Ramazan Fırsatçılığı

Kaptan

Mecra Yazarı
Ahlâksızlığın, aç gözlü fırsatçılığın bu kadarına lanet olsun.
Güyâ Müslüman bir ülkeyiz ve hattâ dünyada bizden başka İslam'ı daha iyi yaşayan(!) başka bir ülke de yok diye hava atarız. Peki gerçekten Öyle miyiz?
Mübarek Ramazân ayı geldi ama tüm gıda ürünlerine zam üstüne zam da geldi.

Bir avuç stokçu tüccar ve aç gözlü esnaf halkın sırtından rant devşirmek için salya akıtmaya başladı. Korkunç oranlarda acımasızca zamlar yapılmaya çoktan başlandı bile. Olan yine gariban halkıma oluyor. Yazık değil mi, günah değil mi şu zavallı millete?

Nasıl müslümanlık bu böyle? Yada bunu yapanlar gerçekten Müslüman kimseler olabilirler mi?
Oysa tam aksine Ramazân geldi diye özellikle Ramazân indirimi olmalı değil miydi, gerçekten müslüman olan bir toplumun çarşısı ve pazarında? İşte bu kadar Müslümanız (!) halk olarak...

Bu arada, Ey başı boş devlet nerdesin sen? Halkın göz göre göre soyuluyorken sen ne halt edersin ki? Bir işe yaramayı ne zaman düşüneceksin acaba?

M. B. Polat

cemaliii

Kıdemli Üye
Şuan iktidarda tek parti chpsi ve milli şef var değil mi? Bu chp zaten Ramazan da içki de içer onlar? Sizin esnaf fırsatçılık vs işlerinizle uğraşacak değiller. Bu cehape zihniyeti bizi bu hale getirdi. Dindar alnı secdeli insanlar olsaydı bu haldemi olurdu bu işler. Kaptan duyamadım ne dedin?

Kaçak

Yeni
Gene aykırı düşeceğim de affedin ne olur ?
Siz Ramazan’da normal zamandan farklı olarak eve neler alıyorsunuz ?
ramazan pidesi , tahinli pide ve muhtemel dondurma Ve soğuk meşrubat vari renkli sıvı ...
diğerleri standart giren şeyler ve Ramazan’da azalıyor aksine ...
öğün sayısı azalıyor herşeyden önce ...
birileri Ramazan’da sofraları şölene çevirdi ise , diğerleride tezgahları şölene çeviriyor :)
sorun nerede anlamıyorum ?
Ramazan’a özel ete süte ineğe ayrı zam geliyor ise ondan haberim yok ...
bayramda kıyafete zam konusu açılacak mı merak ediyorum :)
birileri çoraplara zam yaparsa haberimiz olsun :)

türkiyenin Ramazan klasikleridir ...
zam , sakız , göz damlası , dansöz :)

birde anlatmak istediğim şey şuydu nerde la bu devlet çığlığı :)
sözde serbest piyasa Ve kimse zorla cebren gayri kanuni bir şey yapmazken , vurun hükümete ve veya nerede bu devlet ...

abicim olay piyasa Ve toplum refleksi ...
bırakıverin bi ya ...

cemaliii

Kıdemli Üye
ramazan pidesi , tahinli pide ve muhtemel dondurma Ve soğuk meşrubat vari renkli sıvı ...
birileri Ramazan’da sofraları şölene çevirdi ise , diğerleride tezgahları şölene çeviriyor :)

sözde serbest piyasa Ve kimse zorla cebren gayri kanuni bir şey yapmazken , vurun hükümete ve veya nerede bu devlet ...

bırakıverin bi ya ...

Başta chp olsaydı da bunu diyecekmiydin?

Kaçak

Yeni
Sen al gel CHP yi başa , söz konuya özel yorumu ben yapacağım .
unutturma ama lütfen , hakkım kalmasın :)

dememem için sence bir sebep varmı ?

Kaptan

Mecra Yazarı
Belli ki bazılarının tuzu kuru, zamlardan haberleri yok tabi. Benim komşum kasap, hemen yanıbaşımda. Ramazan hazırlığı yapıyor :D

Koşulsuz öveceksin başlıklı konuya havale ediyorum sizi.

