Prospektüs yerine ilaç rehber kılavuzu | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Prospektüs yerine ilaç rehber kılavuzu

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
Uzm.Ecz. Ayşe Göksenin Tuncalı, çok dikkatli okusak da bir türlü anlayamadığınız ilaç prospektüslerinin yapılan düzenlemeler ile artık daha rahat okuyup anlayacağız.


Uzman Ecz. Ayşe Gökselin Tuncalı, İlaç prospektüsü denildiğinde çoğumuzun aklına ilk olarak “anlaşılmaz tıbbi terimlerle dolu, küçücük harflerle yazılmış, metinlerin geldiğini ifade etti.
Hatalı ilaç kullanıldığı zaman tedavinin yetersiz kalmasına, hastalığın şiddetlenmesine ya da zararlı yan etkilerin ortaya çıkacağını ifade eden Hastane.com.tr yazarı Uzm. Ecz. Ayşe Gökselin Tuncalı, "Doğru ilaç kullanımı (doğru ilacın, doğru kişi tarafından, doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru yolla kullanılması) tedavimizin başarısını etkileyen çok önemli bir faktördür." ddi.
Tuncalı, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) yayınladığı bir raporda ilaçların hatalı kullanılmasından dolayı her gün en az 1 insanın hayatını kaybettiği ve yılda yaklaşık 1.3 milyon insanın zarar gördüğü belirti.
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) tarafından yapılan bir başka analizde ilaç kullanım hatalarının %20’sinin ilaç etiketi/prospektüsten kaynaklandığı bildirilmişti.
Endikasyon Yok, Kontrendikasyon Yok!
Uzm. Ecz. Ayşe Gökselin Tuncalı Nihayet İlaç Prospektüslerinin içinde yer alan telaffuzu zor olan “endikasyonlar” başlığının yerine “İlacınız nedir ve ne için kullanılır?”; “kontrendikasyonlar” başlığının yerine “İlacınızı aşağıdaki durumlarda kullanmayınız” başlıkları ile kullandığımız ilaçları daha iyi anlamaya başlayacağımızı belirtti.
Tuncalı, "yapılan bu uygulama ile kullandığımız İlacın hangi hastalıklarda kullanıldığı, hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği, zararlı etkilerinin neler olabileceği, hangi konulara özellikle dikkat etmemiz gerektiği, ilacı nasıl ve ne şekilde alacağımız bize sade ve anlaşılır bir dille anlatılacak. Bilgilendiğimiz (bilgilenebildiğimiz!) için tedavimize daha bilinçli şekilde katılabileceğiz. Belki eskiden yaptığımız hataların farkına varacağız ve onları tekrarlamayacağız. Kullandığımızın bir ilaç olduğunu ve özenli kullanılması gerektiğini daha iyi anlayacağız."
Hastane.com.tr
 

türkü

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Tem 2007
Mesajlar
4,973
Puanları
113
bence insanlar hangi ilacın neye iyi geldigini ne gibi zararları olabilecegini deneye-yanıla ögrendi gibiler..hemde hiç anlamadan! geç kalmışlar..hehe :D
 

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42
İlaçlara 'Türkçe' kullanma talimatı konulacak


Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, AB'ye uyum yasaları çerçevesinde ilaçların ambalajlarında değişiklik yapacak.
Vatandaşın ilaçla ilgili bilgileri daha iyi kavrayabilmesi için ilaç kutularına "prospektüs" yerine "kullanma talimatı" konulacak.
Kullanma talimatının prospektüse göre, ilacın kullanımı ve yan etkileriyle ilgili daha anlaşılır ve daha çok bilgi içerdiği belirtildi. Tıbbi terimleri Türkçeleştirmek için akademisyenlerden oluşan komisyonlar oluşturuldu.
Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Dr. Saim Kerman, yeni ilaç başvurularının hiçbirinde 'Prospektüs' kabul etmediklerini belirterek, piyasadaki 1310 ilaç kutusunun dönüşümünün yapıldığını kaydetti.
Geriye dönüşü yapılamayan 6500 ürünün kaldığını kaydeden Dr. Kerman, "Amacımız, vatandaşın aldığı ilacı anlayarak ve doğru kullanabilmesi" dedi.

http://yorum.haber7.com/yorum-yaz.php?id=716271
 
Üst