Ramazanda kolaylık

Alper...

MarmaranınKralı
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Tepkime puanı
452
Puanları
0
Konum
İsLamBol
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
RAMAZANDA KOLAYLIK 

Bismillah.Elhamdulillah.Allahu Teala hazretlerine hamdu senalar.Resulu Hazreti Muhammed Mustafa (Sallallahu aleyhi vessellem) efendimize de sonsuz salat-u selamlar olsun. Yüce Rabbim Ramazanın bereketine, faziletine nail olanlardan eylesin bizleri amin

Bakara suresi 185. ayetin mealinde Mevla Teala buyuruyor ki ;"Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden Ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.”

Yüce Mevlam bizleri on bir ayın sultanı diye nitelendirdiğimiz Ramazan-ı şerif ayına kavuşturdu.Elhamdulillah.Bu ay kuranı kerim'in indirilmeye başlandığı aydır.Diğer bir deyişle kuranı kerimin yer yüzüne inişinin yıl dönümü.Bilindiği üzere kuranı kerim 23 yıl gibi bir zaman diliminde yer yüzüne indirildi.Bundan evvel ki (tevrat ,zebur,incil) kitaplar bir seferde indirilmişti ve bu o ümmetler için zor olmuştu.Fakat bizim ümmete kolaylık olsun için ayet ayet ,tane tane, teker teker indirildi.Ezberlemesi kolay olsun için.Ekseriyetle Bu ay hatimlerin en çok yapıldığı ay olması da bundan kaynaklanmaktadır.

Bilindiği üzere şeytan ,Ramazanı şerif ayının girmesiyle ,eli ayağı bağlananlardan oluyor.Şeytansız günlere kavuşan insan da ,aldığı azıcık bir nefesle hayat buluyor, doğruya meylediyor ve kuranı okumaya başlıyor.Eğriyi doğrudan anlayacak kıvama gelecekken Ramazanı şerif ayı bitiyor.Şeytanın bağları çözülüyor ve yine eski tas eski hamam şekline dönüyor...Allah hüsrana uğrayanlardan etmesin.amin

Bu ay oruç ayıdır.Bu ay da oruç tutulur.Bilmiyorum sizlerin de dikkatini çekmiş midir?Ramazan ayını diğer aylardan ayıran en önemli özelliği, islamın diğer şartlarının da kendisinde yapıldığı bir ay oluşu.Kısaca anlatmak gerekirse,İslamın şartları beştir bunlardan ilki kelime-i şehadet, ikincisi namaz, üçüncüsü oruç, dördüncüsü zekat, beşincisi hac.

İçerisinde namaz,oruç,zekat şartlarının (ayrıca umreyi de sayarsak) yerine getirildiği tek aydır.Diğer aylarda ne zekat verene rastlanır ne de oruç tutana,Tabi istisnalar kaideyi bozmaz.

Oruç daha evvel ki ümmetlere de farz kılınmış bir ibadet olduğu gibi, bu ümmete de farz kılınmıştır.Tabi bununla beraber bazı ruhsatlar da verilmiştir müslümanlara.Sefer de olan biri için orucu ,ister tutabilir, ister tutmaya bilir.Kendi iradesine bırakılmıştır. Zira bu konuda Enes (Radıyallahu anh) dan rivayet edilen bir hadisi şerifte peygamberimiz sallallahu aleyhi vessellem buyuruyor ki:""Peygamber Efendimiz'le sefere çıktık ,Ramazan ayında Bazımız oruç tuttu, bazımız oruç tutmadı. Peygamber Efendimiz oruç tutanı veya oruç tutmayanı ayıplamadı."

Bir keresinde Peygamber Efendimiz bakmış ki birisinin başına insanlar üşüşmüşler, gölge yapmışlar, tedavi etmeye çalışıyorlar.

