Ramazan'a Dünya perşembeden, Türkiye çarşamba'dan başladı

cahid

Kıdemli Üye
Buda bizi neye götürüyor, kitabı okumayı bırak bilime teslim ol.

Maalesef akıllara zarar bir durum var ortada. Nass'ları bırakıp teknolojiyi ve bilimi esas alan bir dini temsil kurumu. Bir atasözü der ki : "Balık baştan kokar". Gerisini sen anla..

cemaliii

Kıdemli Üye
Diyanetin yaptığı ve tarihi doğru. Ama doğru yaptıklarını anlatamiyorlar. Bunda bizde son 30 yılda türeyen vahhabi zihniyetin etkiside çok. Diyaneti vahhabilestiremiyorlar. Sorun orda.

cemaliii

Kıdemli Üye
Diyanetin yanındayız. Sakın vahhabi zihniyete teslim olmasınlar.

adams77

Kanalizasyoncu
Diyanetin yaptığı ve tarihi doğru. Ama doğru yaptıklarını anlatamiyorlar. Bunda bizde son 30 yılda türeyen vahhabi zihniyetin etkiside çok. Diyaneti vahhabilestiremiyorlar. Sorun orda.

bu yorumudu whatlıyorum

cahid

Kıdemli Üye
Verecek cevabı olmayanların 1 numaralı argümanı Vahhabilik oluyor hep nedense!!

cemaliii

Kıdemli Üye
Verecek cevabı olmayanların 1 numaralı argümanı Vahhabilik oluyor hep nedense!!

Siz tasavvufçumusunuz, vahhabi mi?
Son 30yilda yeni bir akım türedi. Vay efendim mevlid yok, okumayın. Vay efendim kandiller yok, kutlamayın. Bu toprakların hamuru tasavvuftur kardeş. Cazgır vahhabiler bunu değiştirmek için uğraşıyorlar. inşallah basaramazlar.
Diyanet dik dur eğilme, bu millet seninle.

adams77

Kanalizasyoncu
Son 30yilda yeni bir akım türedi. Vay efendim mevlid yok, okumayın. Vay efendim kandiller yok, kutlamayın. Bu toprakların hamuru tasavvuftur kardeş. Cazgır vahhabiler bunu değiştirmek için uğraşıyorlar. inşallah basaramazlar.

artık moda DEİSTcilik, vahabilik eskidendi

kebîkec

İhvan Forum Üye
Maalesef akıllara zarar bir durum var ortada. Nass'ları bırakıp teknolojiyi ve bilimi esas alan bir dini temsil kurumu. Bir atasözü der ki : "Balık baştan kokar". Gerisini sen anla..

Suudi Arabistan ve onun ağzına bakarak oruca başlayanlar işin ciddiyetinden uzak bir yöntemle oruca başlıyorlar. Çocuğun biri gündüzün ortasında hilal gördüğünü duyuruyor ve Suud oruca başlıyor. Çok sıkışırsa sam amcasına bilgi soruyor ve onların başla talimatıyla başlıyor. Eskiden 6. filoya sorduklarını bile hatırlıyorum.

Hesaplayarak tayin edenler bana göre daha ciddi olarak meseleye yaklaşıyorlar ve daha itimada şayandırlar. Yine de herhangi bir tereddüdü olan bizle başlayıp onlarla bitirisin. Erken başlamakla bir kayıp olmaz :)

Namazı diyanetin takvimine göre kılanların namazında bir problem yoksa oruçlarında da olmaz. Benim kanaatim budur...

cahid

Kıdemli Üye
Suudi Arabistan ve onun ağzına bakarak oruca başlayanlar işin ciddiyetinden uzak bir yöntemle oruca başlıyorlar. Çocuğun biri gündüzün ortasında hilal gördüğünü duyuruyor ve Suud oruca başlıyor. Çok sıkışırsa sam amcasına bilgi soruyor ve onların başla talimatıyla başlıyor. Eskiden 6. filoya sorduklarını bile hatırlıyorum.

Hesaplayarak tayin edenler bana göre daha ciddi olarak meseleye yaklaşıyorlar ve daha itimada şayandırlar. Yine de herhangi bir tereddüdü olan bizle başlayıp onlarla bitirisin. Erken başlamakla bir kayıp olmaz :)

Namazı diyanetin takvimine göre kılanların namazında bir problem yoksa oruçlarında da olmaz. Benim kanaatim budur...

