Ramazan Gecelerİnde Kilinacak Namazlar

denizfeneri

Doçent
Web sitesi
www.denizfeneri.org.tr
BU NAMAZLARI İMSAK VAKTİNE KADAR KILABİLİRSİNİZ,SAHURDAN YARIM SAAT ÖNCE KALKARSANIZ ÇOK RAHAT KILINIYOR.ŞİMDİDEN ALLAH KABUL ETSİN
-Kılamayacağınız uzun bulduğunuz olursa eğer(mesela;bir rekatta 30felak 30nas okunuyorsa kaldırabileceğiniz kadar;mesela 10 felak,10 nas okunabilir)okuyabildiğiniz kadar okuyabilirsiniz
-Bilmediğimiz surelerin yerine bilinen sureler okunabilir,selam verdikten sonra o okuyamadığımız surelerin adedeince kağıttan okuruz bu sureyi.Bir kağıda yazıp seccadenin önüne koyup oradan okumak olmuyor,namaz bozuluyor.Eğer daha sonradan okumak ağır gelirse okumayabilirsiniz ama okumak daha eftaldir çünkü bir özelliği var ki o surenin okunması istenmiş.
-Eğer gece kılamadıysak o gün akşama kadar da kerahat vakitleri dışında kılınabilir.Ama gece kılınması daha eftaldir.
MUTLAKA KILMAYA ÇALIŞALIM.

RAMAZAN'IN 1.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Bu gecede bir kimse iki rekat namaz kılsa,her rekatta da KADİR SURESİ'ni okusa,Allahü Teala(cc) o kişiye üç türlü kolaylık verir:

-Bu ay içinde orucu ve namazı ona kolaylaştırır
-Bu ay içindeki orucunu ve namazını kabul eder
-Gelecek yıla kadar fakirlikten emin eder

RAMAZAN'IN 2.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Peygamber Efendimiz(SAV)buyuruyor ki:''Bu gece bir kimse ,BİR FATİHA SURESİ İLE DÖRDER KERE FELAK ve NAS SURELERİ'ni okumak suretiyle İKİ REKAT namaz kılsa,o yıl içinde ettiği muameleden ziyan görmez.İmansız kalmak tehlikesinden emin olur.Ahirette de iki iyilik bulur:
-Cehennemden halas olur
-Cennette felah bulur.''

(Hazreti İbn-i Ömer (RA) rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 3.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Peygamber Efendimiz (SAV) buyuruyor ki: ''Bu gecenin sonunda BİR FATİHA,BEŞ KEVSER ve BEŞ İHLAS ile iki rekat namaz kılan kişi,Hz.Ebubekir Sıddık(ra)elinden bir kase dolusu kevser şarabı içer ki,asla susuzluk görmez''
(Hz.Ömer(ra)ve Hz.Said (ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 4.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bu gece,BİR FATİHA ile DÖRT ASR SURESİ okuyarak ALTI REKAT namaz kılan kişi altı türlü iyilik bulur:
-Müslüman olarak dirilir
-Müslüman olarak ölür
-Kabir sualine İhlas okur gibi cevap verir
-Yüzü ayın on dördü gibi olur
-Sırat köprüsünden yıldırım gibi geçer
-Hz.Ebubekir Sıddık(ra)köprü başında ona cenneti müjdeler.''

(Hz.Ebu Derda(ra) rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 5.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:''Bu gece dört rekat namaz kılıp:
-1.Rekatta:BİR FATİHA ile BİR TEKASÜR SURESİ
-2.Rekatta:BİR FATİHA ile BİR BİR ASR SURESİ
-3.Rekatta:BİR FATİHA ile BİR MAUN SURESİ
-4.Rekatta:BİR FATİHA ile ÜÇ İHLAS SURESİ okuyan kişi kabir azabı görmez.Allahü Teala(cc),onun günahlarını defterinden kazır.Yerine büyük taatlerin sevabını yazar.''

