PROVOKASYON : Charlie Hebdo'nun Peygamber Karikatürü Cumhuriyet Gazetesinde

garip70

Ordinaryus
Bu konu mizaç konusudur mertebe konusudur. Bu konularda peygamberin söz ve tepki ve takdirlerine yer verilmez, kuranın dediği şeriate yer verilmez çünkü bunlar kendi mizaçdaşı olan mübarek sahabeleri seçerler (hep yanlış değil ama yanlış da olacak; mutlaka da arasıra olacaktır) gayrimüslimler gibi afaki olana ilgi gösterip, onlarda aşk olurlar hakikatten uzaklaşırlar!
Bu konularda peygamberin söz ve tepki ve takdirlerine yer verilmez, kuranın dediği şeriate yer verilmez

Bu söz size ait. Ya bilerek söylediniz, ya da ne dediğinizi bilmiyorsunuz. Düşünmenizi tavsiye ederim.

kim nereye nasıl gül atıyor ne zırvalıyorsun? Cahiller o kadar çoğalmış ki hepsi doğru söyleyenlerin akıllı söyleyenlerin üzerine geliyor onları yıldırıyorlar!
Nadan ile sohbet etmek güçtür bilene
Çünkü nadan ne gelirse söyler diline

islam coğrafyası kan ağlıyormuş! kendi ailesine kendi haline bakmayan nice mukavvadan mücahit gördüm ne bildiklerini ne de yaptıklarını anladım(!)!
Yalansa yalan de... Utanmıyorsan yalan de... Filistinde, Mısırda, Suriyede, Arakanda, Irakta, vs kan dökülmediğini söyle... Söyle de müslüman olup olmadığını öğrenelim.
Sözlerine bakarak söylüyorum. Buradaki tüm şehitler mukavvadan, bir sen hakikisin öyle mi?... Hadi söyle... Kuldan utanmıyorsan Allahtan da korkup korkmadığını öğrenelim...

her kula helal müslümana haram! KUSRA BAKMA KIMSE BEN FRANSIZLAR ADINA PARİSİ ATEŞE VERİYROUM DİYE KİMSE EYLEM YAPMUYOR!
Şimdi sen bu güzel hikayeden ders olarak bunu mu çıkardın? Yazık...

Ne alaka! sen cahilin dibisin dibi! Kim nerde fitne çıkarıyor kim cezalandırıyor? Şeriat kimmiş? Keşlere mi kalmış din? Hadi diyelim kaldı, Bu keşlerin peşinden gider misin? gitmezsin. kim gider hiçkimse! bunları aslında yolu yok, sadece spontane! bir bakarsın iyi bir bakarsın kötü yapmışlar!
Cahil? Keş? Şeriat kimmiş?
Bu sözlerine tek bir sözcükle cevap vereceğim: AYIP

Sözlerin eğer IŞİD ve EL KAİDE ise onları bağlar. Benim hiç bir sözüm onları destekler şekilde değildir. Asla onları desteklemiyorum.

Benim olaya bakışım tamamen duygusal. Öncelikle belirteyim.
Birisi annenize küfretse, karikatürlerini yapsa, hakaret etse, alay etse, ne yaparsınız? Hadi diyelim ki adalete gittiniz. Adalet de dedi ki: Fikir ve basın hürriyeti var istediklerini yapabilirler. Bunun üzerine annenizin karikatürlerini yapmaya devam ediyorlar. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve cevap verin: NE YAPARSINIZ?
Peygamber sevgisi, anne sevgisinden önce gelmiyor mu? Bir de buna cevap verin. Vereceğiniz cevaba göre susacağım.

Yok eğer sözlerin bana ise, cevabım şudur:
Girdim ilim meclisine eyledim kıldım talep,
Dediler ilim geride kaldı illa edep, illa edep.

Bir işe yaramaz adamsın sen ne ayaksın!
Tanışıyor muyuz? Kişi dilinin altında saklıdır derler. Ne olduğunu hemen belli ediyorsun. Bu laflarını aynen iade ediyorum. Aynı şekilde ağzıma almaktan haya ederim. Allahın yarattığı bir kuluna, bir işe yaramazsın diyecek kadar cesur değilim. Çünkü ben Allah'tan korkarım. Ve sizi Allah'a şikayet ediyorum. Bu yazı da belgem olsun.

