bunları?

Her iktidar dönemlerine bakılarak eleştirilmelidir.

o dönemle şimdiki döneme bakarak yapılacak her türlü eleştiri haksızlık olur.

Bi de ERBAKANIN HAYALİNİ BİLE KURAMADIĞI PROJELER demişsin ya:)

yahu Erbakanın hayalini bırakın erbakanın projelerini, hazırladığı projelerini bile türkiye yarısını hayata geçirse bu ülke dünyanın en büyük devletlerinden olur!

Bence bu ROMANTİK atmosferden çıkmanızın zamanı geldi de geçiyor

katılıyorum, çok romantiksiniz, bir an önce bu atmosferden çıkın!!!

manifesto

Yasaklı
Bu yazı gerçekten çul çaput olmuş hafif, dayanaksız, belgesiz ve kayıtsız sadece nefsi ve marazca!
ALLAH kalplerinde marazlıkla beslenenleri hidayete kavuştursun.amin

Son söz olarak şunu söylüyorum ekonomi bilginiz sıfır :)

Ya bırak şimdi hidayeti falan..senin duanı isteyen yok.senin duan etkili ise iftar basanlara duanı et tamam mı..hidayet nasip etsin miş.. pusulası şaşmış ya herkesi de pusulası şaşık sanıyor..bak madem rahat edemediniz size birkaç grafik..öyle hocanın üfürükten grafikleri değil DPE den resmi rakkamlar..
Enflasyon:

Gördünüz mü hoca ne yapmış enflasyonu şimdi ne?

Gördünüz mü bu yüzden hocanın rakamları çok sönük kaldı diyorum.O Türkiye çok geride artık.Zaten siyaseten ÇUVALLAYIP Türkiyenin 28 Şubat sürecini yaşamasını engelleyemeyişi öyle dolarla % ler ile hesaplanmaz bile

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
Refah Partisinin başarısı mı ee ne olmuş
Refah partisimi kaldı 1998 de tarih oldu
Saadet partisi refah partisi değildir
uzaktan yakından alakası yok

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Ya bırak şimdi hidayeti falan..senin duanı isteyen yok.senin duan etkili ise iftar basanlara duanı et tamam mı..hidayet nasip etsin miş.. pusulası şaşmış ya herkesi de pusulası şaşık sanıyor..bak madem rahat edemediniz size birkaç grafik..öyle hocanın üfürükten grafikleri değil DPE den resmi rakkamlar..
Enflasyon:

Gördünüz mü hoca ne yapmış enflasyonu şimdi ne?

Gördünüz mü bu yüzden hocanın rakamları çok sönük kaldı diyorum.O Türkiye çok geride artık.Zaten siyaseten ÇUVALLAYIP Türkiyenin 28 Şubat sürecini yaşamasını engelleyemeyişi öyle dolarla % ler ile hesaplanmaz bile

Aziz kardeşim hidayeti bırakırsak doğruyla yanlışı ayırt edemeyiz hidayet bırakılır mı hiç? ALLAH c.c. hepimize nasip eylesin.amin Biz iftar baskınını yapanları Milli Görüşçü kabul etmiyoruz kendilerini tasvip etmiyoruz hemen nefsi çıkışlara gerek yok!
Kardeşim sen o birifingteki grafikleri üfürükten diyorsunda bilmiyormusun onlar BAŞBAKANLIK araştırma kurumuna ait resmi belge niteliğindeki grafikler olduğunu?
Gelip burada çok ekonomiden anlıyormuşunuz gibi birde ders vermeye kalkmıyormusunuz. Hangi dönemde Tayyip Erdoğan ekonominin gidişatı hakkında brifing vermiştir. Daima ihracattan bahseder ama ithalatı hiç konuşmaz çünkü arada 50 milyar doları aşan bir açık var. Bizim ekonomide çok ciddi tespitlerimiz var eğer bu işte tartışmaya girelim derseniz hemen girelim ancak mahcup olursunuz çünkü AKP sadece kemal dervişin ekonomi modelinin devamıdır bu ise ispatlıdır.
Ülkemizde asgari ücretler 650 tl civarında kiralar ise 400DEN BAŞLIYOR.İşte memleket böyle geçiniyor halen ekonomide enflasyonu düşürdük falan filan yahu enflasyonun en düşük olduğu yerler mezarlıklar diyor Prof.Osman Altuğ :)

Ama ben size ne dersem önyargılardan dolayı anlayamazsınız o yüzden ben sizi işin ehline yönlendiriyorum:

Ekonomideki büyük yanlışlıklar:
http://www.izlesene.com/video/profdrosman-altug-buyuk-ekonomik-yanlislar-1/2050811

prof.dr.osman altuğ-türkiye'nin sahte ekonomisi-1-
http://www.izlesene.com/video/profdrosman-altug-turkiyenin-sahte-ekonomisi-1/2050785

prof.dr.osman altuğ-türkiye'nin sahte ekonomisi-2-
http://www.izlesene.com/video/profdrosman-altug-turkiyenin-sahte-ekonomisi-2/2050801

Bak kardeşim bu videoaları izlemezsen sorarım videoda geçenleri. Ben senin yazılarını grafiklerini riayet ederek okuyorum sizde bizim naklettiklerimizi okursanız memnun kalırız.

