Piri Reis neden idam edildi?

• Konbuyu başlatan Kaçak
  • Başlangıç tarihi
K

Kaçak

Guest
İsmail Çal-Dünya Bülteni / Tarih Servisi
Ünlü haritacı ve denizci Piri Reis seksen yaşlarında iken Mısır'da idam edildi. Piri Reis gerçekten görevini suistimal mi etmişti? Yoksa yöneticiler tarafından yanlış mı anlaşılmıştı? Ya da devlet adamlarının kişisel husumetine mi uğramıştı? Piri Reis'i idama götüren sürece bir göz atılması belki bu sorulara yanıt olabilir.
Hadım Süleyman Paşa'nın bölgeden ayrılması sonrasında Piri Reis Süveyş kaptanlığına getirildi. Piri Reis'in göreve geldiği dönemde bölgedeki Portekiz saldırıları iyice yoğunlaşmıştı. Portekizliler Kızıldeniz'deki Türk donanma merkezini ve Türk tersanesini yakma teşebbüsünde bile bulundular. Piri Reis ilk olarak Portekizliler işgal etmiş oldukları Aden kalesinden uzaklaştırdı.
Osmanlı Devletinin Süveyş donanmasına ait otuz kadar gemi ile Hint okyanusuna açılan Piri Reis Maskat açıklarında kendisinden iki kattan daha fazla gemiye sahip Portekiz donanmasını mağlup etti ve Maskat'ı ele geçirdi. Kurtulabilen Portekizliler Hürmüz adasındaki Hürmüz kalesine sığındılar. Hürmüz kalesini kuşattı fakat kale alınamadı. Bazı tarihçiler Portekizlilerden rüşvet aldığı ve kuşatmayı bu nedenle kaldırdığını iddia ederler.(1) Bu bölgede bulunan Müslüman halkın Portekizlilere yardım etmeleri Piri Reis'i çok kızdırdı. Bu kızgınlıkla askerlerine şehri yağmalattı.(2) Müslüman ahalinin yağmaya tabi tutulması bölgede pek hoş karşılanmadı. Piri Reis'i idama götüren süreç bu olay ile başlamıştı. Piri Reis bölgedeki Basra valisi Ramazanoğlu Kubad Paşa'dan yardım istedi. Vali yardım etmediği gibi yağma olayı nedeniyle onu tutuklamak ve mallarına el koymak istedi. Ancak Piri Reis buna müsaade etmedi.
Bu arada Portekizlilerin büyük bir donanma ile bölgeye yaklaştığı ve Basra körfezini kapatmayı planladıkları haber alındı. Piri Reis bakım ve onarım yapılan donanmasını hazır olmadan denize açılmasını istemedi. Bölgede mahsur kalmamak için donanma ve askerleri geride bırakarak acil olarak üç gemi ile sıkıntılı bir şekilde Süveyş tersanesine donanma merkezine döndü.(3)
Ne yazık ki, Basra valisi Ramazanoğlu Kubad Paşa Piri Reis hakkında şikayetini Mısır valisine iletmişti.(4) Mısır valisi onu tutukladı ve konuyu divana iletti. Şikayet konularından en önemlisi Piri Reis'in Hürmüz muhasarasını kaldırması ve donanmayı bırakıp gitmesi suçlaması idi. Piri Reis'in gerekli bakımdan geçmemiş donanmanın Hint okyanusuna açılmasının çok sakıncalı olduğu şeklindeki savunması dikkate alınmadı. Hakkında idam kararı verilen bu ünlü haritacı ve denizci Piri Reis seksen yaşının üzerinde iken Kahire'de idam edildi ve malları müsadere olundu.(1552)
Kaynak
1)İslam Ansiklopedisi (cilt 9, sayfa 503, MEB 1964)
2)Osmanlı Tarihi (Ord.Prof.İsmail Hakkı Uzunçarşılı, cilt II, sayfa 397, TTK 1983)
3)Osmanlı Tarihi (Ord.Prof.İsmail Hakkı Uzunçarşılı, cilt II, sayfa 398, TTK 1983)
4)Osmanlı Tarihi (Yılmaz Öztuna, cilt I, sayfa 236 KTB 1998)

eylül

Veled-i kalbî
abi bu sıralar bu tarz konularınızı epeyce görmekteyim.

