Ramazan Kadirov: Artık Cihad yok dans var!

ismail

Yeni
Kadirov: Artık Cihad yok dans var!

Türk gazetecileri ağırlayan Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov Akit muhabirinin sorularını yanıtlarken ülkesindeki değişimi anlattı kendini savundu

Fahrettin Dede'nin röportajı

Rusya’ya bağlı özerk bir Cumhuriyet olduklarını kabul eden Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, “Rusya’nın büyümesinden yanayız. Biz artık savaşmak istemiyoruz. Çocuklarımız, dans etsin, bilim adamı olsun, mühendis olsun istiyoruz” dedi.

‘O soruları sana kim sordurttu?’

Türk gazetecileri hükümet konutunda ağırlayan Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, gazetecilerin fotoğraf çekiminin ardından yardımcısı aracılığıyla beni çağırdı. Çünkü toplantıda iki soru sormuştum ve başkan, ilk sorumun arkasından Akit muhabiri olduğumu öğrenince “Sor, sor sende yazılı sorular var galiba!” demişti.

Bir hışımla asansöre girdik ve asansörde “Toplantıda sorduğun soruları sana kim verdi?” diye suçlamaya çalıştı. “Kendi sorularımdı” dedim, sonra da “Vallahi de billahi de!” deme gereği hissettim.

Dördüncü katta dikdörtgen bir yemek masasına oturduk, meyve ve çay ikramı yapıldı. Kadirov burada bana “Hem babam Ahmet Hacı Kadirov hakkında, hem de benim hakkımda bir sürü kötüleyici haberler yaptınız. Nereden buluyorsunuz bunları! Şimdi istediğin soruları sor” dedi.

Yaklaşık bir saat süren röportajımızda Kadirov’a işkence iddialarından cihadı nasıl algıladığına, basına yansıyan doğum günü görüntülerinden çalışma masasının arkasındaki yılbaşı ağacına kadar pek çok soru sordum. Bazı noktalarda şaşırdığımı itiraf ettim, ama yılbaşı ağacını savunuşu oldukça komik geldi. İşte o sorular ve Kadirov’un cevapları:

- Ben, son söyleyeceğimi ilk soru olarak soracağım... Siz Rus kuklası mısınız?
- Eğer ki ben Rusya’nın kuklasıysam, hiçbir düşüncem, hiçbir fikrim, hiçbir yatırımım ve birikimim olmaması lazım değil mi? Soruyorum, cevap verin lütfen...

- Mutlaka öyle olması gerekir.
- Satılmış olduğum, kendimi Rusya’ya sattığım manasında mı söylüyorlar bunu? Dinimi mi satmışım?

- Bilmem...
- Öyleyse şunu söylüyorum; ben inancımı ve imanımı satmadım. Bundan beni ve bütün Müslümanları Allah korusun. (...) Rusya’dan halkım için istediklerim haricinde hiçbir şey istemedim. Bunun haricinde hiçbir pazarlık yapmadım. Türkiye’de bile insanlar “Anayasa mı Kur’an mı?” dendiğinde Anayasa derler. Avrupa kanallarından REN TV geldiğinde “Dedenin lafı mı önemli Putin’in sözü mü?” demişlerdi? Bu soruya karşılık Putin’e de saygı duyarım ama benim için dedemin sözü önemlidir dedim. Peki şimdi sana soruyorum; sence ben neyim?

İŞKENCE YAPMAYACAĞIM SERBESTSİN!

- Sonunda işkence görecek miyim?
- Hayır, serbestsin...

- İşkence yapıyor musunuz peki?
- Hayır, yapmıyorum... Bilakis, bana Rus yanlısı diyenler, adam kaçırmaktan tutun, fidye almak gibi envai çeşit işe karışmışlardır. Ben sadece Çeçenistan içinde kanunsuzluk yapanlar hakkında işlem yaptırırım.

- İslâm’ın cihad hükmü hakkında ne düşünüyorsunuz. Bir mücahid olsanız daha güzel olmaz mıydı?..
- Yusuf Kardavi’yi tanıyorsun; değil mi?