(Hz.İbn-i Abbas (ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 6.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:Bu gece bir kişi,BİR FATİHA,BİR AYETEL KÜRSİ ile 'şehidalahü ennehü'(Al-i İmran Suresi,Ayet:18)ayetini hesapsız olarak okuyarak iki rekat namaz kılarsa,Allahü Teala (CC)buyurur ki:
'Ey kulum!Bu namaz ile bütün günahlarını bağışladım.Artık bunun gibi güzel amellere başla,er gibi ol,güzel işlerden yüz çevirme.''
(Hz.İbn-i Mes'ud(ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 7.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bir kimse ,bu gecenin yarısında DÖRT REKAT namaz kılsa ve her rekatta BİR FATİHA ile ONAR DEFA İHLAS,FELAK ve NAS okusa,Allahü Teala meleklere buyurur ki:
'Görün benim kulumu ki,tatlı uykusunu terk edip benim rızamı ister.O halde siz şahid olun ki,ben de kulumun günahlarını bağışlayıp cennete girmesini emrederim.''

(Hz.Ebu Hureyre (ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 8.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz:''Bu gece BİR FATİHA,BİRER DEFA DA İHLAS,FELAK ve NAS okuyarak İKİ REKAT namaz kılan kimseye, YEDİ CEHENNEM KAPISI KAPANIP SEKİZ CENNET KAPISI AÇILIR.''

(Hz.Ali(RA)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 9.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bir kimse,bu gecede BİR FATİHA,ON İHLAS ve BEŞER KERE DE FELAK ve NAS SURESİ ile ONİKİ REKAT namaz kılsa,on türlü haceti kabul olunur ve kıyamette yüzü ayın bedir hali gibi nurlanır.''
(Hz.İbn-i Mes'ud (ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 10.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor ki:''Bir kişi,bu gecede DÖRT REKAT namaz kılsa,
1.Rekatta:BİR FATİHA,BİR AYETEL KÜRSİ,'Şehidalahü ennehü'(Al-i İmran Suresi,Ayet:18)ayeti ile DUHA SURESİ'ni,
2.Rekatta:BİRER DEFA FATİHA,A'LA ve ĞAŞİYE,
3.Rekatta:BİRER DEFA FATİHA ve DUHA SURESİ,
4.Rekatta:FATİHA ile İNŞİRAH SURELERİ'ni birer kere okursa ,Allahü Teala o kulun namazını kabul edip ölüm meleğine emir verir ki:
'BEN BU KULUMU,BENİM ŞİDDETİMDEN VE AZABIMDAN EMİN KILDIM.''

RAMAZAN'IN 11.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bir kişi bu gece DÖRT REKAT namaz kılsa,her bir rekatında da BİR FATİHA,ON AYETEL KÜRSİ,ON KEVSER ve ON DA İHLAS SURESİ okusa,kıyamet gününde kendisine bütün peygamberlerin sevapları kadar sevap verilir.Aynı zamanda kıldığı bu namaz ,50 yıllık geçmiş günahlarına keffaret olur.''

RAMAZAN'IN 12.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz (sav)buyuruyor ki:''Bu gece,Allahü Teala'nın verdiği sure ile (herhangi bir sure ile) ON REKAT namaz kılan kimse,muhakkak ki,günah derdine karşı dermanı tam olarak bulmuştur. ''
(Hz.Süraka (ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 13.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz buyuruyor ki:''Bu gecede bir kimse ,BİR FATİHA ve OTUZAR KERE DE FELAK ve NAS SURELERİ'ni okumak suretiyle ALTI REKAT namaz kılsa,Allahü Teala o kimsenin bütün günahlarını bağışlar.O kimsenin günahları,denizlerin köpüklerinden fazla olsa da.''
(Hz.Aişe (ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 14.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bu gecede bir kimse,BİR FATİHA ve OTUZ İHLAS ile DÖRT REKAT namaz kılarsa rızkı ve bereketi fazla olur.Aynı zamanda o yıl içinde bütün muradları hasıl olur.''
(Hz.Ebu Osman (ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 15.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bir kimse,bu gece BİR FATİHA ve ON İHLAS SURESİ ile üç selam vererek ALTI REKAT namaz kılsa,Allahü Teala,o kimseyi cehennemden azad ettiği gibi ona Tevrat'ı,İncil'i ve Hazreti İbrahim'e inen sahifeleri okumuş kadar sevap verir.Ayrıca yetmiş yıl aralıksız ve hiç dönmeden kafirlerle gaza etmiş gibi sevap verir.Aynı zamanda yüz kere de hac etmiş sevabı verir.''
(Hz.İbn-i Mes'ud(ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 16.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bu gece seher vaktinde bir kimse,BİR FATİHA SURESİ ile BİR 'Kulillahümme' (Al-i İmran Suresi, Ayet:26) okuyarak İKİ REKAT namaz kılsa,Allahü Teala o kimsenin yüz türlü hacetini verir.Bunların onu dünya ve doksanı ahiret hacetleridir.''

