Ramazan Hilali Meselesi

hirahos

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
9 Kas 2006
Mesajlar
35,904
Puanları
0
Yaş
50
Soru

Ramazan ayı için Hilal meselesi var, bu nasıl olacak? Bazı arkadaşlar bu konunun farz olduğunu ve hilalin gözlenmesi gerekir diyorlar. Takvimler daha önceden hazırlanıyor, diyorlar. Şaşırdık kaldık. Bu konuya bir açıklık getirir misiniz?

Tarih 03.08.2011

Cevap (Mehmet Talu hoca)

Bismillahirrahmanirrahim

Oruç tutmaya mükellef her insanın, ramazan ayını oruçlu geçirmesi farzdır. Ramazan orucu İslâmın beş şartından biri olup, Ramazan ayına özeldir. Bu nedenle Ramazan ayının başladığının tespiti gereklidir. Ra-mazan ayının başladığının tespiti, Ramazan hilalinin görülmesidir.

Ramazan ayı kameri aylardandır. Kameri aylar, yirmi dokuz veya otuz gün olur. Her kameri ayın başlangıcı, ya hilalin görülmesiyle, ya da bir önceki ayın otuza tamamlanmasıyla tespit edilir.

Bu farz ibadete başlanabilmesi için şart olan hilali araştırma görevi, farz-ı kifaye olup, kimi insanların yapmaları ile diğer insanlardan bu yükümlülük düşer.

Hilal görüldüğü zaman, “hilal, hilal!” diye seslenme gibi cahiliye geleneklerinden sakınıp, tekbir ve tehlil getirerek dua edilmelidir.

Hilalin zamanı ve yeri: Ramazan hilali, Şaban ayının son günü akşamı, güneş batımından hemen sonra, güneşin battığı yönde görülür. Böylece Şaban ayının yirmi dokuzuncu günü akşamı, hilal gözetlenir. Hilal görülürse, ertesi gün oruca başlanır. Hava bulutlu ve kapalı olup hilal görülemezse, Şaban ayı otuza tamamlanır ve bir sonraki gün oruca başlanır. Bu sebeple Şaban ayının hilalini de, Recep ayından gözetlemek gereklidir. Şaban ayının kaç gün olduğu daha iyi anlaşılmış olur. Ramazan ayının yirmi dokuzuncu gecesi de, Şevval ayının hilali gözetlenir. Görülürse, ertesi gün bayram yapılır. Görülemezse, Ramazan otuza tamamlanır.

Hilalin görülme vakti: Hilalin güneşin batımından hemen sonra, güneşin battığı yerde görülmesi doğru kabul edilir. Gündüz vakti görülen hilalle, ne oruca başlanılır, ne de bayram yapılır. Çünkü gündüz görünen hilal, gelecek geceye aittir.

Hilalin değişik bölgelerde görülmesi: Hilalin ayrı bölgelerde görülmesine itibar olunmaz. Hilalin bir yerde görülmesi halinde, diğer bölgelerdeki Müslümanlar da buna uyar. Çünkü “Ramazan hilalini görünce oruç tutunuz” hadisindeki oruca başlama şartı olan hilalin görülmesi gerçekleşmiş olmaktadır. Fakat bazı Hanefi fıkıh âlimleri, birbirinden uzak bölgelerde hilalin ayrı zaman ve gecelerde görülebileceğini kabul etmişlerdir. Buna göre, her bölge hilali görme ve ona göre hareket etmede serbesttir. Başka bir bölgede görülen hilalle amel etmeleri şart değildir. Bunun için bölgeler arası uzaklığın en az “120 km” olması gerektiğini unutmamak lazımdır. Bu sebeple birbirine yakın bölgelerden birinde hilalin görülmesi ile diğerinde de görülmüş kabul edilir.

