Rabbim beni affetmezse bana da Anneme Yazıklar olsun...

İlim Talebesi

Yasaklı
حَدَّثَنَا أَبُو دَاوُدَ قَالَ: نا عُبَيْدُ اللَّهِ بْنُ مُعَاذٍ، قَالَ: نا أَبِي قَالَ: نا شُعْبَةُ، عَنْ عَاصِمِ بْنِ عُبَيْدِ اللَّهِ، سَمِعَ عَبْدَ اللَّهِ بْنَ عَامِرٍ، يُحَدِّثُنَا: " أَنَّ رَأْسَ عُمَرَ كَانَ فِي حِجْرِ ابْنِ عُمَرَ، فَقَالَ عُمَرُ: ضَعْ رَأْسِي عَلَى الْأَرْضِ , قَالَ: مَا يَضِيرُكَ عَلَى الْأَرْضِ كَانَ أَوْ هَاهُنَا؟ فَقَالَ: ضَعْهُ عَلَى الْأَرْضِ لَا أُمَّ لَكَ، فَوَضَعَهُ عَلَى الْأَرْضِ. [ص:66] فَقَالَ عُمَرُ: وَيْلٌ لِي وَلِأُمِّي إِنْ لَمْ يَغْفِرْ لِي رَبِّي.

Ebu Davud Es-Sihtiyanî , Zühd adlı eserinde anlatıyor:

Bize Ubeydullah b. Muaz şöyle dedi ki : Bize babam şöyle dedi : Bize Şube , o da Asım b. Ubeydullahtan o da Abdullah b. Amirden şöyle dediğini işitmiş :

Hz.Ömer(ra) (namazda hançerlendikten sonra ve ölmeden önce) başı oğlu Abdullah(ra)'ın dizinin üstündeydi.

Hz.Ömer oğluna : ''Başımı yere,toprağa koy ''dedi.

Oğlu Abdullah : ''Bunun ne zararı var ? Orda veya burda olması farketmez ''dedi.

Hz.Ömer ise : Başımı toprağa koy Anneniz kalasıca ! ''dedi.

Böylece onun başını yere,toprağa koydu.

Sonra Hz.Ömer '' Eğer Rabbim beni affetmezse bana da anneme de yazıklar olsun'' dedi.

(Ebu Davud Sihtiyani,Zühd,1/65)

Ebu Computer

Kıdemli Üye

İlim Talebesi

Yasaklı
Hz. Ömer neden beddua etmiş.

Neden annesine yazıklar olsun demiş ?

Burada anlatılmak istenen olay nedir.

Kusura bakmayın ben anlayamadım.

Selam ve dua ile...

1-Arap olsaydınız bilebilirdiniz.Bu tabir onlarda örf gibi kalmış birşeydir.

Annesiz kalasıca

Annesi doğurmayasıca

Annen kısır kalasıca gibi ifadeler .... Karşıdaki kişiye bir uyarı ve önceki söylediği sözü yapması için veya karşıdakinin anlamaması sebebiyle söylenen bir ifade niteliğindedir.

Kısaca bunlar bizde kullanılan : Allah iyiliğini versin '' gibi kullanılan sözlerin mukabilidir.

2-Hz.Ömer ölmeden önce Allahın kendisini eğer affetmezse , kendisinin de , kendisini doğuran Annesine de yazıklar olsun diyor.

Anama yazıklar olsun demesi belkide ''Eğer Allah beni affetmezse , Annem beni doğurmasaydı keşke , benim gibi bir günahkarı doğurmamış olsaydı '' manasında kullanılan bir tabirdir.Bu gibi ifadeler Hz.Ömerin derecesinin yüksekliğini ifade etmektedir.

3-Düşünün 1-2 vakit namaz kıldı diye ''CENNETİN ANAHTARLARI ELİMDE'' diyenlere bir uyarı olsun bu sözler.Amellerimizle değil , Rahmeti ilahi ile cennete girebiliriz.Hala bunun farkına varamıyoruz.