Söylediklerinin hepsi sana ait. sizin gibileri allah belasını veriyor hayatınızla ödüyorsunuz ama faturayı asla göremiyorsunuz. şu alemde. çünkü gözünüz var görmyorsunuz.
Mahşer gününde değiliz. Kimin üzerine bela yağdığını nasıl gördün? Allah huzurunda böyle cümleler kurmaya utanmıyor musun?
Sümmün bükmün de olduk sayenizde. Ama bilmenizi isterim bu ayet kafirlere inmiştir. Allahtan kork.

Elbette senin de bir bildiğin var ama bilmediklerinle uğraşma derim. Özellikle din iman kitap itikad ayar aşırı fena hak adalet kıyas hüküm... hiçbirine girme. sen git fırınında ekmeğin çıkar sat ye ve sus!
Ben alimim demedim. Alimim diye de geçinmiyorum. Bilmediklerimlede uğraşmam. Ayrıca ben hüküm vermiyorum. Ben fırıncı da değilim.

Edebi kimden öğrendin demişler. Edepsizden demiş.

Sen kimsin ki sus, sat, ye ukalalığında bulunuyorsun. Adımı sanımı kimse bilmiyor diye insanlara hakaret etme hakkını ve özgürlüğünü kendinde buluyorsun. Bir şeyden emin olmanı, daha doğrusu duymanı isterim. Ben şikayetimi Allah'a yaptım. Mahşer günü görüşürüz.
Önce bir yazıyı okuduğunda güzelce ne demek istediğini anlamaya çalış. Sonrada edebinle sana göre yanlış tarafını anlat. Akıl vermeye kalkma.
Yoksa istediğini söyleyen, istemediğini duyar hatırlatayım.

Her kim peygambere hakaret etmişse yerler gökler ona beddua etsin.

Madem bunu söyleyeceksin, ne diye üstüme kusarsın? Farklı bir şey mi söylüyoruz?

her kim müslümanı müslümanlar adına öldürürse ve dayanağı olmadığı halde haddi olmadığı halde müminim müminler adına yaparım ederim keserim derse kuranın hükmüyle allah ona lanet etsin! Belasını versin!

Kimse böyle bir hüküm vermedi. Nasıl bir pencereden bakarak okuduysan yazıyı, bir daha oku. Yalnız gözlüğünü iyice bir sil.
Asla bir müslümanın, bir müslümanı müslümanlar adına öldürme yetkisi var diye bir şey demedim. Allah anlayış ve izan versin.
Anlamadan bela okuyorsunuz. Hem de bir müslümana...
Okunan bela havada kalmaz biliyorsundur umarım. İki kişiden birini mutlaka bulur. Rabbim okuduğunuz belanın ola ki size geri dönmemesi için, BELA sözünüzü Kalu Bela sözü olarak değerlendirsin, diyorum.

Siz bela okudunuz, ben dua okuyorum.

Selametle...

garip70

Ordinaryus
siz kim oluyor? ben miyim o sizlerden biri? nasıl oluyormuş!

Avrupanın ortasında karikatürle ilgili bile değil ama küfür ehli öyle gösteriyor (içinde müslümanların olduğu) birkaç kişinin, "islam adına", sadece söyledikleri dolayısıyla öldürülmesi ile ilgili konu!

Bir alık türü daha. Siznen mi uğraşcam lan cahiller! Neyi savunduğunuzu bilmediğiniz bir kenara, konunun içeriğinden de habersizsiniz!

Habire zihin ruh beden enerjinizi israf edip boşaltıyorsunuz! Geriye kalmayan da ortada! faydasız insandan allaha sığınırım!

Siz o sözü niye üstünüze alınıyorsunuz? O şekilde düşünmüyorsanız sizi ilgilendirmez ki. Ben lafı ortaya attım. Kimseyi kast ederek söylemedim. Niye alındınız?

Benle uğraş demedim, nereden geldin de o sözü üzerine alındın? Yoksa sen de öyle bir şey mi var? Ben seni tanımam sen beni tanımazsın. Yemekte maydonoz mu yedin sen? Bütün kötü sözlerinize ayna tutuyorum.

Lafa bak: Alık... Cahil... Faydasız insan...

