Ramazan’a tazim ve teravih

Alper...

MarmaranınKralı
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Tepkime puanı
452
Puanları
0
Konum
İsLamBol
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
RAMAZAN’A TAZİM VE TERAVİH

Bismillah.Elhamdulillah.Allahu Teala hazretlerine Hamdu Senalar ve Resulu Hazreti Muhammed Mustafa Sallallahu aleyhi vessellem efendimize ,Ehli beytine ,Ashabına, tüm peygamberlere ve aileleri ile ashablarına, Allah dostlarına, büyük zatlara, Ruhunu iman selameti ile teslim etmiş tüm iman sahiplerine selam olsun.

Ramazanı şerif ayının feyizi ,bereketi ,rahmeti sağanak sağanak üzerimize yağıyor elhamdulillah.Nice kişiler Ramazanın gelmesinden memnun olmasa da, Bizler Elhamdulillah memnun ve razıyız.İnşaAllah Ramazanda bizden razı ve memnun olur.Senenin sultanı bizden razı ve memnun olmazsa ,hangi ay bizden razı olur ki?

Hz Aişe Radıyallahu anhadan rivayet edilen bir hadisi şerifte peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vessellem) buyuruyor ki " Ramazan (günahlardan sakınılarak ) salim olursa ,bütün sene salim kalır. Cuma günü salim olunca da sair günler selamette olur" Cuma günü selamette geçenin diğer günleri de aynı şekilde selamette geçerse, ya senenin sultanı Ramazanı selametle geçirenin diğer ayları da selametle geçirmesi düşünülmez mi?

Ramazanı şerif ayında edindiği bu güzel huyları diğer on bir ay boyunca sürdürürse, diğer aylarında selametini almış olur.Namaz kılmayan biri namaz kılmaya başlasa ve Ramazandan sonra da bırakmayıp devam etse, sade Ramazandan Ramazana değil de, bütün bir ömür namaza devam etse.Bu insan bu kıldığı namazın faziletini almaz mı? Ömrü bereketlenmez mi? Allah bereketlenenlerden eylesin. amin

Selmanı Farisi radıyallahu anhden rivayetle Resulullah (sallallahu aleyhi vessellem) buyurdu ki, " Ey insanlar ! çok büyük ve pek mübarek bir ayın gölgesi sizin üzerinize çöktü. o, kendisinde (kadir gecesi gibi) bin aydan daha hayırlı gece bulunan bir aydır. Allahu teala onun orucunu farz,kıyamını da (teravih namazını ) da nafile kılmıştır. her kim onda bir hayırla Allaha yaklaşırsa ,diğer aylarda bir farz eda etmiş gibi olur, onda bir farz işleyen ise, diğerlerinden yetmiş farz eda eden gibidir"

Ne kadar müjdeli bir hadisi şeriftir bu.Tabi bazı uyanık geçindiğini sanan hüsran ehli şöyle diyebilir.Madem Ramazan da yapılan bir farz yetmiş farz eda eden gibiyse, Ramazanda eda ettiğim farzlar, Ramazandan sonraki aylara da yeter , bu halde Ramazandan sonra namaz kılmamın bir önemi yok, bundan sebeb namazı bırakıyorum.Bu sapıklıktır. Bu yanlıştır.Bu müslümanın diyeceği bir söz değildir... ve hatta deniliyor ki ,bu tarz söz edenlerin kafir olacağı söyleniyor...

Ramazan ayına hürmet ve tazim gerekiyor.Tazim eden tabiri caizse paçasını kurtarır çünkü, bir mecusi vardı.Ramazan ayı gelince ,bu aya tazim gösterirdi, bir keresinde çocuğu sokakta ekmek yiyor diye, çocuğunu müslümanların mübarek ayı olan ramazana hürmet etmeyişinden sebeb dövmüştü. Ölmeden evvel kendisine iman nasip oldu.İşte tazim ettiği için paçasını kurtardı.

Bir genç delikanlı varidi, Ramazana hürmet etmezdi. Mahşerde peygamberden cehennemden çıkmak için şefaat istedi.Peygamberimizde Allahu tealadan şeffat izni istediğinde buyuruldu ki; “onun hasmı ramazan ayıdır.” o zaman peygamberimiz buyurdu ki, “Ramazan ayı gibi bir davalısı bulunan kişiden ben uzağım.”Ramazanın hürmetini tanımayana kim şefaat edebilir.?"

