PKK 16 Yaşın Altındaki Çocukları Geri Göndereceğini Açıkladı.

Dua Nur

Kıdemli Üye
PKK, “Dağa çıkan çocuklar” tartışmasına ilişkin “16 yaşın altındaki çocukların geri gönderileceğini, 16-18 yaş arasındaki çocukların aileleriyle görüşmelerinin sağlanacağını; istedikleri takdirde bu çocuklar da geri dönebileceğini açıkladı.

Ayrıntılar geliyor...

haber10

Meryem

Komplike
Kendi isteğiyle gidenler olduğuna eminim ama yine de bu meseleye böyle yaklaşamayız. O çocuklar derhal evlerine dönmeli, siyaset dili tercih edilmeli. Kaldı ki, şuan Kürt siyaseti; muhalefet olarak Chp+Mhp+vb. bütün sağ/sol partilerden kat kat iyi.

Muminaga

Yeni
Kendi isteğiyle gidenler olduğuna eminim
Nasıl kandırıldıklarını gözlerinle görüp, kulaklarınla duysan eminim ki bu iddiada bulunmazdın.
Hem çocukların, yani reşit olmayan, akli baliğ sayılamayacak yaşta çocukları kast ederek "kendi isteğiyle gidenler" şeklinde tanımlamak bir çok norma aykırıdır.
Sivil hayatta bir çocuğun elinde çakı gördüğünde tüyleri diken diken olan bir çok humanist geçinen kişi ve sosyal grup insanları, tv ve filmlerde şiddete yer verildiği için ayaklanan kesimlerden kişiler, keleş, uçaksavar, roket eğitimi alan çocukları kendi isteği ile gidenler olarak tanımlaması da ilginç..
Şiddetten uzak durması, başkalarına fiziki ve psikolojik baskı uygulamaması yönünde ebevenylerinin görgü talimine muhtaç çocukları cinayet talimine tabi tutulmasından ürpermek, dehşete düşmek varken, tersini davranıp terörist eğitim sürecinin başlangıcını önemsememek veya kendi isteği ile gidenler gibi okşayıcı tavırlar içinde olmakta büsbütün yanlış.
O kendi isteği giden el ve parmaklar, malumunuz kefen içinde bir yavrucağı annenisinin babasının evine ocağına yolcu etmek üzere silahlı eğitim sürecine kattırılmıştır.
Diyarbakır'da çocuğu dağa kandırılan bir anne Sırrı Sakık'ın oldukça iğrenç ve ahlaksızca sözlerine verdiği cevap herşeyi apaçık ortaya koyuyor aslında.
Diyor ki Anne : Sırrı Sakık ve diğerleri oğlumun dirisine değil ölüsüne değer veriyor, cenazesinde bulunmak için vakit kolluyor.

Meryem

Komplike
Hocam, genelleme yapılmaması gerektiğini vurgulama amacıyla "kendi isteğiyle" ifadesini kullandım. Yani genel olarak "kaçırılmış olan" çocuklardan söz ediyoruz. "Kendi isteğiyle gidenler de vardır ama biz genel üzerinden değerlendirmeliyiz" demek istedim. Kendi isteğiyle gidenlerin olması genel olan "vahim" durumu değiştirmez. Kastettiğim buydu. :)

Ben Kürtlerin siyasete çok güzel şeyler kattığını, daha da katacağını düşünüyorum. O yüzden o çocukların yeri okullar olmalı. Yıllarca hem rejimler ve hem de insanlar tarafından ezilip, aşağılanmış bir millet olarak çok fazla deneyim, çok fazla birikim sahibi olduklarını (olduğunuzu) düşünüyorum. Bana kalırsa Kürt çocuklarının siyasal bilimler okuması elzem. Hem de hepsinin. Siyaseti dizayn eden o bir avuç Türk soluna karşı Kürt çocuklarının siyasal bilgiyi kalkan gibi üzerlerine giymelerini ve ülkeye katkı sağlamalarını çok isterim. @Mahabad

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Çocuk kürt milliyetçiliği ile yanıp tutuşmuş, Türkiye Cumhuriyetini düşman görmüş...

Dağları bırakıp döner mi...

Sanmam...

Gençlik hevesi...

Selam ve dua ile...