Plastik poşet düzenlemesi TBMM'de kabul edildi

incimercan

İhvan Forum Üye
tek tek cevap vereyim..
balıkları elimizle götüreceğiz denildiği zaman bu istisnalar yoktu ortada..yasadaki düzenleme hiçbir istisna getirmiyordu..
yasayı bilmeden konuşmuşsun demekki..

ayrıca istisnaları da yanlış eksik biliyorsun..
marketteki sebze ekmek reyonlarını vesair tüm reyonlarda poşet yine bedava..
hani ilk başta demişsin ya çocuklarımıza torunlarımıza plastik bırakacağız diye..
heh işte çocuklarına yine plastik bırakacaksın, çünkü bu düzenleme çevreye yine katkı yapmıyor..
kasaya gelmeden önce sebze reyonundan 4-5 poşet alıp kasaya geldiğin zaman zaten poşetleri almış oluyorsun..

çevreye çok katkı düşünüyorsan eğer, çok basit bir yolu var, çevre dostu poşetler var, 2-3 haftada parçalanıp yok oluyor..bazı marketler bunu kullanıyor..
bu savunduğun yasa yerine, çevre dostu poşet zorunluluğu getirilse kimse itiraz etmez bu saçmalıklar da yaşanmaz..

her konuya siyasetten yaklaşmayalım diyerek balıklama kabul etmesek güzel olacak..

Hiç değilse olumlu bir adım atılıyor ve arkası da gelecektir.
Karşı gelmek için yazmışsınız tek tek neleri içerdiğini yazmadım tabi ki reyon içi ince poşetler hala verilmekte ..Onlara da umarım bir çözüm bulunur.
çevre dostu poşetlerin 24 ay da yok olduğunu mu sanıyorsunuz...Her yer yapış yapış poşet atıkları ile dolar artık..İşe paçalarınız yapışkanlı poşetlerle gidersiniz :)

her şeyi birilerinden beklemek yerine birazda bizim gayret etmemiz gerekmez mi?

alanyali07

Kıdemli Üye
Hiç değilse olumlu bir adım atılıyor ve arkası da gelecektir.
Karşı gelmek için yazmışsınız tek tek neleri içerdiğini yazmadım tabi ki reyon içi ince poşetler hala verilmekte ..Onlara da umarım bir çözüm bulunur.
çevre dostu poşetlerin 24 ay da yok olduğunu mu sanıyorsunuz...Her yer yapış yapış poşet atıkları ile dolar artık..İşe paçalarınız yapışkanlı poşetlerle gidersiniz :)

her şeyi birilerinden beklemek yerine birazda bizim gayret etmemiz gerekmez mi?
sen karşı gelmek için yazarsan sana da karşı gelmek için yazılır alınma gücenme yapma..

yapış yapış poşet artıkları mı.. bunu başka yerde söyleme istersen.. konu hakkında bilgi kırıntılarını geliştirmeni tavsiye ederim.. :)
çevre dostu poşetlerin ne kadar kısa sürede doğaya karıştığını bi araştır öyle gel bence :)

amaç çevre ise çok basit bir zorunluluk getirmek varken, "çevreye zararlı" poşetleri parayla satmak bir de sebze meyvede bedava demek neresi akıllıca önce bunu bir düşün , çocukların torunların için..

incimercan

İhvan Forum Üye
her cümlemi alıp bana geri geliyorsunuz ama önemli değil..İnsan kendinde mevcud olan kelimeleri bolca kullanırmış. alınmak gibi :) sayın alanyalı alınganlık insanı çok üzer...:)

Evet yapış yapış oluyor pul pul dökülüyor söz de doğa dostu poşetler.
Yani bu konular burada yazılıp çizilmezken biz çözüm için çok araştırdık.
Kesinlikle doğa dostu poşetler çözüm değil..

incimercan

İhvan Forum Üye
ÇÖZÜNEBİLİR POŞET ÇÖZÜM MÜ?