- Tabiî ki tanıyorum.
- Ben zaten cihad yapıyorum. Yusuf Kardavi’nin “Kadirov cihad yapıyor” diye açıklaması vardır. Türkiye’deki Çeçenler benim hakkımda ne konuşuyor bilmiyorum. Ama, burada çıkın, halka sorun, zannetmiyorum ki kendisi için çalıştığımı düşünmeyen bir tane Çeçen olsun! İşte ben o zaman bu koltuktan ayrılırım.

- İmran Abdulazimov ismi size neyi çağrıştırıyor?
- O kim?

- İlk cihadda vardı. Çeçen komutan...
- O cihadda ben de vardım. Benim babamla birlikte girmediğim bir tane çatışma kalmadı.

- Herkes sizin tuhaf bir adam olduğunuzu söylüyor. Ne dersiniz?
- Bakın, ben bir politikacı olmaya çalışmıyorum. Politikacı değilim. Politikacının ne dostları olur, ne de düşmanı...

ismail

Yeni
- Neyin mücadelesini veriyorsunuz o halde?

- Ben oyun da oynamıyorum. Çeçen halkının dostuyum. Gülen, dans eden, hayattan tat almaya çalışan, Allah’ın yarattığı Ramazan’ım.Gösterişli görünmeye çalışmıyorum.

Düşmanlarımın uydurduklarının katımda hiçbir değeri yok. Ben kimim biliyor musunuz?

- Kimsiniz?
- Rus, Müslüman, gayrimüslim olsun, her yerde içki içerler, benim masamda içki içemezler.

- İyi de internette şampanya patlatıp içki içtiğiniz görüntüler var.
- Vallahi iki dudağımın arasından içki girmedi. Bu ülkede içki bile 24 saatte, sadece belli bölgelerde sadece iki saat satılır. Ben pek çok cami açtım, medrese açtım. Hafızlık için Kur’an Kursları açtım. Ben nasıl kukla oluyorum, nasıl satılmış oluyorum, anlamıyorum!..

“RUSLARDAN SÖZ ALDIM”

- Bana kukla diyenler, bu ülke için, Müslümanlar için, Çeçen halkı için ne yapmış?! Ruslarla masaya oturdum ve kanun gibi söz aldım: Bu masada her şeyi konuşuruz ama iki şeyi müstesna tutarım. Bunlardan biri bu ülkenin dini İslâm’dır, İslâm’a dokundurtmam. İkincisi de Çeçen halkının kültürü ve örfüdür. Dediklerimin hepsini araştırmanı rica ediyorum. Birinci cihadda babam savaş ilan etti, beraber savaştık. Sonra bağımsızlık ilan ettik. Ne kimse bizi tanıdı, ne de bir kazanımımız oldu...

“BAĞIMSIZLIK İLAN ETTİKFAKAT BAŞARAMADIK”

- Bağımsızlık ilan ettik ama, muhtelif gruplara bölündük, adam kaçırma olayları, insan hakları ihlâlleri gibi durumların ardı arkası kesilmedi. Vahhabi grup; durup dururken Dağıstan’a saldırınca babam “Bu kadarı da fazla oldu. Ben çift taraflı oynamam. Bu cihad değildir” deyip bunun Müslümanlara yakışmadığını söyledi. Ve halkın yüzde 98’i babamın tarafında oldu. Ruslarla masaya oturdu. O zaman Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet olduk. Rusya’nın büyümesinden yanayız. Biz artık savaşmak istemiyoruz. Çocuklarımız, dans etsin, bilim adamı olsun, mühendis olsun istiyoruz.

PARAN OLMADAN NASIL BAĞIMSIZ OLACAKSIN?

