Rabita

cemaliii

Kıdemli Üye
Rabıtayı bilmek için aşk gerek muhabbet gerek. Yoksa bilinmez. Mevlana celaleddin intisap için gelenlere hiç aşık oldun mu diye boşuna laf olsun diye sormuyordu.

İnsanın gözünün önüne sevdiği gelir. Sevdiği kadın olanın gözüne kadın, mürşidi olanın gözüne mürşidi, parayı sevenin para, makamı sevenin önüne koltuk. Neyeyse muhabbetin rabıtan onadır kısaca.

bi husben

Kıdemli Üye
Sen hakkaten anlama ve algı özürlüsün !
Yapılmayan bir şeyi "yaptım" demek yalancılıktır ! Sen yapmadığın şeyleri anlatıyorsun ! Rabbimiz de ayetinde "Yapmadığınız şeyleri anlatmayın! " buyuruyor !
Sana yapmadığın şeyleri anlatmanın doğru olmadığını analatabilmek için daha ne yapalım? Amuda mı kalkalım ?

Valla siz anlama özürlü değilde hakiketi örtmeye çalışnalar gibisinizz.batılı hakkın üzerine örtmeye çalışmak sadece havanda su dövmekter
şeyhin postta seriliyor bunu gizliyemezssın..sizin su şıhlar peygamberin varislerinden çok şeytanın varislerini andırıyor.

talib

Kıdemli Üye
Valla siz anlama özürlü değilde hakiketi örtmeye çalışnalar gibisinizz.batılı hakkın üzerine örtmeye çalışmak sadece havanda su dövmekter
şeyhin postta seriliyor bunu gizliyemezssın..sizin su şıhlar peygamberin varislerinden çok şeytanın varislerini andırıyor.

Bu yaratık tüm Allah dostlarına , Geylani, Nakşibendi, Yunus Emre, Mevlana ve yüzbinlercesine şeytan diyor, yönetim uyuyor.

çelebiler

Kıdemli Üye
Bu yaratık tüm Allah dostlarına , Geylani, Nakşibendi, Yunus Emre, Mevlana ve yüzbinlercesine şeytan diyor, yönetim uyuyor.
Niye korktun o kadar ya hu o saydığın şeyhler uçakları havada tutan kişiler değil mi?

ilke

Paylaşımcı

...Ve FORUM KURALLARI BÖLÜMÜNDEN BİR KESİT !

İslami Fikir Paylaşım Kuralları

1- İhvan Forum'da hiç bir akıma, hiç bir mezhebe; bunların değerlerine, hiç bir âlim ve fâzıl bilinen kişiye, hiç bir tarîkâte, cemaate veya mensublarına aşağılayıcı, hakâret edici, alaya alıcı, tekfir edici, müşrik ve sapık ilân edici üslûb ve ithâm kullanılamaz.

talib

Kıdemli Üye
...Ve FORUM KURALLARI BÖLÜMÜNDEN BİR KESİT !

İslami Fikir Paylaşım Kuralları

1- İhvan Forum'da hiç bir akıma, hiç bir mezhebe; bunların değerlerine, hiç bir âlim ve fâzıl bilinen kişiye, hiç bir tarîkâte, cemaate veya mensublarına aşağılayıcı, hakâret edici, alaya alıcı, tekfir edici, müşrik ve sapık ilân edici üslûb ve ithâm kullanılamaz.

Onu sadece feto için bir de Said Nursi hazretleri için kullandılar. Haricinde islam alimi tanımıyordu forum yönetimi. Halen mi öyle bilmiyorum

ilke

Paylaşımcı
Onu sadece feto için bir de Said Nursi hazretleri için kullandılar. Haricinde islam alimi tanımıyordu forum yönetimi. Halen mi öyle bilmiyorum

Bir de Cübbeli ve Müceddid (!) Hocası için !

alanyali07

Kıdemli Üye
Evvela bu nakli yapan, Hüseyin Hilmi Işık'ın talebelerinden bir zat. Bu zatın nakline güven olmaz. Bunu bana merhumun mahdumu söyledi diyor. Onlara göre merhumun mahdumu Hilmi Işık'a da icazet vermiş ama Arvasi merhumun ailesi kesinlikle böyle bir şey yok, oğlunun ağzından icazet uydurmuşlar diyorlar. Böylesi bir iş varken, nasıl güven olabilir?