Hilali görme: Hava bulutlu veya kapalı ise, Ramazan ayının başlaması için Müslüman, akıllı, adil, ergenlik çağına girmiş herhangi bir kimsenin (kadın-erkek) hilali görmesi yeterli sayılmıştır. Hilali gören kişi, hemen o gece ilgili makama veya yoksa halkın toplu bulunduğu bir yere gidip, hilali gördüğünü duyurmalıdır. Eğer bu kimsenin şahitliği kabul edilmezse, yine de hilali gören kişinin oruç tutması gerekir. Tutmazsa, kaza etmelidir. Hava açık ise, güvenilir kalabalık bir topluluğun veya en az iki kişinin hilali görmeleri yeterlidir. Bayram için Şevval hilalinin görülmesinde ise, eğer hava kapalı ise, bir kişinin şahitliği yeterli olmaz. Bu durumda en az iki erkek veya bir erkek ve iki kadının şahitliği aranır.

Göz mü, bilim mi? Son yıllarda, özellikle Kutsal Topraklar ile diğer bölgeler arasında, Ramazan’ın başlangıcı veya süresi konusunda birbirini tutmayan görüşler meydana gelmektedir. Bu ihtilaf, hilalin gözle görülmesi ya da bilimsel takvim hesapları ile tespit edilmesiyle alakalıdır.

Hangisine güvenmeliyiz? “hilali gördüğünüz zaman oruç tutunuz” hadisinde açıkça ifade edilen gözle görmeye mi, yoksa sayısız teknik imkânlara sahip bilimsel hesaplara mı güvenmeliyiz?

Dinimiz hilalin bilim adamlarına sorulmasını emretmemiştir. Yine ilerlemiş bilimsel tekniklerle hilali araştırmak da icap etmemektedir. Bu her yerde mümkün olmayabilir ve dinin gösterdiği kolaylığa uymaz.
Göz ile görmede hatalar olabileceği gibi, bilimsel hesaplarda da hata olabilir. Matematik hesaplar kesin olsa da, bu hesapları yapan kişilerin hatasız olmaları kesin değildir. Bu yüzden takvimler arasında farklılıklar olmaktadır.

Dinimiz orucu sonsuza dek değişmeyecek basit bir şarta, hilalin görülmesine bağlamıştır. Bilimsel hesaplara göre kameri aylar, otuz veya yirmi dokuz gün olmayıp, küsuratlı olmaktadır. Oysa emredilen oruç, ya yirmi dokuz, ya da otuz gündür.

Oruç ibadeti matematik hesaplara değil, hilali görmeye dayalıdır. Bu yüzden hilal doğmuş olsa bile, herhangi bir kimse görmediği takdirde, oruca başlamamız gerekmez. Bunun gibi hilali görenlerin şahitliğinin aksi ispat edilemediği halde ve hilal doğmamış olsa bile, oruca başlamamız gerekir.

Ayrıca “yalnız gözle görme yeterlidir, bilimsel hesaplara güvenilmesin” görüşü de doğru olamaz. Günümüzde fen bilimleri sayesinde, yüzyıl sonrasının bile ay ve güneş hareketlerini, doğuş ve batış zamanlarını, hatta güneş ve ay tutulmalarını an ve an tespit etmek mümkün olmaktadır. Bu, gelecekten haber vermek değildir, yaratıcımızın koyduğu muhteşem düzende olayların nedenlerini bilme ilmidir.

Rabbimiz, hilal için bilimsel hesaplara bağlanmamızı emretmediği gibi, tespit için teknik imkânlardan yararlanmayı da yasaklamamıştır. İslâm, bilime karşı değildir. Nasıl bilimsel hesaplarda yanılma olabileceği gibi, hilali gördüğünü iddia edenlerin yalan söylemesi veya başka bir şeyi hilale benzetmeleri mümkündür.

Sonuç olarak, hilali görmek, Ramazan ayının başlaması için bir emirdir. Bu görme işlemine yardımcı olacak teknik araçları kullanmakta sakınca yoktur. Bu olay, daha iyi, net duyabilmek için işitme cihazı kullanmaya benzer.