sonucu merak etmekteyim, nereye doğru gidiyoruz? diye

ıtri

Üye
Yedik desene bir adamı daha..
Adam yeme huyumuzda üstümüze millet yoktur.
Avrupalılar ülkeleri -istisnalar hariç- kardeş kardeş yönetirler. Bizde devlet kardeşlere taksim edilir ( islamiyet öncesi) bu sefer birbirleriyle savaş ederler.
Tabi arada nice kabiliyetlerimiz heba olur.

Kardeşin öldürülme fatvası böyle bir şey mesela.
Kanuni'nin oğlu öyle heba olur gider. vs. vs.

Sonuçta senin sonucun nedir ? Yazıda resmi idam nedenini söylemişler. Doğrumu?
Sence Piri neden öldürüldü?

K

Kaçak

Guest
abi bu sıralar bu tarz konularınızı epeyce görmekteyim.

sonucu merak etmekteyim, nereye doğru gidiyoruz? diye

Sonuçmu bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete ....
Bende şunu sorayım o zaman , hangi sıralar hengi tarz konularım artıyor ...
Mevsimsel mi merak ettim dogrusu ?

Yedik desene bir adamı daha..
Adam yeme huyumuzda üstümüze millet yoktur.
Avrupalılar ülkeleri -istisnalar hariç- kardeş kardeş yönetirler. Bizde devlet kardeşlere taksim edilir ( islamiyet öncesi) bu sefer birbirleriyle savaş ederler.
Tabi arada nice kabiliyetlerimiz heba olur.

Sonuçta senin sonucun nedir ? Yazıda resmi idam nedenini söylemişler. Doğrumu?
Sence Piri neden öldürüldü?

Itrı hocam ben kimseyi yemediysem sorun yok ...
Herkesler hesabını verir , yiyende yenilende sorguya tabi ...
Velakin Uhud okçularının akibetleri geldi aklıma ...
Eh Piri Reise nazaran sanırm canlı canlı derilerinin yüzülmesi lazım gelirdi ...
Sahi ne yapmış Allah Resulu bu okçulara ...
İdammı , kelleyi mi vurmuş ne yapmış ?

Sonuçta benim sonucum , şu haklı bu haklı değil elbette ...
Piri Reis konusunda haklıdır , haksızdır demek için çok geç ...
Belki kesine yakın veriler elde edilir ve işin uzmanları konuya yakınen eğilir ise bir nebze olsun gerçegi ortaya çıkartabilirler ...
Benim sonucum şu olsa gerek ...
Piri Reis idam edildi demek bile insanlara dokunuyor ...
Halbuki Piri Reisin cengaverliğinden , dehasından ve ilminden bahsetmek ne hoş değil mi ?
Tarih dediğimiz şey bunun için var aslında ....

“Şimdi o toplumlar gelip geçtiler; onların kazandıkları onlara yazılacak, sizin kazandıklarınız ise size. Ve siz onların yaptıklarından ötürü yargılanacak değilsiniz.” Bakara 141 ....

ebkem

Baş Yücelik

?

Heba olmak mı? Bu bahsi katliam, heba yahud eline kan bulaşmak şeklinde yorumlayanlar var. Yalnış kanı, hatalı tahlil.

İnanıyorum ki kimse padişahtan daha çok ne oğlunu ne de kardeşini düşünür.Osmanlı bir İslam devletiydi, ve islamın ebeden hükümdar olması adına bu otoritenin dünyalık hırs için kardeşlerin eline bırakılmaması murad edilmiştir.

Kardeş katlini böyle anlamak gerekir.

Ve sayın kaçak'ın şu yorumunu çok yerinde buldum o da ayrı mesele, Uhud tepesinden inen okçulara Efendimiz ne yaptırım yaptı da bugun Piri Reis gibi bir deha böyle sudan sebepten öldürülüyor. Bilmiyorum şu an okuduğumda haberim oldu ve tarihin üzücü bir yüzüyle daha karşılaştım.