Pilotlardan Uçuş İtirafları...

YagmuR

Üye
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Tepkime puanı
586
Puanları
0
Yaş
35
Konum
¤´ UnuTuLu§taN `¤
Web sitesi
www.gencislam.com
ABD'de yayımlanan Readers Digest dergisi, son sayısında 17 pilota uçaklar ve uçak yolculuğu hakkında bilmediğimiz ama bilmemiz gereken şeyleri sordu. İşte pilotların ağzından uçuş gerçekleri...

Bilmek istemeyecekleriniz

- Uçaklara yakıtlar bazen yolculuğa tamı tamına yetecek kadar konuluyor. Uçak türbülansa girer ya da bir gecikme yaşanırsa yakıt bitebilir ve alternatif bir havaalanına inmek zorunda kalınabilir.

- Yolculara sadece bilmeleri gerektiği kadarını söylüyoruz. Bir pilotu asla 'Baylar bayanlar motorumuzda arıza var' derken duyamazsınız.

Bilmenizi istediğimiz şeyler

- 39 bin feet yükseklikte saatte 400 mil hızla giderken ve her an bir türbülansa girmek mümkünken, hosteslerin etrafta dolaşarak sıcak kahve servisi yapmaları, fakat iniş yaptıktan sonra kemerlerini takarak oturmaları çok mantıksız geliyor.

- Çoğu zaman uçağı nasıl indirdiğiniz ne kadar iyi bir pilot olduğunuzun göstergesidir. Bu nedenle inerken, bir pilota güzel bir şey söylemek istiyorsanız, "İyi inişti" deyin. Bu pilotların hoşuna gider.

Ne zaman endişelenmelisiniz?

- Eğer pilotunuz yerinize oturmanızı söylüyorsa, dinlemelisiniz. Bu ciddi bir türbülansa girmek üzere olunduğunu belirtir.

- Suya iniş diye bir şey yoktur. Bunun gerçek adı okyanusa çakılmaktır.

Ne zaman endişelenmemelisiniz?

- Türbülans kazaya neden olmaz. Pilotlar türbülans konusunda uçak düşebileceği için değil sinir bozucu olduğu için uyarıda bulunuyorlar.

- Birçok uçağa yıldırım çarpmıştır. Yıldırım çarpınca bir gürültü duyar ve bir ışık görürsünüz, hepsi bu. Düşmezsiniz.

Pilotların anlayamadıkları

- Arabanıza saatte 90 kilometre hızla giderken kemerlerinizi takıyorsunuz. Fakat uçakta saatte 800 kilometre hızla giderken ışıklar söner sönmez kemerlerinizi çözüyorsunuz. Küçük bir hava boşluğunda kafanızı çarpabilirsiniz.

Gergin yolcular için öneriler

- Yumuşak bir uçuş için oturulması gereken yer kanadın üstü ya da hemen yanıdır. En çok sarsıntı hissedilen yer ise uçağın arka kısmıdır.

Aptalca görünen kurallar

- Uçakta diz üstü bilgisayarlarınızı kullanmanıza izin vermiyoruz çünkü 'elektronik müdahaleden' korkuyoruz. Ben saatte 200 mil hızla giden bir MacBook tarafından kafamdan vurulmak istemem.

- Camlarınızı kapatmamanızı istiyoruz çünkü uçuş ekibinin acil bir durum halinde dışarıyı görmelerini istiyoruz.

Kokpit kapısının ardında olanlar

- "Pilotlar içeride uyuyorlar mı?" Kesinlikle ama sadece 10 dakika kestiriyorlar.
 
Üst