Sen bilmiyor musun Allah hiç bir şeyi boş yere yaratmaz. Sen Allahın yarattığı bir kuluna faydasız diyorsan Allahın ayetini inkar ediyorsun, demektir. Söz söylemeden önce lafın nereye gideceğini iyice bir düşünmeni tavsiye ederim.

Kafana yatmadıysa bile uygun bir şekilde edebinle cevap ver. Edep dışına çıkacaksan, dur düşün ve Allah'tan kork. Ağzından çıkan her sözden sorumlusun.

Takiyüddin

Yasaklı

Bu konularda peygamberin söz ve tepki ve takdirlerine yer verilmez, kuranın dediği şeriate yer verilmez
yok daha neler!
Yalansa yalan de... Utanmıyorsan yalan de... Filistinde, Mısırda, Suriyede, Arakanda, Irakta, vs kan dökülmediğini söyle... Söyle de müslüman olup olmadığını öğrenelim.
sen bana böyle müslüman olup olmadığım sorgusunu yapmaya çalışırsan ben de sana gerizekalı olduğun imasında bulunmam lazım.! Cahil boş adamsın. "ben müslüman değilim"i bir başka şekilde dedin! yani ben yeri geldiğinde müslümanlıktan çıkar ve girerim diyorsun?!

gerçi senin dediğinin ne önemi var ki!

cahillikleri göstermek için, sizin gibileri kaşıyıp "uyuyan güzellere" göstermeye çalışırım. çoğu azcık düşünüp edip, hakikati görür gibi olup fakat sonra gözlerini kapatmaya devam ederler! çünkü kendilerine iş çıkacak (ilham edilecek, önerilecek) ya! buz gibi gömlek giymezler! sıcağı severler!

Sözlerine bakarak söylüyorum. Buradaki tüm şehitler mukavvadan, bir sen hakikisin öyle mi?... Hadi söyle... Kuldan utanmıyorsan Allahtan da korkup korkmadığını öğrenelim...
bunları düşünerek mi söyledin aklın nerde?
Cahil? Keş? Şeriat kimmiş?
Bu sözlerine tek bir sözcükle cevap vereceğim: AYIP
cahil. keş. öyle olanlara öyle dedik neresi ayıp? aklın nerde anlayışın nerde? ilkokul 1 seviyesinde anlayışlarla kalakalmış millet! tabletler dağıtma derdinde hükumet!

Sözlerin eğer IŞİD ve EL KAİDE ise onları bağlar. Benim hiç bir sözüm onları destekler şekilde değildir. Asla onları desteklemiyorum.
desteklemiyorsun ama cahilliğinle (senin gibilerin cahilliği ile) motive oluyorlar.

Benim olaya bakışım tamamen duygusal. Öncelikle belirteyim.
Birisi annenize küfretse, karikatürlerini yapsa, hakaret etse, alay etse, ne yaparsınız? Hadi diyelim ki adalete gittiniz. Adalet de dedi ki: Fikir ve basın hürriyeti var istediklerini yapabilirler. Bunun üzerine annenizin karikatürlerini yapmaya devam ediyorlar. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve cevap verin: NE YAPARSINIZ?
önce niye sövdüğünü merak ederim. sonra düşünmeye devam ederim. cahil değilim küfredene küfür etmek adeta haktır ama yine de cahilliktir. senin yolun sana benim yolum bana!

(ulen iyi mi, şimdi de belki dediğimle kafirun suresini benzeştireceksin, senin hayal alemin sana benim alemim bana!)

Yok eğer sözlerin bana ise, cevabım şudur:
Girdim ilim meclisine eyledim kıldım talep,
Dediler ilim geride kaldı illa edep, illa edep.
hikaye anlatma tekerleme yapma taklit etme luzumsuzluk yapma.

Allahın yarattığı bir kuluna, bir işe yaramazsın diyecek kadar cesur değilim. Çünkü ben Allah'tan korkarım. Ve sizi Allah'a şikayet ediyorum. Bu yazı da belgem olsun.
Biz bir işe yaramıyorsun derken allahın işine yaramıyorsun demiyorum hayır ve şer de "allahın işine yarar", zira amentüde vardır, ondandır, onun yarattığı alemin kısımları gibidir. Fakat öyle derken "ne millete ne topluma kaydadeğer bir işe yarmamayı" kastediyorum. atıyorum belki birkaç faydan var ama az ve zararın da ayrıyaten var demek istiyorum. bana "allahın yarattığı.." ile başlayan demogojilerden yapma.