Ramazan ayında cennet süslenir ve hurilerde Ramazan orucu tutanlar için süslenir buyuruyor peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vessellem) bu kadar ve buraya yazamadığım hatta çoklarımızın hiç bilmediği rivayetler dolusu müjdeler varken.Nasıl olurda hala Ramazan ayına tazim ve hürmet etmeyiz.Rabbim hakkıyla tazim ve hürmet edenlerden eylesin.

Enes (radıyallahu anh) dan rivayet edilen bir hadisi şerifte peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vessellem ) buyuruyor ki, " Allahu tebareke ve teala eğer göklere ve yerlere konuşma izni verseydi elbette Ramazan orucu tutanları cennetle müjdelerlerdi"

Peygamberimiz teravih namazı için buyurdu ki " (Ramazan ayı) öyle bir aydır ki, Allahu teala onun orucunu üzerinize farz kıldı.ben de onun kıyamını (gecelerini teravih veya başka ibadetle ihya etmeyi) sünnet kıldım.Artık kim inanarak ve sırf Allah rızasını dileyerek orucunu tutar ve gecelerini (teravih veya başka ibadetle) ihya ederse anası kendisini doğurduğu gün gibi günahlarından çıkar."

Mevzu teravih namazına gelmişken, bir kaç kelamda teravih üzerine etmeden olmaz.Bilindiği üzere yatsının vaktinde kılınan bir namazdır. Tümünün toplamı otuz üç rekat eder.ilk on rekatı yatsının sünnetleri ve farzına ait, geriye kalan yirmi üç rekatında ,yirmisi teravih namazına sona kalan üç rekatte vitir vacib namazına aittir.Şimdi bu otuz üç rekat namaz bazı hocalarla bazı cemaatlerin gözünde çok büyüyor.Ondan sebeb başından def edercesine hızlı hızlı kılıyorlar.

Namazın bir kuralı vardır.Jet imamlığa ,tavuğun yem yemesi gibi yatıp kalkmaya gerek yoktur.Tadili erkana riayetsiz namaz namaz değildir. Zira hazreti ömer radıyallahu anhden rivayet edilen bir hadiste " Her namaz kılanın mutlaka sağında bir melek solunda bir melek bulunur. eğer namazı tamamlarsa,iki melek o namazı yükseltirler, tamamlamazsa onu onun yüzene çarparlar"

Bu iki melek kiramen katibin değil, namaza durduğumuzda ayrı iki melek daha geliyor yanımıza. Müfettiş gibi dikkatlice seyrediyor.Eğer biz tadili erkana riayet edersek, namazımızı yükseltiyorlar yok dümdüz freni patlamış kamyon gibi kılıyorsak ki o zamanda al bunu başına çal deniliyor.Hani bazılarımızın aklına gelecek ki, Eksik olursa Allahın işine yaramaz mı ? Haşa , ister tadili erkana riayet ederek kılın ister etmeden kılın. Allahın bizim yaptığımız ve yapacağımız hiç bir ibadete ihtiyacı yoktur.Bir kere bu kısmı iyi bellemek gerek.

İkinci olarakta, eğer iki rekatlık bir namaz da bile yüze çarpılma ihtimalimiz varsa ya otuz üç rekatlik bir namazın yüze çarpılması demek ,ne kadar büyük bir acı ,ızdıraptır. Bütün Ramazan boyunca ibadet et ve mahşerde hesap defter döküldüğünde hiç birini makbul ,yani kabul edilmiş bulma... Ya rabbi iflastan sana sığınırız amin

Hz Ali (radıyallahu anh)dan rivayet edilen bir hadisi şerifte peygamberimiz (Sallallahu aleyhi vessellem) buyuruyor ki ; "Beş vakit namaza dikkatle devam et,aciz olma. Şu bir gerçektir ki kıyamet günü olduğu zaman Allahu teala yedi kat gökleri, dağları,denizleri,geceyi ve gündüzü, güneşi,ayı ve yıldızları,hayvanları ve kuşları,arşı ve kürsiyi cenneti ve cehennemi mizanın bir kefesine koyar,müminin cemaatle kıldığı bir namazı da diğer kefeye koyar ama o tek bir namazın sevabı hepsinden ağır gelir. melekler,peygamberler,insanlar,cinler,şeytanlar ve yecüc ile mecuc o kefeye tutunacak olsalar elbette o tek namaz bunların hepsinden ağır olur...."

Bu hadislerden sonra varın gerisini siz düşünün.Kıymetli din kardeşlerim, hem namazı tadili erkan üzere hem de cemaatle kılacağız.Hem Ramazanda olduğumuz için kat kat sevaplar alacağız hem de Günahlarımızı affettireceğiz.Bir yandan namazlarla bir yandan kuran tilavetleriyle bir yandan oruçlarla ve daha sayamayacağım nice güzel ibadetlerle bu kutsal ayı geçireceğiz...