Ves'selam

ibrahimi

Has Uşak
ihvan video ihvan forum video grubuna ait bir alt forumdur.
lütfen bu kategoriye başka videolar atmayınız.

ilgili kategoriye taşındı.

konu yorumu ise:nostalji olmuş.
geçen gün de Erbakanın güzel bir konuşmasını gördüm,güzeldi.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Prof. Dr. Osman Altuğ ile Türkiye’nin borçlarını konuştuk

En az borç alan Başbakan Erbakan

54. Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın Baş Danışmanlığını yapan Prof. Dr Osman Altuğ, röportajımızın dünkü bölümünde 54. hükümet döneminde uygulanan "Havuz sistemi"ni anlatmıştı. Projenin altına imza atan Erbakan'ın liyakat ve kaliteye önem verdiğini vurgulayan Altuğ özetle şunları söylemişti: "Havuz sisteminin uygulanması ve Türkiye'ye kazandırdıkları konusunda Türkiye'nin 2 kişiye borcu vardır. Birisi Sayın Başbakan Necmettin Erbakan öteki de Sayın Fehim Adak'tır. Havuz sistemini üçümüz birlikte yaptık."

Havuz sistemi uygulanınca ne oldu?

Türkiye'ye bir efsane ekonomi uygulaması geldi. Faizcilere ödenen para kurtarıldı, işçinin, memurun, emeklinin, çiftçinin yüzü güldü. 7,5 milyon aylık alan Bağkur Emeklisinin maaşı 35 milyona çıktı. Bugün havuz sistemi herkes tarafından takdirle anılan ve "keşke havuz sistemi olsa, hepimiz rahat ederiz" denilen bir sistemdir. Çünkü havuz sisteminde 12 milyar dolar avanta verilmedi. Yüksek döviz rezervi, yüzde 22 faizle borçlan, yüzde 5 faizle götür yabancı bankalara yatır anlayışı yoktur. Demek ki, Türkiye havuz sistemiyle bir yerlere gelmiş. O dönemde devletin kamu kurumlarının paraları özel bankalarda yüzde 10 faizle yatıyordu. Devlet; o bankalardan yüzde 135 ile borç alıyordu.
Son iki cümlenizi lütfen bir daha söyler misiniz?

O dönemde devletin kamu kurumlarının paraları özel bankalarda yüzde 10 faizle yatıyordu. Devlet; o bankalardan yüzde 135 ile borç alıyordu. 55. hükümetin ilk işi havuz sistemini kaldırmak olmuştur.
O zaman Mesut Yılmaz Başbakandı değil mi?

Ben şahısları değil düşünce biçimini konuşuyorum.
Size göre Erbakan Hoca'yı iktidardan uzaklaştıran sebep bu mu?

Evet, tamamen parokrasinin intikamıdır.
Şu anda bu hükümet istese havuz sistemine geçebilir mi?

Şimdi ben öyle bir beyanda bulunmak istemem. Siyasi irade onlardadır. Beni hiç ilgilendirmiyor. Ama Erbakan Başbakan, "Buyur Osman Altuğ, geç ekonominin başına, şu işi hallet" dedi. Biz de geçtik, hallettik.O dönemde kumarhaneleri kapattık. O kanun tasarısını da ben hazırladım. Şimdi yer-gök kumarhane. Her ne kadar görünürde kollu canavarlar kalkmışsa da, iddiasıyla, totosuyla, lotosuyla, milli piyangosuyla devlet eliyle ve hamiline yazılı. Çoluk-çocuk herkese kumar oynatıyorlar. Kara paranın aklanmasının önlenmesi konusunda kanun tasarısı hazırladım o dönem. 10 Kasım 1996'ya kadar Türkiye Cumhuriyeti mevzuatında kara paranın K'sı bile yoktu. Birçok hayırlı hizmete imza demeyeyim çünkü imza Sayın Erbakan'a aittir. Benimki teknik destektir. Erbakan 40 delim var derdi. Aslında bir tane vardı. O da benim. Aslında bizim yaptığımız "Kamu Tek Hesabı"ydı. Ancak Erbakan, "millete daha kolay anlatırız" diye adını "Havuz sistemi" koydu. O zaman dedik ki, kamu kurumlarına yüzde 50 vereceğiz. Onlar özel bankalara paralarını yüzde 10'la satmayacaklar. Devlete yüzde 50 ile satacaklar. Ve ben devlet olarak bankalardan yüzde 135 faiz ile borç alacağıma, kendi kurumlarımdan yüzde 50 ile alırım. Yüzde 85 oranında faiz düşüşü oldu. Bu parayı esnafa, işçiye, köylüye, memura, emekliye zam olarak ödedik. Temel anlayışımız denk bütçeydi. Kaynak paketleri, barajların yeniden yapılanması söz konusu olunca parokrasi harekete geçti. Çünkü adamın nasırına bastık. Adam durup dururken yüzde 125 avantadan yoksun kaldı. Tabi bununla, bedelsiz ithalat, otomotiv sektörüyle ilgili, yeşil sermayeyle ilgili çok büyük olaylarla karşılaştık. Çünkü ben Alman Bankası'ndan yüzde 12 ile para alıyordum. Yeşil sermaye yüzde 30-40'la Avrupa'daki işçilerden para topluyordu. Benim rakibim yeşil sermaye idi. Yani Erbakan'ın ayağının altını bu yeşil sermaye de oydu. Demek ki, parokrasinin yeşili-kırmızısı yok. Ben bunların ayakkabısının numarasını bilirim.
Devlet kime borçlu olduğunu bilmiyor

Türkiye için çözüm nedir?