Belli bir süre sonra doğal etkiyle parçalanabilen malzemeler, dünyada giderek yaygınlaşıyor. Maddenin doğada kalma süresini kısalttığı için olumlu bir adım. Ama bu konu da tartışmalı. Kimilerine göre bu tür plastiklerde kullanılan organik maddeler, zamanla gıda sektörünü tehlikeye sokabilir. Bir başka görüşe göre de “yüzde yüz çözünme” hayli iddialı bir söz.
İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Talınlı, içine ne katılırsa katılsın petro kimya kökenli hiçbir polimer maddenin atık olarak çevre dostu olamayacağını söylüyor: “Bir plastik evvelkilere göre daha kısa sürede bozuluyorsa da bozulmadan çıkacak ürünlerde, çevre için yeni tehlikeli maddeler olabilir. Ayrıca bir şeyin çözünmesi de orayı kirletmediği anlamına gelmez.”
Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı ÇEVKO’ya göre de atıklar konusunda “doğa dostu” gibi mesajları çok dikkatli vermek lazım. ÇEVKO Endüstri İlişkileri Bölüm Müdürü Alphan Eröztürk’e göre asıl çözüm doğaya hiç atmamakta: “Bunlar doğada yok oluyor derseniz kaldır at anlamı çıkabilir. Burada çözüm malzeminin cinsinde değil. Malzeme biz onu doğaya attığımız için çevreyi kirletiyor. Biz atmazsak kirlilik de olmaz. Elimizdeki poşetlerden maksimum faydalanmalıyız. Alışverişe giderken önceki alışverişlerden kalan poşetlerle gitmemiz bile ciddi bir katkı sağlar. Bildiğimiz kadarıyla dünyadaki ham petrolün yüzde 4’ü plastik üretimi için, bunun da yüzde 3’ü alışveriş poşeti üretimi için kullanılıyor. Tasarruflu kullanım çok önemli. Bizim kültürümüzde file ve bez çanta zaten vardı. Bunu yeniden hatırlamak gerekiyor.”

ALIŞVERİŞ FİLESİ GERİ GELİYOR

Küresel ısınmaya karşı ana hedef karbondioksit miktarını azaltmak. Poşetler üretilirken, doğada parçalanırken veya yanarken ortaya çıkan karbondioksit miktarını düşünmek lazım. Bu yüzden adeta tüm ibreler “alışverişe giderken taşıma çantanızı yanınızda götürün” hiç değilse “marketten en az sayıda poşet alın” seçeneklerini gösteriyor. Mantık böyle dese de Türkiye’de file ve bez poşet uygulaması yapan yerler şu anda emekleme aşamasında. Nedeni elbette alışkanlığı değiştirmenin zorluğu.

bi husben

Kıdemli Üye
poşete gelene kadar pet şişelerde satılan suları yasaklasınlar

alanyali07

Kıdemli Üye
her cümlemi alıp bana geri geliyorsunuz ama önemli değil..İnsan kendinde mevcud olan kelimeleri bolca kullanırmış. alınmak gibi :) sayın alanyalı alınganlık insanı çok üzer...:)

Evet yapış yapış oluyor pul pul dökülüyor söz de doğa dostu poşetler.
Yani bu konular burada yazılıp çizilmezken biz çözüm için çok araştırdık.
Kesinlikle doğa dostu poşetler çözüm değil..
sen ilk cevabında cümle alıp cevap verirsen ona göre cevap alırsın.. demiştim alınma gücenme yapma..
insan kendinde olan kelimeleri bolca kullanır diyorsan kendi kullandığın kelimeleri bir gözden geçir derim, demekki sen bilip bilmeden konuşan ve herşeye siyasetle yaklaşan birisin :)

bana kelime oyunları yapmaya çalışırsan ezilirsin bilgin olsun :)

poşet yapış yapış olmaz ,doğaya karışma tabirini çok yanlış anlamışsın, bilgisizliğinde ısrar etmen kötü bir haslet..
yapış yapış olan doğa dostu değildir zaten.. bilgilerini güncelle..

doğa dostu poşetler çözüm değil deyip, sebze meyve reyonlarında doğa dostu olmayan poşetlerin bedava olmasını çözüm olarak görmen de ayrı bir çelişkin..