Hakperest

Kıdemli Üye
Liberal bir piyasa sistemi var
Biri gece darbe yapıp sosyalist bir sistem getirmediyse tabi

Birileri kendi kafasından zam yapıyorsa iktidar ne yapsın
Sonuçta esnaf halk olansa halka oluyor

İstanbul gibi yerlerde talep dalgası sert olur
İndirim dalagası da sert olur

Bu yüzden zamanlamanı iyi yap @Kaptan abi

Kaçak

Yeni
Serbest piyasayı hükümete havale edenler , koşulsuz övmekten dem vuruyor :)
Kaldı ki iyi olmuş dediğimi sanmıyorum ...
kışın zamlanmayan kömürü , okul dönemi zamlanmayan kırtasiyeyi , bayramlarda zamlanmayan tuhafiyeciyi gördüğünüz kadar Ramazan’da zamlanmayan market manav kasap görürsünüz demiştim sadece :)

ihvanistanbul

AkhenAton
bir bakanın oğlu şöööyle geniş çaplı gıda işine girse de fiyatlar düşse. malum onlar girince vergi günlük, gecelik sıfırleniyoeh.

Bu ülke nemenem bi yer ki iyi güzel olan her şeyi hükümetimiz yapıyor. Kötü ve kerih görülen her şey dış mihraklar/yerli işbirlikçileri/ cahil ve işgüzar halk tarafından yapılıyor.

Zam dalgası geliyorsa ve halk etkilenmesin istiyorsan önde gelen üreticileri/kooperatifleri çekersin kenara dinlersin dertlerini çözersin sorunu olur biter...

Kasapta et zamlanır, bu serbest piyasa sebebiyle değil kardeşim. Eğer serbest piyasa nedeniyle olsa her yerde artmaz. Bazı kasaplar müşteri çekmek için indirime gider sürümden kazanır. Piyasa mı bilmiyorsunuz yoksa laf salatası mı yapıyorsunuz anlamıyorum. Meralara beton dök, hayvancılığı bitir hatta teşviklerin bir kısmını iç et. Süte gereken parayı verme eti ithal et, samanı ithal et sonra bu serbest piyasa. Hadi oradan be!

Zamların ramazanda konuşulmasının sebebi milletin genelinin özellikle ramazana hazırlanması. zaten adam normal zamanda evine et almıyor ki ? Ramazanda iftarda yiyelim diye bakıyor. Misafirim gelir, ikram edeyim diye yükleniyor. Tabi abartıyorumdur şimdi. 2000 tl maaş alıp yarısını kiraya veren adam faturaları ve gıda masrafı için et alacak parayı bulabiliyordur. Ya da 2000 tl maaşlı adamın istanbul da büyük şehirde işi ne? Gitsin memleketine köy kahvesinde otursun, günlük iş çıkarsa yesin çıkmazsa dağda madımalakla mantar toplasın. Olmadı karısını da çalıştırsın hazır dini güncelleyecek kıvama gelmişken çakarız iki fetva sokarız kadınları kızları tam erkeklerin ortasına.

Kaçak

Yeni
Ah be güzel insan ...
hemen Google yazarmısın “ Türkiye’de yıllara göre kişi başı kırmızı et tüketimi “
sonuçları paylaşırsan sevinirim ...
bir tane daha yaz hep zenginler yiyor filan dersin diye “ asgari ücret et fiyat kıyası “

geri kalanlarına zaten bir şey demiyorum ...

Hakperest

Kıdemli Üye
bir bakanın oğlu şöööyle geniş çaplı gıda işine girse de fiyatlar düşse. malum onlar girince vergi günlük, gecelik sıfırleniyoeh.

Bu ülke nemenem bi yer ki iyi güzel olan her şeyi hükümetimiz yapıyor. Kötü ve kerih görülen her şey dış mihraklar/yerli işbirlikçileri/ cahil ve işgüzar halk tarafından yapılıyor.

Zam dalgası geliyorsa ve halk etkilenmesin istiyorsan önde gelen üreticileri/kooperatifleri çekersin kenara dinlersin dertlerini çözersin sorunu olur biter...

Kasapta et zamlanır, bu serbest piyasa sebebiyle değil kardeşim. Eğer serbest piyasa nedeniyle olsa her yerde artmaz. Bazı kasaplar müşteri çekmek için indirime gider sürümden kazanır. Piyasa mı bilmiyorsunuz yoksa laf salatası mı yapıyorsunuz anlamıyorum. Meralara beton dök, hayvancılığı bitir hatta teşviklerin bir kısmını iç et. Süte gereken parayı verme eti ithal et, samanı ithal et sonra bu serbest piyasa. Hadi oradan be!

