PKK'ya Karşı Doğu Ve Güneydoğu'da ‘Taşımalı Seçmen’ Hazırlığı

Dua Nur

Kıdemli Üye
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Tepkime puanı
247
Puanları
0
AK Parti, Doğu ve Güneydoğu’da şehre uzak köylerde HDP’ye ‘tulum’ oylar çıkması üzerine, seçim güvenliği kapsamında yeni bir çalışma başlattı. Köy ve mezrada sandık kurulmayacak, vatandaşlar il veya ilçe merkezlerinde oy kullanacak.
AK Parti, Doğu ve Güneydoğu’da bir önceki genel seçime göre 7 Haziran seçiminde yaşadığı büyük oy kaybının nedenlerini araştırıyor. Yapılan araştırmalarda, özellikle merkezlere uzak köy ve mezralarda HDP’ye sandıklardan tulum oy çıktığı belirlendi. AK Partililer, söz konusu sandıklarda kendilerinin yanı sıra diğer partilere de oy çıkmamasını ve “neredeyse” hiç geçersiz oy olmamasını, “HDP’nin seçmene yönelik şantaj, tehdit ve baskısının sonucu” olarak yorumluyor.

KÖYDE SANDIK KURULMAYACAK

Bu analizler üzerine, AK Parti, “taşımalı seçmen-taşımalı sandık” uygulaması için çalışma yürütüyor.
Çalışmaya göre, il veya ilçe merkezlerine uzak köy veya mezralarda sandık kurulmayacak. Buralarda yaşayan seçmenler, gerekli güvenlik önlemleri alınarak, il veya ilçe merkezlerine getirilecek ve buralarda oy kullanacak.Nüfus yoğunluğu hesaba katılarak, benzer durumdaki köy ve mezralar tek bir sandığa toplanacak. Böylece oylar ‘birbirine’ karışmış olacak ve hangi mezra veya köyden hangi partiye ne kadar oy çıktığı belirlenemeyecek.Bu yolla seçmen iradesinin baskı, şantaj ve tehditten uzak şekilde sandığa yansıyacağını düşünen AK Parti’nin, böylece kendi oylarının artacağını da hesapladığı öne sürülüyor. Öte yandan AK Parti’nin “taşımalı seçmen-taşımalı sandık” konusunda 7 Haziran seçimleri öncesinde de Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurduğu, ancak YSK’nın mevzuat izin vermediği gerekçesiyle talebi reddettiği öğrenildi.

http://www.haber10.com/haber/632056/#.VZ0WUV_tmko
 

Dua Nur

Kıdemli Üye
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Tepkime puanı
247
Puanları
0
XodZ8k.jpg
 

Dua Nur

Kıdemli Üye
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Tepkime puanı
247
Puanları
0
Erken seçimde sandığa özel koruma

TAŞIMALI OY

AK Parti kurmayları “Taşımayla toplu oy kullanma merkezlerinde seçimin yapılması sağlanabilir. Bu sadece Güneydoğu’ya mahsus değil” değerlendirmesinde bulunuyor. AK Parti kurmayları, muhalefetin destek vermesi halinde iki turlu seçimin dahi yapılabileceğini bunun koalisyonların olmasını da engelleyeceğini ifade etti.

Bu seçimlerde uygulanması için..

AK Parti, muhalefetin erken seçime katkı sağlaması, seçim kararının görüşüleceği TBMM Anayasa Komisyonu’na üye vermesi halinde Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu’ndan bazı maddelerin de bu değişikliğe eklenmesini gündeme getirmeyi düşünüyor. Ancak bu değişikliklerin bu seçimde uygulanabilmesi için anayasanın değişikliklerinin seçimlerden bir yıl önce yapılmasına ilişkin hükmünün de değiştirilmesi veya anayasaya bir ek madde eklenerek yapılan değişikliğin bu seçimlerde uygulanması sağlanacak.

AK Parti’nin yaptığı çalışmada seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi, Güneydoğu yanında bazı kırsal alanda “taşımalı oy” kullanılması gibi hükümlerin getirilmesi planlanıyor. Ancak bu değişikliklerin seçim kararına eklenebilmesi için muhalefet partilerinin destek vermesi gerekecek.

http://www.kanalahaber.com/haber/gundem/erken-secimde-sandiga-ozel-koruma-250069/
 

Dua Nur

Kıdemli Üye
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Tepkime puanı
247
Puanları
0
Kuşcubaşı Eşref @kuscusencer 17 sa.17 saat önce

Bitlis'te özellikle merkezden uzak köylerde ciddi bir güvenlik problemi halen yaşanmaktadır.

43 köyde yaşayan halk özellikle de kadınlar bu güvenlik sorunundan şikayetçi olmuştur ve seslerini bir şekilde iletmişlerdir.

Kadınlar, erkeklerin PKK tarafından korkutulduğu ve erkeklerin kendilerine HDP'ye oy vermeleri için baskı oluşturduklarını söylediler.

Bu yiğit kadınların sesine kulak veren Bitlis Valiliği 10 gündür bir çalışma yürütmekteydi.

Amaç tehdit edilen köyleri, il ve ilçe merkezlerinde toplanmak için YSK'ya başvurmaktı. Bakın 10 gündür bu çalışma yapılıyordu.