- İlelebet Rusya’nın özerk Cumhuriyeti olarak mı kalacaksınız?
- 2003’te bir seçim oldu ve halkın yüzde 96’sı Ruslarla beraber olmamızı istedi. Rusya Federasyonu’nun içinde yer almak istedi halk. Ben halkla beraber hareket ettim. Şimdi hakkımda Rus yanlısı diyorlar. Ben ne Rus yanlısı oldum, ne de kukla! Ben her zaman halkın yanında oldum. Düşman geldiğinde halk savaştı. Halkın savaştığı gibi ben de savaştım. Düşmanı hep beraber çıkardık bu topraklardan. Şimdi halk barış istiyor ve ben de bu halkın lideriyim. Hükümeti ayakta tutmak için 60 milyar dolara ihtiyacım var. Nasıl bağımsız olacaksın?..

‘Hz. İsa senin de Peygamberin değil mi?’

- Size kimler karşı?
- Beni tasavvufa karşı olanlar yok etmeye çalışıyor. Beni yok edecekler ki; Çeçenistan’da tasavvufu yok etsinler!

- Bu arkanızdaki yılbaşı ağacı nedir? Müslüman bir ülkeye yakışır mı?
- Sen İsa Peygamber’i tanıyor musun?

- Tabiî ki...
- Kabul ediyor musunuz?

- Ama o farklı bir şeydir, yılbaşı ağacı ayrı...
- Bir soru sordum ben... Kabul ediyor musunuz?

- Evet...
- Sen niye kendi Peygamberinin dünyaya gelişini kutlamayı başkalarına bırakıyorsun. İsa Aleyhisselam’ın dünyaya gelişi kutsal bir gündür ve ben bunu kutlarım. Bunun kutlamasını gayrimüslimlere bırakmam. Kendi doğum gününü kutlamıyor musun? Bizim çocuklar da yılbaşını kutluyor, alışmışlar! Ben bir Müslüman olarak Hazreti İsa’nın doğumunu kutluyorum. Mesela Miladi yılbaşında bizim camilerimiz dolup taşıyor. Keşke her gün yılbaşı olsa da her gün camiler dolup taşsa!

ismail

Yeni
- İnternette dansözlerle beraber videolarınızı izledim...

- O görüntülere montaj demeyeceğim ama o kişi ben değilim. Bana çok benzeyen birisi var o görüntülerde. Ben evliya değilim, melek de değilim, kendimi düzeltmeye çalışıyorum. Sağlıklı bir kişiyim, böyle görüntüleri izleyebilirim. Ancak kendimi düzeltmeye çalışıyorum. O görüntülerdeki kişi de Hashanov Zelimhan’dır. O görüntüleri yayan ismi de söyleyeyim: Sadullayef Abdullahev...

‘MANKENLERİ MİLLİ GÜNÜMÜZ İÇİN ÇAĞIRDIK!’

- Doğum günü kutlamanız Hollywood yıldızlarıyla olan görüntülerinizle yansıdı. 5 Ekim’de neler oldu?
- O olay, basına çok farklı yansıdı. 5 Ekim, Grozni’nin milli günüdür. Ve ‘Gençlik Günü’ olarak ilan ettik biz 5 Ekim’i. Ülkenizde etkinlikler olduğu zaman siz mankenleri, yıldız isimleri çağırmıyor musunuz? Gelen gelir, gelmeyen gelmez.

Yeni Akit

Dua Nur

Kıdemli Üye
Kadirov: Artık Cihad Yok Bilim Eğitim Öğretim Var!

Türk gazetecileri ağırlayan Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov Akit muhabirinin sorularını yanıtlarken ülkesindeki değişimi anlattı kendini savundu.

Rusya’ya bağlı özerk bir Cumhuriyet olduklarını kabul eden Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, “Rusya’nın büyümesinden yanayız. Biz artık savaşmak istemiyoruz. Çocuklarımız, dans etsin, bilim adamı olsun, mühendis olsun istiyoruz” dedi.

‘O soruları sana kim sordurttu?’

Türk gazetecileri hükümet konutunda ağırlayan Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, gazetecilerin fotoğraf çekiminin ardından yardımcısı aracılığıyla beni çağırdı. Çünkü toplantıda iki soru sormuştum ve başkan, ilk sorumun arkasından Akit muhabiri olduğumu öğrenince “Sor, sor sende yazılı sorular var galiba!” demişti.

