Peygamberlere ıhtiyaç var mıdır?

Yüzde bir

Doçent
Demek istiyorsun ki Yaratıcı kusurulu yaratıyor :) sonra onu kusurlarından kurtarmak için bir el 'e veriyor.
Yani size verilen hazinelerin farkına varmadığınız için deli olabilirmisiniz :) çünkü insan nefsine uyduğu zaman rabine verdiği sözü unuttu insan-ı kamil olmak istiyorsan eğer bu senin içinde sen kendi içine dalacaksın ve hazineyi çıkaracaksın aksi takdirde sende olmayan birşey sana monte edilmez

Merhaba be güzel, merhaba.

Nasıl ki; sende olmayan birşey sana monte edilmez ise sende olmayan birşeyi de zaten göremezsin be güzel. Canımsın, görme be güzel, asla kusur görme.

Muhabbet ve saygılarımla …

spesifik

آزادی قید و بند
Önemli Bir akide Konusu Allah teala nasıl bilinir dir.
Allah teala Ancak kendini bildirdiği kadarı ile bilinebilir.Bu nasıllığın cevabı labaratuvarda yapılacak araştırmalarla bulunamayacağından İnsanla iletişim kurduğu kaynaklara bakılmalıdır. Bu kaynaklar ise nasıl anlattı ise öyledir.
Selef bu yüzden bildirdiği kadarı ile iktifa edip tevil yoluna da gitmemiştir.
Allah tealanın iletişim sebebleri ise şöyle sıralana bilir;
- Zatından haber vermek
-Ne için yaratıldığımızı bildirmek
-Ne yapmamız gerektiğini bildirmek
İletişim denilince masivada farklılıklar gösterebilir.İnsanda ise Kitap ve peygamber iledir.
Kitap ve peygamber ise özelliklede ukbada mazeret bulunmasın diyedir.
Allah tealanın muradının ne olduğu hususunun kullarının kendi başlarınca anlaşılamayacağı hususu bizzat onu nakıs yaratan tarafından bilindiğinden Rasul ve kitap elzem olmuştur.

Benim kendi iletişim kanalım var diyen müstesna peygamber ve kitapsız Allah'ın muradının anlaşılması mümkün değildir
Bizim kaynakların hüccet olmasi ile ilgili güçlü bir bağımız var işin özü burası
Aklen bunun mümkünlüğünü ispat ettiğimi de düşünüyorum =)
Lakin kaçmayı hayırlı buldular mesajlar ortada
Akıbet hayr olsun inş
Kelimeler yüklenilen anlama göre yön bulur
O 'nun verdiği anlam hakikattir buda ancak Onun bildirmesi iledir işte biz bildirilenin elçi olduğuna iman ediyoruz . Peygamber yada nebi yüklenilen görev aynı..
Çok güzel bi konu aslında tesekkür ediyorum

cemaliii

Kıdemli Üye
anlatamadık yine :)

bende olmayan birşeyi bana verebilirmisin, buna aracılık etsene :) sen aracılığı çok farklı algılamışsın galiba

kaptan 'ı bayılmayı seviyorsun galiba :)

Sende olmayanı sana kimse veremez bu doğru. Sende olanıda sen zahire çıkaramayabilirsin, senin deyiminle okuyamazsın kendini bilemeyebilirsin.

Altın değerli bir madendir. Ama birinin çıkarıp işlemesi gerekli. Altın kendi kendine çıkıp kuyumcu raflarında yerini alamıyor.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ne dedi ne dedi, benim konulara müdahil olmasın mı dedi?

Kulabdullah006

İhvan Forum Üye
Konu Başlığı biraz sıkıntılı geldi bana içerikte neler var hiç okumadım.

Ekli dosyalar

• resulum-alemlere-rahmet-cansuyu-fm-300x192.jpg
    resulum-alemlere-rahmet-cansuyu-fm-300x192.jpg
    19.3 KB · Görüntüleme: 0

adams77

Kanalizasyoncu
Sende olmayanı sana kimse veremez bu doğru. Sende olanıda sen zahire çıkaramayabilirsin, senin deyiminle okuyamazsın kendini bilemeyebilirsin.

