Peygamberler.. | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Peygamberler..

"haTTat"

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
18 Tem 2006
Mesajlar
356
Puanları
0
Esselamü aleyküm kardeşlerim..
Bu konu altında sizlere birkaç sorum olacak: Peygamberlerin veya evliyaullahın hayatları sizin için neler ifade ediyor? Forumda onlarla ilgili sadece hayatları anlatılıyor. Zannımca sadece okunup geçiliyor. Kendi payımıza neler alabiliyoruz? Eğer birşeyler anlayabiliyorsak neden bunu başkalarıyla paylaşmıyoruz? Kıssadan hisseleri alabiliyor muyuz? Kur'an ayetlerini okuyup aynı hataları yaptığımız gibi.. Demek ki yalnızca okumakla kalıyoruz.. Belki birçoğunu biliyoruz da; lâkin sadece bilmek yetmiyor. Sizden istenilen bir ayeti rahatlıkla okuyabilirsiniz belki ama ya icrası? Papağana da ezberletin o da okusun aynı ayetleri.. Veya bir tuşla istediğiniz ayet karşınıza gelsin.. Maslahata ulaşmadıktan sonra bilmek ne işe yarar? Âlim olmaktan ziyade âmil olmak gerekmez mi?
Vesselam..
 

furkan ve fatma

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
23 Kas 2006
Mesajlar
2
Puanları
0
Yaş
44
:shake2[1]: Kur'an-i Kerim'de ismi geçen Peygamberler. 1. Hz. Âdem 2. Hz. Sit 3. Hz. Idris 4. Hz. Nuh 5. Hz. Hud 6. Hz. Sâlih 7. Hz. Zülkarneyn ... :clap2:
 

melde

helina_roje
İhvan Üyesi
Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
2,238
Puanları
38
sorulara devam güzel olur diye düşünüyorum
 

müttaki

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
20 Kas 2006
Mesajlar
2,773
Puanları
48
merhaba Hattat teşekkürler yazı için...

her peygamber bu aleme bir hakikat getirmiştir... A'dem Safiyullah.. Nuh naciyullah... Halil ibrahim tevhid.. Musa kelamullah.. İsa Ruhullah... Muhammed Marifetullah

bunlar İlahi duraklardır... yani kişinin durakları bunlar arasında Davut Aşk.. Yusuf Mana... Süleyman İrade... Eyüp Sabır.. gibi vasıfların tecellileridir..

bu tecellilerin hepsini CUMA eden toplayan kendinde toplayan ise Muhammed Musatafadır.. bu yüzden de marifetullahdır..

Allah ilk O'nun Nurunu yaratmıştır.. Muhammed Musatafanın.....sözünden maksat bu marifetullahdır... her peygamberde O Nurdan bir hakikat tecelli ettirmiştir.. yani her peygamber Muhammed Musatafadan bir makamdır..
 

dayi

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
15 Kas 2006
Mesajlar
1,918
Puanları
0
Yaş
66
Peygamber...saliğin her meratipte giyindiği irşad elbisesinin rozeti..arması..bulunduğu yerin yıldızı..işaretidir..hani..teğmen..yüzbaşı...işte Mana elemindeki ORDUNUN rutbelileri Peygamberler..bu ORDU şu andada görevinin başında..ve Rutbelileri şu andada MEVCUD..dikkaaaaaaaaat...komutan sağda..:eek:fftp:
HU..
 

fatıma1

Doçent
İhvan Üyesi
Katılım
30 Eki 2006
Mesajlar
1,106
Puanları
0
hatta kardeş elbetteki birşeyler almak ve yaşantımıza geçirmek için okuyoruz almıyacak olsaydım açıkcası nefse hoş gelen şeyleri tercih ederdim....nasıl alınmasınki??
 

keskinbey06

Asistan
İhvan Üyesi
Katılım
15 Eki 2006
Mesajlar
468
Puanları
0
allahü alem razı olsun
 
Üst