Bir hışımla asansöre girdik ve asansörde “Toplantıda sorduğun soruları sana kim verdi?” diye suçlamaya çalıştı. “Kendi sorularımdı” dedim, sonra da “Vallahi de billahi de!” deme gereği hissettim.

Dördüncü katta dikdörtgen bir yemek masasına oturduk, meyve ve çay ikramı yapıldı. Kadirov burada bana “Hem babam Ahmet Hacı Kadirov hakkında, hem de benim hakkımda bir sürü kötüleyici haberler yaptınız. Nereden buluyorsunuz bunları! Şimdi istediğin soruları sor” dedi.

Yaklaşık bir saat süren röportajımızda Kadirov’a işkence iddialarından cihadı nasıl algıladığına, basına yansıyan doğum günü görüntülerinden çalışma masasının arkasındaki yılbaşı ağacına kadar pek çok soru sordum. Bazı noktalarda şaşırdığımı itiraf ettim, ama yılbaşı ağacını savunuşu oldukça komik geldi. İşte o sorular ve Kadirov’un cevapları:

- Ben, son söyleyeceğimi ilk soru olarak soracağım... Siz Rus kuklası mısınız?
- Eğer ki ben Rusya’nın kuklasıysam, hiçbir düşüncem, hiçbir fikrim, hiçbir yatırımım ve birikimim olmaması lazım değil mi? Soruyorum, cevap verin lütfen...

- Mutlaka öyle olması gerekir.
- Satılmış olduğum, kendimi Rusya’ya sattığım manasında mı söylüyorlar bunu? Dinimi mi satmışım?

- Bilmem...
- Öyleyse şunu söylüyorum; ben inancımı ve imanımı satmadım. Bundan beni ve bütün Müslümanları Allah korusun. (...) Rusya’dan halkım için istediklerim haricinde hiçbir şey istemedim. Bunun haricinde hiçbir pazarlık yapmadım. Türkiye’de bile insanlar “Anayasa mı Kur’an mı?” dendiğinde Anayasa derler. Avrupa kanallarından REN TV geldiğinde “Dedenin lafı mı önemli Putin’in sözü mü?” demişlerdi? Bu soruya karşılık Putin’e de saygı duyarım ama benim için dedemin sözü önemlidir dedim. Peki şimdi sana soruyorum; sence ben neyim?

İŞKENCE YAPMAYACAĞIM SERBESTSİN!

- Sonunda işkence görecek miyim?
- Hayır, serbestsin...

- İşkence yapıyor musunuz peki?

- Hayır, yapmıyorum... Bilakis, bana Rus yanlısı diyenler, adam kaçırmaktan tutun, fidye almak gibi envai çeşit işe karışmışlardır. Ben sadece Çeçenistan içinde kanunsuzluk yapanlar hakkında işlem yaptırırım.

- İslâm’ın cihad hükmü hakkında ne düşünüyorsunuz. Bir mücahid olsanız daha güzel olmaz mıydı?..
- Yusuf Kardavi’yi tanıyorsun; değil mi?

- Tabiî ki tanıyorum.
- Ben zaten cihad yapıyorum. Yusuf Kardavi’nin “Kadirov cihad yapıyor” diye açıklaması vardır. Türkiye’deki Çeçenler benim hakkımda ne konuşuyor bilmiyorum. Ama, burada çıkın, halka sorun, zannetmiyorum ki kendisi için çalıştığımı düşünmeyen bir tane Çeçen olsun! İşte ben o zaman bu koltuktan ayrılırım.

- İmran Abdulazimov ismi size neyi çağrıştırıyor?
- O kim?

- İlk cihadda vardı. Çeçen komutan...
- O cihadda ben de vardım. Benim babamla birlikte girmediğim bir tane çatışma kalmadı.

- Herkes sizin tuhaf bir adam olduğunuzu söylüyor. Ne dersiniz?
- Bakın, ben bir politikacı olmaya çalışmıyorum. Politikacı değilim. Politikacının ne dostları olur, ne de düşmanı...