Tamam kardeş sen sahurda ezan okunduğu zaman sabah namazını kıl o zaman biz bekleriz.. Ramazandan sonra da imsak vaktine uyarak kıl aynı mantıkla ezanı beklemene gerek yok Ramazan dışında geç okunuyor herhalde ezan!!

cahid

Kıdemli Üye

1. Mevlid kutsal bir metin midir?
2. Peygamberimiz (s.a.v.) kimin doğum gününü kutladı?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Tamam kardeş sen sahurda ezan okunduğu zaman sabah namazını kıl o zaman biz bekleriz.. Ramazandan sonra da imsak vaktine uyarak kıl aynı mantıkla ezanı beklemene gerek yok Ramazan dışında geç okunuyor herhalde ezan!!

Hayat seni beklemez dostum, akar gider. Akıp giden hayata göre pozisyon almalısın. Şafiiler akşamın üzerinden 1 saat geçtiğinde yatsıyı kılıyorlar. 100 yıllardır böyle. Aynı şaiiler sabah namazını imsaka yakın tarafta karanlıkta kılıyorlar namazlarının batıl olduğuna dair bir emare görmedim. Allah kabul etsin. İmsakta ezan okunduğu vakit (OKUNURKEN)dişlerimi fırçalar, abdestimi alır namazımı da kılarım. Biraz öncesinde yemeğe ara vermişşesm ezandan önce dişlerimi fırçalar abdestimi alır önce teheccüdü ardından sabah namazını kılarım.

Herhangi bir mezhepte var olan bir uygulamayı hikmetini öğrenerek yapmakta bir beis yoktur. İşin cılkını çıkarmadığımız müddetçe tabii :)

cemaliii

Kıdemli Üye
1. Mevlid kutsal bir metin midir?
2. Peygamberimiz (s.a.v.) kimin doğum gününü kutladı?

Peygamberimiz için yazılmış bir şiirdir. Bunu okumanın ne zararı var? Kime batar? Niye batar?
Peygamberi anmanin vahhabilere zararı var malesef. Onlara göre buda şirktir kesin.

Kandiller insanlar o geceyi huşu içerisinde geçirip dua ediyor. Ne zararı var. Ama bu tayfaya kalsa bidat. Sakın zinhar kutlama anma. Bir tık ötesi muhammede allah ile aramıza girmesine gerek yok bize kuran ayet yeter.

adams77

Kanalizasyoncu
Peygamberimiz için yazılmış bir şiirdir. Bunu okumanın ne zararı var? Kime batar? Niye batar?
Peygamberi anmanin vahhabilere zararı var malesef. Onlara göre buda şirktir kesin.

Kandiller insanlar o geceyi huşu içerisinde geçirip dua ediyor. Ne zararı var. Ama bu tayfaya kalsa bidat. Sakın zinhar kutlama anma. Bir tık ötesi muhammede allah ile aramıza girmesine gerek yok bize kuran ayet yeter.

Karmaşık bir denklemsin cemaliii beni çözmeye uğraşacağına birazda kendine vakit ayırsan iyi olur.
Peygamber için yazılmış şiir diyorsun lakin içeriğini okumadın galiba, insanlar bazı geceleri huşu içinde geçireceklerine her günlerini huşu içinde geçirseler ya kime zararı olur.

cahid

Kıdemli Üye

Söylediklerinizden yola çıkan birisi de çıkıp, ilahi dinleyerek namaz kılınca huşû geliyor deyip çalgıyla namaz kılsa size göre doğru olur mu? Hz. Muhammed'in (s.a.v.) doğum gününü de kutluyoruz deyip doğum günü kutlaması yapsa, bunu yaparken de mum yakıp dilek dilese sizce doğru mudur?

Taviz tavizi doğurur Hristiyanlar ve cahiliyye Arapları da aynı yollarla şirke yöneldiler. Aziz bildikleri kişilerin önce heykellerini yaptılar sonra tapınmaya başladılar. Hristiyanlar da Peygamberlerini ilahlaştırdılar. Onun için Peygamberimiz (s.a.v.) tehlikenin farkında olarak kabrinin mescid ittihaz edilmemesini emretti ama şuan salih olduğuna inanılan birçok kimsenin kabri bırakın mescid yapılmayı adak adanılan , kurban kesilen , dilek tutulan yerler haline gelmeye başladı.