Zamların ramazanda konuşulmasının sebebi milletin genelinin özellikle ramazana hazırlanması. zaten adam normal zamanda evine et almıyor ki ? Ramazanda iftarda yiyelim diye bakıyor. Misafirim gelir, ikram edeyim diye yükleniyor. Tabi abartıyorumdur şimdi. 2000 tl maaş alıp yarısını kiraya veren adam faturaları ve gıda masrafı için et alacak parayı bulabiliyordur. Ya da 2000 tl maaşlı adamın istanbul da büyük şehirde işi ne? Gitsin memleketine köy kahvesinde otursun, günlük iş çıkarsa yesin çıkmazsa dağda madımalakla mantar toplasın. Olmadı karısını da çalıştırsın hazır dini güncelleyecek kıvama gelmişken çakarız iki fetva sokarız kadınları kızları tam erkeklerin ortasına.
Naber panpa şimdi de ben seni biraz fetocu gördüm dicem de demiyom
Birgün aktrol oluyon birgün mhp li birgün saadetçi
İpten ipe atlıyon ne iş
Günün sonunda ipleri toplayıp ona buna idam idaam diye göz boyuyorsun
Sana yakışmıyor ihvan, halbuki sağduyulu biri idin

kebîkec

İhvan Forum Üye

bırakıverin bi ya ...

2001 de AKPARTİ ilk iktidar olduğunda 12 saat oruç tutuyor muşuz. Şimdi bunlar iktidarda ve geçen sene 16 saat oruç tuttuk. CHP iktidar olsun 2 - 3 saatten fazla oruç tutturmaz. :)

Hacım bu dansöz Nesrin TOPKAPI ise yeni nesil tanımaz onu :)

ihvanistanbul

AkhenAton
Ah be güzel insan ...
hemen Google yazarmısın “ Türkiye’de yıllara göre kişi başı kırmızı et tüketimi “
sonuçları paylaşırsan sevinirim ...
bir tane daha yaz hep zenginler yiyor filan dersin diye “ asgari ücret et fiyat kıyası “

geri kalanlarına zaten bir şey demiyorum ...

2002'yi değilde sana 2018 i yazayım mı?

Dana kuşbaşı az yağlı biraz kaliteli et 51,95 TL ( link: https://www.sanalmarket.com.tr/kweb/prview/2939967-30031-dana-kusbasi-az-yagli-kg-dana-kol-etinden )
Asgari ücret 1603 TL / 51,95 TL = 30 Kg et alabiliyor. Mikemmel.

Peki istanbulda atadan babadan ev kalmayan bir adam kaç kuruş kira ödüyor ? Ortalama 1000 TL diyelim ( esenyurta yada suriyeliler gibi bi aparta girmezse bu rakam az bile )
1603 - 1000 Kira = 603 TL
Kahvaltı yapsın bu arkadaş mesela peynir zeytin yesin, hanımıyla çocuklarına ekmek bide reçel yada yumurta alsın yeter kaç kuruş tutar bunlar?
4 kişi için 2 ekmek = 2,5 TL x 30 gün = 75 TL
4 kişi için aylık 2 kg peynir = 20 tl ( en dandik süzmenin de süzmesi 9 tl ( 800 gr )
4 kişi için aylık 2 kg zeytin = 30 TL ( en dandik değil ama yeterince dandik )
4 Kiş için reçel yada yumurta = 30 Tl
Kahvaltı masrafı : 155 TL
Kaç parası vardı bu ağanın? 603 TL - 155 TL = 448 TL'si kaldı
Köntorlü telefon kullansın, evde sabit hat ve internet yok yengemizde de en uygun paket var. aylık telefon masrafı 50 tl
Elektrik 50 tl
Su 50 tl
Doğalgaz üşüyorlar ama yakmıyorlar, battaniyeyle oturuyorlar ekonomik insanlar bunlar 50 tl bunları da ödedi geriye 248 tl kaldı.
Çocukların bünyesi taş gibi hiç hastalanmıyorlar, yengem zaten melaike soğan ekmek yeter diyor. Asgari ücretli abimiz işe servisle gidip geliyor bide sodexo çakıyor oradan gelen yemek parasını mutfağa harcıyor + 300 tl koyuyoruz bütçesine. 548 tl
548 TL'den ayda 2 gün diyor ki şu çocukları bi parka götüreyim! Aaa Allah kahretmesin ki etrafında oturabileceği park yok! 3 ağaç 5 apaçi var. Avmye gidiyorlar çocuklar oyun parkında takılıyor sıkılıp çıkıyorlar haliyle karınları acıkıyor. 4 tavuk döner ayran 20 tl harcıyor efendim.
528 tl'si kaldı.
Kahvaltıyı halletti bu homo sapiens abimiz ama öğle ve akşam yemekleri duruyor. Nalet olsun içimdeki insan sevgisine diyip alışverişe çıkıyor.
Biryağ alıyor 5 lt 29 tl
margarin alıyor 5 pk. 10 tl
pirinç alıyor 5 kg = 25 TL ( kırık ve açık pirinç. Adam reis marka almıyor )
makarna alsın 10 pk = 25 tl
gaflete düştü dedi ki ulan sebze meyve alalım haftalık 50 tl pazar parası vereyim hanım onu halletsin market pahalı olur. Ayda 200 tl de ona verdi.
geriye ne kalıyor : 239 TL
La hadi ayda yılda bi bi kg tatlı alsın 15 tlden ( güllüoğlu/hacı sayid/madodan yemek bunun neyine) 224 TL'si kaldı. onunla da aylık et tüketim istatistliğini tutturmak için gidiyor et alıyor adamın dibi yaaa.