Dua Nur

Kıdemli Üye
Neyin mücadelesini veriyorsunuz o halde?
- Ben oyun da oynamıyorum. Çeçen halkının dostuyum. Gülen, dans eden, hayattan tat almaya çalışan, Allah’ın yarattığı Ramazan’ım. Gösterişli görünmeye çalışmıyorum. Düşmanlarımın uydurduklarının katımda hiçbir değeri yok. Ben kimim biliyor musunuz?

- Kimsiniz?
- Rus, Müslüman, gayrimüslim olsun, her yerde içki içerler, benim masamda içki içemezler.

- İyi de internette şampanya patlatıp içki içtiğiniz görüntüler var.
- Vallahi iki dudağımın arasından içki girmedi. Bu ülkede içki bile 24 saatte, sadece belli bölgelerde sadece iki saat satılır. Ben pek çok cami açtım, medrese açtım. Hafızlık için Kur’an Kursları açtım. Ben nasıl kukla oluyorum, nasıl satılmış oluyorum, anlamıyorum!..

“RUSLARDAN SÖZ ALDIM”

- Bana kukla diyenler, bu ülke için, Müslümanlar için, Çeçen halkı için ne yapmış?! Ruslarla masaya oturdum ve kanun gibi söz aldım: Bu masada her şeyi konuşuruz ama iki şeyi müstesna tutarım. Bunlardan biri bu ülkenin dini İslâm’dır, İslâm’a dokundurtmam. İkincisi de Çeçen halkının kültürü ve örfüdür. Dediklerimin hepsini araştırmanı rica ediyorum. Birinci cihadda babam savaş ilan etti, beraber savaştık. Sonra bağımsızlık ilan ettik. Ne kimse bizi tanıdı, ne de bir kazanımımız oldu...

“BAĞIMSIZLIK İLAN ETTİKFAKAT BAŞARAMADIK”

- Bağımsızlık ilan ettik ama, muhtelif gruplara bölündük, adam kaçırma olayları, insan hakları ihlâlleri gibi durumların ardı arkası kesilmedi. Vahhabi grup; durup dururken Dağıstan’a saldırınca babam “Bu kadarı da fazla oldu. Ben çift taraflı oynamam. Bu cihad değildir” deyip bunun Müslümanlara yakışmadığını söyledi. Ve halkın yüzde 98’i babamın tarafında oldu. Ruslarla masaya oturdu. O zaman Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet olduk. Rusya’nın büyümesinden yanayız. Biz artık savaşmak istemiyoruz. Çocuklarımız, dans etsin, bilim adamı olsun, mühendis olsun istiyoruz.

PARAN OLMADAN NASIL BAĞIMSIZ OLACAKSIN?

- İlelebet Rusya’nın özerk Cumhuriyeti olarak mı kalacaksınız?
- 2003’te bir seçim oldu ve halkın yüzde 96’sı Ruslarla beraber olmamızı istedi. Rusya Federasyonu’nun içinde yer almak istedi halk. Ben halkla beraber hareket ettim. Şimdi hakkımda Rus yanlısı diyorlar. Ben ne Rus yanlısı oldum, ne de kukla! Ben her zaman halkın yanında oldum. Düşman geldiğinde halk savaştı. Halkın savaştığı gibi ben de savaştım. Düşmanı hep beraber çıkardık bu topraklardan. Şimdi halk barış istiyor ve ben de bu halkın lideriyim. Hükümeti ayakta tutmak için 60 milyar dolara ihtiyacım var. Nasıl bağımsız olacaksın?..

‘Hz. İsa senin de Peygamberin değil mi?’

- Size kimler karşı?
- Beni tasavvufa karşı olanlar yok etmeye çalışıyor. Beni yok edecekler ki; Çeçenistan’da tasavvufu yok etsinler!

- Bu arkanızdaki yılbaşı ağacı nedir? Müslüman bir ülkeye yakışır mı?
- Sen İsa Peygamber’i tanıyor musun?

- Tabiî ki...
- Kabul ediyor musunuz?

- Ama o farklı bir şeydir, yılbaşı ağacı ayrı...
- Bir soru sordum ben... Kabul ediyor musunuz?