Şeytanlarımız bağlandığı için bir nevi melekleşiyoruz.Bilindiği gibi meleklerde yemek,içmek ve cinsellik olmadığı ve insanların da oruçlu oldukları süre zarfında bu üç hasletten uzak durdukları için ve oruç ibadetiyle bütün gün ibadet ettiklerinden, gecelerini de teravihlerle süslediklerinden bir nevi gece gündüz ibadet ettiklerinden melekleşiyorlar.Çünkü meleklerde durmadan ibadet ederler.

Oruçlunun duası kabul edilen dualardandır.Hele de iftar ve sahur sofralarında yapılan dualar daha da makbuldur buyruluyor rivayetlerde.Gelin hep beraber Ümmeti muhammed için dua edelim. Etrafımızda gelişen cereyan eden ,bizi ve ülke bütünlüğümüzü tehdit eden olaylar karşısında Rabbimize dua edelim.Buyrulduğu üzere “duanız olmasaydı ne öneminiz olurdu?” o zaman gelin hep beraber dua edelim.

Vatan topraklarına göz diken orta doğunun vahşi kana susamış yarasaları,gerek batının modern görünümlü ,içi bozuk yarasaları ve gerekse bizim bilmediğimiz fark etmediğimiz diğer kan emici, gerek ülke içinde gerekse ülke dışında ki yarasalardan Allaha sığınırız.Askerimize, devletimize,polisimize ,milletimize dua edelim.Geleceğimizi teminatı olan gençlere ve çocuklarımıza sahip çıkalım.Televizyonun ve internetin kötü ,hain,sinsi tuzaklarından uzak tutalım.Ramazan münasebetiyle gerek televizyonda gerekse internette güzel ,faydalı yayın ve sitelerle meşgul edelim çocuklarımızı ,gençlerimizi. Ayrıca bedenlerini geliştirecekleri, ilim ve bilgilerini geliştirecekleri yerlere (eğitim kurumları ve kamplara) götürüp orada gereği gibi eğitim verdirtelim. Zararlı oyun ve neşriyattan da itina ile uzak tutalım.

En önemlisi de camiyi sevdirelim.Cemaatle namaz kılmayı sevdirtelim.Rabbim yardımcımız olsun.Kadir gecesine kavuşan ve o geceyi ihya edenlerden eylesin.amin. Satırlarıma Hazreti Ali efendimizin duasıyla son veriyorum..

" Ya ilahi kusur ve günahlarımdan sana dönüp bağışlanmasını dileyen bu aciz zavallı ve miskin kuluna cömertliğinle af ve mağfiretinle muamele et, beni hayır ,sıdk,doğruluk ve takva yolunda muvaffak kıl ve beni katında yüksek zümre ile birlikte firdevs cennetine yerleştir.yaşadığım müddetçe ve ölümümden sonra beni esirgeyip şefkat ve merhametinle muamele et .Aydınlık ve nura açılan kabirdeki zulmet perdesini kaldır.Ya ilahi haşirde amel defterimi beyaz kıl ve eğer iyiliklerim hafif gelirse lütfunla muamele ederek sevap terazimi ağırlaştır.beni keskin sırat köprüsünden süratle geçir ve beni cehennem ateşinden ve içindeki dehşetli azaptan muhafaza eyle. işlemiş olduğum her bir günahı affet.Çok da olsa büyük hata ve kusurlarımı bağışla.." Amin amin amin. Allahumme inneke afuvvun kerimun tuhubbil affu fafu anni... ve selamun alel murselin velhamdulillahi rabbil alemin ...

9 eylül 2008
9 ramazan 1429
salı
Alper...
 

Alper...

MarmaranınKralı
Katılım
10 Eki 2006
Mesajlar
9,574
Tepkime puanı
452
Puanları
0
Konum
İsLamBol
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
Namazın bir kuralı vardır.Jet imamlığa ,tavuğun yem yemesi gibi yatıp kalkmaya gerek yoktur.Tadili erkana riayetsiz namaz namaz değildir. Zira hazreti ömer radıyallahu anhden rivayet edilen bir hadiste " Her namaz kılanın mutlaka sağında bir melek solunda bir melek bulunur. eğer namazı tamamlarsa,iki melek o namazı yükseltirler, tamamlamazsa onu onun yüzene çarparlar"
 
Üst