Şimdi efendim görüldüğü üzere sen haklısın ben özür diliyorum insanların cebine extra çok para kalıyor ben abartıyorum.
zaten bu adama memleketten anası babası bidonlarla peynir, ceviz, domates konservesi gönderiyor bu millet lükse çok alıştı ya.

Kaçak

Yeni
Sevgili ihvan ..
bir usul takip etmek lazım kardeş ...
bu hesapları rahmetli Erbakan pek güzel yapardı , Ecevit’i Çiller’i Demirel’i Yılmaz’ı hepsi yaptı bunları :)
çok şükür epey azaldı bu tartışmalar , pek işlerine gelmediğinden midir bilmem ...

bir kenara bir sabiti , diğer kenara diğer sabiti koyarsın kıyasını yaparsın ...
ayıp olacak ama ben birine aracı olarak kira ödüyorum 350 tl ...
İki göz ev işte ...
artı benim apartmanımda kiralar 650-850 arası geziyor gayet yerinde yurdunda evler hani :)
yani görecelidir bu rakamlar böyle hesaplar ...

asgari ücreti koy bir kenara ...
karşısına ister et koy , ister süt , ister dolar, ister kömür , ister altın , ister elektrik birim fiyatı ...
zamanım Ve iştahım olsa tek tek hesaplardım lakin cidden aştım artık bunları ...
ekmektir mesela en temel koy ekmeği bak keyfine :)

ihvanistanbul

AkhenAton
3 cocuk + 1 hatun + er kisi sadece cay ve simit

cay 1 tl
simit 1.5 tl kisi basi 2.5 tl X 3 = 7.5 tl gunluk
7.5 tl x 5 kisi 37,50 tl gunluk
37.50x30 gun 1125 tl aylik. Sadece asgari duzeyinde altinda gida masrafi
Reisin hesabina gore durum budur.

lafons7275

Kıdemli Üye
Naber panpa şimdi de ben seni biraz fetocu gördüm dicem de demiyom
Birgün aktrol oluyon birgün mhp li birgün saadetçi
İpten ipe atlıyon ne iş
Günün sonunda ipleri toplayıp ona buna idam idaam diye göz boyuyorsun
Sana yakışmıyor ihvan, halbuki sağduyulu biri idin

hakkatten bu ihvanistanbul nikli kardeşimizdeki değişimi ben de fark ediyorum. Allah kalbimizi dini üzere sabit kılsın. Bu forumda takıla takıla kör-şaşı benzerliğine düçar mı oldu acaba?

ihvanistanbul

AkhenAton
hakkatten bu ihvanistanbul nikli kardeşimizdeki değişimi ben de fark ediyorum. Allah kalbimizi dini üzere sabit kılsın. Bu forumda takıla takıla kör-şaşı benzerliğine düçar mı oldu acaba?

amin. Allahin dini ak parti mi oldu lafons kardes bu kadar sasirdin sanki hidayetten ayrilmisiz gibi konusuyorsun?