incimercan

İhvan Forum Üye
sen ilk cevabında cümle alıp cevap verirsen ona göre cevap alırsın.. demiştim alınma gücenme yapma..
insan kendinde olan kelimeleri bolca kullanır diyorsan kendi kullandığın kelimeleri bir gözden geçir derim, demekki sen bilip bilmeden konuşan ve herşeye siyasetle yaklaşan birisin :)

bana kelime oyunları yapmaya çalışırsan ezilirsin bilgin olsun :)

poşet yapış yapış olmaz ,doğaya karışma tabirini çok yanlış anlamışsın, bilgisizliğinde ısrar etmen kötü bir haslet..
yapış yapış olan doğa dostu değildir zaten.. bilgilerini güncelle..

doğa dostu poşetler çözüm değil deyip, sebze meyve reyonlarında doğa dostu olmayan poşetlerin bedava olmasını çözüm olarak görmen de ayrı bir çelişkin..

anlaşılması bu kadar mı zor,
faydalı bir şey için adım atılmış ve önce biraz zorlanılacak olsa da sonrasında alışılacaktır.
nedir bu kadar doğa dostu poşetlere olan sevginiz anlayamadım? Bilgisizliğim belkide sizin doğru bilgiye kapalı
oluşunuzdandır :)

alanyali07

Kıdemli Üye
anlaşılması bu kadar mı zor,
faydalı bir şey için adım atılmış ve önce biraz zorlanılacak olsa da sonrasında alışılacaktır.
nedir bu kadar doğa dostu poşetlere olan sevginiz anlayamadım? Bilgisizliğim belkide sizin doğru bilgiye kapalı
oluşunuzdandır :)
çelişkilerinin kabullenilmesini bekleme.
çelişkini çözmeyi dene önce..
faydalı birşey için adım atan kim ? yetkililer..
yetkililerin yaptığı düzenlemedeki çelişkileri görmezden gelmeye çalışıyorsun..
adım atıldı kimse karışmasın diyorsun..yanlış adım denilen bir kavram var..

doğa dostu poşetlere sevginiz nedir anlayamadım diye absürt bir soru sormuşsun,
ilk mesajında çocuk torunlara temiz çevre bırakalım diyen sen bu soruyu umarım sağlıklı aklınla sormadın..
peki ben de sana sorayım, doğa dostu olmayan çevre kirleten yine eski poşetleri parayla satma sevginizi anlayamadım bu para aşkı nedir ?

biyobozunur poşetleri bir araştır, sonra aynı biyobozunur poşetlerin akp çevre bakanlığı tarafından teşvik edildiğini de oku öğren sonra gel karşıma bence..
iyice kendini rezil ediyorsun.. :)

incimercan

İhvan Forum Üye
çelişkilerinin kabullenilmesini bekleme.
çelişkini çözmeyi dene önce..
faydalı birşey için adım atan kim ? yetkililer..
yetkililerin yaptığı düzenlemedeki çelişkileri görmezden gelmeye çalışıyorsun..
adım atıldı kimse karışmasın diyorsun..yanlış adım denilen bir kavram var..

doğa dostu poşetlere sevginiz nedir anlayamadım diye absürt bir soru sormuşsun,
ilk mesajında çocuk torunlara temiz çevre bırakalım diyen sen bu soruyu umarım sağlıklı aklınla sormadın..
peki ben de sana sorayım, doğa dostu olmayan çevre kirleten yine eski poşetleri parayla satma sevginizi anlayamadım bu para aşkı nedir ?

biyobozunur poşetleri bir araştır, sonra aynı biyobozunur poşetlerin akp çevre bakanlığı tarafından teşvik edildiğini de oku öğren sonra gel karşıma bence..
iyice kendini rezil ediyorsun.. :)

Anlamamak da haklısın çünkü o kadar fanatik olmuşsun ki sana faydası dokunacak her şeye tepkili ve hatta korkarak yaklaşıyorsun.

Helal helaldir değil mi? Poşette poşettir. Poşetin doğa dostu olmaz. Var diyenlere inanma ve asıl sen biraz araştır..

Bu kadar mı zor poşetsiz yaşamak.

incimercan

İhvan Forum Üye
rezil ediyorsun kendini demişsin evet poşetsiz bir yaşam istemek rezillikse kabulüm :)
beyinsiz olmaktan iyidir.

alanyali07

Kıdemli Üye
Anlamamak da haklısın çünkü o kadar fanatik olmuşsun ki sana faydası dokunacak her şeye tepkili ve hatta korkarak yaklaşıyorsun.

