Rabita

hakgeldi

Yeni
A. HADİS-İ ŞERİF-İ'LER;

Kuds-i Hadis-i Şerif-ide;

Kudsi hadiste Allah (Celle Celalühü) şöyle buyuruyor:
“Zira kullarımdan velilerim, yarattıklarımdan seçkin dostlarım o
kimselerdir ki, benim zikredilmeme (benim hatırlanıp akla getirilmeme)
onlar zikredilir (hatırlanıp akla gelirler), onların zikredilmesi (hatırlanıp
akla getirilmesi) ile de, ben zikredilirim (hatırlanıp akla gelirim).”

KAYNAK; [ AHMED BİN HANBEL, EL-MÜSNED, CİLD; XII, SAYFA; 226, HADİS NO: 15486 ]

Rasûlullah (Sallallâhu aleyhi ve sellem) buyurdu ki:

“Peygamberleri anmak, hayatlarını konuşmak ibadettir. Salihlerden söz etmek (ve hayatlarını benimsemek) günahlara kefarettir. Ölümü (çokça) hatırlamak sadakadır. Cehennemi hatırlamak cihattandır. Kabri hatırlamak sizi cennete yaklaştırır. Kıyameti hatırlamak da sizi ateşten uzaklaştırır. En üstün ibadet, cehaleti bırakmaktır. Âlim olanların sermayesi, kibri terk etmektir. Günahlara karşı pişmanlık da gerçek tevbenin ta kendisidir.

KAYNAK; [ KENZUL UMMAL, CİLT; 15, SAYFA; 918, HADİS NO: 43584 ]

Ashab-ı Kiramdan Hazreti Abdullah Bin Abbas ( Radiyallahu Anh ) Rüyasında Rasulullah ( Sallallahu Teala Aleyhi Ve Sellem )'i Görüp Ve Uyanınca; " Kim Beni Rüyasında Görürse Uyanıkkende Görecektir, Şeytan Benim Suretime Bürünmez " ( BUHARİ, TABİRÜR-RÜYA, 10 ] Hadis-i Şerif-ince Hem Kendisinin Teyzesi Hemde Efendimiz ( Sallallahu Teala Aleyhi Ve Sellem )'in Hanımı Validemiz Hazreti Meymune ( Radiyallahu Anhuma )'ya Giderek Rüyasını Anlattı. Bunun Üzerine Hazreti Meymune ( Radiyallahu Anhuma ) Validemiz Rasulullah ( Sallallahu Teala Aleyhi Ve Sellem )'in Mübarek Cübbe Ve Aynasını Getirerek ; " İşte Rasulullah ( Sallallahu Teala Aleyhi Ve Sellem )'in Cübbesi Ve Aynasıdır ". Dedi. Bunun Üzerinede Hazreti İbni Abbas ( Radiyallahu Anh ); " Aynaya Baktım, Rasulullah ( Sallallahu Teala Aleyhi Ve Sellem )'in Suretini Gördüm, Kendimi Göremedim " Demiştir.

KAYNAK; [ FETHU'L-BARİ, CİLD; 14, SAYFA; 413 ]

Ashabı Kiramdan Hazreti Hatice ( Radiyallahu Anhuma ) Validemizden Uvey Oğlu Olan Hazreti Hasan ( Radiyallahu Anh ) Hazreti Hind Bin Ebi Hale ( Radiyallahu Anhuma )'ya;

" Bana Rasulullah ( Sallallahu Teala Aleyhi Ve Sellem )'in Vasıflarını Anlat Ki, Onu Hayalimde Canlandırayim "

KAYNAK; [ İBN ESİR, ÜSDÜ'GABE,NO:5404, CİLT; 4, SAYFA;619, TİRMİZİ, EŞ ŞEMİLUL MUHAMMEDİYYE, CİLT; 1, SAYFA; 26, BEYHAKİ,DELAİLÜN NÜBÜVVE CİLT; 1, SAYFA; 285 ]

“Evliyaullah o kimselerdir ki, görüldükleri zaman Allah hatırlanır.”