RAMAZAN'IN 17.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bir kimse ,bu gecede
1.Rekatta:BİRER DEFA FATİHA ve KEVSER SURESİ
2. Rekatta:BİR FATİHA ile ON DEFA İHLAS SURESİ'ni okuyarak İKİ REKAT namaz kılarsa,Allahü Teala o kimseyi müslümanlık üzerine diriltir ve müslümanlık üzerine öldürür.Ayrıca Azrail(Aleyhisselam),son nefesinde ona kevser şarabından içirir.Kıyamette açlık ve susuzluk görmez.''

(Hz.İbn-i Abbas(ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 18.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bu gece bir kimse DÖRT REKAT namaz kılarsa ,her rekatta BİR FATİHA,ÜÇER defa da AYETEL KÜRSİ,İHLAS,FELAK ve NAS SURELERİ'ni okursa o kimse,anasından doğduğu gün gibi günahlarından soyunup çıkar.Azrail(Aleyhisselam) ona geldiği vakit,kendisini cennetle müjdeler.''
(Hz.İbn-i Ömer (ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 19.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Peygamber Efendimiz (sav)buyuruyor ki:''Bir kimse,bu gecede DÖRT REKAT namaz kılsa,her rekatta da BİR FATİHA SURESİ ile YEDİ KEREDE ZİLZAL SURESİ'ni okusa,o kişi kıyamet korkularından emin olur ve bütün güna''

RAMAZAN'IN 20.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Peygamber Efendimiz (sav)buyuruyor ki:''Bir kimse bu gecede ALTI REKAT namaz kılsa,her rekatında da BİRER DEFA FATİHA ile DUHA SURESİ 'ni okusa,o kimsenin kabri nurlu olur ve hesabı da kolay olur.''
(Hz.Abdullah İbn-i Evfa(ra)rivayet etmiştir)

RAMAZAN'IN 21.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bir kimse bu gece İKİ REKAT namaz kılsa,her rekatında da BİR FATİHA ile BEŞER defa da FELAK ve NAS okusa,o kimseye gelecek yıla dek kötü nazar değmez ve rızkı bereketli olur.O yıl içinde ölecek olursa şehid olarak ölmüş olur.''

RAMAZAN'IN 22.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Peygamber Efendimiz(SAV) buyuruyor ki:''Bir kimse bu gece yarısında DÖRT REKAT namaz kılsa,her rekatında da BİR FATİHA ile DÖRT İNŞİRAH SURESİ okusa,o kimse kırk peygamber sevabını bulur''

RAMAZAN'IN 23.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bu gece bir kimse gece yarısında İKİ REKAT namaz kılsa,her rekatında BİR FATİHA ile BEŞ KERE DUHA SURESİ'ni okusa,o kimsenin yüzü kıyamette güneşten daha fazla nurlu olur.Onun yüzünün nuru ile sırat köprüsünden ev halkının yetmiş kişisi rahatça geçer.''

RAMAZAN'IN 24.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Peygamber Efendimiz (sav)buyuruyor ki:''Bu gece bir kimse BİR FATİHA ve BİR KARİA SURESİ ile İKİ REKAT namaz kılsa,o kimseye şöyle nida olunur:
'Korkma!Muhakkak ki sen,emin(korkusuz)kılınanlardansın'.''

RAMAZAN'IN 25.GECESİ KILINACAK NAMAZ:

Peygabber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bu gece bir kimse İKİ REKAT namaz kılsa,her rekatta BİRER DEFA FATİHA,FİL ve KUREYŞ SURELERİ'ni okusa,o kimsekıyamette kime şefaat ederse şefaati red olunmaz.Ayrıca suya kanmış ve karnını tok tutmuş olur''

RAMAZAN'IN 26.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bu gece bir kimse İKİ REKAT namaz kılsa,her rekatında BİR FATİHA,BİR AYETEL KÜRSİ,ÜÇ DE İHLAS SURESİ okusa,kıyamet gününde o kimseye öyle bir taç giydirilir ki,bütün mahlukların kılları sayısınca dil olsa o tacın kıymetini tavsif edemez.''