Helal helaldir değil mi? Poşette poşettir. Poşetin doğa dostu olmaz. Var diyenlere inanma ve asıl sen biraz araştır..

Bu kadar mı zor poşetsiz yaşamak.
biraz önce insan kendinde olan kelimeleri kullanır diye sallıyordun, şimdi de fanatik kullanmışsın, demekki fanatiksin.. yaptığın kelime oyunları böyle ayağına dolanır haberin olmaz..

"helal helaldir poşet poşettir" ..mükemmel bir yaklaşım olmuş, kemal sunal repliği gibi olmuş..

şimdi yine kendinle çelişmişsin, doğa dostu biyobozunur poşetleri teşvik eden savunduğun yasayı çıkaran hükümet..
yahu amma kendi ayağına sıkıyorsun..

cahil cesur olur lafına cuk oturuyorsun..

poşetsiz yaşamak zor mu diyorsun, sebze meyve reyonlarında bedava zararlı poşet verilmesini savunuyorsun..

yılbaşında içkiyi fazla kaçırmışsın desem içki içmem dersin ama bu kafa o kafadan.. :)

incimercan

İhvan Forum Üye
biraz önce insan kendinde olan kelimeleri kullanır diye sallıyordun, şimdi de fanatik kullanmışsın, demekki fanatiksin.. yaptığın kelime oyunları böyle ayağına dolanır haberin olmaz..

"helal helaldir poşet poşettir" ..mükemmel bir yaklaşım olmuş, kemal sunal repliği gibi olmuş..

şimdi yine kendinle çelişmişsin, doğa dostu biyobozunur poşetleri teşvik eden savunduğun yasayı çıkaran hükümet..
yahu amma kendi ayağına sıkıyorsun..

cahil cesur olur lafına cuk oturuyorsun..

poşetsiz yaşamak zor mu diyorsun, sebze meyve reyonlarında bedava zararlı poşet verilmesini savunuyorsun..

yılbaşında içkiyi fazla kaçırmışsın desem içki içmem dersin ama bu kafa o kafadan.. :)

Bu kadar laf söyleyince adam mı oldun?

sizi plastik poşete koyup sonsuza kadar atıyorum.. oralardan yazmayın sakın sizi duymam mümkün değil..

siz poşete para verip almaya devam edeceklerdensiniz anlaşılan.. her 25 krş verdiğinizde aptallığınız aklınıza gelsin..

Salak alanyalı diye markette anons yapılsın :)))

alanyali07

Kıdemli Üye
Bu kadar laf söyleyince adam mı oldun?

sizi plastik poşete koyup sonsuza kadar atıyorum.. oralardan yazmayın sakın sizi duymam mümkün değil..

siz poşete para verip almaya devam edeceklerdensiniz anlaşılan.. her 25 krş verdiğinizde aptallığınız aklınıza gelsin..

Salak alanyalı diye markette anons yapılsın :)))
benim laflarımı saymadan kendi laflarını say adam mı insan mı oldun ona karar ver..

ben de sizi çevre dostu poşete koyup senin tabirinle yapış yapış olmuş şekilde istanbul çöplüğüne atıyorum.. bağırırsanız oradaki birileri duyar belki deneyin :)

sen de sebze meyve reyonunda bedava diye zararlı poşet alacak olan ve çevreyi düşünüyorum diyen
beyinsiz gerizekalılardansın anlaşılan ..

markette gerizekalı yapış yapış incimercan diye anons yapılsın.. :)

bi husben

Kıdemli Üye
a101 poşetiyle bime bim poşetiyle a101 e gidip alışveriş yapacam.

adams77

Kanalizasyoncu
a101 poşetiyle bime bim poşetiyle a101 e gidip alışveriş yapacam.

Büyük marketlerin önüne eleman yerleştirdim. 100kr poşet satıyorum :)) trafik ışıklarındada satışlarımız başlayacak :)) artık cam sileyimmi değil poşet vereyimmi denecek.