Ramazanın Sevdiğiniz Yönleri !

kebîkec

İhvan Forum Üye
Mubarek Ramazanın son günlerini yaşıyoruz. Gerçekten her anı ibadet olan manevi atmosferi yüreğimizin her yerinde hissettiğimiz bir kutlu ayı daha tamamlamak üzereyiz. Allah cc Rahmet- Mağfiret ve Cehennemden kurtuluş aşamalarını hakkıyla geçmeyi nasip etsin.

Uzun günlerde oruç tutmanın zorluğu yanında sabır ve terbiye yönü nefsimizi ıslah ediyor. Ramazanın sevdiğim yönü çok ama bir kaçını yazıp sizlerden de destek isteyeyim. Haydi buyrun :)

+ Ramazanda gündüz oruçla gece teravihle bütün günü ibadetle geçiriyoruz.
+ Kuranı Kerimi hatim ile mutlu oluyorum.
+ Oruçla bedenimiz arınıyor, teravih ve tesbihatla, fitre ve zekatla gönlümüz arınıyor, bayanların bayram öncesi temizliğiyle evler arınıyor, bayramla kırgınlıklar arınıyor. Bayram sonrasına arınmış bir toplum olarak çıkıyoruz

türkü

Kıdemli Üye
sahuru kaçırmazsanız sabah namazı hiç kaçırmazsınız, tam tamına ay.
ibadetlere gönülllülük; kolaylaştırılmış gibi, iftara ihtiyacınız kadar ibadet etmeye de hazır ve istekli olmak
tamam özenlisinizdir ama herkes de aç olduğu için her bir yemeği beğenmezlik etmeksizin silip süpürmek : )
bizim burda herkes evinde tek çeşit yemek pişirir iftar saatlerinde sofralarınızda en az üç çeşit yemek olur görürsünüz, komşu tabakları bereketi.
ve iftar sonrası çay içimi.. bambaşka.

Hakperest

Kıdemli Üye
Bir pisicik gibi mayışıp uyuşup uyumasını..
Demek ki beden açıkınca ruh doyar.. şeytanların bağlanması bu yüzden olmalı.
Türkü gibi konuştum sanki

Cenan

Ordinaryus
Sahura kalkan sehere kalkabilir demekki.
Birde kuşluk ve evabin namazları var. Onlarıda araya yerleştirirsek tam olacak inşallah. Sonra geriye kalan 11 aya talimli girilir ve devam ettirilir inşallah.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Sahura kalkan sehere kalkabilir demekki.
Birde kuşluk ve evabin namazları var. Onlarıda araya yerleştirirsek tam olacak inşallah. Sonra geriye kalan 11 aya talimli girilir ve devam ettirilir inşallah.

Evet bu atmosferi 11 aya ne kadar yayabilirsek bir sonraki Ramazan o oranda daha tatlı oluyor. Hani ömrünüz Ramazan ahiretiniz bayram olsun dusturu ve duası gibi...

ihvanistanbul

AkhenAton
Seferilik müessesesini anlayamadım :) Hayatın yavaşlamasından olabilir. :)
Yaw uzun yola ciktiginda Allah kuluna sadaka veriyor ya o hosuma gidiyor. Normalde ramazan orucu yemek adamin canina ot tikarken seferiyken yaw tamam kulum hadi benden torpillisin sana kolaylastirdim diyor mevla cok hos oluyor :)
Birde her sene havalar cok sicak olacakmis. Afrika sicaklari, col kurakligi geliyor goygoyu oluyor ama ramazan geldi mi hava yumusuyor hatta muhakkak asiri yagmurlu bir donem oluyor, insanlar gergin olsa bile hayat kolaylasiyor, ramazanin bereketi tezahur ediyor az isin cok karsiligi oluyor...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Kadir gecesini, son on günde uykulu uykulu gece namazı kılma gayretlerini :)

Fitre ve zekatla insanların yüzlerindeki gülücüğü yakalamayı :)

Cenan

Ordinaryus
İlk 20 günün ne günahı vardı hocam?