Bitlis Valiliği'nde ilgili vali yardımcısına bağlı sızma köpekler bu durumu Gülen Örgütü'ne iletti.

Gülen Terör Örgütü trolü de 10 gündür süren ve 8. gününde haberdar olduğu bu bilgiyi "YSK'da seçim hilesi" diye yazdı.

Durum bundan ibaretken bu alçak köpekler, YSK'yı etkiler (ki YSK içindeki paralelleri yazmıştık ve hesabımızı kapattırmışlardı)


 

Dua Nur

Kıdemli Üye
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Tepkime puanı
247
Puanları
0
HDP’nin oy hırsızlığı planı bozuldu

3PB7rr.jpg7 Haziran’da HDP’nin hile ve tehditle oy aldığı ortaya çıkınca 1 Kasım için sandık taşıma kararı alındı. Anayasa’nın 79. maddesine göre alınan karar, HPD ve paralel çeteyi panikletti.

7 Haziran seçimlerinde terör örgütü PKK’nın saldırıları ve seçmene oy baskısı üzerine 1 Kasım seçimlerinde sandıkların konulacağı yerlerde değişiklik yapılması yani sandık taşınması konusunu değerlendiren siyasiler, STK temsilcileri ve hukukçular seçmen iradesini koruyan kararın doğru olduğunu söyledi. Sandık taşıma kararını, ‘Sandık taşıma oyunu’ diye manşetlere taşıyan Paralel Yapı medyası ise, HDP’nin oy kaybedeceğine dair korkuyla karara karşı çıkıyor. HDP’li Sırrı Süreyya Önder de “sandıklar taşınırsa uluslararası adımlar atarız” tehdidinde bulundu. 1 Kasım Genel Seçimleri’nde Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK’nın gençlik kolu YDG-H’nin halka ve güvenlik güçlerine saldırdığı Nur, Sur ve Cudi mahalleleri, Hakkari Yüksekova, Bitlis ve Muş gibi bazı bölgelerde valiliklerin talebi üzerine Yüksek Seçim Kurulu, sandıkların ilçe merkezlerine taşınmasına karar verdi.

ANAYASA AÇIK

Sandık taşınma yetkisinin anayasada kime, nasıl verildiğinin açık olduğunu belirten AK Parti YSK Temsilcisi Şeref Malkoç, “vatandaşın can güvenliği, oyların serbestçe ve gizli şekilde verilmesini sağlama görevi Anayasa tarafından YSK’ya ve ilçe seçim kurullarına verilmiştir. Anayasa’nın 79. maddesinde, seçimlerin başlamasından bitimine kadar düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğüyle ilgili bütün iş ve işlemleri, yapılacak itirazları karara bağlama yetkisi ve sorumluluğu YSK’ya verilmiştir. Ayrıca 298 sayılı seçimlerin temel hükümleriyle ilgili kanunun 20. maddesinde de, ilçe çevresinde seçimin düzenle yürütülmesini sağlamak için gereken bütün tedbirleri almak ve seçim işlerini denetlemek, sandık kurullarını kurma görevi de anayasada nettir” dedi.

HDP İÇİN PANİK ZAMANI

Sandık Taşıma kararını değerlendiren Özgürder Başkanı Rıdvan Kaya da, seçmenin iradesinin sandığa tam yansıtılması gerektiğini ifade ederek, “Sandıkların taşınmasından rahatsız olanın derdi baskı ile HDP’ye oy gitmeyecek olmasıdır. HDP’yi, AK Parti’yi durduracak tek unsur olarak gören Paralel Yapı, kendi tasfiyesini böyle durdurmayı planlıyor. O nedenle sandık taşımayı kötülüyor” dedi.

KARIŞTIRMAK DA LAZIM

Sandık taşıma kararı hakkında konuşan KTÜ Anayasa Hukukçusu ve Karadeniz Akil İnsan Heyeti Başkanı Prof. Yusuf Şevki Hakyemez ise, “Sandık taşımak pratik bir formül. O bölgede oy verenlerin en az yüzde 20′si kendi iradesiyle değil PKK baskısıyla oy vermeye zorlanan seçmen kitlesi. Ancak taşımak yetmez. Listeleri, PKK’nın kimin hangi partiye oy verdiğini tespit edemeyeceği hale getirmek gerekir. Eğer 106 no’lu sandıktaki liste PKK tarafından biliniyorsa ve o sandık Nur Mahallesi’nden Cizre Merkez’e taşınıyorsa, 106 no’lu sandıktaki seçmenin tümü o sandıkta oy kullanmaz. 106 no’lu sandık diğer güvenli sandıklara dağıtılır. Bu yapıldığında PKK, kimin, hangi partiye oy verdiğini tespit edemez ya da tespitte büyük oranda zorlanır” dedi.

http://www.medyagundem.com/hdpnin-oy-hirsizligi-plani-bozuldu
 

Kaçak

Yeni
Katılım
21 Ara 2012
Mesajlar
8,416
Tepkime puanı
896
Puanları
0
Çok şükür trollerden kurtulma konuşulmaya başlandı ...
umarım gerçek olur ...
 
Üst