- Evet...
- Sen niye kendi Peygamberinin dünyaya gelişini kutlamayı başkalarına bırakıyorsun. İsa Aleyhisselam’ın dünyaya gelişi kutsal bir gündür ve ben bunu kutlarım. Bunun kutlamasını gayrimüslimlere bırakmam. Kendi doğum gününü kutlamıyor musun? Bizim çocuklar da yılbaşını kutluyor, alışmışlar! Ben bir Müslüman olarak Hazreti İsa’nın doğumunu kutluyorum. Mesela Miladi yılbaşında bizim camilerimiz dolup taşıyor. Keşke her gün yılbaşı olsa da her gün camiler dolup taşsa!

Dua Nur

Kıdemli Üye
İnternette dansözlerle beraber videolarınızı izledim...

- O görüntülere montaj demeyeceğim ama o kişi ben değilim. Bana çok benzeyen birisi var o görüntülerde. Ben evliya değilim, melek de değilim, kendimi düzeltmeye çalışıyorum. Sağlıklı bir kişiyim, böyle görüntüleri izleyebilirim. Ancak kendimi düzeltmeye çalışıyorum. O görüntülerdeki kişi de Hashanov Zelimhan’dır. O görüntüleri yayan ismi de söyleyeyim: Sadullayef Abdullahev...

‘MANKENLERİ MİLLİ GÜNÜMÜZ İÇİN ÇAĞIRDIK!’

- Doğum günü kutlamanız Hollywood yıldızlarıyla olan görüntülerinizle yansıdı. 5 Ekim’de neler oldu?
- O olay, basına çok farklı yansıdı. 5 Ekim, Grozni’nin milli günüdür. Ve ‘Gençlik Günü’ olarak ilan ettik biz 5 Ekim’i. Ülkenizde etkinlikler olduğu zaman siz mankenleri, yıldız isimleri çağırmıyor musunuz? Gelen gelir, gelmeyen gelmez.

http://www.yeniakit.com.tr/
Yeni Akit

bakış

Kıdemli Üye
Cihad yok,dans var.

Zaten tüm işbirlikçilerin,taşeronların,ılımlıların en sevdiği lafdır bu.Cihad şuuru olmayan müslüman ancak zalime taşeron olur.

veri

Yasaklı
yine başlığa yorum yapılmış:)

yazının içeriğinde nerde yazıyor göremedim.

Ercan Tekin

Kıdemli Üye
Kadirov'a Çeçenler KAFİROV lakabı takmışlardır.
Allah belasını versin.amin

Çeçenistan'da Kadirov'un yaptığı kötülükleri örttürmeye çalışan YALANCI SAHTEKAR kadirovun bu röportajını ekleyen şahsıda şiddetle kınıyorum.
Çünkü altında bu kadirovu tenkit eden hiçbir yorumu yapmadan kadirovun sancaktarlığını yapmış tek sebebi ne biliyormusunuz? CİHADA KARŞI YA KADİROV VE İŞBİRLİKÇİ YA O KADİROV , tenkit etmemenin sebebide budur!

Kadirov'un günah seceresi:

print_logo.gif

Kadırov İstanbul'da ki Çeçenlerin öldürülmesine Türkiye'nin yardım ettiğini söyledi. Türk yetkililer sessiz

7273_1.jpg

İsviçreli bir gazete Le Matin'e göre, Kadırov'un en yakın adamlarından biri Kadırov adına skandal bir açıklama yaptı.

Bu skandal açıklama İsviçre futbol kulübü Xamax'ın sahibi Bulat Çagayev'in bir skandalı bağlamında yapıldı.

Le Matin, Çagayev etrafında yaşanan mali ve adli fırtınanın korkutucu yeni bir seviyeye ulaştığını yazdı. İşadamı, Kadırov tarafından şahsen ölümle tehdit edildi, Kadırov Çagayev'i kendisinden para çalmakla suçladı.

Ancak, Le Matin'in haberindeki en ilgi çekici bölüm aşağıdaki bilgidir.