Sümmün bükmün de olduk sayenizde. Ama bilmenizi isterim bu ayet kafirlere inmiştir. Allahtan kork.
sümmün bükmün demedim, ama söylediklerim benzeşmiş olabilir! benzemek farklıdır, benzetmek de farklıdır onu da yapmadım, ayrıca söylemek de farklıdır! 3 farklı şey!

Ben alimim demedim. Alimim diye de geçinmiyorum. Bilmediklerimle de uğraşmam. Ayrıca ben hüküm vermiyorum. Ben fırıncı da değilim.
zaten sorun burda! bildiklerin bildiktir, o kadar! bunu kendinize has yumuşaklığınızda ve görmezden gelişinizle tecelli ettiriyorsunuz!

Madem bunu söyle
yeceksin, ne diye üstüme kusarsın? Farklı bir şey mi söylüyoruz?
cahilin benimle aynı söyleyenini bile sevmem!

Kimse böyle bir hüküm vermedi. Nasıl bir pencereden bakarak okuduysan yazıyı, bir daha oku. Yalnız gözlüğünü iyice bir sil.
Asla bir müslümanın, bir müslümanı müslümanlar adına öldürme yetkisi var diye bir şey demedim.
öyle dediniz demedim, ama karikatür yapılalı yıllar olmuş, insanlar çıkıp (karikatürle hiçbir alakası olmayan haber üstüne) katikatürü konuşmaya devam ediyor, esas haber olan öldürme fiili üstünde bir tek müslüman akıllı çıkıp duramıyor! çünkü ya üstü kapalı onaylıyor veya dilsizlik yapıyor! hakeza onaylayan onaylayana! görüyoruz! itikadsizler sürüsü! dini tepetaklak hale getirenler sürüsü! siz şeriat din peygamber kuran bilmezsiniz, duygularınız arya girince! yine biriniz itiraf ettiniz işte!... sizi deccalin yutması yakın! keşke yutsa da bir akıllı, tutarlı, doğruyu doğru yanlışı yanlış bilen, bildiğini yapıp zanlarından sakınan, bildiğine yanaşan, itikadı düzgün, azcık da olsa allahın istediği bir topluluk gelse ardından falan!

Rabbim okuduğunuz belanın ola ki size geri dönmemesi için, BELA sözünüzü Kalu Bela sözü olarak değerlendirsin, diyorum.
Siz bela okudunuz, ben dua okuyorum.
Selametle...
bunlar da boş laf kusura bakma. bana çok basma kalıp ve taklit geliyor, gerçek duygularınız olsa bile şahsım ve millet için bir dirhem kıymeti yoktur. (belki yarım dirhem o da "ürküttüğü kurbağaya değmeyen" cinsten!)

senin dua okuman senin iyilğin, ama bunu da yapmasan senin bir kıymetin olmazdı. insanın kıymeti bilmediği oranda alttan almak, bildiği oranda affetmek! yarım yamalak biliyorum öyle olunca da biraz sert sözlü oluyoruz yapacak şimdilik fazla bir şey yok! çünkü bazen buz gibi akla ve kalbe ancak sert söz gidiyor!

garip70

Ordinaryus
Bir konuya açıklık getirelim:

Bu söz size ait. Ya bilerek söylediniz, ya da ne dediğinizi bilmiyorsunuz. Düşünmenizi tavsiye ederim.

..

Yukarıdaki size ait sözü alıntıladım. Ama siz ya benim söylediğimi zannettiniz, ya da ben böyle şey söylemem demek istediniz. Onun için;

yok daha neler!

Gibisinden bir tepki verdiniz. Demek ki ağzınızdan çıkanı kulağınız duymuyor. Buyrun bir daha okuyun...

Bu konu mizaç konusudur mertebe konusudur. Bu konularda peygamberin söz ve tepki ve takdirlerine yer verilmez, kuranın dediği şeriate yer verilmez çünkü bunlar kendi mizaçdaşı olan mübarek sahabeleri seçerler (hep yanlış değil ama yanlış da olacak; mutlaka da arasıra olacaktır) gayrimüslimler gibi afaki olana ilgi gösterip, onlarda aşk olurlar hakikatten uzaklaşırlar!

Göremediniz mi? Bir de şöyle bakın.