Beşer tarafından yazılan hiçbir metin ibadet maksadıyla okunmamalıdır okunamaz. Kur'an dururken başka metinleri ibadet maksadıyla okumaya ne gibi bir ihtiyacımız var? Bu tür birçok kitap başlangıçta ne zararı var diye okunmaya başlamıştır sonrasında ise "Allah (c.c.) tarafından yazdırıldı", "Kur'an'ın hakiki tefsiridir" gibi noktalara kadar gelmiştir. (Risale-i Nur gibi) Bir kitap düşünün ki içinde Kur'an ve Sünnetten hiçbir delili olmayan ebced hesabı övülen ve bundan birçok çıkarımlar yapılan bir kitap olsun ve "Allah (c.c.) tarafından yazdırıldı" denilsin. Merhum Süleyman Çelebi'nin Peygamberimiz'e (s.a.v.) olan sevgisini dile getirmesinde elbette bir beis yok. Beis olan cahil halk tarafından bunun ibadet maksadıyla okunmasıdır.

cemaliii

Kıdemli Üye
işte vahhabi zihniyeti budur. Dillerinin altındaki bakla bellidir ama açıkça söyleyemez lafı dolandırırlar. Peygamberin adını bile ansan hafazanallah şirke düşersin. Dillerinin altindaki bakla budur. Onlar anmasinlar. Bizim anmamızada karışmasınlar

Iyi ki laiklik var. Yoksa katli vacip derlerdi kendileri dışındakilere.

cemaliii

Kıdemli Üye
Karmaşık bir denklemsin cemaliii beni çözmeye uğraşacağına birazda kendine vakit ayırsan iyi olur.
Peygamber için yazılmış şiir diyorsun lakin içeriğini okumadın galiba, insanlar bazı geceleri huşu içinde geçireceklerine her günlerini huşu içinde geçirseler ya kime zararı olur.

Keske Hergün huşu içerisinde gecirsinler. Gecirmesinler demiyoruz. Ama ara sıra geçirmelerini bari engellemeyin muhterem.

adams77

Kanalizasyoncu
Keske Hergün huşu içerisinde gecirsinler. Gecirmesinler demiyoruz. Ama ara sıra geçirmelerini bari engellemeyin muhterem.

Cemaliii, müslümanın görevleri ve ibadetleri bellidir ve her yeni güne de bu görevleri ve ibadetleri tekrarlanır ara verilmez öyle bir konuşuyorsun ki sanki insanlar görevleri ve ibadetlerine ara veriyor ve en azından arada yapsınlar diye biliyorsun.

Mevlit için şiir diyorsun fakat içeriği ve söylenen sözleri hiç düşünmüyorsun. İbadetinde Kuran 'dan oku deniyor.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Bize niye yazıklar olsun yahu? Milli eğitim kadar bütçe alıp bi hilal işini çözemeyen yahut çözdüğünü anlatamayan diyanete yazıklar olsun.

Ben diyanetinki yanlış anlamında yazmadım, oruç konusunda, ramazan konusunda dahil bir olamayan TÜM MÜSLÜMANLARA dedim sözlerimi üstad.

Ayrıca o diyaneti biz oluşturuyoruz, o diyaneti yönetenleri atayanları biz başa getiriyoruz, diyanetin yanlışı varsa bunda bizim de sorumluluğumuz olmaz mı?

cemaliii

Kıdemli Üye
Cemaliii, müslümanın görevleri ve ibadetleri bellidir ve her yeni güne de bu görevleri ve ibadetleri tekrarlanır ara verilmez öyle bir konuşuyorsun ki sanki insanlar görevleri ve ibadetlerine ara veriyor ve en azından arada yapsınlar diye biliyorsun.

Mevlit için şiir diyorsun fakat içeriği ve söylenen sözleri hiç düşünmüyorsun. İbadetinde Kuran 'dan oku deniyor.

Türkiye gerçeklerinden çok uzaksiniz. Sanki herkes gece gündüz ibadet ediyor aksatmadan. Ya kandil ve cuma günleri hariç ibadetle işi olmayan milyonlar var. Bırakında bari o gün dilleri allah desin 1 gecede olsa ibadete vakit ayırsınlar.