Bu durumda yapılacak olan şudur: Yılın tüm aylarının hilalinin tespit edilmesi gereklidir. Yeryüzünde her yerde Müslüman vardır ve bu bölgelerde birer rasathane kurulmalı ve ay sürekli izlenerek, rasathaneler arası devamlı irtibat sağlanmalıdır. Önceden yapılan teknik hesaplarla hilalin görülebileceği kuşak tespit edildikten sonra, bir yandan Müslümanlar kendi bölgelerinde hilali gözetlemeye devam ederken, bir yandan da adil şahitler o bölgeye gönderilerek, hesapla yapılan tespit, mutlaka çıplak gözle doğrulanmalıdır.

Selam Ve Dua ile
 

Hakperest

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
13 May 2013
Mesajlar
6,227
Puanları
113
ust enlemlerde ay gorulmesi daha olasidir dolaysiyla turkiyede daha erken gorulurancak arap ulkleri emevilik arapciligindan mutevellit irkcilik ve abd nin istedigi tefrikaya yaranmaya calisan suud urdun vs kralciklari takoz olmaya devam edeceklerdir. ummet rasathaneleri henuz islevsiz durumda bu azmanlar durdugu surece durum boyle devam edecek gibi. dunya muslmanlarini temsilen ekmel bey bile sisiye yarandiysa takdir sizin.
 

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
30 Eyl 2013
Mesajlar
6,176
Puanları
83
Telefonda Amreika'da ki bir akrabanızla konuşuyorsunuz. Akrabanız size ''güneş şimdi doğuyor'' diyor. Siz de ''yalan söyleme lan güneş daha demin battı'' deseniz bu nedir? Bir ihtilaf mıdır?

Yukarıda ki yazıda bir cümle geçiyor. Diyor ki; gündüz görülen hilale itibar edilmez. İşte senin gündüz gördüğün o aynı hilali eş zamanlı olarak başka yerde ki müslüman gece görüyor. Çünki onun orada gece hakim ve o hilale itibar ediyor herif.

Adına ihtilaf dediğimiz bütün meselenin temeli budur. İhtilaf diye bir durumun kendisi dahi söz konusu değildir. Biz daha halaaa..

Şu basit meseleyi dahi anlamaktan aciz hale gelmişiz.. Koskoca alimler bile bunu kavrayamıyor. Hep ezber hep ihtilaf.

Asıl bütün ümmet dünyanın her yerinde aynı gece oruca başlarsa korkmak lazımdır. Çünki bu durum top yekün dünyanın bir yuvarlak küre değil bir tepsi olduğuna inanmak demektir. İşte herkesin 'oh be' dediği gün benim ağlamaya başlıyacağım gündür.
:p

Bir misal daha; Japonya da şu an ayın 30'una girmişler ve herifler işe gitmişler belki paydos ediyorlar. Biz ise diyoruz ki; Allah Allah, bunlar sapık olsa gerek. Zira bizim burada pazar ve biz tatil yapıyoruz.. :D Çobanız yavv.. O değil bu işin içinde dahi yahudi parmağı arayan sivrilerimiz vardır ya bizim..
 

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
30 Eyl 2013
Mesajlar
6,176
Puanları
83
Ümmetin daha henüz gün boylamının nereden başladığı belli değil. Mesela Latin takviminin gün boylamı Japonya'dan başlar. Dünya haritası da ona göredir. Dünyanın en doğusu Japonya'dır ve güneşin ordan doğarak yeni günü çizerek gelir taaa amerikadan batar. Bu böyle kabul edildiği için böyledir. Bizim ki nereden başlıyor bilen var mı?
 

Havas

Kısıtlı Erişim
İhvan Üyesi
Katılım
19 Ocak 2012
Mesajlar
4,432
Puanları
0
islam dunyasının en saçma tartışmalarından biri...

yuzbinlerce klometre uzaktaki bir kuyruklu yıldızın yörüngesini tesbit edip nezaman dunyanın yanından geçeğini hesaplarken,iş bizim hilal görmemize gelince nedense tartışma başlıyor:)


neymiş arplar ayı daha sonra görürmüş gibi gerzek açıklamarda cabası oluyor


aynı veya yakın enlemde bir ulkede hilalin görülme farkı olurmu?

olmaz elbette..!sadece saat farkı olur ..
 
Üst