İsviçre gazetesi Kadırov'un yakın çervresinden bir adamı tarafından yapılan söz konusu açıklamaların Bulat Çagayev hakkında bilgi almak için gelen Avrupalılarla 12 Ekim tarihinde Çeçen başkenti Cevherkale (eski Grozni) de gerçekleştirilen bir toplantıda yaptığını bildirdi. (gelen Avrupalılar arasında Le Matin'den gazetecilerde vardı). İsviçreli misafirler açıklamanın kendilerini titrettiğini söyledi.

O şöyle söyledi "Çagayev'i Türkiye'ye getirmek iyi olabilirdi- onu orda cezalandırmak kolay olabilirdi" dedi.

Bu ima bu zalimi ve onun klanının uyguladığı metodlara aşina olanlar için tamamen açıktır: Le Matin, Türkiye'nin bu mafya rejimin kirli işlerini örtmek için sık sık kullanıldığını yazdı.

Bu nedenle, ilk defa, tanıkların varlığında Kadırov İstanbul'da işlenen Çeçen cinayetlerinin Türk yetkililerin desteğiyle planlandığını ve gerçekleştirildiğini aslında alenen doğruladı.

İsviçre basınında yayınlanan açıklamaya ve Avrupalı delegeler arasından tanıklara ve gazetecilerin kendi tanıklıklarına rağmen Türk yetkililer utanç verici bir sessizlik içindedirler ve Kadırov'un skandal itirafı hakkında herhangi bir yorum yapmamaktadırlar.

Türk yetkililer şayet konuyla ilgili sessizliklerini korumaya devam eder ve Kadırov tarafından yapılan açıklamalara bir tepki vermemeye devam ederlerse bu İstanbul'da işlenen Çeçen cinayetlerindeki işbirliklerini fiilen kabul ettikleri anlamına geleceği açıktır.

Bu arada, Çagayev etrafındaki durum kızışıyor.

Kadırov yerel bir kukla TV kanalına çıktı ve şöyle söyledi: "Bulat paramı çaldı". Kadırov, Çagayev'in çaldığı para miktarından bahsetmedi. Onun arkadaş çevresi de ayrıca sessizdir.

Kadırov'un "spor bakanı" Haidar Alkhanov Le Matin muhabirlerine "bu konu, bizim devlet başkanımız ve Bulat Çagayev arasında özel bir konudur. Şayet tartıştılarsa, onlar bizim tavsiyemize ihtiyaç olmaksızın kendi sorunları kendileri çözümlemelidirler" dedi.

Ne var ki, Le Matin'in görüşebildiği güvenilir kaynaklara göre Kadırov arkadaş çevresine Çagayev'in cezalandırılmasını emretti. Ve görünen o ki tesadüfen Çeçenya'nın eski Komünist patronu Dokku Zavyayev'in kızının eşi olan Çagayev ciddi bir tehlike içindedir. Her halukarda Çagayev'in Türkiye'yi ziyaret etmesi olası değildir. Onun için İsviçre'de kalmak daha güvenlidir.

Çagayev bu suikast tehdidini ciddiye alır mı? Artık geçerli bir ikamet iznine sahip olmadığı bir ülkede İsviçreli yetkililerden koruma isteyecek mi? Çagayev ve avukatı Jacques Barillon Le Matin'in bu sorularını cevaplamayı reddetti.

İsviçreli yetkililer, kendi adlarına, Xamax vakası ile ilgili yeni gelişmeler hakkında sessizliklerini korumayı tercih ediyor. Cenevre adli polisi başkanı Francois Schmutz, Bulat Çagayev'in hayatına yönelik tehdid konusunda "ne inkar ne de teyit" edemeyeceğini bildirdi.

Neuchatel'de, yerel kanton polis müdür yardımcısı Pascal Luethi şu kısa açıklamayı yaptı: "Çagayev'in tehlike içinde olduğuna dair bir bilgi yok. O bize yönelik herhangi bir şikayette bulunmadı."

Bu sene 7 Ekim tarihinde Le Matin'e verdiği son röportajında Xamax futbol kulübünün sahibi Çagayev Çeçenya'da ki kuklalarla sorunlarının ciddiyetini hafif göstermek için elinden gelen en iyisini yaptı.

