Ramazan ayına veda

Alper...

MarmaranınKralı
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Tepkime puanı
452
Puanları
0
Konum
İsLamBol
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
RAMAZAN AYINA VEDA

Bismillah.Elhamdulillah.Allahu Teala hazretlerine hamdu senalar ve Resulu Hazreti Muhammed mustafa (Sallallahu aleyhi vessellem) Efendimize de sonsuz salatu selamlar olsun.Bizleri Bu mübarek aya kavuşturan ve gündüzlerini oruçla, gecelerini de teravihlerle süslememize yardım eden Allah'a ne kadar hamdu senalar etsek azdır.

Ramazan-ı şerif ayı o kadar bereketli ve bir o kadar kıymetli ki,insan kadri kıymetini bu mübareğin gitmeye hazırlandığı son anlarında daha da iyi anlıyor.Zira bir hadisi şerifte bildirildiği üzere "ümmetim Ramazanda ki fazileti ,bereketi bilseydi senenin tamamının Ramazan olmasını dilerdi"Allahu alem.Şeytanlarımızın zincire vurulduğu tek ay,Mübarek Ramazanı şerif ayıdır.Nefsimizi de biz oruç tutarak kırdığımız için melekleşme safasına gelebiliyoruz ama şeytanlar salınıverdiği, oruç faslı bittiği zaman ise yine eski tas yine eski hamam,sanırsın ki Ramazan hiç uğramamış bu diyara.İnşaAllah bizler Ramazandan sonra da ,Ramazandaymış gibi yaşayanlardan oluruz.Oruçlarımızı tutmaya,namazlarımızı kılmaya devam ederiz.

Ramazan bayramından sonra gelen şevval ayında yapılması gereken nafile ibadetler için peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vessellem ) şöyle buyurmuştur.;" Ramazan bayramından sonra altı gün oruç tutan,senenin tümünü tutmuş gibi olur.Zira (ayeti kerime de)"kim bir hayır amelde bulunursa ona yaptığının on misli ecir verilir"(buyurulmuştur)" Allaha hamdu senalar olsun ki, Biz fakir kullarına ne kadar cömert davranıyor.Yahudilerden bir topluluk demişti ki; Allah fakir biz zenginiz.Bu sözü söylemelerinin sebebi ise,Zekat ve sadaka gibi amellerden kaynaklanıyordu.Mantık yürüttüler.hatalı sonuca vardılar.Eğer Allah zengin olsaydı kendi katından yedirirdi fakirleri,demek ki Allah fakir ki bizden zekat topluyor fakirlere o toplananları veriyor... Bu söze cevaben ali imran suresi 181.ayette buyuruldu ki " "Gerçekten Allah fakir, biz ise zenginiz" diyenlerin sözünü andolsun ki Allah işitmiştir. Onların (bu) dediklerini, haksız yere peygamberleri öldürmeleri ile birlikte yazacağız ve diyeceğiz ki: Tadın o yakıcı azabı!”

Dünya hayatı oyun ve oyalanma yeridir.Çoğu insanlar firavun misali yaşamak istediler.Halbusem o istekleri hiç yerine gelmeyecekti.Dünya kadar malı da olsa, Allaha imanı olmadıktan sonra ne kadar yaşarsan yaşa, sonu ölüm değil mi? Sonunda hesap yok mu? Sonu Allaha dönüş değil mi? Bazıları soruyor ,”peki hocam Allah niye dünyada cezalarını vermiyor.?”Çünkü Allah sabırlıdır.Çünkü o kulun kaçacağı başka bir delik yok.Çünkü yakın bir zamanda hesap vardır.Dünya da limitsizce yaşayanlar,Ahirette katmerli cezalarını çekecekeler.Ahh ne olurdu toprak olsaydık diyecekler ama iş işten geçmiş olacak.Diyecekler ki Ramazan ayına ölmeden bir kere daha kavuşaydım...Derler o zaman melekler sana Ramazan gelmişti ,ne yaptın sen? ne yapacak ki; aynı tas aynı hamam,Ramazandan,oruçtan, teravihten ,zekattan sıkılıyordu zaten.Ne zaman bitecek diye bakıyordu, dört gözle gün sayıyordu...derken kendi günleri doldu ve geldi hesaba...mevlananın mesnevi de dediği gibi " Onun malını makamını gören secde ediyordu.(o da) zibidilerin secdesine aldandı." Yani, nefsine yenildi,dünyanın debdebesinde gözleri büyülendi ve kendini bir şey zannetti. oysa o sadece bir damla sudan yaratılmış acizin tekiydi...