Altın değerli bir madendir. Ama birinin çıkarıp işlemesi gerekli. Altın kendi kendine çıkıp kuyumcu raflarında yerini alamıyor.

Bende olanı ben zahire çıkaramayacaksam eğer bana verilmezdi zaten kendimi bilemeyecek olsam şuan burada olmazdım. Çünkü hiç bir varlığın üzerine taşıyamayacağı yük yüklenmiyor.

Evet altın değerli madem ama o biri sensin işte çünkü herkesin altını var ve herkes kendi altını ile meşgul olması gerekiyor. Sizin elçi kavramınız çok farklı şimdi ben böyle konuşurken sanki elçiyi yok sayıyorum gibi geliyor fakat elçiyi yok saymak gibi bir şey mümkün değil fakat sen istemediğin sürece ve HAK etmediğin sürece kimse sana birşey veremez bir hazine çıkaramaz önce senin OKU man gerek KABUL etmen gerek yani bütün mesele sende AYET leri görüp anladığında işin boyutu değişmeye başlar işte o zaman sendeki hazinelerin kapıları açılır ve bilgiler sende filizlenmeye başlar. Senin yaratılış devam ediyor şöyle düşün ameliyat masasındasın ve doktorlar senin arızalı yerlerini tamir için çalışıyor sende bu sırada rüya görüyorsun :)

Kaptan

Mecra Yazarı
adams, gurban olduğum sen harbiden uçmuşsun. Neye nasıl iman ediyorsun vallahi anlamış değilim.

Yahu şöyle bir müslüman tarifi yap da öğrenelim da.

Allah kitap ve peygamber gönderdi...şimdi devam et, ne yapacağız neya nasil iman edecegiz? Anlat hele

adams77

Kanalizasyoncu
adams, gurban olduğum sen harbiden uçmuşsun. Neye nasıl iman ediyorsun vallahi anlamış değilim.

Yahu şöyle bir müslüman tarifi yap da öğrenelim da.

Allah kitap ve peygamber gönderdi...şimdi devam et, ne yapacağız neya nasil iman edecegiz? Anlat hele

Sende olmayanı sana nasıl anlatayım ki :)

Üzerine alınma temsili anlatıyorum sagopadan alıntıdır.
"Duvarlar renkli olsa da, karanlıkta ne görebilirsin ki?
Bir köre rengi nasıl anlatabilirsin ki?"

Baktığın yer çok farklı eğer anlamak istiyorsan benim baktığım yerden bakmalısın şimdi sen bayılırsın :)

Aklını kullanmak çok zor olmasa gerek Kaptan
gönderilen kitap ve resul algın çok farklı bunu görmek için önce sünnetullahı yani işleyişi bilmek gerekiyor. Nasılki çocuklara okumayı öğrenmek için önce alfabeden başlıyor seninde ilk önce sistemi algılaman gerek işte o zaman doğru kelimeleri doğru yere koymaya başlıyorsun sonra bulmacayı bulabiliyorsun :) pardon mesajı buluyorsun.

spesifik

آزادی قید و بند
Kelimeler vahyin manalar zannın terazisinde
Bencağız bunu bi türlü anlatamadım
=)

adams77

Kanalizasyoncu
yani bencede vazgeç, senin kafa saç kalmamış zaten

ilke

Paylaşımcı
alıntı :
Peygamberlere ıhtiyaç var mıdır?

