Ramazan Pidesi Nasıl Yapılır

spesifik

آزادی قید و بند
Malzemeler
5 su bardağı un
1 çorba kaşığı toz şeker
1 çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı süt
1,5 çorba kaşığı kuru maya
bir miktar kadar su
kepek
Üzeri için:
susam
bir yumurta

Yapılışı

Büyük bir karıştırma kabına 5 su bardağı unu alalım.Unun ortasına tereyağı,1 su bardağ süt toz şeker,kuru maya ekleyin.Öncelikle mayayı eritin.Ve unu yoğurarak bir hamur meydana getirelim.Hamurun mayalanması bakımından bekletin.Hamuru açacağımız yere kepeği ekeleyin.
Hamuru kepeğin üstüne alın.Pidenin alt kısmı kepekle beraber kaplandıktan sonra fırın tepsisine alalım.Pidenin üstüne fırça yardımı ile yumurta sürün.Üstüne susam atın.Pidenin üzerini tırnak biçimi verin.Pideyi daha önce ısıtılmış olan 180 derecelik fırında pişirin.

Afiyet Olsun :gul

ŞehbaL

Kıdemli Üye
@hotaru ya katılıyorum. Ne bu her şey evde yapılmaz. Gidip fırınlardan alalım kardeşim :eek:leyo: olayın güzelliği fırından o koku gelirken kuyrukta sıcak pide beklemekte :O

ŞehbaL

Kıdemli Üye

ben pek hatırlayamadım da :))

Ben beklediğim için hatırlayamıyor olabilir misin :O Hani senin beklediğini iddia etseydim neyse :O yoksa ben de mi hiç beklemedim :thinking: yolda giderken o sırayı görüp "ah ben de orada olsaydım" demiş olup sonra büyünce o düşüncemi hatıra diye hatırlayarak size sunuyor olabilir miyim :thinking: İnsanı kendinden şüphe ettirirsin ha :eek:leyo: ben bekledim diyorsam bekledim :p Çok uzun bir kuyruk olmasa da :O

hotaru

Profesör
ortada kalanın canı çıkıyor bilirim :))
az çekmedik hala da çekiyoruz :p