Geçen günler içerisinde bir vefat haberi aldım.Çok sevdiğim bir teyze vardı.Tek başına yaşardı evinde.Geçen gecelerden birinde sahur için kalktığı esnada ,evin ortasına yığılıp kalmış,bütün bir gün o şekil yerde yatan bu kadına ancak ertesi gün ulaşabilmişler.Ramazan çıkmadan,bayram gelmeden ölüm geldi,Azrail en güzel vakitte aldı götürdü ruhunu.Allah rahmet eylesin.Bir gün ölüm bize de gelip çatacak.Azrail gırtlağımıza çökecek ve bizden bir şey bekleyecek o da kelime i tevhid olacak.Allah her birerlerimize bu sözle hayatı noktalamayı.nasip eylesin.İtibar son nefesedir.Son nefes ise ne zaman belli değil.O zaman her nefesi son bil ve her nefeste islamı yaşamaya çalış.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vessellem) buyurdu ki; "Her kim Ramazanı şerif ayında bir ilim meclisinde bulunursa,Allahu teala onun her adımına karşılık bir senelik ibadet yazar. kıyamet gününde ise benimle birlikte arşın altında bulunacaktır." Bu ay o kadar bereketli ki,her gece camilerimizde sohbetler edilmekte,televizyonlarda ehli sünnet alimler vaaz etmekte.Tabi Antre parantez her hocayım diyeni dinlememeli.Hocaları da seçmeli ve gerçekten hoca olanı dinlemeli.”Ben nasıl ayırım edeyim ilmim yok “diyen ise hiç birini seyretmesin daha hayırlıdır.Kitaplara sarılmanın vaktidir Vakit.ehli sünnet alimlerin kitaplarına sarılma vaktidir vakit.Zira gençlik boşlukta,Zira imansızlık kol gezmekte bu ülkenin sokaklarında.Üzülerek söylüyorum ki, oruç tutmayan gençleri gördükçe üzülüyorum.Ramazanı kaçırıyorlar.Allahın gazabını üzerlerine çekiyorlar.Seneye Ramazana kavuşabilir miyiz? Garantimiz yok.Dönüp dolaşıp aynı şeyleri yazıyorum ama gerçekten çok önemli bir konu.Milletimiz imansızlığa doğru yol almış.İnşaAllah yeniden bir canlanma yaşayacağız.

Ebu Hureyre den (Radıyallahu anh) rivayet edilen bir hadisi şerifte Resulullah (Sallallahu aleyhi vessellem) buyurdu ki, " Nice oruç tutanlar vardır ki, oruçlarından nasipleri sadece açlıktır."Allah muhafaza ,Bir ay oruç tut ve karşılığı açlık ve susuzluk olsun.Allah bu hale uğramaktan bizleri muhafaza eylesin.Fakat çoğu kişi orucunun sevabını iptal ettirerek bu hale uğrayacak gibi.Mesela rivayetlerde denilir ki, Oruçlu bir adam, helali olmayan bir kadını,her hangi bir yerde görse (yolda giderken) ve o an hayalinde elbisesinin içini düşünse, orucunun sevabını bitirir.yani herkese oruç sevabı dağıtıldığı zaman bu adama bir şey vermezler.Peki bu adam o orucu bozsun mu ? Hayır bozamaz çünkü orucu bozduracak bir fiil yapmadı.Orucu bozan meseleler yeme içme ve cinselliktir.Bu üç madde hasıl olmadıkça oruç yerinde durur.Eğer bozarsa altmışı ceza biri kaza olmak üzere altmışbir gün oruç tutması gerekir.Ramazan ayını orucunun sevaplarını iptal ettirmeden tutana selam olsun.Zira her taraftan zift gibi pisliklerin aktığı ,”Ey iman eden erkekler gözlerinizi ve namuslarınızı koruyun” emrinin zırh gibi kalkan yapıldığı bir devirdeyiz.imtihan gerçekten büyük...

Bir kaç kelamda bayram hazırlığıyla ilgili etmek istiyoruım.Allah Ramazan bayramına sağlık ve afiyet üzere kavuştursun inşaAllah.Bayramdan önce yiyecek,giyecek ve temizlik gibi hazırlıklar yapılır.Bayram sabahı ise, erken kalkılır,gusul abdesti alınır.Diş temizliği için misvak kullanılır. Güzel kokular sürünülür.Yeni ve temiz elbiseler giyilir.Bir kaç hurma yenilerek evden çıkılır.Camiye erken gidilir.Yolda sessiz tekbir getirilir. Bir mahallede bir tek müslüman varsa ve gerisi gayri müslimse Melekler o mahalleye o müslümanın hatırına gelirler ve kanatlarını yerlere sererler.Bayram sabahı müslümanların ayaklarının altına melek kanadı serilir.Söyler misiniz? sizin hangi birinizin ayakları altına kırmızı halı serdiler.Ya da hangi birinize böyle iltifat edildi.Ancak ve ancak bu Ramazan orucunu tutup o şerefli ayı idrak eden ve ihya edenler için geçerlidir.Zira onlar Ramazanı ihya ederek şereflerini arttırdılar, diğerleri ise şereflerini ayaklar altına aldılar.Şerefi artanın ayaklarının altına melekler kanatlarını serer... inşaAllah bizlerde o şerefli ve bahtiyarlardan oluruz.