KAYNAK; [ NESAİ, ES-SÜNENÜ'L-KÜBRAİ TEFSİR, 180, NO: 11235, CİLD; 6, SAYFA; 362 / TABERİ, CAMİU'L-BEYAN,NO: 17723,24,25,26, CİLD; 6, SAYFA; 575 / HEYSEMİ, MECMA'UZ-ZEVAİD, CİLD; 10, SAYFA; 78 ]

B. ALİMLERİN BU KONU HAKKINDA BEYANLARI;

Herallî (Rahimehullah şöyle demiştir)

“Âlimin yüzüne bakan kimse, onu görmekle Allah’u Teâlâ’ya yaklaşmaya niyet etmelidir.”

KAYNAK; [ FEYZU'L-KADİR, CİLD; 3, SAYFA; 163 ]

Hadis-i Şerif-i Alimi Münavi ( Rahimehullah ) Buyuruyor Ki;

" Yaratılmışlara Bakmak, Bakılanın Ahlaki Özelliklerinin Tohumunu İnsanoğlunun Nefsine Eker. Sevinçli Kimsenin Sevinci, Üzüntülü Kimsenin Üzüntüsü Ona Bakarak Sirayet Eder. Hayaldeki Bir Suretin Sahibinden Sevinç Veya Üzüntü Bakana Doğru Gelir. Bu Sadece İnsana Mahsus Bir Meziyet Değildir. Hayvan Ve Bitkilerde Bile Vardır. "

KAYNAK; [ MÜNAVİ, FEYZUL-KADİR, CİLD; 5 / 2709 ]

C. VEHHABİ ALİMLERİN GÖRÜŞLERİ;

Ibn Teymıyye Rabıta İçin Diyor Ki;

" Sen bir Şahsı ALLAH-U TEALA için seversen, doğrudan ALLAH'ı sevmiş olursun. Sen o şahsı ne zaman kalbinde tasavvur etsen, CENAB-I HAK sevgilisi olan birini tasavvur etmiş olursun ve böylece onu sevmiş olursun. böylece senin ALLAH için ve ALLAH'a olan muhabbetin daha fazla arttırmış olur. Nitekim Rasulullah ( Sallallahu Teala Aleyhi Ve Sellem )'i, ondan önceki peygamberleri, ve onların izinden gidenleri hatırlayıp, onları kalbinde, veya kafanda tasavvur etsen, senin bu durumumn, kalbini, onlara her türlü nimetleri veren ALLAH'ı sevmeye çeker götürür. sen bu insanları ALLAH İçin seversen, ALLAH'ın sevgilisi olan zat da seni ALLAH sevgisine çeker götürür. "

KAYNAK; [ IBN TEMIYYE, MECMUAL-FETAVA, BİRİNCİ BASKI 1381, CİLD; 10, SAYFA; 608 ]

Hakperest

Kıdemli Üye
Bu sefer bidat sever olmuşsun. Rabıta şüpheli bir uygulamadır ve son iki-üç yüzyılda uygulanmıştır.

:::mobil ileti:::

talib

Kıdemli Üye
Rabıta hz Adem den bu yana vardır. Her insanda bu hassa vardır. Kimi hayırda kimi şerde kullanır. Tasavvuf bunu en güzel biçimde kullanmayı öğretmiştir sadece. Bir ibadet değildir. Zaten her insanda olan bir duygunun hayırda kullanılmasını öğretir İslam.

spesifik

آزادی قید و بند
Rabıta hz Adem den bu yana vardır. Her insanda bu hassa vardır. Kimi hayırda kimi şerde kullanır. Tasavvuf bunu en güzel biçimde kullanmayı öğretmiştir sadece. Bir ibadet değildir. Zaten her insanda olan bir duygunun hayırda kullanılmasını öğretir İslam.
şeyhin iki kaş ortası düşünülerek Allah ı hatırlamak ne oluyor Allah aşkına ya
yapmayın etmeyin
Rabıta bağ kurmak demek zaten
Kuranı Kerim de kavramın geçtiği yerler var
direk Allah a bağlanın inş ))
Şeyhler kiminle Allah a bağlanıyor affen Nebi ile mi...

Allah şahdamarınızdan yakınım buyuruyor yau ... (Bakara süresi)

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
yapmayın etmeyin

Sen Allahü Tealaya nasıl bağlanıyorsun ?

spesifik

آزادی قید و بند
Sen Allahü Tealaya nasıl bağlanıyorsun ?
Kulun hayat kulvarında tercihini Allah ın istediği doğrultuda yaptığı her amel
Allah ile irtibat halindedir.
Namazı ..Duası..bakışı..oturuşu..kalkışı vs vs her hali Allah ı hatırlatır ...