Muhabirlere suçlanacak bir şey yapmadığını ve bu yüzden de korkulacak birşey olmadığını göstermek için silahlı korumalar olmaksızın sehayat etmeye söz verdi.

Ancak, Çagayev'in resmi olarak boşadağı karısından olan 2 çocuğu görmek için zaman zaman geldiği Saint-Sulpice'de ki bir villa da onu kendi gözleri ile görebilen gazetecilerine göre Le Matin bunun bir yalan olduğunu belirtti.

Orada 3 koruma sürekli kalıyor. Buna ilaveten, Saint-Sulpice belediye başkanı Charles Cerottini bir göl kenarında lüks bir mahallenin caddelerinde gelen geçen herkesi dikkatçe izleyen ellerinde silahları olan farkedilir bu gorillerin davranışlarının komşuları tarafından düzenli olarak şikayet edildiğini söyledi.

Bir diğer deyişle, Xamax'ın sahibi kendisini ve ailesini korumaya çalışıyor. Dahası, L'ıllustre'den gazetecilere göre O, Moskova'da ki diğer akrabalarını Dubai'ye taşıdı.

Le Matin, Çeçenya'da kendisine karşı yapılan tüm tehditlerle birlikte Çeçen işadamının aniden İsviçre'nin adalet ve medya dünyasının güvenliğini ve hoşnutluğunu tercih etmesinin nedenini netleştiğini yazdı.

Kavkaz Center

Yayınlama zamanı: 2 Aralık 2011, 23:36
KAVKAZCENTER.COM'daki daimi adresi: http://www.kavkazcenter.com/tur/content/2011/12/02/7273.shtml
© Copyright 2001-2011 KavkazCenter.com

veri

Yasaklı
Süleymanın sözü aklıma geldi
kuzgunleşedevletbaşa :)

Ebu Kasım

Asistan
Allah kafirovun saltanatını başına yıksın

mazlum Çeçenyamı münafık sıfatıyla ruslara peşkeş çektiren kukla idarecilerin sonu elim azaptır!!!!!!!!!!!!

Allah zalimleri sevmez

Çeçenya davasına selam olsun Allah yar ve yardımcıları olsun

duanur un bu paylaşımları yapmasının sebebini en kısa zamanda açıklamasını dilerim

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
kadiravu bende sevmem...ama cecen cihadinin en güclü zamanlarinda bagimsizliga bir adim kala dönemin lideri Aslan Mashadova itaat etmeyerek kadirov gibilerine zemin hazirlayan sözde "mücahidleride" sevmem...vahabilerle bir olup rus tuzagi olan dagistana girmeleri sonucu grozniyi savunmasiz birakarak isgal edilmesine zemin hazirlayan dengesizleride sevmem.Hastane,okul vs gibi baskinlar düzenleyen,cocuklari rejhin alarak islamiyetin adini lekeleyen,dinimizi terör dini gibi tanitmak icin bahane arayanlara malzeme sunarak cecen cihadina büyük darbe verenleride sevmem.

veri

Yasaklı
kadirov u niye sevmezsiniz nerden tanırsınız

bunların etleri butları ne
tek başlarına ne zaman savaş kazanmışlar
barış dışında bir şansları var mıydı?

tüm çeçenlerin ölmesini mi bekliyordunuz?
el insaf siz burda oturun orda onlar ölsünler mi isteğiniz

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
debrelinin ekledigi videolari izlersen kadirovu neden sevmedigimi anlarsin.
Bu yaptiklari bir müslümana yakisirmi?
Müslüman kameralar karsisinda icki icermi,fahiselerle beraber poz verirmi,halkine zulüm edermi...???
herif sapigin teki.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
onu sevmemek cecen cihadinda yapilan yanlislari savunmamizida gerekmez.
Allah cecenlere yaptiklari yanlislari sebebiyle ,birlik olmayislöari sebebiyle,dengesizlikleri sebebiyle,tedbirsizlikleri sebebiyle,itaatsizlikleri sebebiyle böyle bir zalimi musallat etti.