RAMAZAN'IN 27.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bu gece bir kimse İKİ REKAT namaz kılsa,her rekatta da BİR FATİHA ile YEDİ KADİR SURESİ okusa,o kişinin sevabı,kadr'e yetenlerin sevabından eksik olmaz''

RAMAZAN'IN 28.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bu gece bir kimse,BİR FATİHA ve ÜÇ İHLAS SURESİ ile İKİ REKAT namaz kılsa,anasından doğduğu gün gibi günahlarından çıkar ve kıyamette hesaptan kurtulur.''

RAMAZAN'IN 29.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bu gece bir kimse BİR FATİHA,YEDİ İHLAS ve BİRER FELAK ve NAS SURELERİ'ni okuyarak İKİ REKAT namaz kılsa,Allahü Teala(cc) o kimseye nida eder ki:
'EY KULUM!Sana müjdeler olsun ki,orucunu ve namazını kabul ettim.Günahlarını bağışlayıpcenneti sana vacip kıldım.''

RAMAZAN'IN 30.GECESİ KILINACAK NAMAZ:
Peygamber Efendimiz(sav)buyuruyor ki:''Bu gece bir kimse BİR FATİHA,ONAR KERE DE İHLAS,FELAK ve NAS SURELERİNİ okuyarak İKİ REKAT namaz kılsa,o kimsenin üç türlü büyük haceti kabul olunur:
-Taatleri makbul olur
-Dünyadan iman ile gider
-Kitabı sağ yanından verilir

zerefşan

sustum...
allah senden ebeden razı olsunn hemşerimm....
hadi bismillah deyip başlayalım inşallah....

arkadaşlar ben anlamadım bu namazların niyeti nasıl oluo bilen varsa lütfen bana yardımcı olabilirmi:(çok merak ettim öğrenirsem kılcam söleyenden ALLAH razı olsun

yani ' niyet ettim ALLAH rızası için ramazanın 1.günü namazını kılmaya ' mı:)

Ahi Evran

Profesör
Muhterem bu uydurmaları hangi mevzuat kitabından aldınız, hani başka uydurmalar varsa milletimizi bilgilnedirelim, daha hayırlı olur, böylece sünnetleri de ört-bas etmiş oluruz...

denizfeneri

Doçent
Web sitesi
www.denizfeneri.org.tr
kardeşim uydurma olduğunu nerden biliyorsun?bilmeden böyle konuşmak yakışıyor mu?istemezsen kılmazsın olur biter.ama kılmak isteyenlerin de neden canını sıkıyorsun ki?ADEM ŞENER 'in üç aylar,mübarek günler,nafile ibadetler ve taatler risalesinden alıntıdır.çok merak ettiysen bakabilirsin

en emin olana emanetsin

Ahi Evran

Profesör
Özür dilerim, pardon yaniii...
Uydurma değil, çünkü bunlar mevzuat kitaplarında dahi yok...
yani hilkat garibeleri...
Tabi efendim, bidat işlemede herkes serbesttir...
Biz ferdiyetçiyiz, liberal cümbüşünden...

hümeyra...

Asistan
demek mevzuat kitaplarında olmayan hiçbirşeyi kabul etmeyeceğiz öyle mi kardeşim.sen bilirsin!!!!!benim gönlüm rahat.kardeşlerimi bilgilendirmek istedim sadece.isteyen alır istemeyen almaz
ewt bencede katılıyorumm deniz kardeş.. hem biz öyle bidat ları kardeşlerimize söyleyipte bu kadar ağır bir yükü alacaklardan değiliz .emn olmadığımız konuları yazmayız. emn olupta yazdığından emnnim vesselam ...ve lütfen fikirlere açılan konulara saygı gösterelim....

fatıma1

Doçent
arkadaşlar yazılan konulara kaynak getirilirse daha iyi olur ......sünnetse mutlaka senedi vardır.. hem kalplerdede şüphe kalmaz......sünnet değilse de resulullahın uygulamalarını taklid etmek daha efdaldir kanımca ......emanillah