Böyle bir soruyu sormak ve üzerinde kafa yormak küfürdür ve küfür alametidir !
Çünkü, sorunun temelinde Kâinatın Yaratıcısıyla tartışmak ve O'na kafa tutmak yatıyor...

adams77

Kanalizasyoncu
Kelimeler vahyin manalar zannın terazisinde
Bencağız bunu bi türlü anlatamadım
=)

anlatamazsınız ki, nasıl anlatacaksınız benim ne bildiğimi bilmiyorsun ki? kendi zihnindeki algı ile hareket ediyorsun.
benim ne gördüğümü görene kadar beni anlaman ve anlatman mümkün değel

vahyi anlamak istiyorsan eğer insan ürünü olan kelimeleri kullanma çünkü onları nere çekersen çek giderler. Asıl olan O 'nun kelimeleridir çünkü kimse onu değiştirmez ve bir yere çekemez ve zaten insan ürünü kelimelerde değildir.

O 'nun kelimeler zihninde işlev görür dilinde değil.

Aslında bu şuna benzer insan ile insan yapımı makinaların kıyaslanması :) sen kendi kelimelerin ile O 'nun kelimelerini aynı boyutta kullanıp kıyaslıyorsun bir kere denk değil

spesifik

آزادی قید و بند
anlatamazsınız ki, nasıl anlatacaksınız benim ne bildiğimi bilmiyorsun ki? kendi zihnindeki algı ile hareket ediyorsun.
benim ne gördüğümü görene kadar beni anlaman ve anlatman mümkün değel

vahyi anlamak istiyorsan eğer insan ürünü olan kelimeleri kullanma çünkü onları nere çekersen çek giderler. Asıl olan O 'nun kelimeleridir çünkü kimse onu değiştirmez ve bir yere çekemez ve zaten insan ürünü kelimelerde değildir.

O 'nun kelimeler zihninde işlev görür dilinde değil.

Aslında bu şuna benzer insan ile insan yapımı makinaların kıyaslanması :) sen kendi kelimelerin ile O 'nun kelimelerini aynı boyutta kullanıp kıyaslıyorsun bir kere denk değil
Ben de bunu söylüyorum zaten
Senin bende algıladığını ben de sende algılıyorum
Ben senin kelimelerini anlıyorum
Kelimelerin O na ait olduğunu sana bildiren nedir?

adams77

Kanalizasyoncu
Ben de bunu söylüyorum zaten
Senin bende algıladığını ben de sende algılıyorum
Ben senin kelimelerini anlıyorum
Kelimelerin O na ait olduğunu sana bildiren nedir?

sadece bana bildirilmiyor :)
ayetler ortada işte işleyen sünnetullah görmek çok mu zor.
herkes açık kitap OKU işte herşey kitapta bildirilmiş kimseye ayrı bildirilmiyor.

spesifik

آزادی قید و بند
sadece bana bildirilmiyor :)
ayetler ortada işte işleyen sünnetullah görmek çok mu zor.
herkes açık kitap OKU işte herşey kitapta bildirilmiş kimseye ayrı bildirilmiyor.
Onun kelimeleri zihninde işlev görür demişsin zaten şimdi farkettim =)
Iste efendim zihin mutlak doğrudur diyebilmek için kanıt lâzim
Ki kanıtlar dahi çürümeye mahkûmdur
Ah adams ah ...
Sunnetullahla ilgili iki somut delil sunmuştum

adams77

Kanalizasyoncu
bu kadar komik olmayı nasıl beceriyorsun çok merak ediyorum.
ayetler ne için var :) delil ve kanıt değil mi bunları görebilmek için aklını zihnini kullanırsın
insanların kelimeleri kulaklarına O 'nun kelimeleri akıl ve zihinde işlev görür

çok basit düşünüyorsun ve bakış açın çok kendin için ahlaman gerekiyor aslında

işleyen bir sistem var ve senin dediğinin aksine hareket ediyor. Görmediğin çok şey var ah bir görsen ahhhhh :)

spesifik

آزادی قید و بند
Teşekkür ediyorum efendim
Eski gücünü kaybetmişsin belki hep böyleydin bencagiz yeni fark ediyor
Ahlar bana olsun sıkıntı yok
Dün zihnim daha berraktı bugun bulanık
O nedenle şimdilik susacağım =)