Daha yakından bakın:

Bu söz size ait.
-----------------------------------------------------------

Eveeeet... Gelelim üzerimdeki kusmuklarınıza:

Tamamen duygusal olarak, charlie denen peygamber diüşmanına yapılan suikasta sevindiğimi belirtmek için fikirlerimi paylaştım. Kim olduğunuzu dahi bilmiyorum. Siz de benim kim olduğumu bilmiyorsunuz. Başladınız üstüme kusmaya. Eğer duygusal olarak söylediklerimde bir hata varsa, bir müslümana yakışır şekilde beni uyarmanız lazımdı. Nitekim böyle arkadaşlar oldu. Onlara teşekkür ederim.
Ya siz ne yaptınız? Bütün zehirinizi üzerime boşalttınız. Ben bir müslümanın bunları kendine yakıştırıp, ağıza dahi alınmayacak lafları söylemesine ihtimal dahi vermiyordum. Çünkü bir peygamber düşmanını eleştirmiştim. Ama siz ne yaptınız: Resmen kılıcını çekip savaş açtın. Aklınca burada benimle cihad yapıyorsun. Cihadını charlie ile yapamadın değil mi? Böyle cihad olmaz. Sen beni kafir ilan edip cihad açamazsın. Sözlerine bakan seni şeyhülislam sanır.

Belki dört dörtlük müslümansın. Bilmiyorum. Asla bilmeyeceğim de. Ve beni ilgilendirmez de. Çünkü senin hakkında sırf konuşmalarına dayanarak kafamda düşünceler oluştu. Paylaşayım:
1. Charli denen adama kızgınlığımı ifade ettim. İfadem yanlış olsa bile, kardeşim bir müslüman olarak böyle konuşmak bize yakışmaz demek dururken, lafa girişin korkunçtu. Resmen üstüme kustun. Benim kafamdaki takiyüddin denen şahıs hakkında uyanan düşünce aynen şu: Acaba bu adam yahudi mi?
2. Ağzınızdan zehirler saçıyorsunuz. Halbuki peygamber efendimizden bize gelen, ''Elinden, dilinden müslümanların emin olduğu........ '' Ben senin sözlerinden asla emin olmadım. Çünkü senin gibi birinin ne arkadaşım olmasını isterim, ne de yakınlarımda olmasını isterim. Çünkü ben her yeri geldiğinde müşrik,yahudi ve hıristiyanları eleştiririm. Böyle bir eleştiri sırasında senin tarafından her an öldürülme korkusu yaşarım.
3. Ha öldürülme korkusu derken... Ölümden korktuğumdan değil. Bir müslüman tarafından öldürülme korkusu. Çünkü benim yüzümden ahiretini tehlikeye atacak demektir. Yoksa biz kefenimizi giyeli çok oldu. Şehitliği arzuluyoruz her daim.
4. Beni tanımıyorsun.
5. Ağzından zehirler akıyor.
6. Çok cesursun. Ben müslümanım diyen birini kafir olarak görüp üzerine saldırmaktan korkmuyorsun. Tabi buradaki cesaretten sen ne anlıyorsan.
7. Beni cahil olarak görüp saldırdıkça saldırıyorsun. Bir sürü ağıza alınamayacak şeyler saymışsın. Bu durumda sen de alim oluyorsun. Hatta öyle yorumlar yapıyorsun ki, mübarek şeyhülislam. Eğer ben cahilsem, benimle niye muhatap oluyorsun kardeşim. O zaman senin de benden bir farkın yok. Öyle ya, cahil biriyle muhatap olmuşsun.

Seninle oturur, senin anlayacağın dilden, senin gibi konuşurdum. Ama ben Allah'tan korkarım. Peygamberimden tartışmamayı, Rabbimden de SELAM DE VE GEÇ demeyi öğrendim.

Onun için seninle tartışmaktan çekiliyorum. İster ilmi yetmedi de, ister sözlerime verecek cevap bulamadı de. Ne dersen de. Çünkü senin hiç bir mesajına cevap yazmayacağım. Muhatabım değilsin. Ağzını topla, edebini takın ve öyle gel. O zaman muhabbet edebiliriz. İşte o zaman seni dinleyebilirim. Çünkü benim muhabbet ettiğim yere meleklerin gelmesini isterim ben, şeytanların değil.