Camiye giderken gördüğümüz her müslümana selam vermeli,tatlı dilli güler yüzlü olmalıyız.Namaza yürüyerek gitmeli,bayram namazından sonra ise gittiği yoldan değil başka yoldan gelmelidir.Ev halkıyla bayramlaşmalı.Ardından sıla-i rahim dediğimiz akraba ziyaretleri, komşu ziyaretleri,kabir ziyaretleri yapılmalı.Eve gelen misafirlere ikramlar etmeli.Bayram namazından evvel sadaka-i fıtırı vermeli.Bayram sevinciyle dolup taşmalı ki bir daha ki bayrama kavuşamazsak bu son olursa? o zaman kavuştuğumuzu geçirdiğimizden daha iyi ihya etmeliyiz.Bayram gecesinde bir tesbih namazı kılmak iyidir.

Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazının her iki rekatinde üçer adet fazla tekbirlere zevaid tekbirleri denir.Vacip olan bu tekbirler,birinci rekatte kıraatten önce ikinci rekatte kıraatten sonra alınır.

Birinci rekatte iftitah tekbirinden sonra eller bağlanır.ve subhanekeden sonra imam sesli cemaat ise gizlice Allahu ekber diyerek eller kaldırılır ve yanlara salınır.ikinci tekbir alınır ve yanlara salınır.üçüncü tekbir de eller bağlanır.İmam fatihayı ve zammı sureyi okur.Cemaat dinler.ruku ve secdeden sonra ikinci rekate kalkılır. İkinci rekatte önce fatiha ve zammı sure okunur.Birinci rekatın başında alınan tekbirler bu kez kıyamın sonunda üç defa alınır.Ve eller hep yanlara salınıverilir.Dördüncü tekbirle ruku gidilir.

Ramazanı şerifin vedasıyla ilgili de bir kaç kelam edelim.Peygamberimiz Sallallahu aleyhi vessellem Buyurmuştur ki" Ramazanın son gecesi olduğu zaman gökler,yerler ve melekler ümmeti muhammedin musibeti için ağlar.” o zaman ey Allahın resulu o hangi müsibettir denilince Resulullah (Sallallahu aleyhi vessellem) ,”Ramazanın gidişidir.Zira şüphesiz ki onda dualar kabuldur.sadakalar makbuldur.sevaplar katlanmıştır,azap ise uzaklaştırılmıştır.” buyurdu.

Hazreti Ali efendimiz buyuruyor ki;" Ah keşke bilseydim, kabul olunmuş kimse hangisidir ki onu tebrik edelim.Red olunan da kimdir ki ona taziyede bulunalım." ve ibni Mesud efendimiz ise şöyle buyurmuştur." Ey makbul kişi sana mübarek olsun.Ey merdud kişi seninde müsıbetini Allahu teala telafi etsin.”

İsbahani (Rahmetullahi aleyh) mualla ibni fadl (Rahmetullahi aleyh) ın şöyle buyurduğunu nakletmiştir."selefi salihin kendilerini Ramazanı şerif ayına ulaştırması için allahu tealaya altı ay dua ederlerdi.Ona kavuştuktan sonra da kendilerinden kabul buyurması için yine altı ay Allahu tealaya duada bulunurlardı.

Abdulgadir geylani hazretlerinin duasıyla makaleyi hitama erdiriyorum inşaallah." Ey allah,bizleri oruçlarını ve namazlarını kabul buyurduğun,günahlarını sevaplarıyla değiştirdiğin ,rahmetinle cennetlerine girdirdiğin ve yine rahmetinle derecelerini yükselttiğin kimselerden eyle.Ey acıyanların en merhametlisi dualarımızı kabul eyle.amin.ya mucibes sailin.”

Tüm ümmeti muhammedin Ramazan bayramı mübarek olsun.Allah Tekrarına ermeyi her birerlerimize sağlık ve afiyet üzere nasip eylesin.amin

28 Eylul 2008
28 Ramazan 1429
Pazar
Alper...
 
Üst