Rabita

inteus

Üye
uzun zamanlar önce bilmemkaç yüzyıl sonrasının cahil insanları birbirlerine hakaret edip tartışsın, birbirlerini aşağılasın, birbirlerini öldürsün diye uydurulmuş olan şey mi yoksa

Mezhep, gidilen yol, tarzı tavır, yorum, tutum anlamlarındaki "zehab"
kökünden bir sözcük olup "din konusunda oluşmuş yorum ekolü" demektir. Yorum siyasal olabilir, dinsel, düşünsel yada bilimsel midir..
senin mantığına bakılırsa bütün mezhep üyeleri yanlış yoldalar.bir kere rabıtayla mezhep arasında bağ kurman sakat..ve söylenecek pek bir şeyde yok...şii olduğum ve yahut olmam da muhtemeldir.

MARVEL

Üye
kemalabdullah arkadaşımıza katılmamak mümkün değil.
"Ümmetimin alimleri, 'Ben'i İsrail'in peygamberi gibidir." (Hadis-i Şerif)... derken biz ise onları eleştirir vaziyetteyiz.
selam ve dua ile

inteus

Üye
MARVEL' Alıntı:
kemalabdullah arkadaşımıza katılmamak mümkün değil.
"Ümmetimin alimleri, 'Ben'i İsrail'in peygamberi gibidir." (Hadis-i Şerif)... derken biz ise onları eleştirir vaziyetteyiz.
selam ve dua ile
senin alim dediğin her hangi bir kasabada türbe sahibi yatalak kişi ama ölü, mezarın kelle kısmında bi sarık, etrafta da mum,elbezi, yontulmuş kaya falan wardır onların sahibinede evliya deniliyor.bunlar damı evliya.öyelyse onbinlercesi olması lazım

akıllı

Üye
Ce: Rabita

ALLAH dogru olarak amel etmemizi nasip eder inşallah.

bir kul

Üye
aklımız allak bullak oldu nasıl davranacağımızı şaşırdık,allah u taala yardımcımız olsun

Arifane

Profesör
şahsen benimde merak ettiğim bir konu rabıta'nın esas amacı nedir insana ne gibi bir fayda sağlar ve tasaffuv'un kurucularının rabıta anlayışı ile günümüz arasında fark nedir.

zınar, allah cc. ''rab'' ismi rabıtanın köküdür,
rabıta bağlantı demektir kişi yaptığı ibadeti yaşayarak yapar
ve ibadetinin kaynağının rabbi olduğunu inanarak uygular
fakat bu bağlantının temel kaynağı mürşidi kamillerdir
ayetinde allah cc. bana ulaşmak için vesileler arayınız der.
mürşitleri veya kur,anı işaret eder anlayışlarımıza göre vesileyi seçeriz.
hu ....................

musstafa

Asistan
Web sitesi
islamiyazivemakaleler.blogcu.com
rabıta nedir aslıdna rabıta iki şeyi birbirine bağlamak olarak kullanılır tasavvufta rabıta müridin mürşidine sevgi ve muhabbetle bağlanması emirlerine yapışması yasaklarından kaçınmasıdır ... bu manada h.z ebubekir radııyallahu anh bir zaman halinden şikayet ederek rasulullah sallahualeyhi veselleme şöyle şikayette bulunur ya rasullah sizi aklımdan o derece çıkaramıyorum mübrek simanız gözümün önünden bir an dahi gitmiyor taki kazai hacetimde (yani tabir caizse helada) dahi rasulullah sallahualeyhi vesellem bundan ötürü herhangi bir kısıtlama getirmeyerek bunun normal olduğunu bildiriyor ve işte bu ribattır bağlılıktır buyuruyor ...
bazı tasavvuf büyükleride bu şekildeki rabıtadan ayrıca şekli olan rabıtayıda emir etmişlerdir bundan murad zayıf olan müridin mürşidine olan bağlılığın sağlanması amaçlanmıştır faydasınıda bi yerlerde okumuştum belki bulursam ekleyebilirim
bunlar boş şeyler değil aklende zaten rabıtaya şirk demek abestir... niye seven insan sevdiğini düşündüğü zaman ne olacak bal gibi rabıta yapmış olacak ,kime yaptı peki eşine karısına kocasına yada nişanlısına veya ne bileyim askerdeki çocuğuna bu mantıkla hareket ederseniz şirk ile itham edilmeyen adam kalmaz vesselam ayeti kerimedede ne buyuruluyor """ey iman edenler sadıklarla beraber bulunun""" eee her zaman nasıl olacak sadıklarla beraber bulunmak işte rabıtayla olacak !!! ves selam kusurumuz var ise affola tenkid meselesi ole hafif birşey değil ağır bedeli var herkes haddini bilecek bilmesi lazım özellikle anlayamadığımız hususlarda acele ile kafamızdan hüküm koyarsak mümine müşrikde deriz kafir de deriz sonra narı boylarız neuzübillah

ubeyd_el_turki

Doçent
BİR RABITA ÖRNEĞİ
Babam öldü, zaman zaman aklıma hatıraları gelir, hüzünlenirim, bazı davranışlarını hatırlar o'nun yaptığı gibi dürüst olmaya çalışırım, ayrıca çok gayretli idi, o'na çok özledim...

BİR BAŞKA RABITA
Fatih Sultan Mehmed gibi düşünüyorum 20 yaşında Fatih olmak, Koca bir İslam ordusunu yöneterek Resulullah AS'ın övgüsüne mazhar olmak, ne zaman Surları görsem aklıma gelir....

BİR RABITA DAHA
AŞERE-İ MÜBBEŞŞERE'DEN EBU UBEYDE BİN CERRAH RH.A'ın hali hiç gözümün önünden gitmez, Bedir'de yaralandığı an...Resulullah AS'ın yüzüne batan demiri çıkarırken dişlerini döktüğü an, Doğru dil Hz.Ömer RA' ile VEBA ile ilgili konuştuğu an ve hele hele VALİ iken evine gelen Ömer RA'in sadece taştan yatak ve yastığı olduğunu görünce "Zaman herkesi değiştirdi,bir seni değiştirmedi,senin gibiler kalmadı" dediği anı hatırlar hep Ebu Ubeyde RA gibi olmaya gayret ederim...

Anneye babaya öğretmene sevdiğine RABITA budur, bunun arkasında ŞİRK arayanda SEVGİ BAĞINDA sahtekarlık arayandır...O zaman o'na "SEVME BE MÜBAREK" denir...