"--Ne oldu buna?" demiş.
Demişler ki:
"--Oruçlu yâ Rasûlallàh!"
O zaman demiş ki:
"Seyahatteyken oruç tutmak takvâ değildir"

Bu iki hadisten şunu anlıyoruz ki, tutmak isteyenler tutabilirler zira günümüzde yolculuklar kolaylaştı.Sahurlarda iftarlarda yemek yiyebilecekleri yerler çok artık.Tabi buna rağmen isteyen tutmayıp daha sonra Ramazan dışında iade edecektir.

Sefer halindeyken namaz ibadetinde de ruhsat söz konusudur.Dört rekatli farz namazlar iki rekate düşmektedir.Rabbim doğru amel etmeyi nasip eylesin.

Peygamber efendimiz Bir hadislerinde buyuruyor ki;" Ramazanı şerifte sahura kalkınız, çünkü sahurda bereket vardır." Bilmiyorum hiç yaptınız mı? Bir sahur vakti bulunduğunuz ilçeye,caddeye ,sokağa ,apartmanınıza , uzaktan, çok uzaktan bakmayı.Her katta ışıkların yandığını, Sabahın dördü olduğu halde bütün şehrin ışıklarının yandığını hiç dışarıdan mülahaza ettiniz mi?

Demek ki daha sahurun faziletini kaybetmemişiz.Demek ki daha dine dair nişanları terk etmemişiz.Elhamdulillah.”İftarlarda ki o tatlı aceleyi,İftarlıkların sofraya yetiştirilmesi, sıcak pidelerin fırınlardan alınması.Ev halkının sofra etrafında oturmasını,Kalan dakkaları elleri semada dua ile geçirmelerini,Ve Müezzin Allahu ekber dediğinde, Allahım kabul et deyip, hurma ile ya da su ile oruçlarını bozduklarını...” Bunlar anlatılmaz ki yaşanır sadece, o duyguyu yazarak anlatamazsınız da zaten,Ancak içinizde yaşarsınız.Mevlam içimizde de yaşatsın o duyguyu.

Peygamberimiz buyuruyor ki " en faziletli sadaka, aç bir karnı doyurmandır". Ramazan ayı geldiğinde belediyeler iftar çadırları kurarlar.Tüm halk fakiri fukarası zengini yolcusu,garibi, herkes ayırım gözetmeksinizin gelir, iki lokma ekmek bir tas çorba içer ve birlik beraberlik içinde bir kaç dakika da olsa,Yan yana olmanın mutluluğunu tadarlar.Rabbim bu güzelliklerimizden ayırmasın bizleri amin.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vessellem) buyuruyor ki," yarım hurma (sadaka) ile de olsa ,cehennemden korununuz". Hoca efendi ben o kadar fakirim ki, yarım hurmam da yok ama cehennemden nasıl koruna bilirim?, o zaman Hazreti peygamberin Hazreti Aliye dediğini derim sana, “tebessümde sadakadır.” Hiç bir şey yapamıyorsan bari tebessüm et de karşındakinin kalbinde merhamet oluşsun.Hele de Ramazan ayında daha da güzel olur.

Ramazanı şerifimiz mübarek olsun.Hayırlarda yarışmak ve bu ay da kesesi ağzına kadar dolan ,dolupda taşanlardan oluruz inşaAllah.Allah ,evliya diyarı olan vatanımızı, hainlerin şerrinden , düşmanların istilasından ve din düşmanı ve dindar kılıklı sahtekar yobazlardan muhafaza eylesin.Cahillikten cehaletten kurtulmak ve "ilim çin de de olsa gidiniz" hadisini kendimize rehber edinmemiz duasıyla.Allah yar ve yardımcımız olsun.Çünkü o büyükler diyarlarını terk edip,bu vatan yurtlarına gelmeselerdi.Belki şu an islamiyeti tanımıyor olacaktık...Elhamdullillahki ehli sünnet ve cemaattanız.

 5 Eylül 2008
5 Ramazan 1429
Cuma
Alper...
 
Üst