Arvasi'nin torunlarından Seyyid Ahmet Taha Üçışık söz konusu yazar ve kitap için güvenilir diyor.

"Efendi hazretlerinin hayatıyla ilgili Süleyman Kuku’nun çıkardığı 2 cilt 1500 sayfalık bir kitap var. Onu da tashih ettim. İkinci baskısının yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. O kitabın içinde bütün kitapları, sohbetleri kayıt altında; bir süzgeçten geçmiş… Yazarın kendi ilavesi yok… Güvenilir. Kitabın ismi “Son Devrin Halkaları”… "

Tâhâ Üçışık (Arvas) Kimdir?

talib

Kıdemli Üye
Arvasi'nin torunlarından Seyyid Ahmet Taha Üçışık söz konusu yazar ve kitap için güvenilir diyor.

"Efendi hazretlerinin hayatıyla ilgili Süleyman Kuku’nun çıkardığı 2 cilt 1500 sayfalık bir kitap var. Onu da tashih ettim. İkinci baskısının yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. O kitabın içinde bütün kitapları, sohbetleri kayıt altında; bir süzgeçten geçmiş… Yazarın kendi ilavesi yok… Güvenilir. Kitabın ismi “Son Devrin Halkaları”… "

Tâhâ Üçışık (Arvas) Kimdir?

Doğru da olabilir. Arvasi merhuma bir nakısa yakıştırmak istemediğimden nakil acaba yanlış olabilir mi dedim. Doğru ise doğrudur. Arvasi merhum da bir beşerdi. Bulunduğu yerden konuşmuştur.

Maalesef bugün şeyh diye bilinenlerin pek çoğu şeyh makamında değildir. Geçmiş dönemden de bu böyledir. Belki bugün daha sıkıntılıdır durum.

Es'ad Erbili hazretleri Meclisi Meşayih reisi olduğu gibi zamanının kutbu idi. Kendisinden tekke isteyenler, başka bir yere geçmek isteyenler, çekemeyenler vs, her türlü dini ve dünyevi meselelerden dolayı bazı şeyler olmuş olabilir. Bunlardan dolayı bir şey de olmamış olabilir. Es'ad Erbili hazretleri kadar veli yetiştirmiş ikinci bir zat, son yüzyılda yoktur herhalde.

Tekkenin dini ve sosyolojik yapısını Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu yazmış idi, oradan bakılabilir.

alanyali07

Kıdemli Üye
Doğru da olabilir. Arvasi merhuma bir nakısa yakıştırmak istemediğimden nakil acaba yanlış olabilir mi dedim. Doğru ise doğrudur. Arvasi merhum da bir beşerdi. Bulunduğu yerden konuşmuştur.

Maalesef bugün şeyh diye bilinenlerin pek çoğu şeyh makamında değildir. Geçmiş dönemden de bu böyledir. Belki bugün daha sıkıntılıdır durum.
Arvasi hz.leri farklı bir şeyh profili çizmekteydi. Kendi zamanındaki şeyhlerden ve alimlerden uzak bir yaşamı seçtiği anlaşılıyor.
tarihte de bizim büyük bildiğimiz çok alim birbirini eleştirmiş aslında..
Mesela Mevlana'nın babası Sultanul ulema'nın fahreddin raziye yönelik sert eleştirileri vardır..hem de epey sert..

Mevlana da mesnevide fahreddin raziye hafiften dokundurur eleştirilerini..

Ama biz hepsini de büyük bilip istifade ederiz ilimlerinden..