Bir müslümanı incitip kul hakkına girmenin ne demek olduğunu öğren önce.

Arkamdan hiç söylediğin hiç bir sözüne cevap vermeyeceğim. İstediğin gibi kusabilirsin. Sana sadece acıyorum. Geçmiş için keşke demek şeytandır. Onun için keşke demeyeceğim. Ama gelecek için keşke duadır. Gelecek için keşke diyorum. Keşke üslubunuzu değiştirseniz.

Bu yazıyı asla bir cevap olarak yazmayacaktım. Ama bir şeylerin açıklığa kavuşmasını istedim. Artık ne paylaşırsanız paylaşın, benim için görünmez adamsınız.

Rabbim için... Son sözüm... Selametle...

Takiyüddin

Yasaklı
yanlışlıkla quoteye koymuşum demek ki karışma olmuş fakat bu, resmi fazla değiştirmeyecektir. onu, "böyle düşünenler var onlara benziyorsunuz" anlamında söylemiştim. öyle düşüneceklere benzemeniz duygularınıza hakim olamayacağınızı ifade etmenizdeki halinize benziyor. bu hal için bir de şunu demiştim:

Dinde asabiyet yoktur cahiliye davranışıdır. Bu sahih hadislerle ve kuranla birebir sabittir. Dayanamama diye bir şeyin de allahın dininde yeri yoktur hiç de olmamıştır. çünkü öylesi bir dayanma dayanamama diye bir konu yoktur. Doğru doğru yanlış yanlıştır. Size düşen doğru bellemek için gayretli olmaktır. Bu da bildiklerinin yanlış olabilceğini varsayımıyla, o da yaladan olmayan istiğfarla, tefekkürle salih, sahih ve arı davranışlarla olur.

dilinizi, yolunuzu çoklarınkini beğenmediğim gibi beğenmedim, beğenmek zorunda değilim siz de beğendirmek zorunda değilsiniz. sizi özel olarak seçmedim birkaç saçmalık görürsem herhangibirisine karşı denk gelirsem öyle birşeyler yazarım! çünkü lazım!

en çok lazım olan şeylerden birisi yanlış ve basit görüş ve söyleyişlerin yeni nesillerin kulağında, sonra dilinde taklide dönüşmeden düzeltile gitmesidir. ama kimse bu işlere elini fazla sokmaz cünkü ya yanlış yapmaktan söylemekten korkarlar, (işin uzunluğundan korkarlar), ya cennetini dünyada yiyip ahiretine bırakmamak isterler! sıkıntı çekmeden vicdan avuturlar! veya çok meşgüliyetleri vardır....

'Elinden, dilinden müslümanların emin olduğu........ ''
sizin iman ettiğinize kanaatim yoktur. müslümansınız bilirim o kadar. Sizin gibilere emredilen, "iman ettik, biliriz emin olduk artık biliriz" diye ortada gezmemenizdir! Bu emri yerine getirmede size ancak böyle yardım edilir!

Kaçın kaçın size faydalı olabilecek sözü, eleştiriyi, yılansı olsa bile boynunuza (size şifa verene kadar) sarmak düşerken, kaçın amanın! yılan yılandır mazallah!(!)

* * *

şu da garip ki muhatabım bazı insanlar şu birkaç sayfada yazmaktaki amacım ve asıl noktalarımı mercekleyemeyecek kadar korkak veya inkarcı psikolojiye sahipler. ve zihni düzenlerini ihtimal ki daha iyiye, bir bedel karşılığı inkılap edebilecek bir vesileciğe bile tahammül edemiyorlar! bunları sıkıştırmak mecburi... akıllarının bir köşesinden, arka planda bile olsa bunları gerçirmek gerekiyor... Ben amacıma ulaşıyorum. zira amacım ikna da değildir, budur...(bazıları bilmese de islama hizmette "bu ve bunun daha iyileri" iknalardan makbuldür, ikna zahiri ve bayağılaştırılacak bir kalıba, zahiriyete sahiptir; (çokça "ikna argümanı"na gereksiz bir sebep sonuç kısıtlılığı ile de bağlıdır); konuşulan değiştirilip saptırılan yozlaştırılabilen bir yapıdadır. fakat bu, görünürde ayrıştırıcı fakat arka planda "yegane" onarıcı veya temizleyicidir! kelimeye karşı mana/öğreti gibidir.) vesselam..