Bağlanmayı kablo olarak algılamıyor sunuz değil mi ?

ALI25

Kıdemli Üye
Rabıta şüpheli bir uygulamadır ve son iki-üç yüzyılda uygulanmıştır.
Bu rabita konusunda bir kitab okudun mu veya herhangi yazilar gibi birseylerden okuyup mu konusuyorsun ve bilmiyorum iki - üc yüz yil kadar mi olmustur.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Kulun hayat kulvarında tercihini Allah ın istediği doğrultuda yaptığı her amel
Allah ile irtibat halindedir.
Namazı ..Duası..bakışı..oturuşu..kalkışı vs vs her hali Allah ı hatırlatır ...

Bağlanmayı kablo olarak algılamıyor sunuz değil mi ?

Kesinlikle.

Annene, babana, dedene, ninene "bana dua edin" diyor musun ?

diyor isen, seni Yaradan, senden daha iyi bilen, ebeni, dedeni, nineni Yaradana şirk koşmuş olmuyor musun ?

Neden onları aracı kılıyorsun, neden kendin dua etmiyorsun ? Şah damarından yakın değil mi ?

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Herkes öyle demiyor iste ve bakmiyorlar da rabita ya sirk diyorlar ve onu da kötü bir bidat olarakda görüp kabul ediyorlar buna karsi cikanlar da.

Beni, Alemlerin Rabbi en iyi bilendir.

Cürümlerimi de bir ben, birde Alemlerin Rabbi en iyi bilendir.

Hatalarımdan arınmam için ettiğimiz dualara bir rehber, bir vesile ile karşılık verilmiştir.

Kimse umrumda değil :)

Yol, sünnet ve Kur'an üzere elhamdülillah, yıllarımızı verdik ve gördük.

İki kitap okumakla, iki internetten sorgulamakla konuşmuyoruz muhterem.

Bugün bu topraklara, şehid düşen tarikatçılar sayesinde bastığımızı unutur tarikat düşmanı zevat.

Ko gitsin dilediği yere....

spesifik

آزادی قید و بند
Kesinlikle.

diyor isen, seni Yaradan, senden daha iyi bilen, ebeni, dedeni, nineni Yaradana şirk koşmuş olmuyor musun ?

Neden onları aracı kılıyorsun, neden kendin dua etmiyorsun ? Şah damarından yakın değil mi ?

Bu hafta radyo programım da Dua yı işledik
bu soruya da cevap verdik
zahmet olmazsa dinleyiver olur mu
birisinden dua talep etmek aracı kılmak mıdır sorusunu cevapladık

Dua evrensel bir haldir
şeyhinin iki kaş ortasını düşünmekle ne alakası var
aklen tevil ediyorsunuz farkında mısınız ?

spesifik

آزادی قید و بند
Beni, Alemlerin Rabbi en iyi bilendir.

Cürümlerimi de bir ben, birde Alemlerin Rabbi en iyi bilendir.

Hatalarımdan arınmam için ettiğimiz dualara bir rehber, bir vesile ile karşılık verilmiştir.

Kimse umrumda değil :)

Yol, sünnet ve Kur'an üzere elhamdülillah, yıllarımızı verdik ve gördük.

İki kitap okumakla, iki internetten sorgulamakla konuşmuyoruz muhterem.

Bugün bu topraklara, şehid düşen tarikatçılar sayesinde bastığımızı unutur tarikat düşmanı zevat.

Ko gitsin dilediği yere....

Herkesin niyetini Allah biliyor
Rabbim amellerimizi boşa çıkarmasın
ben bunu hem kendim hem sizin için temenni ederim
biz de senelerdir bu minval üzere yetişmişiz
sizin şeyhinize verdiğiniz sözü (eli ) ))
biz Rabbimize vermişiz
hangi meclisten kovulursak kovulalım
Rabbim bizleri kendi dergahına aldıktan sonra vallahi bu cürüm değildir efendim ...

ve evet bu topraklara basılan mubarek insanların Allah katında akibeti bellidir
ama ne yazık ki şuan ki bakış bunu değiştirmiştir
bu hakikati ister kabul edin ister etmeyin

talib

Kıdemli Üye
yapmayın etmeyin

Sondan gidelim. 'Allah size şahdamarınızdan daha yakındır' ayet meali... Nakşibendi tarikatında bu ayet salike ders olarak verilir. Üst derslerdendir. Maksat da bu seviyeye gelmektir. Rabıta buna zemin hazırlar sadece.