UBEYDUN

Ordinaryus
sadece bir örnek
efendimiz aleyhisselam'a fatıma anamız sorar eğer kadir gecesine ulaşırsak onu nasıl ihya edelim diye
buyuruyorki efendimiz aleyhisselam şu duayı yap
Allahumme inneke afuvvun tuhibbul afve fafuanna
Allahım sen muhakkak affedicisin ve affetmeyi seversin ve bizi affet
bin aydan hayırlı bir gecenin ihyası bundan ibaretti önceleri tabi

denizfeneri

Doçent
Web sitesi
www.denizfeneri.org.tr
arkadaşlar yazılan konulara kaynak getirilirse daha iyi olur ......sünnetse mutlaka senedi vardır.. hem kalplerdede şüphe kalmaz......sünnet değilse de resulullahın uygulamalarını taklid etmek daha efdaldir kanımca ......emanillah

kardeşim kitabı yazdım,sonra oldu ama kusura bakmayın.

uzun uzun yazdım kimlerden rivayet olduğunu da sırf böyle bir tartışma olmaması için.ismailağa cemaatine güvenim sonsuzdur.siz güvenmeyebilirsiniz kardeşler bilemem.itikat meselesidir bu.herkesin güveni farklıdır........

denizfeneri

Doçent
Web sitesi
www.denizfeneri.org.tr
sadece bir örnek
efendimiz aleyhisselam'a fatıma anamız sorar eğer kadir gecesine ulaşırsak onu nasıl ihya edelim diye
buyuruyorki efendimiz aleyhisselam şu duayı yap
Allahumme inneke afuvvun tuhibbul afve fafuanna
Allahım sen muhakkak affedicisin ve affetmeyi seversin ve bizi affet
bin aydan hayırlı bir gecenin ihyası bundan ibaretti önceleri tabi

sadece bu duadan mı ibaretti kardeşim.bu duayı biz de biliyoruz ve elimizden geldiğince okumaya çalışıyoruz ama sadece bu kadar değil

Kadİr Gecesİnde Kilinacak Namaz
http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=6657

Bazi Ramazan Gecelerİnde Kilinacak Namazlar
http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=5882

UBEYDUN

Ordinaryus
sadece bu duadan mı ibaretti kardeşim.bu duayı biz de biliyoruz ve elimizden geldiğince okumaya çalışıyoruz ama sadece bu kadar değil
evet efendimiz bu kadar buyuruyor
gerçi bir yanlış anlamaya mahal vermeyelim müslümanların zaten rutin olarak yaptığı mesela geceyi ibadet etmiş gibi olmak için yatsı ve sabah namazlarını cemaatle kılmaları Kur'an tilaveti günlük virdleri vs vardır
söylenmek istenen ibadetin yapılmaması değil ibadetlerin din haline getirilmesi
işte sakınca burdadır
yoksa sizin canınız sabaha kadar namaz kılmak zikir yapmak isterse kim ne diyebilir o takvanızla alakalıdır

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
en kızdığım şeydir bu.birisinin benim yapacağım ibadete maydonoz olması.... nafile olarak yapacağım ibadetin zahmeti sana mı .......:mad: o ibadetin zahmeti bana sevabı da bana.....hem sanane ki alllah ile kulu arasına giriyorsun... ister yaparım ister yapmam yazan kardeşten allah razı olsun. namaz kılmak bid at se o zaman işimiz bitmiş bizim..... herşey uydurma herşey yalansa yakında bu islam da uydurma diyeceksiniz galiba (tövbe est) :lac:
ister müftü olsun ister şeyhülislam hiç bir allahın kulu bana yapacağım ibadete engel olamaz....

Ahi Evran

Profesör
isterseniz günde 1000 rekat nafile kılabilirsiniz, ne size karışan olur ne de bidat diyen...Bidat dediklerimiz uydurma rivayetlerle uydurulan şeylerdir...Koskoca sahih hadis külliyatlarında bu rivayetlerin r harfi olmayacak siz de kalkıp bana kim karışabilir diyeceksiniz, evet kimse karışamaz, bidat işlemekte serbestsiniz...

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
allaha ibadet etmekte birilerinden izin mi almam gerek.... canım istedi ramazan da 10000 rekat nafile kılmayı sünnette yok deyip engelmi olacak sınız????
ey yüce yaratıcı sana ibadet etmek isteyen bu kulun nice engellere takılıyor. ey allahım kudsi hadis te buyurmamışmıydın. kulum farzlarla borcunu öder nafilelerle de bana yakınlaşır.. allahım sana yakınlaşmak isteyen kullarına engel olmak isteyenler var ya ilahel alemin.bizi doğru yoldan ayırma.ben yanlış biliyorsam bana doğruyu göster....