Kayıtlı ekonomi modeline geçmektir. 54. Hükümet döneminde hazırladığım yeniden yapılanma projesinde çözüm var. Yani paradan sıfır atmakla yumurtanın adedi artmıyor. Şu anda ekonomik göstergelerin hiçbirisi gerçeği yansıtmaz. Çünkü kayıtlı ekonomi değil. Her şey hamiline yazılı. Nama yazılı değil. Kağıt kimin elindeyse alacaklı o. Devlet kime borçlu olduğunu bilmiyor. Bakınız elimde Ecevit'in son Başbakanlığı döneminde piyasaya sürülen 100 milyar liralık iç borçlanma hisse senedi var. 8 Şubat 2001. Tek kağıt var. Şimdiki para ile 100 milyon. Bu nedir biliyor musunuz?
Türkiye ekonomisini hamile bırakan belge

Üzerinde tahvil senedi olduğu yazıyor

İşte bu Türkiye ekonomisini hamile bırakan belge. Benim hocam derdi ki "Bir erkekle, bir dişi bir araya gelmeden veled zuhur etmez." İşte bu veled, nesebi gayr-i sahih bir velettir. Kayıtlı ekonomide her şey nama yazılıdır.

Bu paranın öteki özellikleri neler?
Bir yüzünde 2 öküzle çift süren vatandaşın resmi var. Bu üreticiyi temsil ediyor. Diğer yüzünde Meclis binasının resmi var. Bu da Milli iradeyi temsil ediyor. Atatürk'ün resmi paranın içinde gizli. Atatürk üreticiye diyor ki: "Arkadaş, çalış, tükettiğinden çok adam gibi üret" Milli İradeyi temsil eden Milletvekillerine de diyor ki: "Adam gibi üretim için üreticinin önündeki engelleri kaldır. Adam gibi paylaştır. Sen adam gibi üretmezsen, sen de adam gibi paylaştırmazsan, hesabını sorarım" diyor. En büyük kupürlü para 1 liradır. Biz de Erbakan Hoca ile en büyük kupürlü 1 lira çıkaracaktık. Üstelik bizim çıkaracağım kağıt değil, madeni para olacaktı.
Niçin demir ve niçin 1 lira?

Ekonomiyi kayıt altına almak için. Bir milyarı demir bir lira ile öde bakalım nasıl ödeyeceksin? Sayması zor, saklaması zor, taşıması zor. İster istemez elini cebine atacaksın, kartla ödeme yapacaksın. Cebinizdeki vatandaşlık numarası bana aittir. O projeyi 1973'te hazırladım. Bu hükümetin sureta yaptığı en güzel şey, vatandaşlık numarası uygulamasını yaygınlaştırmasıdır. Ama bu yetmiyor. Benim projem herkesi ve her kesimi aynı ABD'de olduğu gibi vergi mükellefi yapmaktır. Vergi işini nüfus dairesinden başlatmaktır. Herkesin ve herkesin vergi matrahından indirim hakkı vardır. Ekonomiyi hamiline yazılı olmaktan çıkartıp nama yazılı hale getirmektir. Namert vergisini reddediyoruz.

Namert vergisi nedir?

Halktan çaktırmadan alınan vergilere namert vergisi diyoruz. Bir depo benzine Türkiye'nin en zengin adamı ile en fakir adamı aynı vergiyi ödüyor.
Türkiye'nin dış ve iç borç miktarını 54. Erbakan Hükümeti ile bugünkü borç miktarını kıyaslar mısın?

Tabi kıyaslarım. Erbakan hükümeti döneminde (1996 sonu) toplam iç ve dış borcumuz 60 milyar dolardı. En az borç alan hükümet 54. hükümettir. En çok borç da o zaman ödenmiştir. Havuz sistemi sayesinde. Bu hükümet döneminde bakınız İstanbul Ticaret Odası'nın dergisinde çıkan rakamlara göre Türkiye'nin dış borç stoku (2009 Eylül ayı itibariyle): 273 milyar 454 milyon dolar. İç borç stoku 2009'da (2010 Ocak ayı itibariyle): 335 milyar 860 milyon dolar. Bu rakamları ben uydurmadım. Toplam borç miktarı 609 milyar 314 milyon dolar. Yüzde 17'lik artış var.

TakVa

Ordinaryus
Sizce neden seçimi kazanamıyorlar ?