Şeyhi düşünmenin sıkıntısını bilemedim. Şeyhi düşünmek Allah a ulaştırır düşüncesini bırakın. İyi, güzel olan her şey insanı Allah yaklaştırır gerçi. Bir insanın güzel, olgun, kamil bir insanı düşünüp, Onun gibi olmak istemesinin yanlışı nedir? Kaşının ortasını da düşünür, benim gibi kalbinin güzelliğini de düşünebilir? Direk Allah a bağlanmak ne demek, şeyhi düşünmenin ne zararı var buna?

adams77

Kanalizasyoncu
Kesinlikle.

Kendi boyutundaki kişiler ile Allah 'ın yardımın mı kıyas ediyorsun :)

zaten burada sizin dua anlayışınızın nasıl bir eksiklik bulundurduğuda ortaya çıkıyor. Mantıksız bir çıkarım neden olanları aracı kılıyorsun?

ALI25

Kıdemli Üye
İki kitap okumakla,iki internetten sorgulamakla konuşmuyoruz muhterem.
Ben daha cok kere ister istemez genel olarak yazarim ve vakia ne ise onu der vede demeyede calisim biiznillah ve baska bir ifade ile onu da ortaya koymaya calisim ve sanada bir sey direk demedim senin o yazina ne yaptim ali olarak ilavede bulunmus oldum ve hepsi bundan ibaret olur.

adams77

Kanalizasyoncu
Sondan gidelim. 'Allah size şahdamarınızdan daha yakındır' ayet meali... Nakşibendi tarikatında bu ayet salike ders olarak verilir. Üst derslerdendir. Maksat da bu seviyeye gelmektir. Rabıta buna zemin hazırlar sadece.

Şeyhi düşünmenin sıkıntısını bilemedim. Şeyhi düşünmek Allah a ulaştırır düşüncesini bırakın. İyi, güzel olan her şey insanı Allah yaklaştırır gerçi. Bir insanın güzel, olgun, kamil bir insanı düşünüp, Onun gibi olmak istemesinin yanlışı nedir? Kaşının ortasını da düşünür, benim gibi kalbinin güzelliğini de düşünebilir? Direk Allah a bağlanmak ne demek, şeyhi düşünmenin ne zararı var buna?

Hulul konusu açıldı forumda, sizin rabıta tanımınızda hulul içeriyor.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
ve evet bu topraklara basılan mubarek insanların Allah katında akibeti bellidir
ama ne yazık ki şuan ki bakış bunu değiştirmiştir
bu hakikati ister kabul edin ister etmeyin

Yol belli, usulü de

İster mürşid ile git, ister kendin

Yalnız ! Mürşid ile gidenlere dil uzatma yeter. Onların derdi onlara yeter...

Biz, bu topraklara ayak basmamıza vesile olan tüm Alperenlerin yolunun yolcusuyuz

Rabıta, hatme, hizmet, muhabbet o zamanda varıdı, şimdi de var...

Duamız o dur ki kıyamete kadar devam etsin inşallah

spesifik

آزادی قید و بند

kadınların sesinden imtina edenler
eşlerinin kızlarının yabancı bir adamın yüzünü düşünmelerine cevaz veriyor te heyy ))

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Kendi boyutundaki kişiler ile Allah 'ın yardımın mı kıyas ediyorsun :)

zaten burada sizin dua anlayışınızın nasıl bir eksiklik bulundurduğuda ortaya çıkıyor. Mantıksız bir çıkarım neden olanları aracı kılıyorsun?

Birbiri için günahsız dilden yapılan dua makbuldür muhterem.

Efendimiz (sav) dahi Hz.Ömer'den umreye giderken dua istemiştir.

Biz, Efendimiz'den (sav) daha iyi tanıyamayız Alemlerin Rabbini

Efendimiz (sav) kendi boyutundaki birisinden, hatta rütbe olarak Peygamber olmayan birisinden niye dua istedi ?

Efendimiz (sav), Hz.Ömer'in duasına muhtaç mıydı ?