Allah rahmet eylesin, mekanını Cennet, makamını ali eylesin kızım için bi çare Antalya'da tavsiye üzerine bir bioenerjiste gittik. Gelenler çok ağır hastalık geçirmiş ve hastalığı bu tedavi yöntemiyle atlatmış ve halen tedaviye devam eden insanlar. Bunlar öyle tesettürlü, namazında niyazında görünen insanlar değiller(doğrusunu Allah bilir). Yaşam tarzları farklı lakin tedaviyi yapan hanımın tavsiyesi üzerine her gece teheccüde kalkıp 4 rekat namaz kılan insanlar. Ve bunu aşkla yapıyorlar. Rabbim hidayet nasib eylesin akibetlerini hayreylesin inşallah.

Bu da bir anekdot olsun.

türkü

Kıdemli Üye
ramazan ayında güllaç çok seviyorum. çok <3
gecemiz mübarek olsun.

kebîkec

İhvan Forum Üye
İlk 20 günün ne günahı vardı hocam?

Allah rahmet eylesin, mekanını Cennet, makamını ali eylesin kızım için bi çare Antalya'da tavsiye üzerine bir bioenerjiste gittik. Gelenler çok ağır hastalık geçirmiş ve hastalığı bu tedavi yöntemiyle atlatmış ve halen tedaviye devam eden insanlar. Bunlar öyle tesettürlü, namazında niyazında görünen insanlar değiller(doğrusunu Allah bilir). Yaşam tarzları farklı lakin tedaviyi yapan hanımın tavsiyesi üzerine her gece teheccüde kalkıp 4 rekat namaz kılan insanlar. Ve bunu aşkla yapıyorlar. Rabbim hidayet nasib eylesin akibetlerini hayreylesin inşallah.

Bu da bir anekdot olsun.

Günahı yoktu tabii :)

Allah bizi derecelerle yükseltsin. Amin :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Arkadaşlar yapmayın, yahu herkes ramazan bir an önce bitse de diye bakıyorken böyle takvali pozlara bürünmeye inanin hiç gerek yok. Biliyorum "kisi kendinen bilir isi" diyeceksiniz ama bu da yine Allaha şirin görünme çabasından başka birşey değil. Acik konustuğum için beni kınayacak varsa büyürsün kınasın.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Arkadaşlar yapmayın, yahu herkes ramazan bir an önce bitse de diye bakıyorken böyle takvali pozlara bürünmeye inanin hiç gerek yok. Biliyorum "kisi kendinen bilir isi" diyeceksiniz ama bu da yine Allaha şirin görünme çabasından başka birşey değil. Acik konustuğum için beni kınayacak varsa büyürsün kınasın.
Seni kınamayalım, kınalayalım. :) Neticede tamamı bir ay. Her şekilde bitiyor. Sadece yeme saatlerini değiştirmekten ibaret değil elbette. Baş ağrısından mide ağrısına çeşitli zorlukları var ama kesinlikle Allahın kolaylık ve lezzet verdiği kanaatindeyim. İman ederek karşılığını Allah'tan bekleyerek yapılan işler imanın lezzetini tattirir.

Hasenatul Ebrar seyyiatul mukarrabindir. Demişler :)

spesifik

آزادی قید و بند
Manevi bereketini seviyorum
Fazla sabır fazla şükür
Fazla derinlik fazla yüzleşme fazla muhasebe
Bir doz fazla sanki bu ay ne bilim ...

türkü

Kıdemli Üye
öyle derler, konuş ki seni göreyim.
kurban bayramına değilde bu şimdiki bayram tatilinde ben annemlere gideceğimi hemde bir kaç ay öncesinden bilsem, ramazan ayının başında sonunu gelsin diye gözlerdim. ilk günlerinde o düşünce gelmez ramazanın 15 ini devirince hissettiren bayrama özlemdir o.. şeker toplayan, orucunun sevabını bağışlayıp harçlığını kapan, bayramlıklar giyinen, çata-pat, kız kaçıran uçuran çocukluktan, sorumluluk almaya yol almış bir öğreti, terbiye işi elbette ara ara sıkıntılı gelir..yine de bana kalırsa tercihim kurban bayramından yana: )